آزمایش شمارش ائوزینوفیل (آزمایش خون EOS)

ائوزینوفیل ها نوعی گلبول سفید هستند که به مبارزه با بیماری ها کمک می کنند. نقش دقیق ائوزینوفیل ها در بدن شما مشخص نیست، اما معمولاً با بیماری های آلرژیک و عفونت های خاص مرتبط هستند. آنها در مغز استخوان شما ساخته می شوند و سپس به بافت های مختلف می روند.

ائوزینوفیل ها دو کار مهم در سیستم ایمنی شما انجام می دهند: مهار عفونت ها و افزایش التهاب، که می تواند به شما در مبارزه با یک بیماری کمک کند.

ائوزینوفیلی زمانی است که تعداد این سلول های خاص در خون یا بافت شما بیشتر از حد طبیعی باشد.

اگر آزمایش خون انجام دهید و نتایج در محدوده طبیعی نباشد، ممکن است پزشک آزمایش‌های بیشتری را برای تشخیص مشکل توصیه کند. اگر این اتفاق در آزمایشی به نام دیفرانسیل گلبول های سفید رخ داد، ممکن است نیاز باشد آزمایش خون دیگری به نام شمارش ائوزینوفیل مطلق انجام دهید. همچنین اگر پزشک شما فکر می کند که شما به نوع خاصی از بیماری مبتلا هستید، ممکن است این آزمایش را انجام دهید.

بیشتر بخوانید
تست کورتیزول روزانه: برای چیست و چگونه کار می کند
شمارش ائوزینوفیل می تواند به تشخیص چند بیماری کمک کند. ممکن است با موارد زیر تعداد بالایی داشته باشید:

تعداد ائوزینوفیل کمتر از حد طبیعی می تواند به این دلیل باشد:

  • الکل زیاد مصرف کردی
  • بدن شما مقدار زیادی از استروئیدهای خاص مانند کورتیزول می سازد
شمارش ائوزینوفیل ها میزان ائوزینوفیل ها را در خون شما اندازه گیری می کند.

بیشتر بخوانید
آزمایش خون فاکتور Rh

نکته کلیدی این است که ائوزینوفیل ها کار خود را انجام دهند و سپس از بین بروند. اما اگر برای مدت طولانی ائوزینوفیل های زیادی در بدن خود داشته باشید، پزشکان به آن ائوزینوفیلی می گویند. می تواند باعث التهاب مزمن شود که می تواند به بافت ها آسیب برساند.

شرایطی که در آن ائوزینوفیل های زیادی در بدن وجود دارد شامل ازوفاژیت ائوزینوفیلیک (اختلال در مری شما) و کولیت ائوزینوفیلیک (در روده بزرگ شما) است. اختلالات ائوزینوفیلیک همچنین می تواند در معده، روده کوچک، خون یا سایر اندام ها رخ دهد. گاهی اوقات، بیوپسی نشان می دهد که شما مقدار زیادی ائوزینوفیل در بافت های خود دارید، اما ممکن است مقدار زیادی در خون خود نداشته باشید.

بیشتر بخوانید
اگر RDW شما بالا باشد به چه معناست؟
اگر پزشک شما تعداد ائوزینوفیل مطلق را بخواهد، به آزمایش خون نیاز دارید. در طول آزمایش، یک کارمند مراقبت های بهداشتی یک سوزن را در یکی از رگ های شما قرار می دهد و مقداری خون را خارج می کند.

در آزمایشگاه، یک تکنسین لکه خاصی را به نمونه خون شما اضافه می کند. این به آنها اجازه می دهد ائوزینوفیل ها را ببینند و تعداد سلول های شما را در هر ۱۰۰ سلول بشمارند. آنها این درصد را در تعداد گلبول های سفید ضرب می کنند تا تعداد ائوزینوفیل های شما را به دست آورند.

ائوزینوفیل ها ۰.۰ تا ۶.۰ درصد خون شما را تشکیل می دهند. شمارش مطلق، درصد ائوزینوفیل ها در تعداد گلبول های سفید شما است. شمارش ممکن است بین آزمایشگاه های مختلف کمی متغیر باشد، اما محدوده طبیعی معمولا بین ۳۰ تا ۳۵۰ است.

بیشتر بخوانید
پلاسمافرزیس: انتظار چه چیزی

شمارش بیش از ۵۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون ائوزینوفیلی محسوب می شود.

شمارش ائوزینوفیل می تواند به تایید تشخیص کمک کند. هنگامی که پزشک بداند چه چیزی باعث ائوزینوفیلی شده است، می تواند شرایطی را که پشت آن است درمان کند. احتمالاً برای کمک به تشخیص، آزمایش‌های دیگری نیز دریافت خواهید کرد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه