آزمایش خون فاکتور Rh

بررسی اجمالی

فاکتور Rh یک پروتئین ارثی است که در سطح گلبول های قرمز یافت می شود. اگر خون شما دارای پروتئین باشد، Rh مثبت هستید. اگر خون شما پروتئین ندارد، Rh منفی هستید. “+” یا “-” که ممکن است بعد از گروه خونی خود ببینید به Rh مثبت یا Rh منفی اشاره دارد.

Rh مثبت بسیار شایع تر از Rh منفی است. داشتن گروه خونی Rh منفی یک بیماری نیست و معمولاً بر سلامتی شما تأثیر نمی گذارد. اما می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد. اگر Rh منفی و جنین شما Rh مثبت باشد، بارداری شما نیاز به مراقبت ویژه دارد. به آن ناسازگاری Rh می گویند. کودک می تواند فاکتور Rh را از هر یک از والدین به ارث ببرد.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به شما توصیه می‌کند که آزمایش غربالگری گروه خون و فاکتور Rh را در اولین ویزیت قبل از زایمان خود انجام دهید. این نشان می دهد که آیا Rh مثبت یا Rh منفی هستید.

چرا این کار انجام شده است

در دوران بارداری، اگر Rh منفی و جنین شما Rh مثبت باشد، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. معمولاً در دوران بارداری خون شما با خون جنین مخلوط نمی شود. با این حال، مقدار کمی از خون کودک شما ممکن است در هنگام تولد نوزاد با خون شما تماس پیدا کند. همچنین اگر در دوران بارداری خونریزی یا ضربه به شکم خود داشته باشید، ممکن است اتفاق بیفتد.

بیشتر بخوانید
اگر سطح مونوسیت شما بالا باشد به چه معناست؟

اگر Rh منفی و جنین شما Rh مثبت باشد، اگر خون شما و خون نوزاد با هم ترکیب شوند، بدن شما ممکن است پروتئینی به نام آنتی بادی Rh تولید کند. این آنتی بادی ها در بارداری اول مشکلی ایجاد نمی کنند. اما اگر دوباره باردار شوید ممکن است مشکلاتی پیش بیاید.

اگر نوزاد بعدی شما Rh مثبت باشد، آنتی بادی های Rh می توانند از جفت عبور کرده و به گلبول های قرمز خون کودک آسیب برسانند. این می تواند منجر به کم خونی تهدید کننده زندگی شود، وضعیتی که در آن گلبول های قرمز خون سریعتر از بدن نوزاد می تواند آنها را جایگزین کند، از بین می روند. گلبول های قرمز خون برای حمل اکسیژن در سراسر بدن مورد نیاز هستند.

اگر Rh منفی دارید، ممکن است لازم باشد آزمایش خون دیگری – به نام غربالگری آنتی بادی – چندین بار انجام دهید: در سه ماهه اول بارداری، در هفته ۲۸ بارداری و هنگام تولد نوزاد. برخی از افراد بیشتر به آزمایش نیاز دارند.

بیشتر بخوانید
MCHC پایین: علل، علائم، درمان

این آزمایش برای تشخیص آنتی بادی های خون Rh مثبت استفاده می شود. اگر شروع به تولید آنتی بادی های Rh نکرده اید، احتمالاً به تزریق (تزریق) یک محصول خونی به نام گلوبولین ایمنی Rh نیاز خواهید داشت. این امر از تولید آنتی بادی های Rh در دوران بارداری جلوگیری می کند.

اگر نوزاد شما Rh منفی به دنیا بیاید، نیازی به درمان دیگری ندارید. اگر نوزاد شما Rh مثبت به دنیا بیاید، بلافاصله پس از زایمان به تزریق دیگری نیاز خواهید داشت.

اگر Rh منفی هستید و ممکن است کودک شما Rh مثبت یا Rh داشته باشد، پزشک شما ممکن است تزریق ایمونوگلوبولین Rh را پس از شرایطی که در آن خون شما با خون نوزاد تماس پیدا کند، از جمله:

 • سقط جنین
 • حاملگی خارج از رحم – زمانی که یک تخمک بارور شده در جایی خارج از رحم، معمولا در لوله فالوپ لانه گزینی می کند.
 • سقط جنین
 • برداشتن حاملگی مولار – یک تومور غیر سرطانی (خوش خیم) که در رحم ایجاد می شود
 • آمنیوسنتز – یک آزمایش قبل از تولد که در آن نمونه‌ای از مایعی که نوزاد را در رحم احاطه کرده و از آن محافظت می‌کند (مایع آمنیوتیک) برای آزمایش یا درمان برداشته می‌شود.
 • نمونه برداری از پرزهای کوریونی – یک آزمایش پیش از تولد که در آن نمونه ای از برجستگی های پرز که بیشتر جفت را تشکیل می دهند (پرزهای کوریونی) برای آزمایش برداشته می شود.
 • کوردوسنتز – یک آزمایش قبل از تولد که در آن نمونه ای از خون نوزاد برای آزمایش از بند ناف خارج می شود.
 • خونریزی در دوران بارداری
 • آسیب یا آسیب های دیگر به شکم در دوران بارداری
 • چرخش دستی بیرونی نوزاد در وضعیت بریچ – مانند ابتدا باسن – قبل از زایمان
 • تحویل
بیشتر بخوانید
آزمایش نیتروژن اوره خون (BUN)

اگر صفحه نمایش آنتی بادی نشان دهد که شما در حال تولید آنتی بادی هستید، تزریق گلوبولین ایمنی Rh کمکی نخواهد کرد. کودک شما در دوران بارداری به دقت تحت نظر خواهد بود. ممکن است در دوران بارداری یا در صورت لزوم بلافاصله پس از زایمان به نوزاد از طریق بند ناف خون تزریق شود.

فاکتور Rh مادر فاکتور Rh پدر فاکتور Rh نوزاد موارد احتیاط
Rh مثبت Rh مثبت Rh مثبت هیچ یک
Rh منفی Rh منفی Rh منفی هیچ یک
Rh مثبت Rh منفی ممکن است Rh مثبت یا Rh منفی باشد هیچ یک
Rh منفی Rh مثبت ممکن است Rh مثبت یا Rh منفی باشد تزریق گلوبولین ایمنی Rh
بیشتر بخوانید
نوتروپنی یا تعداد کم نوتروفیل ها (گلبول های سفید خون) چیست

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

آزمایش فاکتور Rh یک آزمایش خون پایه است. نمونه خون معمولاً در اولین ویزیت قبل از تولد گرفته می شود و برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود. هیچ آمادگی خاصی لازم نیست.

نتایج

اگر Rh مثبت هستید، نیازی به انجام کاری ندارید.

اگر Rh منفی و جنین شما Rh مثبت باشد، بدن شما می تواند آنتی بادی هایی بسازد که ممکن است در دوران بارداری دیگر مضر باشند. این مراحل را انجام دهید:

 • اگر در دوران بارداری خونریزی واژینال دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد برنامه ریزی تزریق ایمونوگلوبولین Rh در دوران بارداری خود صحبت کنید.
 • در طول زایمان به تیم مراقبت های بهداشتی خود یادآوری کنید که Rh منفی هستید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «آزمایش خون فاکتور Rh;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه