زبان انگلیسی پر از نشانه هایی است که آب و هوا می تواند بر خلق و خو، انرژی و حتی عملکرد ذهنی تأثیر بگذارد.

البته، احتمالاً رابطه شما با محیط به سادگی «سرد = بد» یا «گرم = خوب» نیست.

اگر در آب و هوای بیابانی زندگی می کنید، یک روز سرد و نسیمی می تواند تغییر خوبی در سرعت ایجاد کند. به همین ترتیب، روزهای گرم و مرطوب تابستان اگر با دوچرخه یا پیاده به محل کار بروید، می‌تواند کاملاً ناراحت کننده باشد.

ترجیحات شخصی نیز به نحوه تأثیر آب و هوا بر شما بستگی دارد. بر اساس تحقیقات قدیمی‌تر در سال ۲۰۱۱ که شامل ۴۹۷ نوجوان و مادرانشان شد، افراد به یکی از چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • عاشقان تابستان: خلق و خوی شما در هوای گرم و آفتابی بهتر می شود.
 • افراد متنفر از تابستان: خلق و خوی شما در هوای گرم و آفتابی کاهش می یابد.
 • متنفران از باران: خلق و خوی شما در روزهای بارانی کاهش می یابد.
 • بی تاثیر : آب و هوا روی خلق و خوی شما تاثیر چندانی ندارد.

جدای از تفاوت‌های فردی، آب و هوا و آب و هوا از چند جهت بر افراد تأثیر می‌گذارند.

Yes, Weather Can Affect Mood and Energy — and So Can Climate Change

در ادامه بخوانید تا بدانید که چگونه آب و هوا می تواند بر احساسات شما تأثیر بگذارد، چه کسانی ممکن است بیشتر به تغییرات آب و هوا حساس باشند و چگونه تغییرات آب و هوایی می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد.

اثرات آب و هوا

آب و هوا می تواند به طرق مختلف بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد:

حالت

شرایط آب و هوایی زیر برای اکثر افراد با خلق و خوی پایین و بالا همراه است:

احساس ناخوشی خلق و خوی بالا
دماهای پایین (زیر ۵۰ درجه فارنهایت / ۱۰ درجه سانتیگراد) یا دمای بالا (بالای ۷۰ درجه فارنهایت / ۲۱ درجه سانتیگراد) دماهای متوسط، معمولاً بین ۵۰ درجه فارنهایت و ۷۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتیگراد و ۲۱ درجه سانتیگراد)
رطوبت زیاد فشار اتمسفر بالا و آسمان صاف
بارش و مه نور خورشید

انرژی

به طور معمول، آب و هوای سرد به بدن شما سیگنال می دهد که در حالت خواب زمستانی قرار بگیرد و در نتیجه در طول ماه های زمستان انرژی کمتری دریافت کند. دمای گرمتر می تواند انرژی شما را همراه با خلق و خوی شما افزایش دهد، اما فقط تا آستانه ۷۰ درجه فارنهایت (۲۱ درجه سانتیگراد) . پس از آن، ممکن است خسته شوید و تمایل به فرار از گرما را احساس کنید.

نور خورشید همچنین بر انرژی تأثیر می گذارد: نور به ساعت شبانه روزی شما می گوید که بیدار بماند و تاریکی به مغز شما می گوید زمان استراحت است. به عبارت دیگر، روزهای طولانی و روشن می توانند به شما انرژی بدهند. اما در روزهای کوتاه یا ابری، نور کمتری وجود دارد که شما را به بیدار ماندن تشویق کند، بنابراین ممکن است بیش از حد معمول احساس بی‌حالی کنید.

فشار

اگر قبل از طوفان احساس گزگز و ناراحتی داشته اید، احتمالاً بدن شما افت فشار اتمسفر را حس کرده است. یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که افت فشار اتمسفر می تواند هسته دهلیزی برتر (SVN) را فعال کند، بخشی از مغز شما که تعادل و ادراک را کنترل می کند. این مطالعه شامل موش‌ها بود، اما انسان‌ها نیز SVN دارند.

نویسندگان مطالعه پیشنهاد می‌کنند که SVN ممکن است سیستم استرس بدن شما را قبل از طوفان مختل کند و باعث شود شما احساس خطر کنید. هورمون‌های استرس در گردش نیز می‌توانند انتهای عصبی شما را حساس کنند، به همین دلیل است که برخی از افراد وقتی فشار هوا پایین است، دچار تشدید درد مزمن می‌شوند.

دمای بالا همچنین می تواند سطح استرس را افزایش دهد. تحقیقات قدیمی‌تر نشان می‌دهد که افراد در ماه‌های گرم‌تر، تحریک‌پذیرتر یا حتی تهاجمی‌تر هستند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۸ دماهای بالاتر را به افزایش بیقراری و اضطراب مرتبط می کند.

توانایی تفکر واضح و تصمیم گیری آگاهانه

هوای گرم و آفتابی ممکن است بر قدرت مغز تأثیر بگذارد:

آب و هوای گرم همچنین باعث می شود افراد در برابر ریسک های مالی بیشتر تحمل کنند . اگر در طول ماه‌های گرم‌تر سرمایه‌گذاری‌ها یا خریدهای تکانشی بیشتری انجام می‌دهید، آب و هوا ممکن است یکی از دلایل آن باشد.

شایان ذکر است که این اثرات تنها در صورتی رخ می‌دهند که واقعاً بیرون بروید. نگاه کردن به بیرون از پنجره در یک روز آفتابی احتمالاً تأثیر زیادی نخواهد داشت.

خطر خودکشی

شواهد نشان می دهد که افراد در بهار و اوایل تابستان بیش از هر فصل دیگری اقدام به خودکشی می کنند. محققان دقیقاً نمی دانند که چرا این الگو رخ می دهد، اگرچه آنها چند نظریه دارند:

 • قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید و تابش خورشیدی ممکن است باعث تغییر در سطوح انتقال دهنده های عصبی شود.
 • افزایش سریع دما می تواند باعث ایجاد یک دوره خلقی شود ، به ویژه برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی.
 • تعداد بالای گرده ممکن است باعث التهاب در مغز و بدتر شدن علائم سلامت روان شود.

در حالی که تغییرات آب و هوا به تنهایی احتمالاً کسی را به اقدام به خودکشی وادار نمی کند، می تواند به عنوان یک محرک اضافی برای فردی که قبلاً در معرض خطر است عمل کند.

افکار خودکشی دارید؟

اگر به خودکشی فکر می کنید، بدانید که تنها نیستید.

می‌توانید با شماره‌گیری ۹۸۸، پشتیبانی محرمانه و رایگان ۲۴ ساعته را از مشاوران آموزش‌دیده در بحران دریافت کنید تا به خط زندگی خودکشی و بحران برسید .

اگر پشتیبانی مبتنی بر متن را ترجیح می‌دهید، فقط «HOME» را به ۷۴۱-۷۴۱ پیامک کنید تا به خط متن بحران برسید .

چه کسی در برابر تغییرات آب و هوایی آسیب پذیرتر است؟

برای بسیاری از مردم، آب و هوا تنها تأثیر ناچیزی بر سلامت روحی و جسمی دارد. با این حال، برای ۳۰٪ از افرادی که با هواشناسی زندگی می کنند، تغییرات آب و هوا می تواند علائمی مانند:

 • تحریک پذیری
 • میگرن
 • بیخوابی
 • مشکل در تمرکز
 • درد در اطراف زخم ها یا جراحات قدیمی

این علائم با بهبود آب و هوا ناپدید می شوند.

Meteoropathy اغلب موارد زیر را تحت تأثیر قرار می دهد :

 • زنان
 • بزرگسالان مسن تر
 • افرادی که دارای سطوح بالایی از ویژگی های شخصیتی روان رنجورخویی هستند
 • افرادی که اختلال خلقی تشخیص داده شده دارند

Meteoropathy به خودی خود یک تشخیص نیست، اما می تواند علائم خلقی را بدتر کند.

آب و هوا نیز در شرایط زیر نقشی مشخص دارد:

افسردگی فصلی

اختلال افسردگی اساسی (MDD) با الگوی فصلی، که ممکن است آن را به عنوان اختلال عاطفی فصلی (SAD) بشناسید، به علائم افسردگی اشاره دارد که فقط در زمان های خاصی از سال ظاهر می شوند.

اکثر افراد مبتلا به این نوع افسردگی در طول ماه های پاییز و زمستان علائمی مانند غم و اندوه، خواب آلودگی و افزایش اشتها را تجربه می کنند، اما در بهار و تابستان هیچ علامتی ندارند.

اما برخی از افراد مبتلا به افسردگی فصلی علائمی دارند که از الگوی مخالف پیروی می کنند: هوای گرم و آفتابی در بهار و تابستان علائم افسردگی را ایجاد می کند و ماه های سردتر زمستان باعث تسکین آن می شود. علائم افسردگی بهاری یا تابستانی ممکن است شامل بی قراری، بی خوابی و کم اشتهایی همراه با خلق و خوی ضعیف باشد.

افسردگی شدید

افسردگی شدید ممکن است در هر زمانی از سال رخ دهد. با این حال، علائم ممکن است در هوای سردتر بیشتر ظاهر شوند.

بر اساس یک مطالعه اروپای شرقی که بر روی ۷۰۰۰ شرکت کننده انجام شد، احتمال ابتلا به علائم افسردگی بیشتر است:

 • در ماه نوامبر یا دسامبر
 • هنگامی که دما به زیر ۳۲ درجه فارنهایت (۰ درجه سانتیگراد) می رسد
 • زمانی که سرعت باد بیشتر از روزهای قبل باشد
 • اگر در ۲ روز گذشته برف بارید

اختلال دو قطبی

تقریباً از هر ۴ نفر مبتلا به اختلال دوقطبی ۱ نفر یک الگوی فصلی در علائم خلقی خود گزارش می دهد. به نظر می رسد که دما به عنوان رابط کلیدی بین فصلی بودن و علائم دوقطبی عمل می کند.

در حالی که نتایج مطالعه متفاوت است، یک توافق کلی وجود دارد: دوره های افسردگی بیشتر در زمستان رخ می دهد و دوره های شیدایی بیشتر در بهار و تابستان رخ می دهد.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۲۰ همچنین نشان می دهد که در میان افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، افرادی که سابقه اقدام به خودکشی دارند، حساسیت بیشتری نسبت به آب و هوا و علائم شدیدتر هواشناسی دارند. شرکت‌کنندگانی که تعداد بیشتری اقدام به خودکشی داشتند، نمرات بالاتری در تست‌های غربالگری هواشناسی داشتند.

تاثیر تغییرات آب و هوایی

آب و هوای شدید تقریباً همه را تحت تأثیر قرار می دهد، نه فقط افراد مستعد ابتلا به هواشناسی. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ ، دمای بالای ۷۰ درجه فارنهایت (۲۱ درجه سانتیگراد) می تواند:

 • کاهش احساسات مطلوب، مانند شادی
 • افزایش احساسات ناخواسته، مانند خشم
 • به خستگی کمک می کند

این مطالعه نشان داد که افراد در آب و هوای معتدل و آب و هوای خشن واکنش‌های مشابهی نسبت به قرار گرفتن در معرض گرما داشتند. به بیان دیگر، از آنجایی که تغییرات آب و هوایی تعداد روزهای گرم هر سال را در سراسر ایالات متحده افزایش می دهد، حرکت به ایالت خنک تر احتمالاً از شما محافظت نخواهد کرد.

تحقیقات سال ۲۰۱۷ نیز افزایش دمای تغییرات آب و هوا را با افزایش سطح خشونت در سراسر جهان مرتبط دانسته است. با گرمتر شدن دما، استرس، تکانشگری و پرخاشگری افزایش می یابد. خشکسالی و کمبود محصولات نیز می تواند باعث رقابت بیشتر برای منابع شود.

افزایش استرس، پرخاشگری و تکانشگری ممکن است در خشونت های جمعی مکرر، مانند شورش ها و جنگ های داخلی نقش داشته باشد. اما آنها همچنین می توانند به خشونت بین فردی، که می تواند شامل تجاوز، قتل، یا تجاوز جنسی باشد، منجر شود.

یک نظریه نشان می‌دهد که تغییرات دما که بر فعالیت‌های روزمره تأثیر می‌گذارد، می‌تواند تنش را افزایش دهد و به درگیری بین فردی کمک کند، که می‌تواند بر تعامل با غریبه‌ها، شرکا و عزیزان تأثیر بگذارد.

حوادث آب و هوایی شدید

تغییرات آب و هوایی تنها بر دما تأثیر نمی گذارد. همچنین نرخ رویدادهای شدید آب و هوایی (EWEs)، مانند سیل، طوفان، و آتش سوزی را افزایش داده است. این رویدادها می توانند زندگی شما را به طور قابل توجهی مختل کنند و ممکن است علائم سلامت روانی را ایجاد کنند.

با توجه به بررسی سال ۲۰۲۰ شامل ۱۷ مطالعه که شرکت کنندگان در ۱۲ ماه گذشته یک EWE را تجربه کرده بودند،

 • ۱۹.۸ درصد از شرکت کنندگان علائم اضطراب را تجربه کردند
 • ۲۱.۴ درصد از شرکت کنندگان علائم افسردگی را تجربه کردند
 • ۳۰.۴ درصد از شرکت کنندگان علائم اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) را تجربه کردند.

سلامت روان کودکان به ویژه بعد از EWE آسیب پذیر است. تا ۷۱ درصد از کودکانی که از بلایای طبیعی جان سالم به در می برند، علائم استرس پس از سانحه را نشان می دهند.

حتی افرادی که مستقیماً در معرض EWE قرار نمی گیرند ممکن است از شنیدن آنها احساس اضطراب کنند. برای برخی از افراد، تهدید وجودی تغییرات آب و هوایی می تواند باعث ایجاد حسی از ترس و ناامیدی شود که به آن اضطراب زیست محیطی می گویند. با سرعت گرفتن تغییرات آب و هوایی، اضطراب زیست محیطی به ویژه در میان نسل های جوان که باید با اثرات بلندمدت مقابله کنند، رایج تر شده است.

چگونه کنار بیاییم

شما نمی توانید آب و هوا را تغییر دهید، اما می توانید اقداماتی را برای کاهش اثرات آن بر روی رفاه خود انجام دهید.

اگر مشکوک هستید که ممکن است به تغییرات آب و هوایی حساس باشید، این نکات را در نظر بگیرید:

 • یک دفتر خاطرات خلق و خوی داشته باشید تا بتوانید نحوه تأثیر الگوهای مختلف آب و هوا بر شما را پیگیری کنید.
 • پیش بینی آب و هوا را زیر نظر داشته باشید تا بتوانید برنامه های کم استرس را برای روزهای سخت آماده کنید.
 • در هوای سخت داخل بمانید. اگر خانه شما گرمایش یا تهویه مطبوع ندارد، ممکن است بخواهید به نزدیکترین مرکز گرمایش یا سرمایش اضطراری خود مراجعه کنید.

هواشناسی معمولاً حداکثر چند روز طول می کشد و با بهبود آب و هوا ناپدید می شود. این علائم ممکن است آزاردهنده یا ناراحت کننده به نظر برسند، اما به طور کلی به طور کامل از مسیر زندگی روزمره شما خارج نمی شوند.

با این اوصاف، اگر به نظر می رسد که آب و هوا بر خلق و خوی شما تأثیر مداوم دارد، مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی ضرری ندارد. آنها می توانند به رد هر گونه شرایط زمینه ای کمک کنند و راهنمایی های بیشتری در مورد گزینه های درمانی ارائه دهند.

اگر علائم سلامت روانی که تجربه می کنید بیش از یک روز طول بکشد یا شما را از انجام کارهایی که معمولا انجام می دهید باز دارد، ممکن است بخواهید برای حمایت بیشتر با یک متخصص تماس بگیرید.

در اینجا نحوه یافتن درمانگر مناسب آورده شده است.

اگر به نظر می رسد تغییرات آب و هوا باعث ایجاد علائم سلامت روان برای شما می شود، گزینه های درمانی بالقوه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برای اکو اضطراب: اکوتراپی، گروه های حمایتی
 • برای MDD با الگوی فصلی: نور درمانی، درمان، داروهای ضد افسردگی
 • برای افسردگی اساسی: درمان، داروهای ضد افسردگی
 • برای اختلال دوقطبی: درمان، تثبیت کننده های خلق و خو، داروهای ضد افسردگی

تیم مراقبت شما می تواند راهنمایی های بیشتری برای یافتن درمان مناسب برای نیازهای شما ارائه دهد.

FYI

برخی از داروها می توانند شما را نسبت به تغییرات آب و هوایی حساس تر کنند.

برای مثال، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)، یک نوع رایج ضد افسردگی، می‌تواند خطر کم‌آبی بدن و گرمازدگی را افزایش دهد. افرادی که SSRI مصرف می کنند ۱۷ درصد بیشتر از جمعیت عمومی به دلیل بیماری های مرتبط با گرما در بیمارستان بستری می شوند.

اگر در مورد هر گونه عوارض جانبی احتمالی داروی خود نگرانی دارید، بالینی که آن را تجویز کرده است می تواند به سوالات شما پاسخ دهد و در مورد گزینه های درمانی جایگزین راهنمایی ارائه دهد.

خلاصه

در حالی که آب و هوا تنها تأثیر ظریفی بر خلق و خو، انرژی و شناخت بسیاری از مردم دارد، نزدیک به یک سوم جمعیت به شدت به تغییرات جوی حساس هستند.

علاوه بر این، تغییرات آب و هوایی فراوانی رویدادهای شدید آب و هوایی را افزایش داده است و افراد بیشتری را در برابر PTSD، افسردگی و اضطراب ناشی از بلایای طبیعی آسیب‌پذیر کرده است.

کار با یک درمانگر برای رسیدگی به علائم شما می تواند در سطح شخصی مزایایی داشته باشد – اما تلاش های گسترده برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی ممکن است در وهله اول به جلوگیری از آسیب های مربوط به آب و هوا کمک کند.