آئروسینوزیت زمانی است که احساس ناراحتی یا درد در سینوس‌های خود می‌کنید زیرا نمی‌توانند با تغییرات فشار در طول فعالیت‌هایی مانند غواصی یا پرواز سازگار شوند.

اگر تا به حال در حین پرواز یا هنگام غواصی احساس ناراحتی کرده یا متوجه خونریزی بینی شده اید، ممکن است آئروسینوزیت را تجربه کرده باشید.

دانستن علائم و نحوه پیشگیری از آنها می تواند به شما کمک کند حتی زمانی که فشارها تغییر می کند احساس بهتری داشته باشید.

آئروسینوزیت: علائم و درمان

آئروسینوزیت چیست؟

آئروسینوزیت – همچنین به عنوان فشار سینوس، باروسینوزیت یا باروتروما شناخته می شود – زمانی اتفاق می افتد که پوشش سینوس های شما تحریک می شود زیرا فشار داخل آنها با فشار بیرون در هوا مطابقت ندارد.

این می تواند در طول غواصی، پروازها یا درمان های هایپرباریک (قرار دادن بدن در معرض فشار اتمسفر بالا در یک اتاقک مخصوص طراحی شده) اتفاق بیفتد.

درد – به ویژه در سینوس های فرونتال – شایع ترین علامت است. زمانی که سینوس های ماگزیلاری تحت تاثیر قرار می گیرند، گاهی اوقات درد می تواند منجر به درد دندان شود.

علائم دیگر شامل خونریزی بینی، آبریزش چشم و آبریزش بینی است.

در بررسی تحقیق ۲۰۱۷محققان پیشنهاد می کنند که باروسینوزیت را می توان به سه زیر گروه طبقه بندی کرد:

 • باروزینوزیت حاد و ایزوله: این به یک دوره ناگهانی و جداگانه باروزینوزیت اشاره دارد. معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که تغییر سریعی در فشار محیط وجود دارد، مانند سفر هوایی یا غواصی. علائم معمولا کوتاه مدت هستند و پس از یکسان شدن فشار برطرف می شوند.
 • باروزینوزیت حاد عود کننده: این زیرگروه شامل دوره های مکرر باروزینوزیت حاد است. هر فردی با این فرم ممکن است علائمی مانند درد صورت و فشار در طول هر بار قرار گرفتن در معرض تغییرات فشار داشته باشد. این علائم اغلب زمانی عود می کنند که تغییرات فشار دوباره اتفاق بیفتد.
 • باروزینوزیت مزمن: باروزینوزیت مزمن با علائم پایدار و طولانی مدت مربوط به تغییرات فشار مشخص می شود. در حالی که باروزینوزیت حاد مکرر شامل دوره های حاد جداگانه است، علائم باروسینوزیت مزمن ممکن است ادامه داشته باشد و محدود به تغییرات فشار خاص نباشد.
بیشتر بخوانید
آسم - علل، علائم و عوارض

آیا سینوزیت شایع است؟

آئروسینوزیت در موقعیت های روزمره رایج نیست. معمولاً در طول فعالیت‌هایی که تغییرات سریع فشار را تجربه می‌کنید – مانند غواصی، پرواز یا درمان‌های اکسیژن پرفشار رخ می‌دهد.

آئروسینوزیت در حدود ۳۴ درصد از غواصان و ۲۰ تا ۲۵ درصد از خلبانان رخ می دهد. خلبانان تجاری بیشتر از خلبانان با عملکرد بالا، مانند خلبانان جنگنده، آن را تجربه می کنند.

برخی شواهد نشان می دهد که در ۵۰-۷۳٪ از موارد آئروسینوزیت، افراد همچنین عفونت مداوم دستگاه تنفسی فوقانی (URTI) داشتند.

بیشتر بخوانید
چگونه جلوی خشکی را بگیریم

علائم آئروسینوزیت

علائم و نشانه های رایج آئروسینوزیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ناراحتی بینی و پیشانی، احتمالاً همراه با دندان درد
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • خونریزی بینی یا ترشحات خونی
 • التهاب یا قرمزی
 • ضخیم شدن پوشش سینوس
 • رشد یا توده های کوچک
 • وجود ساختارهای ریز تاول مانند

آئروسینوزیت چه حسی دارد؟

آئروسینوزیت می تواند مانند درد، فشار یا ناراحتی در سینوس ها، به طور معمول در اطراف پیشانی شما احساس شود.

در صورت درگیر شدن سینوس های فک بالا ممکن است با علائمی مانند آبریزش بینی یا خونی، اشک چشم، یا حتی درد دندان مانند همراه باشد.

آئروسینوزیت چقدر طول می کشد؟

در بیشتر موارد، علائم آئروسینوزیت در عرض چند ساعت تا چند روز پس از پایان رویدادی که باعث آن شده است (مانند پرواز در ارتفاعات بالا) برطرف می شود. با این حال، مدت زمان ممکن است به نوع آن بستگی داشته باشد:

 • آئروسینوزیت حاد ایزوله: علائم معمولاً ظرف چند ساعت تا یک روز پس از یکسان سازی فشار برطرف می شوند.
 • آئروسینوزیت حاد مکرر: مدت زمان هر اپیزود مشابه آئروسینوزیت حاد ایزوله است که پس از یکسان سازی فشار برطرف می شود.
 • آئروسینوزیت مزمن: علائم در این شکل می تواند برای هفته ها تا ماه ها ادامه داشته باشد و ممکن است به طور منظم عود کند.
بیشتر بخوانید
سیاه سرفه: علائم، درمان و پیشگیری

آیا آئروسینوزیت می تواند باعث مرگ شود؟

آئروسینوزیت تهدید کننده زندگی نیست .

با این حال، اگر علائم آئروسینوزیت شدید باشد یا به درستی مدیریت نشود، ممکن است خطرناک باشد. این به طور بالقوه می تواند منجر به عوارض شود یا منجر به حوادث شود – به ویژه در شرایطی که تغییرات فشار حیاتی است، مانند حمل و نقل هوایی یا غواصی.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر علائم مداوم یا شدید دارید یا اگر آئروسینوزیت شما با درمان های خانگی بهبود نمی یابد، با پزشک تماس بگیرید.

اگر هوانورد یا غواص هستید، هنگامی که علائم آئروسینوزیت بر عملکرد یا ایمنی شما تأثیر می گذارد، به دنبال مراقبت های پزشکی بسیار مهم است.

گزینه های درمانی آئروسینوزیت

درمان بر اساس نوع و شدت آئروسینوزیت متفاوت است. در اینجا چند گزینه رایج وجود دارد:

 • NSAID ها برای مدیریت درد
 • فلاش بینی (شستشوی بینی) برای کمک به یکسان کردن فشار
 • آنتی بیوتیک های خوراکی پیشگیری کننده، به ویژه در موارد مخاط آسیب دیده (مانند آموکسی سیلین، تری متوپریم/سولفامتوکسازول، یا سفالوسپورین ها)
 • گلوکوکورتیکوئیدهای داخل بینی
 • ضد احتقان های موضعی یا خوراکی مانند اسپری اکسی متازولین یا سودوافدرین
 • درمان های جراحی (در موارد شدید)

در  مطالعه ۲۰۱۸جراحی به عنوان راه حلی برای هوانوردان مبتلا به آئروسینوزیت مقاوم مورد بررسی قرار گرفت. این جراحی بر تسکین علائم بیش از رفع کامل بیماری تاکید کرد. نتایج مثبت بود و به همه هوانوردان این امکان را داد که پرواز خود را از سر بگیرند.

بیشتر بخوانید
برونکوسکوپی

چگونه به پیشگیری از آئروسینوزیت کمک کنیم

برای کمک به پیشگیری از آئروسینوزیت:

 • هنگامی که عفونت تنفسی فوقانی یا رینیت آلرژیک فعال دارید، از غواصی خودداری کنید.
 • با استفاده از ضداحتقان‌های خوراکی پیشگیری‌کننده مانند اسپری اکسی متازولین، سودوافدرین و گلوکوکورتیکوئیدهای موضعی داخل بینی از آئروسینوزیت پیشگیری کنید.

خلاصه

آئروسینوزیت یا فشار سینوس با ناتوانی در برابر کردن فشار بین حفره های سینوسی و محیط اطراف شما مشخص می شود. این می تواند منجر به ناراحتی و درد شود، به ویژه در شرایطی که شامل تغییرات سریع فشار است.

برای هر کسی که در حرفه هایی مانند حمل و نقل هوایی یا غواصی فعالیت می کند، رسیدگی به آئروسینوزیت برای رفاه، شغل و ایمنی شما بسیار مهم است. اگر علائم مداوم دارید، برای گزینه های پیشگیری و درمان با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.