چرا به آزمایش حجم ادرار ۲۴ ساعته نیاز دارم؟

پزشک شما ممکن است این آزمایش را تجویز کند اگر فکر کند که ممکن است به بیماری کلیوی مبتلا باشید یا اگر حجم ادرار غیرطبیعی زیادی تولید می کنید، وضعیتی به نام پلی اوری. پلی یوری در دیابت بی مزه ظاهر می شود، یک وضعیت غیر معمول که زمانی رخ می دهد که کلیه های شما نتوانند آب را ذخیره کنند.

حجم ادرار نیز به عنوان بخشی از آزمایش کلیرانس کراتینین یا هر آزمایش دیگری که مقدار ماده دفع شده در یک دوره ۲۴ ساعته را اندازه گیری می کند، اندازه گیری می شود.

شما ممکن است فقط این آزمایش را انجام دهید، یا ممکن است آن را همراه با روش های دیگر انجام دهید. این آزمایش می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد آیا شما به بیماری کلیوی مبتلا هستید یا خیر.

آزمایش حجم ادرار 24 ساعته

چگونه برای آزمایش حجم ادرار ۲۴ ساعته آماده شوم؟

آمادگی بسیار کمی برای آزمایش حجم ادرار ۲۴ ساعته لازم است. پزشک ممکن است بسته به شرایط پزشکی فعلی و دلایل انجام آزمایش، دستورالعمل های دقیق تری به شما بدهد.

بیشتر بخوانید
چغندر و تغییر رنگ ادرار

اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید. حتماً پزشک خود را در مورد هرگونه دارو و مکمل‌های بدون نسخه و نسخه‌ای فعلی که مصرف می‌کنید مطلع کنید و بپرسید که آیا هر یک از اینها با نتایج تداخل می‌کند یا خیر.

به طور معمول، برای آماده سازی نیازی به روزه گرفتن یا مصرف داروهای خاصی ندارید. با این حال، بر اساس دلایل انجام آزمایش، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از مصرف برخی غذاها یا نوشیدنی ها در طول آزمایش خودداری کنید.

از آنجایی که این آزمایش شامل جمع آوری و ذخیره ادرار برای یک دوره ۲۴ ساعته است، ممکن است بخواهید آزمایش را برای روزی که در خانه هستید برنامه ریزی کنید. بپرسید که آیا باید آزمون را در یک زمان خاص شروع کنید و برنامه خود را بر این اساس تنظیم کنید.

شما یک یا چند ظرف برای جمع آوری و ذخیره ادرار دریافت خواهید کرد. مطمئن شوید که متوجه شده اید چه زمانی و کجا باید ظرف یا ظروف را برگردانید.

آزمایش حجم ادرار ۲۴ ساعته چگونه انجام می شود؟

هدف جمع آوری ادرار برای یک دوره ۲۴ ساعته است. شما می توانید این کار را در زمانی که در بیمارستان هستید انجام دهید، اما می توانید به راحتی آن را به صورت سرپایی نیز انجام دهید. آزمون باید در یک زمان مشخص شروع شود و در همان ساعت در روز بعد به پایان برسد. آزمون این مراحل را دنبال خواهد کرد:

 1. آزمایش شما معمولا از صبح شروع می شود. در روز اول، اولین ادرار صبح خود را جمع آوری نکنید، بلکه زمان را یادداشت کرده و یادداشت کنید.
 2. تمام ادرار خود را برای ۲۴ ساعت آینده جمع آوری کنید و ظرف نگهداری را در یخچال نگهداری کنید.
 3. اولین ادرار صبح خود را در روز دوم همزمان با شروع آزمایش در روز قبل جمع آوری کنید.
 4. ظرف را خنک نگه دارید تا زمان برگرداندن آن فرا برسد. اطمینان حاصل کنید که پوشش روی ظرف محکم است و آن را به سرعت به آزمایشگاه یا مطب پزشک خود طبق دستور برگردانید.
بیشتر بخوانید
سنگ کلیه: علائم، علل، درمان

تحت برخی شرایط، پزشک ممکن است از شما بخواهد که این روش را چندین بار تکرار کنید.

نوزادان

اگر در حال جمع‌آوری ادرار کودک خود هستید، کیسه‌های مخصوص جمع‌آوری ادرار را با کاغذ چسبنده دریافت خواهید کرد تا آنها را در جای خود نگه دارید. این مراحل را دنبال کنید:

 1. اطراف مجرای ادراری کودک خود را بشویید، یعنی ناحیه ای که ادرار از بدن او خارج می شود.
 2. کیسه جمع آوری ادرار را روی کودک خود قرار دهید. برای پسران، تمام آلت تناسلی خود را در کیسه قرار دهید. برای دختران، کیسه را روی لابیای آنها قرار دهید. می توانید پوشک را روی کیسه قرار دهید.
 3. به طور مکرر کیسه را چک کنید و ادرار را از کیسه داخل ظرف جمع آوری ادرار تخلیه کنید. کیسه استفاده شده را با یک کیسه تمیز تعویض کنید.
 4. ظرف جمع آوری را تا زمان بازگرداندن آن در یخچال نگهداری کنید.
 5. پس از اتمام دوره ۲۴ ساعته، ظرف را طبق دستور پزشک برگردانید.
بیشتر بخوانید
خون در ادرار: علل، درمان، تشخیص

آزمایش حجم ادرار ۲۴ ساعته غیر تهاجمی است و فقط مانند حالت عادی ادرار را شامل می شود. هیچ عارضه یا خطری وجود ندارد.

پیروی از دستورالعمل ها برای به دست آوردن نتایج دقیق بسیار مهم است. عوامل متعددی می تواند بر دقت آزمایش شما تأثیر بگذارد، از جمله:

 • عدم جمع آوری تمام ادرار در دوره ۲۴ ساعته
 • فراتر از دوره ۲۴ ساعته و جمع آوری بیش از حد ادرار
 • ریختن ادرار از ظرف
 • خنک نگه نداشتن ادرار
 • عدم بازگشت سریع نمونه ادرار

عوامل دیگری که ممکن است با نتایج تداخل داشته باشند عبارتند از استرس حاد و ورزش شدید. اگر این مورد برای شما مناسب است، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که در برخی موارد آزمایش را تکرار کنید.

این نتایج چه معنی ای می دهد؟

محدوده طبیعی خروجی ادرار ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی لیتر در روز است در صورتی که مصرف طبیعی مایعات در حدود ۲ لیتر در روز داشته باشید. با این حال، آزمایشگاه های مختلف ممکن است از مقادیر کمی متفاوت استفاده کنند. پزشک معانی اعداد خاص شما را توضیح خواهد داد.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار من قهوه ای است؟

ادرار طبیعی استریل است و حاوی باکتری، ویروس یا قارچ نیست. ادرار مخلوطی از آب و مواد شیمیایی، پروتئین ها یا الکترولیت هایی مانند:

 • سدیم
 • پتاسیم
 • اوره که با تجزیه پروتئین تشکیل می شود
 • کراتینین که هنگام شکستن ماهیچه ها تشکیل می شود
 • سایر ترکیبات شیمیایی

اگر ادرار شما حاوی بیش از حد یا خیلی کم از این مواد شیمیایی باشد، پزشک ممکن است بخواهد آزمایشات بیشتری را تجویز کند. آنها همچنین ممکن است بخواهند آزمایش های بیشتری را در صورتی که برون ده ادرار شما به طور غیرمعمول زیاد یا کم باشد، درخواست کنند.

حجم ادرار پایین غیر طبیعی ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • مصرف ناکافی مایعات
 • کم آبی بدن
 • نارسایی کلیه

حجم ادرار بالا و غیر طبیعی ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشد:

 • دیابت
 • دیابت بی مزه کلیه
 • دیابت بی مزه مرکزی
 • برخی از اشکال نارسایی کلیه
 • مصرف مایعات غیرمعمول زیاد
 • استفاده از داروهای ادرار آور

پزشک شما نتایج آزمایش شما را توضیح می دهد و در صورت نیاز به آزمایش اضافی به شما اطلاع می دهد.