با این حال، غلظت الکترولیت ها در نوشیدنی ها می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از برندها مقدار قابل توجهی مواد معدنی را به همراه کربوهیدرات ها اضافه می کنند و آب خود را به عنوان نوشیدنی ورزشی به بازار عرضه می کنند، در حالی که برخی دیگر فقط مقدار کمی را برای طعم دادن به آن اضافه می کنند.

این مقاله مزایای بالقوه آب تقویت‌شده با الکترولیت و همچنین افسانه‌های رایج پیرامون آن را مورد بحث قرار می‌دهد.

آب الکترولیت چیست؟

الکترولیت ها مواد معدنی هستند که وقتی در آب حل می شوند، جریان الکتریسیته را هدایت می کنند.

آب الکترولیت: مزایا و افسانه ها

آنها از طریق مایع در بدن شما گردش می کنند و از انرژی الکتریکی خود برای تسهیل عملکردهای مهم بدن استفاده می کنند.۱).

الکترولیت ها برای (۲):

 • تعادل مایعات خود را کنترل کنید.
 • تنظیم فشار خون شما
 • این به عضلات شما – از جمله قلب – منقبض می شود.
 • حفظ اسیدیته خون (pH) مناسب.

الکترولیت های رایج عبارتند از سدیم، کلرید، پتاسیم، منیزیم و کلسیم.

آب های الکترولیت با این مواد معدنی باردار غنی می شوند، اما غلظت آن ها متفاوت است.

آب بطری معمولی شما حداقل مقدار کمی الکترولیت را فراهم می کند و بسیاری از محصولات حاوی مقادیر کمی برای طعم هستند.

آب لوله کشی نیز دارای الکترولیت است. به طور متوسط، ۳۴ اونس (۱ لیتر) آب لوله کشی حاوی ۲ تا ۳ درصد از مصرف روزانه مرجع (RDI) سدیم، کلسیم، و منیزیم است، اما پتاسیم کمی یا بدون پتاسیم است.۳).

در مقابل، همان مقدار نوشیدنی‌های ورزشی محبوب حاوی الکترولیت حاوی ۱۸ درصد RDI برای سدیم و ۳ درصد از RDI برای پتاسیم است، اما منیزیم یا کلسیم کمی یا بدون آن است.۴).

الکترولیت ها مواد معدنی باردار هستند که برای حفظ عملکرد مطلوب بدن مهم هستند. نوشیدنی های الکترولیتی رایج شامل آب های غنی شده و نوشیدنی های ورزشی است.

می تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد

آب های با محتوای الکترولیت افزایش یافته، به ویژه نوشیدنی های ورزشی، می توانند با کمک به جبران آب، الکترولیت ها و انرژی از دست رفته در طول ورزش، برای ورزشکاران مفید باشند.

در طول فعالیت بدنی، شما به مایعات اضافی برای جایگزینی آب از دست رفته از طریق عرق نیاز دارید. در واقع، از دست دادن ۱ تا ۲ درصد از وزن بدن در آب می تواند منجر به کاهش قدرت، سرعت و تمرکز شود.۵، ۶).

عرق همچنین حاوی الکترولیت هایی از جمله مقدار قابل توجهی سدیم و همچنین مقادیر کمی پتاسیم، کلسیم و منیزیم است. به طور متوسط ​​با هر لیتر عرق حدود ۱ گرم سدیم از دست می دهید.۵).

نوشیدنی های ورزشی به جای آب ساده برای جایگزینی مایعات و الکترولیت ها در صورت تعریق زیاد، ورزش بیش از یک ساعت یا در محیط گرم توصیه می شود.۵، ۶، ۷).

باید به خاطر داشته باشید که نوشیدنی های ورزشی مخصوص ورزشکاران است نه افراد کم تحرک. آنها همراه با الکترولیت ها حاوی کالری از قند اضافه شده هستند. در واقع، یک بطری ۲۰ اونسی (۵۹۱ میلی لیتری) گیتورید حاوی ۳۰ گرم شکر است.۴).

نوشیدنی‌های ورزشی برای ورزشکاران طراحی شده‌اند و حاوی الکترولیت‌ها همراه با کربوهیدرات‌ها هستند تا مواد مغذی از دست رفته از طریق عرق را جبران کنند. آنها برای ورزش طولانی مدت و ورزش در هوای گرم توصیه می شوند.

می تواند در طول بیماری آبرسانی کند

در کوتاه مدت، استفراغ و اسهال معمولاً شرایط جدی نیستند. با این حال، اگر مایعات و الکترولیت ها جایگزین نشوند، علائم شدید یا مداوم می توانند به سرعت منجر به کم آبی بدن شوند.

نوزادان و کودکان به ویژه در برابر کم آبی بدن ناشی از استفراغ شدید و اسهال آسیب پذیر هستند. آکادمی اطفال آمریکا استفاده از محلول آبرسانی خوراکی را در اولین علائم بیماری برای جلوگیری از کم آبی توصیه می کند.۸).

محلول های آبرسانی خوراکی حاوی آب، کربوهیدرات ها و الکترولیت ها به نسبت های خاصی هستند که هضم آنها آسان است. یک مثال محبوب Pedialyte است.

نوشیدنی های ورزشی مشابه هستند اما حاوی مقادیر بیشتری قند هستند. برای نوزادان و کودکان خردسال توصیه نمی شود زیرا ممکن است اسهال را بدتر کنند (۹).

نوشیدنی های ورزشی در صورتی که با ۱ قسمت آب و ۱ قسمت نوشیدنی ورزشی رقیق شوند برای کودکان بزرگتر قابل تحمل است. بزرگسالان به طور کلی هم محلول های آبرسانی خوراکی و هم نوشیدنی های ورزشی را بدون مشکل تحمل می کنند.۸، ۹).

نکته مهم، نوشیدنی های الکترولیتی ممکن است برای درمان کم آبی شدید کافی نباشد. اگر اسهال بیش از ۲۴ ساعت ادامه داشت یا نمی توانید مایعات را کم کنید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.۱۰، ۱۱).

بیماری هایی مانند استفراغ و اسهال می توانند باعث از دست دادن سریع مایعات و الکترولیت ها شوند. محلول های آبرسانی خوراکی برای دوباره پر کردن توصیه می شود.

می تواند به جلوگیری از گرمازدگی کمک کند

یک محیط گرم شما را در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری های مرتبط با گرما قرار می دهد که از راش خفیف گرما تا گرمازدگی تهدید کننده زندگی متغیر است.

به طور معمول، بدن شما گرما را با آزاد کردن آن از طریق پوست و از طریق تعریق مدیریت می کند. با این حال، این سیستم خنک کننده می تواند در هوای گرم شروع به شکسته شدن کند و باعث شود دمای بدن شما به سطوح خطرناکی افزایش یابد.۱۰).

کلید پیشگیری از بیماری های مرتبط با گرما این است که زمان خود را در گرما محدود کنید. با این حال، نوشیدن مقدار زیادی مایعات و الکترولیت ها نیز برای کمک به خنک ماندن بدن بسیار مهم است.۱۱).

در محیط های گرم، آب و نوشیدنی های ورزشی برای آبرسانی به سایر نوشیدنی ها توصیه می شود. نوشیدنی های کافئین دار، مانند نوشابه، قهوه و چای، می توانند کم آبی بدن را بدتر کنند، مانند الکل (۱۲).

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما شما را در معرض خطر گرمازدگی قرار می دهد. مصرف مایعات و الکترولیت کافی برای کمک به خنک ماندن بدن شما توصیه می شود.

الکترولیت در مقابل آب ساده

هیدراتاسیون کافی برای سلامت کلی ضروری است. آب برای تقریباً تمام عملکردهای بدن از جمله انتقال مواد مغذی، تنظیم دمای بدن و دفع مواد زائد و سموم مورد نیاز است.۲).

هم الکترولیت و هم آب ساده مانند سایر نوشیدنی ها مانند قهوه، چای، آب میوه و شیر برای نیاز روزانه شما به مایعات به حساب می آیند.

یک تصور غلط رایج این است که آب الکترولیتی برای هیدراتاسیون بهتر از آب معمولی است. واقعا بستگی به شرایط داره

به طور خاص، اگر در معرض خطر از دست دادن سریع مواد معدنی هستید، آب الکترولیت می تواند مفید باشد. ممکن است بخواهید یک نوشیدنی حاوی الکترولیت را در نظر بگیرید اگر:

 • شما بیش از یک ساعت ورزش می کنید (۶).
 • در حین ورزش به شدت عرق می کنید (۵، ۷).
 • شما مبتلا به استفراغ یا اسهال هستید (۸).
 • برای مدت طولانی تری در معرض گرما خواهید بود (۵۱۲).

خارج از ورزش، هوای گرم و بیماری، آب ساده به خوبی جوابگوی نیاز روزانه شما به هیدراتاسیون است.

اگرچه آب الکترولیت ممکن است در شرایط خاصی مزایایی داشته باشد، اما آب ساده برای رفع نیازهای هیدراتاسیون عمومی شما کافی است.

آب الکترولیت به راحتی ساخته می شود

ساخت آب الکترولیت روشی مقرون به صرفه و سالم برای جایگزینی مایعات و الکترولیت ها در صورت نیاز است.

در اینجا دستور العمل نوشیدنی ورزشی لیمو لیمو آسان را برای امتحان در خانه آورده ایم:

تولید: ۴ فنجان (۹۴۶ میلی لیتر)

بخش: ۱ فنجان (۲۳۷ میلی لیتر)

عناصر:

 • ۱/۴ قاشق چایخوری نمک
 • ۱/۴ فنجان (۶۰ میلی لیتر) آب لیمو
 •  ۱/۲ فنجان (۳۶۰ میلی لیتر) آب نارگیل شیرین نشده
 • ۲ فنجان (۴۸۰ میلی لیتر) آب سرد

برخلاف نسخه‌های خریداری‌شده در فروشگاه، این دستور غذای تازه‌ای از الکترولیت‌ها را بدون شکر یا رنگ‌ها یا طعم‌های مصنوعی اضافه می‌کند.

 خلاصه

آب الکترولیت با مواد معدنی مورد نیاز بدن شما برای عملکرد بهینه مانند سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلرید غنی شده است.

در حالی که نیازی نیست همیشه نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت بالا بنوشید، اما می‌توانند در طول ورزش طولانی مدت، در یک محیط گرم یا اگر دچار استفراغ یا اسهال هستید مفید باشند.

نوشیدنی های ورزشی و سایر آب های الکترولیتی ممکن است گران باشند، بنابراین ممکن است بخواهید یک نسخه خانگی را در نظر بگیرید. نه تنها تولید آنها ارزان است، بلکه الکترولیت هایی را بدون رنگ یا طعم مصنوعی نیز فراهم می کنند.