آبله – علائم، واکسن و تفاوت آن با آبله میمون

[ad_1]

حقایق کلیدی

  • آبله یک بیماری ویروسی بسیار مسری و جدی است که در گذشته باعث مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان شد.
  • آبله با واکسیناسیون از جهان ریشه کن شد.
  • هیچ درمانی برای آبله وجود ندارد، اما واکسیناسیون می تواند از ابتلا به آن جلوگیری کند.
  • دولت استرالیا یک طرح مدیریت اضطراری آبله برای کنترل شیوع احتمالی دارد.
  • آبله میمون یک بیماری ویروسی است که مربوط به آبله است و علائم مشابهی دارد، اما معمولا شدت آن کمتر است و بیشتر افراد بهتر می شوند.

آبله چیست؟

آبله یک بیماری جدی است که توسط ویروس واریولا ایجاد می شود. اکنون از طریق واکسیناسیون به طور کامل از جهان حذف شده است. این بسیار مسری است و قبل از اینکه سازمان بهداشت جهانی (WHO) کمپین بین المللی ایمن سازی را آغاز کند، میلیون ها نفر را در سراسر جهان کشته است.

بیشتر بخوانید
کیمریسم چیست؟

در سال ۱۹۸۰ WHO اعلام کرد که آبله ریشه کن شده است. این اولین بیماری عفونی بود که به طور کامل در سراسر جهان از بین رفت. آخرین مورد در استرالیا در سال ۱۹۳۸ رخ داد. آخرین مورد گزارش شده به طور طبیعی در هر نقطه از کلمه در سومالی در سال ۱۹۷۷ بود.

پس از ریشه‌کنی رسمی این بیماری، تمام ذخایر باقی‌مانده ویروس در سراسر جهان، به غیر از مقادیر کمی که در ۲ آزمایشگاه امن در ایالات متحده و روسیه نگهداری می‌شد، نابود شدند.

امروزه هیچ کس در استرالیا در معرض خطر ابتلا به آبله نیست. تنها خطر این است که از ویروس آبله در یک عمل بیوتروریسم استفاده شود.

علائم آبله چیست؟

در چند روز اول بیماری، علائم عبارتند از:

پس از این، جوش هایی از تاول در دهان ایجاد می شود و در تمام بدن پخش می شود. تاول ها روی پوسته می شوند و پوسته ها را تشکیل می دهند. بعد از حدود ۳ هفته، دلمه ها می ریزند و جای زخم باقی می مانند.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید در کودکان

چه چیزی باعث آبله می شود؟

آبله از فردی به فرد دیگر از طریق تماس نزدیک منتقل می شود. این بیماری از طریق استنشاق قطرات بازدم شده توسط فرد بیمار یا با لمس سطوح آلوده به مایعات بدن منتقل می شود.

آبله چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ درمانی برای آبله وجود ندارد. در گذشته، از هر ۱۰ نفری که به آن مبتلا می شدند، ۳ نفر باعث مرگ می شد.

آبله چگونه درمان می شود؟

اگر کسی آبله بگیرد، به مایعات و داروهای مسکن نیاز دارد. اگر تاول ها با باکتری آلوده شوند، آنتی بیوتیک داده می شود. فرد ناخوش و تماس هایش در انزوا خواهند بود.

آیا آبله قابل پیشگیری است؟

این بیماری با واکسیناسیون از بین رفت. واکسن آبله دیگر به طور معمول تزریق نمی شود. با این حال، اگر واکسن آبله را ظرف ۳ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس دریافت کنید، می تواند از بیمار شدن شما جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید
میگرن در کودکان

واکسن آبله اولین واکسن موفق در جهان بود. این توسط یک پزشک قرن هجدهم به نام ادوارد جنر ساخته شد، که متوجه شد اگر شیر دوش ها قبلاً بیماری خفیف دیگری به نام آبله گاوی داشته باشند، آبله نمی گیرند. جنر نشان داد که واکسیناسیون باعث مصونیت افراد در برابر آبله می شود.

واکسن آبله از ویروس واکسینیا ساخته شده است. این یک ویروس مرتبط است که نمی تواند باعث آبله شود.

عوارض آبله چیست؟

آبله می تواند منجر به موارد زیر شود:

اگر زمانی شیوعی وجود داشته باشد، چگونه می توان آن را مدیریت کرد؟

وزارت بهداشت و مراقبت از سالمندان دولت استرالیا دارای یک طرح مدیریت اضطراری آبله. استرالیا منبعی از واکسن آبله دارد تا در صورت شیوع بیماری از آن استفاده کند.

بیشتر بخوانید
آنچه ضربان قلب کودک و سایر علائم حیاتی به شما می گویند

این بیماری با واکسیناسیون و ایزوله کردن هر فردی که با یک فرد آلوده در تماس است کنترل می شود. این شامل کارکنان مراقبت های بهداشتی می شود.

آیا آبله میمون همان آبله است؟

آبله میمون (یا mpox) یک بیماری ویروسی است که مربوط به آبله است، اما آنها همان ویروس نیستند. آبله میمون علائمی مشابه آبله دارد، اما معمولاً شدت آن کمتر است و بیشتر افراد بهتر می شوند. با این حال، به طور بالقوه می تواند یک بیماری جدی باشد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه