آبریزش بینی در حین ورزش؟ این چیزی است که بدن شما سعی دارد به شما بگوید

تغییرات طبیعی در مجاری بینی در طول فعالیت بدنی می تواند باعث رینیت ناشی از ورزش شود، اما گاهی اوقات آلرژی نیز مقصر است.

آیا هر زمان که عرق می کنید، بینی شما مانند یک شیر آب چکه می چکد؟ آبریزش بینی، عطسه، احتقان و خارش و سوزش بینی در حین فعالیت بدنی همگی می توانند به رینیت ناشی از ورزش اشاره کنند.

آبریزش بینی در حین ورزش ممکن است شبیه NBD به نظر برسد، اما می تواند تأثیر جدی بر خلق و خو و سلامت شما داشته باشد. مطالعه سپتامبر ۲۰۱۸ درمجله حنجره و گوش شناسیدریافتند که رینیت ناشی از ورزش به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی در ورزشکاران تأثیر می گذارد.

متأسفانه، در حالی که ۲۷ تا ۷۴ درصد از ورزشکاران، بر اساس یک سپتامبر ۲۰۱۹، رینیت را با ورزش تجربه می کنند. رامجله پزشکی اروپا رابررسی، وضعیت تا حدودی معما باقی مانده است. می گوید: «علت اصلی نامشخص است کارول یان، دکتر، متخصص گوش و حلق و بینی، جراح سر و گردن و استادیار جراحی در UC San Diego Health.

گفته می شود، محققان شروع به شناسایی برخی از عوامل موثر بر رینیت ناشی از ورزش کرده اند.

بنابراین اگر به محض بالا رفتن ضربان قلبتان شروع به دمیدن موشک‌های اسنات کردید، این محرک‌های احتمالی را بررسی کنید – و برای تنفس راحت‌تر اقدام کنید.

در برخی افراد، رینیت ناشی از ورزش با آلرژی های زمینه ای مرتبط است دکتر امید مهدی زاده، متخصص گوش و حلق و بینی در مرکز چشم، گوش و جمجمه در موسسه علوم اعصاب اقیانوس آرام.

اگر آلرژی دارید (تشخیص داده شده یا تشخیص داده نشده)، انجام فعالیت بدنی متوسط ​​یا شدید می تواند خطر ابتلا به علائم آلرژیک را افزایش دهد، طبق یک آگوست ۲۰۲۰.مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومیمطالعه کنید در همین حال، فعالیت های با شدت کمتر مانند پیاده روی نسبتا بعید است که علائم را تحریک کند. (البته مگر اینکه در کنار درختی قدم بزنید که به آن حساسیت دارید.)

دکتر مهدی زاده می‌گوید که به این دلیل است که هر چه سخت‌تر و سریع‌تر نفس بکشید، هوا (و مواد حساسیت‌زا) بیشتری استنشاق می‌کنید. بر اساس مطالعه مارس ۲۰۱۶، تنفس شما از ۱۵ تنفس در دقیقه (۱۲ لیتر هوا) در حالت استراحت به ۴۰ تا ۶۰ تنفس در دقیقه (۱۰۰ لیتر هوا) در حین ورزش افزایش می یابد.نفس کشیدن.

همچنین، هنگامی که هوا را به جای بینی از طریق دهان خود می مکید، همانطور که در طول یک تمرین سخت می توانید انجام دهید، راه های هوایی تحتانی خود را در معرض سطوح بیشتری از آلرژن ها قرار می دهید، طبق سپتامبر ۲۰۱۹ .مجله پزشکی اروپا مطالعه کنید

بیشتر بخوانید
حقیقت در مورد پیاده روی: 9 افسانه و واقعیت

اساساً، در حین ورزش، “ضربه” بزرگتری از آلرژن ها به راه های هوایی تحتانی خود دریافت می کنید، که می تواند باعث واکنش شود، البته به شرطی که در وهله اول آلرژی داشته باشید.

درستش کن

دکتر یان می گوید: «ورزش راه دیگری برای کشف آلرژی اولیه است.

بنابراین اگر اخیراً آزمایش آلرژی انجام نداده اید، با پزشک مراقبت های اولیه خود در مورد ارجاع به متخصص آلرژی و ایمونولوژیست برای معاینه صحبت کنید.

دکتر یان می گوید که متخصص ممکن است برای شما هم اسپری استروئیدی بینی و هم اسپری آنتی هیستامین تجویز کند، زیرا زمانی که آنها با هم استفاده می شوند بیشترین تأثیر را دارند. او می گوید، به علاوه، اگر فقط علائم آلرژی مربوط به بینی را دارید، استفاده از اسپری های موضعی به مصرف قرص های آلرژی مانند بنادریل، کلاریتین یا زیرتک ارجحیت دارد.

در موارد بسیار آزاردهنده، زمانی که علائم با اسپری بهبود نمی‌یابند، انجام یک روش گوش و حلق و بینی در مطب یا سرپایی یک گزینه برای رینیت شدید است.

دکتر یان می گوید، یکی از روش ها از گرما برای کوچک کردن شاخک ها استفاده می کند که می تواند باعث احتقان و ترشح مخاط شود. برخی دیگر عصب تولید کننده مخاط را منجمد یا خارج می کنند.

۲. در هوای سرد و خشک ورزش می کنید

وقتی در هوای سرد و خشک کاردیو را انجام می دهید، واکنش طبیعی بدن شما ترشح مخاط اضافی برای محافظت از پوشش بینی شما است. رامجله پزشکی اروپا مطالعه ذکر شده در بالا نشان داد که ورزش‌های هوای سرد مانند اسکی، اسنوبورد و هاکی روی یخ باعث ایجاد ترشحات بینی در پدیده‌ای به نام «بینی اسکی‌باز» می‌شوند.

بیشتر بخوانید
3 راه برای انجام حرکت اسکوات تراست

دکتر یان می گوید: نقش حفره بینی مرطوب کردن هوایی است که وارد می شود. مخاط پوشش بینی را می پوشاند تا از ریه های شما در برابر عوامل بیماری زا و محرک محافظت کند. اساساً، هر چه هوا رطوبت کمتری داشته باشد، بینی شما برای محافظت از بقیه راه‌های هوایی شما نیاز به بیرون زدن حفره بیشتری دارد.

عوامل عصبی نیز می توانند باعث آبریزش بینی بعد از ورزش شوند. در پاسخ به هوای سرد و خشک، انتقال دهنده عصبی استیل کولین سیگنال هایی را که به سیستم عصبی پاراسمپاتیک می فرستد تغییر می دهد. [part of the nervous system that promotes relaxation]دکتر پررا می گوید، که منجر به ازدحام در حین یا مدت کوتاهی پس از فعالیت می شود.

درستش کن

در طول ماه های زمستان، انجام شدیدترین تمرینات خود در داخل خانه (با یک مرطوب کننده در نزدیکی آن) می تواند به مرطوب نگه داشتن مجاری بینی شما کمک کند.

با این حال، اگر عاشق دویدن برفی یا اسکی هستید، این جذاب ترین یا لذت بخش ترین استراتژی نیست. دکتر یان می گوید سعی کنید با استفاده از ماسک صورت یا گتر هوا را که تنفس می کنید مرطوب کنید. هر بار که بازدم می کنید، می تواند مقداری از هوای گرم و مرطوب دهان شما را به دام بیندازد تا میزان خشکی بینی شما به حداقل برسد.

۳. عروق خونی بینی شما منقبض شده است

نفس های عمیق در حین ورزش می تواند منجر به آبریزش بینی بعد از ورزش شود، مهم نیست چه چیزی در هوا وجود دارد.

دکتر اکتا پررا، متخصص آلرژی در ColumbiaDoctors و استادیار پزشکی در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا ایروینگ می‌گوید: برای بهبود جریان هوا در حین ورزش، رگ‌های خونی بینی منقبض می‌شوند و در نتیجه مقاومت راه هوایی بینی کاهش می‌یابد.

اساساً با کوچک کردن رگ‌های خونی، بدن شما فضای بیشتری برای تنفس در مجرای بینی ایجاد می‌کند. اما عارضه جانبی انقباض عروق بینی استپوزهخیلی خوبه دکتر پررا می‌گوید: «این می‌تواند منجر به التهاب شود و باعث گرفتگی یا آبریزش بینی در حین ورزش و تا ۱۵ دقیقه بعد از آن شود».

بیشتر بخوانید
پیلاتس: چیست، فواید سلامتی و شروع به کار

در واقع، در برخی از افراد، آب بینی تنها زمانی که تمرین خود را به پایان رسانده اند، به سمت راست روشن می شوند. دکتر یان می‌گوید به این دلیل است که پس از ورزش، رگ‌های خونی به اندازه قبل از تمرین باز می‌شوند تا نوعی اثر برگشتی ایجاد کنند. جریان خون اضافی می تواند باعث التهاب و گرفتگی شود.

درستش کن

دکتر یان می‌گوید متأسفانه واقعاً نمی‌توانید با ورزش از انقباض و سپس گشاد شدن رگ‌های خونی بینی خود جلوگیری کنید. اما اگر سایر علل آلرژی‌های ناشی از ورزش را رد کنید، می‌توانید با دانستن اینکه چه چیزی هستید، نفس عمیق بکشید. تجربه کردن کاملاً سالم است و مدت کوتاهی پس از تمرین شما کاهش می یابد.

۴. شما در حال تنفس در هوای کثیف هستید

تنفس اکسیژن اضافی هنگام ورزش در بیرون به معنای قرار گرفتن بیشتر در معرض آلاینده هایی مانند دود و دود است که می تواند بینی شما را تحریک کند.

به‌علاوه، دکتر یان می‌گوید: «افراد مبتلا به رینیت تمایل دارند از تنفس بینی به تنفس دهانی تغییر مسیر دهند، زیرا بینی آنها مسدود شده است. اما دریچه بینی با جلوگیری از ورود مواد محرک به راه هوایی تحتانی از ریه های شما محافظت می کند.

بدون آن مانع اضافه شده، نه تنها در معرض خفاش ها در غار هستید، بلکه بیشتر مستعد تحریک گلو و علائم آسم هستید.

درستش کن

دکتر یان می‌گوید: «شست‌شوی با نمک یک درمان خط اول عالی است. بلافاصله بعد از ورزش از آن استفاده کنید تا محرک های محیطی را که در طول مسیر جمع آوری کرده اید را بشویید.

از آنجایی که در طول زمان به آلاینده‌ها حساس‌تر می‌شوید، این به شما کمک می‌کند تا تحریک شما را در سطح قابل کنترل‌تری حفظ کنید.

۵. شما نسبت به چیزی در محیط حساس هستید

آیا زمانی که در مکان خاصی مانند گاراژ یا زیرزمین ورزش می کنید، بو می کشد؟ اگر چنین است، مقصر شما می تواند محلول تمیزکننده، عطر یا سایر ذرات داخل خانه باشد. دکتر یان می‌گوید این مواد شیمیایی غدد مخاط بینی را تحریک می‌کنند تا مخاط بیشتری ترشح کنند.

بیشتر بخوانید
ورزش: 10 فایده فعالیت بدنی منظم

به گفته دکتر مهدی زاده، شناگران یک نمونه کلاسیک از محرک های غیر آلرژیک را ارائه می دهند: دکتر مهدی زاده می گوید: آنها مستعد ابتلا به رینیت ناشی از ورزش هستند.

قرار گرفتن مکرر در معرض محصولات جانبی کلردار باعث افزایش نفوذپذیری پوشش اپیتلیال در راه هوایی شما می شود، سدی که از شما در برابر آلرژن ها و سایر ذرات محافظت می کند. کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی.

درستش کن

برای ریشه یابی مشکل، دکتر مهدی زاده پیشنهاد می کند در جایی که علائم را تجربه می کنید دفترچه یادداشتی داشته باشید. اگر متوجه شدید که در حین ورزش فقط زمانی که در استودیو یوگا هستید آبریزش بینی دارید، آن را نادیده نگیرید.

برای آزمایش با یک متخصص آلرژی وقت بگیرید. دکتر پررا می‌گوید: «در صورت عدم درمان، قرار گرفتن در معرض برخی محرک‌ها می‌تواند منجر به التهاب کنترل‌نشده در راه‌های هوایی شما شود که می‌تواند باعث آسم شود.

۶. آنافیلاکسی ناشی از ورزش دارید

دکتر مهدی زاده می گوید در یک پدیده نادر به نام آنافیلاکسی ناشی از ورزش، افراد پس از فعالیت بدنی دچار واکنش آلرژیک شدید می شوند.

او می گوید: «بدن واسطه های التهابی بیشتری آزاد می کند و سیل هیستامین منجر به تورم و تخلیه بینی می شود. این اختلال همچنین می تواند باعث کهیر، حالت تهوع و سرگیجه شود.

درستش کن

اگر بعد از ورزش واکنش شدید بینی را تجربه کردید، یا با علائم آلرژیک دیگر، حالت تهوع یا غش همراه است، فوراً با متخصص آلرژی صحبت کنید. او می‌گوید ممکن است برای ایمن ماندن لازم باشد اپی نفرین را با خود حمل کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه