آرتروز ستون فقرات چیست؟

استئوآرتریت (OA) یک بیماری دژنراتیو مفصلی است که تخمین زده می شود ۲۷ میلیون آمریکایی ها این بیماری در اثر تخریب غضروف ایجاد می شود. این بافت صاف و الاستیکی است که از مفاصل محافظت می کند و روانکاری لازم برای عملکرد طبیعی مفصل را فراهم می کند.

استئوآرتریت می تواند مفاصل مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد، مانند مفاصل:

 • دست ها
 • زانو
 • باسن
 • ستون فقرات

OA ستون فقرات به طور خاص بر مفاصل فاست، غضروف بین استخوان های تشکیل دهنده ستون فقرات و رباط های ستون فقرات تأثیر می گذارد.

با افزایش سن، غضروف پوشاننده مفاصل فاست به آرامی از بین می رود. دیسک‌های مهره‌ای شما عمدتاً از آب ساخته شده‌اند. این دیسک‌ها می‌توانند با افزایش سن کم آب شوند. این امر می تواند باعث باریک شدن دیسک های ستون فقرات شود و فشار بیشتری بر مفاصل فاست وارد کند.

آرتروز ستون فقرات: علائم، علل و ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

علائم OA ستون فقرات چیست؟

آرتروز ستون فقرات علائم مختلفی ایجاد می کند. شایع ترین آن کمردرد است. درد اغلب در قسمت پایین کمر شروع می شود. در مراحل اولیه بیماری، ممکن است فقط صبح ها به دلیل ساعت ها عدم تحرک درد داشته باشید. از آنجایی که این یک بیماری پیشرونده است، علائم معمولاً با گذشت زمان بدتر می شوند. سایر علائم آرتروز ستون فقرات عبارتند از:

 • حساسیت مفاصل
 • سفتی مفصل
 • محدوده حرکتی محدود
 • ضعف یا بی حسی در پاها یا بازوها، سوزن سوزن شدن در پاها
بیشتر بخوانید
آیا بستنی در رژیم کتوژنیک است؟

کمردرد ناشی از استئوآرتریت ستون فقرات اغلب هنگام نشستن یا ایستادن بدتر می شود. معمولاً هنگام دراز کشیدن بهبود می یابد. برخی از افرادی که آرتروز ستون فقرات دارند هیچ علامتی ندارند.

علت OA ستون فقرات چیست؟

استئوآرتریت ناشی از زوال آهسته غضروف اطراف مفاصل در قسمت پایین کمر است. علت دقیق این وخامت ناشناخته است، اما برخی از افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند. این شامل افرادی می شود که ضربه به ستون فقرات را تجربه کرده اند.

تجربه آسیب در سنین پایین تر می تواند باعث شود که غضروف شما خیلی سریعتر از بین برود. چاقی همچنین می تواند در OA ستون فقرات نقش داشته باشد زیرا وزن اضافی بدن فشار بیشتری را بر مفاصل ستون فقرات وارد می کند. سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • بالا رفتن سن
 • زن بودن
 • سابقه خانوادگی آرتروز
 • کار در شغلی که شامل استرس مکرر است
 • مفاصل یا غضروف معیوب در بدو تولد

نحوه تشخیص OA ستون فقرات

قبل از تشخیص استئوآرتریت ستون فقرات، پزشک ممکن است در مورد سابقه خانوادگی بیماری شما بپرسد و یک معاینه فیزیکی برای بررسی حساسیت، دامنه حرکتی محدود و تورم در پشت شما انجام دهد. در مورد علائم دیگری که ممکن است داشته باشید، مانند بی حسی یا ضعف، به پزشک خود بگویید.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد آرتریت روماتوئید و نارسایی قلبی بدانید

آزمایشات تصویربرداری معمولاً برای تشخیص OA ستون فقرات استفاده می شود. این آزمایش‌ها می‌توانند آسیب‌های استخوانی، خارهای استخوانی و از بین رفتن غضروف مفاصل را بررسی کنند. پزشک شما ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس یا MRI را تجویز کند که تصویری دقیق از ستون فقرات شما ایجاد می کند.

از آنجایی که آرتروز ستون فقرات علائمی مشابه سایر بیماری ها دارد، پزشک ممکن است برای رد سایر بیماری ها خون شما را نیز بگیرد.

برخی از پزشکان تجزیه و تحلیل مایع مفصلی را تجویز می کنند. در این روش، پزشک یک سوزن را در مفصل آسیب دیده وارد می کند تا نمونه مایع را جمع آوری کند. این آزمایش می تواند تعیین کند که آیا علائم ناشی از OA، نقرس یا عفونت است.

عوارض OA ستون فقرات

علائم احتمالی OA ستون فقرات را نادیده نگیرید. این یک بیماری پیشرونده است که می تواند در طول زمان بدتر شود. اگرچه برخی از افراد علائم یا ناراحتی خفیفی دارند، اما اگر OA درمان نشود، می تواند در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند و باعث ناتوانی طولانی مدت شود.

نحوه درمان آرتروز ستون فقرات

هیچ درمانی برای آرتروز ستون فقرات وجود ندارد و این وضعیت قابل برگشت نیست. هدف از درمان، تسکین درد و بهبود تحرک مفصل آسیب دیده است. پزشک شما می تواند گزینه های درمانی احتمالی را با شما در میان بگذارد. موارد خفیف OA ستون فقرات ممکن است به داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) پاسخ دهد. این دارو را طبق دستور مصرف کنید تا از آسیب کبدی جلوگیری کنید. همچنین می توانید درد و التهاب را با ایبوپروفن (ادویل) و ناپروکسن سدیم (EC-Naprosyn) تسکین دهید. عوارض جانبی این داروها شامل ناراحتی معده، مشکلات خونریزی و آسیب اندام است، بنابراین مصرف آن طبق دستور ضروری است.

بیشتر بخوانید
آرتریت کارپومتاکارپال: علائم، علل

اگر علائم به داروهای بدون نسخه پاسخ ندهند، پزشک ممکن است داروهای ضد افسردگی را برای درمان درد مزمن پیشنهاد کند. گزینه دیگر تزریق کورتیکواستروئید به طور مستقیم به مفاصل آسیب دیده است. جراحی یک درمان معمول برای OA ستون فقرات نیست، اما در موارد شدید، پزشک ممکن است روشی را برای جایگزینی دیسک های آسیب دیده در ستون فقرات شما توصیه کند.

سایر روش های درمانی برای درمان و مقابله با آرتروز ستون فقرات عبارتند از:

 • تمرینات ملایم (مانند تای چی و یوگا) برای کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی در غضروف باقی مانده
 • گرما یا سرما درمانی
 • کار و فیزیوتراپی

تغییر سبک زندگی برای OA ستون فقرات

ایجاد تغییرات در سبک زندگی سالم می تواند زندگی با آرتروز ستون فقرات را آسان تر کند. خوردن یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن مناسب می تواند علائم را بهبود بخشد و فشار ستون فقرات را کاهش دهد. انجام حداقل ۳۰ دقیقه ورزش متوسط ​​و سه بار در هفته نیز موثر است. ورزش مفاصل را تقویت می کند و دامنه حرکتی را بهبود می بخشد. از دیگر مزایای یک برنامه ورزشی منظم می توان به خلق و خوی بهتر، قلب قوی تر و افزایش جریان خون اشاره کرد. هرچه فعال تر باشید، مدیریت بدون دردسر کارهای روزمره آسان تر خواهد بود. با پزشک خود در مورد ورزش های ایمن صحبت کنید. گزینه ها شامل پیاده روی، شنا، فعالیت های هوازی، یوگا، پیلاتس، تای چی و تمرینات قدرتی است.

بیشتر بخوانید
آرتریت: علائم، تشخیص و درمان

چشم انداز OA ستون فقرات

استئوآرتریت ستون فقرات یک بیماری دژنراتیو است، اما با درمان و تغییر شیوه زندگی می‌توان روند پیشرفت بیماری را کاهش داد و زندگی نسبتاً بدون درد و فعالی داشت.

این بیماری غیرقابل پیش بینی است. برخی از افراد مبتلا به OA به دلیل زوال مفصل در ستون فقرات خود ناتوان می شوند. برخی دیگر فقط علائم خفیفی دارند و این بیماری در زندگی آنها اختلالی ایجاد نمی کند. برای پیش آگهی مثبت، علائم را نادیده نگیرید و اگر درد، بی حسی، ضعف یا تورم در پشت یا هر قسمتی از بدن خود دارید، با پزشک خود صحبت کنید.
Source link