آدرنارک در پسران و دختران نوجوان چیست؟

آدرنارک (ad-ren-ar-ke) به عنوان یک فرآیند بدنی معمولی شناخته شده است که برای پسران و دختران هنگامی که شروع به گذار به دوران نوجوانی می کنند اتفاق می افتد.

آدرنارک چه زمانی شروع می شود؟

این رشدی است که قبل از بلوغ، معمولاً بین سنین ۶ تا ۸ سالگی (بلوغ زودرس) اتفاق می افتد. در این مدت هورمون های خاصی (پیام رسان های بیولوژیکی) شروع به افزایش می کنند. آنها ممکن است مورد توجه قرار نگیرند یا باعث ایجاد تغییراتی در بدن مانند رشد موهای جدید و بوی بدن شوند.

در بالای کلیه ها یک جفت غده تخصصی به نام غدد فوق کلیوی وجود دارد. غدد آدرنال چند هورمون مختلف تولید می کنند که باعث می شود چیزهای مختلفی در بدن اتفاق بیفتد. اینها شامل تنظیم میزان نمک موجود در بدن، ارسال سیگنال های استرس و کمک به رشد است.

آدرنارک دوره زمانی است که گروهی از هورمون‌ها به نام آندروژن (هورمون‌های مردانه) در پسران و دختران شروع به تولید می‌کنند. به طور کامل درک نشده است که چرا آدرنارک شروع می شود، اما تصور می شود که این در آماده سازی برای بلوغ است (که معمولاً چند سال بعد شروع می شود).

بیشتر بخوانید
متوسط ​​طول نوزاد چقدر است؟ نمودار رشد

آندروژن‌های غده آدرنال ممکن است باعث ایجاد اتفاقات مختلفی در بدن شوند، از جمله:

  • تأثیری بر سلول‌های تولیدکننده مو که باعث می‌شود برخی از کودکان اولین موهای ناحیه تناسلی و/یا موهای زیر بغل خود را تجربه کنند.
  • این اثر بر غدد تولید کننده عرق و همچنین غدد تولید کننده بوی بدن بزرگسالان است، به این معنی که برخی از کودکان ممکن است متوجه شروع بوی متفاوت بدن خود شوند.
  • علاوه بر این، برخی از کودکان ممکن است متوجه تغییر در پوست خود شوند زیرا این تغییرات هورمونی می تواند منجر به نوعی آکنه به نام آکنه میکروکومدونال شود.
  • آنها همچنین می توانند روی خلق و خو تأثیر بگذارند و باعث نوسانات خلقی و اشک ریختن شوند.
بیشتر بخوانید
آنچه ضربان قلب کودک و سایر علائم حیاتی به شما می گویند

همه افراد متفاوت هستند و برخی از کودکان ممکن است در طول آدرنارش متوجه تغییرات متعددی شوند، برخی دیگر ممکن است متوجه هیچ چیز متفاوتی نشوند و برخی ممکن است تنها یک یا دو تفاوت را تجربه کنند.

مهم است بدانید که تجربه همه این تغییرات به همان اندازه طبیعی است که کودک هیچ یک را تجربه نکند.

آدرنارک زودرس چیست؟

گاهی اوقات از اصطلاح “آدرنارک زودرس” زمانی استفاده می شود که تغییرات آدرنارک کمی زود (حدود ۵ تا ۶ سال) تجربه می شود، اما با وجود این، در واقع تصور نمی شود که خارج از معمول باشد.

بلوغ معمولاً چند سال پس از آدرنارش در سال های نوجوانی رخ می دهد. بلوغ مربوط به تغییراتی است که با شروع بلوغ جنسی کودک در بدن اتفاق می افتد. اینها شامل رشد بیضه در پسران و رشد سینه در دختران است.

بیشتر بخوانید
آپاندیسیت - علائم، درمان و علل

شروع آدرنارک می تواند در هر زمانی پس از سن ۶ سالگی اتفاق بیفتد و هیچ پیشرفتی فراتر از آنچه در بالا توضیح داده شد ایجاد نخواهد کرد. اگر کودکی شروع به رشد زودرس بیضه یا سینه کرد، یا علائم غیرعادی مانند سردرد یا تغییر در بینایی او شروع شد، مهم است که به دنبال مشاوره باشید.

همانطور که توضیح داده شد، آدرنارک یک فرآیند طبیعی است و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. مهم است که به کودکانی که در طول آدرنارش تغییراتی را تجربه می کنند، اطمینان داده و آنها را تشویق کنید تا در صورت نگرانی با شما (یا پزشکشان) صحبت کنند. چندین کار دیگر وجود دارد که می توانید انجام دهید که ممکن است مفید باشد:

  • ممکن است بخواهید با معلمان (به ویژه مربیان ورزش یا مربیان ورزشی) در مورد حفظ حریم خصوصی در زمان های تغییر صحبت کنید.
  • در مورد شستشوی منظم، دوش گرفتن و استفاده از دئودورانت ها اگر نگران بوی بدن هستند، صحبت کنید.
  • اگر آنها به ویژه نگران موهای بدن هستند یا خجالت می کشند، می توانید با آنها در مورد رفع موهای زائد صحبت کنید.
  • در صورت ایجاد مشکل از پزشک عمومی خود برای درمان لکه ها بخواهید.
بیشتر بخوانید
آبله - علائم، واکسن و تفاوت آن با آبله میمون

گاهی اوقات، بیش از حد هورمون مردانه می تواند ناشی از مشکلاتی غیر از آدرنارک باشد و کودک شما ممکن است نیاز به انجام آزمایشاتی داشته باشد. اگر فرزند شما علائمی را تجربه کرد که شما نگران آن هستید، یا اگر اصلاً نگرانی دارید، مهم است که از پزشک عمومی یا متخصص اطفال او مشاوره بگیرید.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه