آیا آب قند یک درمان ایمن و موثر برای کمک به آرامش کودک شما است؟ برخی از مطالعات پزشکی اخیر نشان می دهد که محلول آب قند ممکن است به کاهش درد در نوزادان کمک کند.

متأسفانه، دادن آب قند به کودک خطراتی نیز دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان و زمان استفاده از آن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

چرا آب قند برای نوزادان استفاده می شود؟

برخی از بیمارستان ها از آب قند برای کمک به نوزادانی که در هنگام ختنه یا سایر جراحی ها دچار درد می شوند، استفاده می کنند. در مطب پزشک اطفال، می‌توان برای کاهش درد هنگام تزریق واکسن، نیش پا یا خون‌گیری به نوزاد، آب قند داد.

دکتر شانا گادفرد کاتو، متخصص اطفال در آستین می گوید: «آب قند چیزی است که ممکن است مراکز و ارائه دهندگان پزشکی در طی یک روش دردناک در یک کودک خردسال برای کمک به تسکین درد از آن استفاده کنند، اما برای استفاده روزانه در خانه شما توصیه نمی شود.

آب قند چگونه به نوزادان داده می شود؟

آب قند باید توسط متخصص اطفال تجویز شود. آنها ممکن است آن را با سرنگ در دهان نوزاد یا قرار دادن آن روی پستانک به کودک شما تزریق کنند.

بیشتر بخوانید
آیا نوزاد می تواند به دارچین حساسیت داشته باشد؟

دکتر گادفرد کاتو می گوید: “هیچ دستور غذای استانداردی وجود ندارد که مطالعه شده باشد، و من توصیه نمی کنم آن را به تنهایی تهیه کنید.”

این مخلوط را می توان در مطب پزشک یا بیمارستان تهیه کرد، یا ممکن است مانند یک دارو به صورت آماده باشد.

دکتر دانل فیشر، رئیس بخش اطفال در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، می گوید: «مقدار داده شده در هر روش تقریباً ۱ میلی لیتر است و حاوی ۲۴ درصد محلول قند است.

آیا آب قند برای نوزادان موثر است؟

یک مطالعه منتشر شده در آرشیو بیماری در دوران کودکیدریافتند که نوزادان تا یک سال کمتر گریه می‌کنند و ممکن است با دادن محلول آب قند قبل از تزریق واکسن، درد کمتری احساس کنند. اعتقاد بر این است که طعم شیرین اثر آرام بخش دارد. ممکن است در برخی موارد به خوبی بیهوشی عمل کند.

بیشتر بخوانید
نکات مراقبت از خود برای والدین کودک دارای بلوغ زودرس مرکزی

دکتر فیشر می گوید: «آب قند می تواند به دور کردن حواس کودک از درد کمک کند، در مقایسه با نوزادی که در شرایط مشابه آب قند دریافت نمی کند.

اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود آب قند دقیقاً چگونه برای درد نوزادان تازه متولد شده عمل می کند و دوز صحیح مورد نیاز برای مؤثر بودن مورد نیاز است.

دکتر گادفرد-کاتو می‌گوید: مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد در صورتی که مادر بتواند در حین عمل شیردهی کند، تغذیه با شیر مادر برای کاهش درد مؤثرتر از آب قند است.

خطرات دادن آب قند به نوزاد چیست؟

اگر آب قند به طور نادرست تجویز شود، می تواند عوارض جانبی بالقوه جدی داشته باشد. به همین دلیل، توصیه می شود که تحت نظر پزشک اطفال از درمان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
چه زمانی نوزادان می توانند کره بادام زمینی بخورند؟

دکتر فیشر می گوید: «اگر مخلوط مناسب نباشد و کودک بیش از حد آب خالص دریافت کند، می تواند باعث اختلالات الکترولیتی شود که ممکن است در موارد شدید منجر به تشنج شود.

هنگامی که بدن آب زیادی دریافت می کند، مقدار سدیم را رقیق می کند و تعادل الکترولیت ها را از بین می برد. این باعث تورم بافت می شود و می تواند باعث تشنج شود یا حتی کودک شما را به کما برساند.

سایر عوارض جانبی بالقوه عبارتند از ناراحتی معده، تف کردن، و کاهش اشتها برای شیر مادر یا شیر خشک.

آب قند بیش از حد ممکن است بر اشتهای کودک برای شیر مادر یا شیر خشک تأثیر بگذارد و  دکتر فیشر می گوید: فقط باید مایعی با مواد مغذی و پروتئین مصرف کرد، نه مایعی که صرفاً از آب و شکر تشکیل شده باشد.

بیشتر بخوانید
عدم تحمل لاکتوز کودکان

مراحل بعدی

در حال حاضر، محققان در مورد خطرات و مزایای بالقوه برای توصیه آب قند به نوزادان اطلاعات کافی ندارند. همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آب قند برای ناراحتی های جزئی مانند گاز معده، ناراحتی معده یا گیجی کلی مفید است. بدون نظارت پزشک به نوزاد خود آب قند ندهید.

روش دیگر، بسیاری از راه های طبیعی برای آرام کردن کودک در خانه وجود دارد. دکتر گادفرد کاتو می‌گوید: «راه‌های عالی برای آرام کردن نوزاد در هنگام درد شامل شیر دادن، استفاده از پستانک، تماس پوست با پوست، قنداق کردن، استفاده از لمس، صحبت کردن و آرام کردن نوزادتان است».