آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و نقرس: چه چیزی باعث تشدید آرتریت می شود

هنگامی که از یک بیماری دردناک مانند آرتریت رنج می برید، تقریبا همیشه به دنبال راه هایی برای دور نگه داشتن علائم خود هستید.

همه ما داستان همسران پیر را شنیده‌ایم که می‌گویند وقتی درد مفصلی در حال افزایش است، نشانه آن است که آب و هوای بد در راه است… اما آیا واقعاً می‌توان گفت که چیزی مانند تغییر آب و هوا می‌تواند باعث درد شما شود؟

دکتر می‌گوید: “درست است – علائم آرتریت می‌تواند فروکش کند و شعله‌ور شود. همچنین درست است که تغییر آب و هوا گاهی اوقات می‌تواند باعث تشدید شعله‌ور شود، که اغلب زمانی که نوع خاصی از آرتریت به خوبی مدیریت نمی‌شود، بزرگ‌تر می‌شود.” سید عالم، روماتولوژیست در هیوستون متدیست.

دکتر علم می‌افزاید: «در حالی که نمی‌توانید آب و هوا را کنترل کنید، خبر خوب این است که می‌توانید از سایر محرک‌های شعله‌ور شدن آرتروز جلوگیری کنید – تا زمانی که بدانید در وهله اول چه نوع آرتریت دارید.»

آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و نقرس: چه چیزی باعث تشدید آرتریت می شود

آرتریت یک اصطلاح گسترده برای درد، حساسیت یا تورم در یک مفصل (یا مفاصل) خاص است و سه نوع رایج آرتریت عبارتند از:

  • آرتریت روماتوئید – زمانی که سیستم ایمنی بدن به ساختار مفصل شما حمله می کند
  • استئوآرتریت – آسیب ساییدگی و پارگی که بالشتک مفصل شما را می شکند
  • نقرس – زمانی که کریستال های تیز تشکیل شده و در مفصل رسوب می کنند

دکتر علم توضیح می‌دهد: «وقتی نوبت به شعله‌ور شدن این نوع آرتریت می‌شود، محرک‌ها در واقع منشأ درد شما نیستند. آنها فقط مواردی هستند که مسائل زمینه‌ای آرتریت را تشدید می‌کنند.»

بیشتر بخوانید
متوترکسات ممکن است درد آرتریت دست را تسکین دهد

چه چیزی باعث تشدید آرتریت روماتوئید می شود؟

آرتریت روماتوئید یکی از بدترین اشکال آرتریت است. آسیب به مفاصل شما نه تنها می تواند منجر به تورم، سفتی و درد شود، بلکه هیچ راهی برای رفع آن وجود ندارد – یا دائمی است.

در آرتریت روماتوئید، احتمالاً همیشه سطح کمی از التهاب روی مفاصل شما تأثیر می گذارد، اما همچنین می تواند در پاسخ به استرس یا، باور کنید یا نه، آب و هوا – به ویژه باران، شعله ور شود.

دکتر علم توضیح می‌دهد: «وقتی استرس دارید، چه از نظر روحی یا جسمی، بدن شما برای مقابله با التهاب ناشی از شرایط شما مجهز نیست. از آنجایی که منجر به تورم و سفتی می شود، التهاب بیشتر به معنای درد شدیدتر است.

در مورد اینکه چرا تغییر آب و هوا ممکن است باعث تشدید آرتریت روماتوئید شود، همه چیز مربوط به مفاصل تحت فشار است.

دکتر علم توضیح می‌دهد: «تغییرات آب‌وهوا، مانند باران، اغلب با تغییراتی در فشار هوا همراه است و تصور می‌شود که این تغییر بر فشار داخل مفاصل تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود هر تورم زمینه‌ای دردناک‌تر شود».

در حالی که نمی توانید آب و هوا را کنترل کنید، می توانید اقداماتی را برای کاهش سطح استرس خود انجام دهید. و هنگامی که شعله ور می شود، می توانید از کمپرس سرد برای کاهش التهابی که باعث برخی از درد شما می شود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
آیا بستنی در رژیم کتوژنیک است؟

چه چیزی باعث تشدید آرتروز می شود؟

استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است. این نوع آسیب “ساییدگی و پارگی” است که بر غضروف مفاصل شما تأثیر می گذارد – که با افزایش سن شایع تر می شود.

دکتر علم می گوید: «استئوآرتریت مانند روماتیسم مفصلی باعث درد مفاصل می شود که می تواند گهگاهی شعله ور شود. متأسفانه، هنوز کاملاً مشخص نیست که چه چیزی باعث تشدید استئوآرتریت می‌شود، اگرچه ما گمان می‌کنیم که عامل اصلی استفاده بیش از حد از مفصل آسیب‌دیده است، یا به دلیل اقدامات تکراری یا فعالیت طولانی مدت بدون استراحت کافی.»

برای جلوگیری از شعله ور شدن آرتروز، مراقب باشید که روی مفصل آرتروز بیش از حد کار نکنید.

و اگر شعله ور شدن را تجربه کردید، می توانید با استفاده از یک پد گرم کننده یا کمپرس گرم، مصرف مسکن های بدون نسخه یا فقط استراحت دادن به مفصل، به تسکین علائم خود کمک کنید.

چه چیزی باعث شعله ور شدن نقرس می شود؟

نقرس شکل پیچیده ای از آرتریت است که می تواند به طور ناگهانی و شدید شعله ور شود. این در نتیجه داشتن سطوح بالای اسید اوریک رخ می دهد که باعث می شود بلورهای اورات راحت تر تشکیل شوند. این کریستال های تیز می توانند در مفاصل شما رسوب کنند و باعث التهاب، تورم و درد شوند.

دکتر علم توضیح می دهد: «شایع ترین محرک نقرس خوردن غذاهای غنی از پورین است، زیرا سطوح بالای پورین ها می تواند میزان اسید اوریک را در جریان خون شما افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد آرتریت روماتوئید و نارسایی قلبی بدانید

مبتلایان به نقرس با پرهیز از غذاهای غنی از پورین، از جمله:

  • گوشت قرمز
  • کبد
  • انواع خاصی از غذاهای دریایی، از جمله ماهی تن، گوش ماهی و قزل آلا
  • الکل، به ویژه آبجو
  • آب میوه ها و سایر نوشیدنی های حاوی فروکتوز

دکتر علم می گوید: مشابه آرتریت روماتوئید، تشدید نقرس را می توان با استفاده از کمپرس سرد روی مفصل آسیب دیده کاهش داد، که به کاهش التهابی که باعث درد، تورم و سفتی شما می شود، کمک می کند.

چه زمانی در مورد شعله ور شدن به پزشک مراجعه کنید

اگر درد مفاصل را تجربه می کنید که هر از گاهی شعله ور می شود، دکتر علم توصیه می کند که مورد ارزیابی قرار بگیرید.

“برای بسیاری از مردم، آرتریت به عنوان یک تشدید شروع می شود، و مهم است که به دنبال تشخیص باشید. به یاد داشته باشید، شما باید نوع خاصی از آرتریت را که از آن رنج می برید، بشناسید تا بتوانید از شعله ور شدن در آینده جلوگیری کنید یا آن را کاهش دهید.” دکتر علم می گوید.

به عنوان مثال، نمی‌دانید که از یخ یا گرما برای تسکین درد مفاصل خود استفاده کنید، مگر اینکه بدانید که آیا این آرتریت روماتوئید یا نقرس است یا آرتروز.

دکتر علم توضیح می‌دهد: «به‌علاوه، و به‌ویژه برای آرتریت روماتوئید، تشخیص زودهنگام به شما شانس بیشتری برای جلوگیری از آسیب دائمی مفصلی که این بیماری می‌تواند ایجاد کند، می‌دهد.»

بیشتر بخوانید
آرتروز ستون فقرات: علائم، علل

(مرتبط: رایج ترین دلایل مراجعه به روماتولوژیست چیست؟)

و حتی اگر تشخیص داده شده باشد، هنوز هم ممکن است لازم باشد در مورد شعله ور شدن به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر علم هشدار می‌دهد: «اگر درد در مفصل جدید احساس می‌کنید یا شعله‌ور شدن آن شدید است، بسیار مهم است که با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت آرتریت باشد».

اگر شعله ور شدن خفیف مفصلی را تجربه می کنید که به درد آن عادت کرده اید، پزشکتان ممکن است بتواند با تجویز داروها از طریق تلفن به شما در مدیریت این درد کمک کند – اما فقط در صورتی که از قبل با شما آشنا باشد. و شرایط شما

در نهایت، دکتر علم توصیه می کند که با شک و تردید به مکمل ها نزدیک شوید.

دکتر هشدار می دهد: «این روزها مکمل هایی وجود دارند که ادعا می کنند تقریباً همه چیز را برطرف می کنند، اما «اثرات دارونما» زیادی در مورد درد وجود دارد. مکمل‌ها درمان نیستند و مهم است که بدانیم برخی از انواع آرتریت می‌توانند در این مدت به مفاصل شما آسیب جدی وارد کنند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه