آرتریت مهاجرتی زمانی رخ می دهد که درد از یک مفصل به مفصل دیگر گسترش می یابد. در این نوع آرتریت، ممکن است قبل از شروع درد در مفصل دیگری، اولین مفصل شروع به بهبود کند. اگرچه آرتریت مهاجرتی می تواند افرادی را که به اشکال دیگر آرتریت مبتلا هستند، تحت تاثیر قرار دهد، اما همچنین می تواند ناشی از یک بیماری جدی باشد.

اشکال آرتریت

آرتریت اصطلاح گسترده ای است که التهاب مفصل (تورم) را توصیف می کند. درد زمانی رخ می دهد که فضای مفصلی بین استخوان ها متورم شود. این ممکن است در طی سالیان متمادی اتفاق بیفتد یا ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد. آرتریت مهاجرتی در موارد زیر شایع است:

 • استئوآرتریت: تجزیه غضروف پوشاننده استخوان های مفاصل
 • آرتریت روماتوئید (RA): یک اختلال خود ایمنی است که در آن بدن شما به بافت های سالم حمله می کند
 • نقرس: نوعی آرتریت ناشی از تجمع کریستال بین مفاصل
 • لوپوس: یک بیماری التهابی که در آن سیستم ایمنی بدن به مفاصل و بافت های بدن شما حمله می کند
بیشتر بخوانید
آرتروز ستون فقرات: علائم، علل

آرتریت چگونه گسترش می یابد

التهاب مزمن اغلب یک عامل تعیین کننده در نحوه گسترش آرتریت است. در RA، تخریب بافت های مفصلی می تواند خطر ابتلا به آرتریت مهاجرتی را افزایش دهد. تورم مزمن مرتبط با لوپوس می تواند باعث مهاجرت درد در هر زمانی شود. بیماران مبتلا به نقرس اغلب قبل از مهاجرت به مفاصل دیگر، درد ناشی از کریستال شدن بین مفاصل انگشتان پا را تجربه می کنند.

شما نمی توانید زمان گسترش آرتریت را پیش بینی کنید، بنابراین مهم است که درمان را در اسرع وقت شروع کنید.

آرتریت ناشی از بیماری ها

داشتن آرتریت مطمئناً خطر ابتلا به درد مفاصل مهاجرتی را افزایش می دهد، اما این بدان معنا نیست که این تنها علت آرتریت مهاجرتی است. تب روماتیسمی، یک بیماری التهابی، یکی از علل شایع آرتریت مهاجرتی است. این تب از گلودرد استرپتوکوکی ناشی می‌شود و می‌تواند باعث تورم و درد مفاصل و سایر عوارض شود.

بیشتر بخوانید
متوترکسات ممکن است درد آرتریت دست را تسکین دهد

سایر بیماری های التهابی که ممکن است باعث آرتریت مهاجرتی شوند عبارتند از:

 • بیماری التهابی روده (IBD)
 • هپاتیت B و C
 • عفونت های باکتریایی شدید، مانند بیماری ویپل

نحوه تشخیص آرتریت مهاجر

درد اغلب اولین علامتی است که وقتی چیزی در بدن شما اشتباه است متوجه می شوید. درد در یک مفصل خاص ممکن است شما را به آرتریت یا بیماری دیگری مشکوک کند. هنگامی که درد متوقف می شود و به مفصلی در قسمت دیگری از بدن شما منتقل می شود، ممکن است آرتریت مهاجرتی را تجربه کنید. آرتریت مهاجرتی همچنین می تواند باعث شود:

 • قرمزی ناشی از مفاصل متورم آشکار
 • بثورات
 • تب
 • وزن تغییر می کند

درد را قبل از مهاجرت درمان کنید

توقف درد اغلب تنها اولویت برای بیماران آرتریت است. اما برای تسکین واقعی، درمان التهابی که باعث درد شما می شود نیز مهم است. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، مانند ایبوپروفن، ممکن است در درمان درد و التهاب موثر باشند. ناپروکسن یک داروی معمولی است که برای درمان تورم آرتریت استفاده می شود. برای تسکین فوری درد، پزشک ممکن است کرم های موضعی را نیز تجویز کند.

بیشتر بخوانید
حذف گوجه فرنگی و سایر افسانه های غذایی درباره آرتریت

درمان زودهنگام درد و التهاب مفاصل می تواند شانس مهاجرت را کاهش دهد.

سبک زندگی تفاوت ایجاد می کند

داروها نقش کلیدی در درمان آرتریت مهاجرتی دارند. سبک زندگی شما همچنین می تواند به تعیین چشم انداز بلند مدت بیماری شما کمک کند. یک رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش وزن شما کمک کند و فشار روی مفاصلی که قبلاً تحت فشار قرار گرفته اند را کاهش دهد. رژیم های غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در ماهی سالمون و ماهی تن ممکن است التهاب را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید
آرتریت روماتوئید، استئوآرتریت و نقرس: چه چیزی باعث تشدید آرتریت می شود

ورزش کردن ممکن است آخرین چیزی باشد که دوست دارید انجام دهید، اما ورزش منظم می تواند در طولانی مدت به مفاصل شما کمک کند. پیاده روی یا شنا می تواند بیشترین فواید را بدون درد اضافی داشته باشد.

درد رو تحمل نکن

هنگامی که علائم آرتریت به مفاصل دیگر گسترش می یابد، آرتریت مهاجرتی می تواند به سرعت در زندگی شما اختلال ایجاد کند. با صحبت کردن با پزشک خود، بلافاصله درد را برطرف کنید، حتی اگر قبلاً هرگز به آرتریت مبتلا نشده اید. شناسایی علت اولیه برای تسکین درد مفاصل بسیار مهم است. ملاقات با پزشک می تواند شما را در مسیر درستی برای بازگرداندن زندگی خود قرار دهد.