آربوتین : مزایای مراقبت از پوست، عوارض جانبی، موارد استفاده

آربوتین می تواند به درخشان شدن پوست شما کمک کند

در تلاش خود برای روشن کردن پوست، روشن کردن لکه های تیره یا کاهش ظاهر رنگدانه، احتمالاً در مورد گزینه های خود کنجکاو هستید. یک عنصر ستاره ای که باید در رادار شما باشد؟ آربوتین، یک ماده موضعی که به دلیل توانایی آن در درخشان کردن پوست شما مشهور است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد آربوتین، از جمله اشکال مختلف آن و نحوه ترکیب آن در مقایسه با سایر مواد روشن کننده پوست، به ادامه مطلب مراجعه کنید.

فواید آربوتین برای مراقبت از پوست

آربوتین رنگ پوست را یکنواخت و روشن می کند، نواحی تیره را روشن می کند و می تواند به ظاهر جای زخم کمک کند. آنی چیو، دکتر، یک متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره با موسسه درم در شمال ردوندو بیچ، کالیفرنیا.

آربوتین زمانی که با ملانین، رنگدانه طبیعی پوست شما واکنش نشان می دهد، این اثر را دارد. هنگامی که پوست ملانین اضافی تولید می کند، هیپرپیگمانتاسیون – یعنی لکه هایی که پوست تیره تر است – می تواند رخ دهد.قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بارداری یا استفاده از برخی داروها ممکن است باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون شود. دکتر پراتر می گوید، اما آربوتین در مسیر ملانین برای سرکوب فعالیت ملانین عمل می کند. مسیر ملانین اساساً فرآیند پیچیده ای است که در آن پوست رنگدانه تولید می کند. پراتر توضیح می دهد که مواد مختلف روشن کننده پوست در مراحل مختلف این مسیر عمل می کنند. آربوتین خود فعالیت تیروزیناز، آنزیمی که نقش مهمی در تولید ملانین ایفا می کند، سرکوب می کند. سوزان فریدلر، دکتر، یک متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره با رایانه پوستی پیشرفته در شهر نیویورک.

یک مرور یادداشت می‌کند که آزمایش‌های کوچک نشان می‌دهد که آربوتین در کاهش لکه‌های هیپرپیگمانتاسیون مؤثرتر از گروه شاهد است، اگرچه قدرت برخی از این مطالعات وجود ندارد.علاوه بر این، محققان توجه داشته باشند که آربوتین دارای خواص آنتی اکسیدانی است که ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو در پوست در مزایای روشن کنندگی آن نیز نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید
چرا من خارش کف دست دارم؟

آلفا آربوتین در مقابل بتا آربوتین

هنگام جستجوی برچسب های مراقبت از پوست، ممکن است با برخی از محصولات حاوی آلفا آربوتین یا دئوکسی یاربوتین و برخی حاوی بتا آربوتین برخورد کنید. آلفا آربوتین و دئوکسی آربوتین اشکال مصنوعی آربوتین هستند، در حالی که بتا آربوتین شکل آربوتین مشتق شده از گیاه است.دکتر چیو می گوید: “هر دو شکل آربوتین تولید ملانین را سرکوب می کنند، اما مطالعات نشان داده اند که آلفا آربوتین پایدارتر است و تخمین زده می شود که بیش از ۱۰ برابر قوی تر از بتا آربوتین باشد.”

در واقع، یک بررسی از قدرت آلفا آربوتین نسبت به اشکال طبیعی آربوتین پشتیبانی می کند.(این مطالعه این اشکال آربوتین را با دئوکسی‌یاربوتین مقایسه نکرد.)

آربوتین در مقابل سایر مواد روشن کننده پوست

هنگامی که به دنبال روشن کردن پوست خود هستید، علاوه بر آربوتین، گزینه‌های زیادی دارید: هیدروکینون، کوجیک اسید و ویتامین C همگی به دلیل توانایی‌های بالقوه‌شان برای روشن‌کنندگی پوست شناخته شده‌اند. اما چگونه آنها را جمع می کنند؟

اول اینکه کرم هیدروکینون روشن کننده پوست استاندارد طلایی است.اما می‌تواند عوارض جانبی از جمله تحریک، سوزش، درماتیت تماسی و تغییر رنگ پوست داشته باشد (و در محصولات آرایشی در اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا و برخی از کشورهای آفریقایی ممنوع شده است).

بیشتر بخوانید
خارش مچ پا: علل، بثورات، و درمان

اگرچه آربوتین به اندازه خود هیدروکینون موثر نیست، اما به طور طبیعی روی پوست به هیدروکینون تجزیه می شود.

چیو می‌گوید: «هیدروکینون به آرامی آزاد می‌شود و پوست در هیچ زمانی در معرض بیش از حد آن قرار نمی‌گیرد، اما خطر عوارض جانبی مشابهی ندارد. این بدان معناست که آربوتین احتمالاً همان سطوح سمیت هیدروکینون را ندارد.

چیو می‌گوید کوجیک اسید – روشن‌کننده‌ای که از گونه‌های خاصی از قارچ‌ها به دست می‌آید – و آربوتین بسیار شبیه هم هستند، اگرچه آربوتین از این دو پایدارتر است. آربوتین به طور کلی در مقایسه با اسید کوجیک کمتر موثر است.اما Chiu اضافه می کند که استفاده از این دو ماده با هم خوب است.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که به روشن شدن پوست نیز کمک می کند. او می گوید که ترکیب آربوتین و ویتامین C می تواند قدرت هر کدام را افزایش دهد.

عوارض جانبی بالقوه آربوتین

چیو می گوید، خبر خوب این است که آربوتین در مقایسه با سایر روشن کننده ها (مانند هیدروکینون) ملایم تر و کمتر تحریک کننده است. او می گوید: «این به ویژه برای بیمارانی که پوست حساس دارند مفید است. با این حال، اگر بیماری پوستی مانند آکنه یا روزاسه دارید، قبل از استفاده از محصولات جدید، از جمله محصولات حاوی آربوتین، با پزشک خود صحبت کنید.

درماتیت یا درماتیت تماسی (تحریک پوستی ناشی از تماس با یک آلرژن) یکی از عوارض جانبی احتمالی استفاده از آربوتین است.

بیشتر بخوانید
پتشی چیست؟

 علائمی که باید مراقب باشید عبارتند از قرمزی، خارش، خشکی، تاول یا بثورات.

پرسش ها و پاسخ های متداول

آربوتین چگونه برای پوست مفید است؟

آربوتین فعالیت ملانین را در پوست سرکوب می‌کند و به کاهش رنگدانه‌های ناخواسته که ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید رخ دهد، کمک می‌کند. به دلیل خواص ضد التهابی آن، برای محو شدن جای زخم نیز مفید است.

چگونه آربوتین را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید

چیو خاطرنشان می کند که می توانید با خیال راحت از آربوتین در غلظت های تا ۲ درصد برای کرم های صورت و ۰.۵ درصد در لوسیون های بدن استفاده کنید و اضافه می کند که این ماده در مقایسه با هیدروکینون ایمن تر و تهاجمی تر است. (در حالی که هیدروکینون در غلظت های بالاتر از ۱ درصد در محصولات آرایشی و بهداشتی در اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا و چندین کشور آفریقا ممنوع شده است، آربوتین در غلظت های فوق بی خطر است، زیرا هیدروکینون به آرامی آزاد می شود و پوست در معرض بیش از حد قرار نمی گیرد. در هر زمان، او توضیح می دهد.)ا

ممکن است انتخاب کنید که از بیش از یک ماده روشن کننده در برنامه روزانه خود استفاده کنید. پراتر پیشنهاد می کند که آربوتین را با رتینول جفت کنید تا گردش سلولی پوست را افزایش داده و جذب محصول را بهبود بخشد. خبر خوب این است که آربوتین با سایر مواد به خوبی بازی می کند، چیو می گوید: “هیچ تعامل شناخته شده ای بین آن و سایر مواد مراقبت از پوست وجود ندارد.”

بیشتر بخوانید
سرمازدگی - علائم و علل

هنگام استفاده از آربوتین، او توصیه می کند که آن را یک یا دو بار در روز به کل صورت خود بمالید یا از آن به عنوان یک درمان لکه ای برای هدف قرار دادن مناطق خاص استفاده کنید.

شما همچنین باید مراقب قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشید، زیرا در وهله اول می تواند باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون شود. پراتر می‌گوید: «هر روز از یک کرم ضد آفتاب با SPF 50 بر پایه مواد معدنی استفاده کنید تا از پوست خود در برابر بیش فعالی مسیر ملانین محافظت کنید. “اگر نمی توانید ضد آفتاب بزنید، ارزش ندارد برای محصولات روشن کننده پوست پول خرج کنید.”

پراتر می گوید قبل از ارزیابی نتایج، دو تا سه ماه از آربوتین استفاده کنید. برای کمک به ایجاد بهترین روتین با ترکیب مواد مکمل برای نگرانی های پوستی، با یک متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره صحبت کنید.

خلاصه

آربوتین یک ماده روشن کننده پوست است که لکه های تیره، هایپرپیگمانتاسیون و جای زخم را هدف قرار می دهد. در حالی که در مقایسه با هیدروکینون از قدرت کمتری برخوردار است، مشخصات ایمنی قوی تری با خطرات کمتر عوارض جانبی دارد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه