آزمایش کراتینین ادرار، میزان کراتینین موجود در ادرار شما را اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند به پزشک کمک کند تا عملکرد کلیه های شما را ارزیابی کند. این برای تشخیص یا رد کردن بیماری کلیوی و سایر شرایط موثر بر کلیه مفید است.

پزشک شما ممکن است از نمونه ادرار تصادفی برای آزمایش کراتینین استفاده کند. با این حال، آنها در بیشتر موارد آزمایش حجم ادرار ۲۴ ساعته را درخواست می کنند. اگرچه یک نمونه از ادرار را می توان از نظر کراتینین آزمایش کرد، اما جمع آوری ادرار برای یک روز کامل برای بدست آوردن این مقدار دقیق تر است.

کراتینین موجود در ادرار شما بر اساس رژیم غذایی، ورزش و سطح هیدراتاسیون می تواند بسیار متفاوت باشد، بنابراین بررسی نقطه ای چندان مفید نیست. همانطور که از نام آن پیداست، این آزمایش ادرار کراتینین میزان ادرار تولید شده در یک روز را اندازه گیری می کند. این یک آزمایش دردناک نیست و هیچ خطری در ارتباط با آن وجود ندارد.

آزمایش ادرار کراتینین (تست حجم ادرار 24 ساعته)

چگونه برای تست حجم ۲۴ ساعته آماده شوم؟

تست حجم ۲۴ ساعته غیرتهاجمی است و فقط شامل جمع آوری ادرار می شود. یک یا چند ظرف برای جمع آوری و ذخیره ادرار به شما داده می شود. از آنجایی که این آزمایش شامل جمع آوری و ذخیره ادرار برای یک دوره ۲۴ ساعته است، ممکن است بخواهید آزمایش را برای روزی که در خانه هستید برنامه ریزی کنید.

بیشتر بخوانید
درمان عفونت های ادراری: آنتی بیوتیک ها …

قبل از انجام آزمایش باید موارد زیر را انجام دهید:

 • اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در مورد مکمل ها یا داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی مکمل ها و داروها می توانند با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند. پزشک می تواند به شما بگوید که از کدام یک از آنها اجتناب کنید.
 • در صورت توصیه پزشک از مصرف برخی غذاها یا نوشیدنی ها خودداری کنید.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا لازم است آزمایش را در زمان خاصی از روز شروع کنید.
 • مطمئن شوید که متوجه شده اید چه زمانی و کجا باید ظرف ادرار را برگردانید.
بیشتر بخوانید
تفاوت عفونت قارچی و عفونت مجاری ادراری

تست حجم ۲۴ ساعته چگونه انجام می شود؟

برای انجام آزمایش، از ظرف مخصوصی برای جمع آوری ادرار برای ۲۴ ساعت آینده استفاده خواهید کرد. اگر از این روند مطمئن نیستید، از پزشک خود بپرسید که چگونه ادرار را جمع آوری کند. عدم رعایت دستورالعمل ها می تواند منجر به نتایج نادرست شود، به این معنی که ممکن است مجبور شوید آزمایش را تکرار کنید.

آزمون باید در یک زمان مشخص شروع شود و در همان ساعت در روز بعد به پایان برسد.

 • در روز اول، ادرار اولین دفعه ادرار خود را جمع آوری نکنید. با این حال، مطمئن شوید که زمان را یادداشت کرده و ثبت کنید. این زمان شروع تست حجم ۲۴ ساعته خواهد بود.
 • تمام ادرار خود را برای ۲۴ ساعت آینده جمع آوری کنید. ظرف نگهداری را در طول فرآیند در یخچال نگهداری کنید.
 • در روز دوم، سعی کنید در همان زمانی که آزمایش در روز اول شروع شد، ادرار کنید.
 • هنگامی که دوره ۲۴ ساعته تمام شد، درب ظرف را درپوش بگذارید و به سرعت آن را طبق دستور به آزمایشگاه یا مطب پزشک برگردانید.
 • اگر نتوانستید تمام دستورالعمل ها را رعایت کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. شما باید هرگونه ادرار از دست رفته، ادرار ریخته شده یا ادرار جمع آوری شده پس از پایان دوره زمانی ۲۴ ساعته را گزارش دهید. همچنین اگر نتوانستید ظرف ادرار را در جای خنک نگهداری کنید، باید به آنها بگویید.
بیشتر بخوانید
نکروز لوله ای حاد کلیه

تفسیر نتایج آزمایش کراتینین ادرار

تغییرات طبیعی در برون ده کراتینین به دلیل سن و توده بدن وجود دارد. هرچه عضلانی تر باشید، برد شما بیشتر خواهد بود. همچنین توجه به این نکته مهم است که همه آزمایشگاه ها از مقادیر یکسانی استفاده نمی کنند. نتایج به جمع آوری مناسب نمونه ادرار شما بستگی دارد.

بر اساس مطالعات، مقادیر طبیعی کراتینین ادرار معمولاً بین ۹۵۵ تا ۲۹۳۶ میلی گرم در ۲۴ ساعت برای مردان و ۶۰۱ تا ۱۶۸۹ میلی گرم در هر ۲۴ ساعت برای زنان متغیر است.  مقادیر کراتینین که خارج از محدوده طبیعی است ممکن است نشانه ای از موارد زیر باشد:

 • بیماری کلیوی
 • عفونت کلیه
 • نارسایی کلیه
 • انسداد مجاری ادراری مانند سنگ کلیه
 • دیستروفی عضلانی در مراحل پایانی
 • میاستنی گراویس
بیشتر بخوانید
آیا نگه داشتن ادرار بی خطر است؟

مقادیر غیرطبیعی نیز ممکن است در افرادی که دیابت دارند یا رژیم غذایی سرشار از گوشت یا سایر پروتئین ها دارند رخ دهد.

ارزیابی نتایج آزمایش به تنهایی بسیار دشوار است. شما باید نتایج خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

بسته به نتایج شما، پزشک ممکن است آزمایش کراتینین سرم را تجویز کند. این یک نوع آزمایش خون است که میزان کراتینین را در خون شما اندازه گیری می کند. پزشک شما ممکن است از آن برای کمک به تایید تشخیص استفاده کند.