این آزمون در مورد رایج ترین علائم اولیه بارداری ممکن است به رفع برخی از تردیدها کمک کند و به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا سفر به پزشک ضروری است یا خیر.

۱. آیا پریودم متوقف شده است؟

یکی از اولین نشانه هایی که نشان می دهد ممکن است باردار باشید، پریود نشدن است.

هر ماه، یکی از تخمدان های شما تخمک را در فرآیندی به نام تخمک گذاری آزاد می کند. اگر تخمک پس از تخمک گذاری بارور نشود، پوشش داخلی رحم به عنوان پریود از طریق واژن شما می ریزد.

آزمون بارداری: آیا من باردار هستم؟

اگر باردار هستید، پوشش داخلی رحم به‌جای ریزش تشکیل می‌شود تا برای لانه‌گزینی تخمک بارور شده آماده شود. بنابراین، پریود نشدن شما اغلب یکی از اولین سرنخ ها برای بارداری است.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است به دلایل دیگری، از جمله:

 • ورزش بیش از حد
 • فشار
 • رژیم گرفتن بیش از حد
 • روی آوردن به روش جدیدی برای جلوگیری از بارداری

با پزشک خود صحبت کنید تا علت عدم قاعدگی را مشخص کند.

۲. آیا من حالت تهوع دارم؟

ممکن است به آن “بیماری صبحگاهی” گفته شود، اما حالت تهوع یا استفراغ در دوران بارداری می تواند در هر زمانی از روز یا شب رخ دهد. ممکن است پس از استشمام بوهای خاصی که قبلاً آزارتان نمی داد یا حتی بدون دلیل، احساس بیماری کنید.

بیشتر بخوانید
نوک سینه سوم یا اضافی

تهوع صبحگاهی می تواند از دو هفته پس از لقاح شروع شود و معمولاً فقط در سه ماهه اول بارداری ادامه دارد. اما برای برخی از زنان، تهوع صبحگاهی می‌تواند برای کل بارداری ادامه داشته باشد.

اگرچه ما دقیقاً نمی دانیم که چه چیزی باعث تهوع صبحگاهی می شود، اعتقاد بر این است که هورمون های بارداری نقش دارند، زیرا استروژن و پروژسترون می توانند باعث کند معده تخلیه شود. علاوه بر این، ممکن است حس بویایی قوی داشته باشید. این می تواند باعث شود که عطرهایی که قبلاً مزاحم نبودند حالت تهوع را در شما ایجاد کنند.

خوشبختانه، تهوع صبحگاهی به ندرت نیاز به درمان حرفه ای دارد. درمان های خانگی ساده مانند نوشیدن آب زنجبیل می تواند به تسکین حالت تهوع کمک کند. اگر شروع به استفراغ خون کردید یا نمی توانید مایعات را در خود نگه دارید، یا در هنگام ایستادن احساس سرگیجه یا غش کردید، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

۳. آیا سینه های من حساس یا متورم هستند؟

نه، شما به دالی پارتون تبدیل نمی‌شوید. رشد سینه های شما می تواند نشانه بارداری باشد. اگر آنها حساس و حتی ممکن است دردناک باشند، هورمون های بارداری استروژن و پروژسترون ممکن است مقصر باشند.

بر اساس انجمن بارداری آمریکا استروژن می‌تواند باعث حساس‌تر شدن سینه‌ها شود، زیرا سیگنال‌های افزایش جریان خون در آن ناحیه را نشان می‌دهد. از طرف دیگر پروژسترون تولید بافت سینه را تحریک می کند. علاوه بر این، این ترکیب هورمونی می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • نوک سینه های بیرون زده
 • نوک سینه های بسیار حساس
 • آرئول های تیره و/یا بزرگ شده (ناحیه اطراف نوک پستان)
 • افزایش وریدهای قابل مشاهده
بیشتر بخوانید
بیوتین و پیشگیری از بارداری: آیا بی خطر است؟

سینه های درد معمولاً خوش خیم هستند و در طول سه ماهه اول پایان می یابند، اما سینه های شما در طول بارداری تغییر می کند.

اگر امیدوارید باردار شوید، درد سینه ممکن است یکی از اولین علائم بارداری باشد. اما آنها همچنین می توانند نشانه ای از دوره قاعدگی آینده یا عوامل دیگر باشند. آزمایش بارداری و مراجعه به پزشک می تواند علت را مشخص کند.

۴. آیا من بیشتر ادرار می کنم؟

رحم در سه ماهه اول شروع به رشد می کند. این رشد به مثانه که در جلو و کمی زیر رحم است فشار می آورد.

علاوه بر اینکه مجبور هستید بیشتر ادرار کنید، ممکن است هنگام خنده، سرفه یا عطسه دچار نشت ادرار شوید. این نیز به دلیل فشار رحم بر روی مثانه است. آستر شورت به جذب ادرار اضافی کمک می کند.

فشار روی مثانه اغلب تا ماه چهارم بارداری کاهش می یابد. این زمانی است که رحم به سمت بالا و خارج از لگن حرکت می کند.

۵. خسته ام یا سرگیجه دارم؟

آیا اخیراً بیشتر از حد معمول خسته می شوید؟ در حالی که دلایل زیادی برای احساس خستگی و سرگیجه وجود دارد، بارداری می تواند یکی از آنها باشد.

یکی از دلایل احساس خستگی در ماه های اول بارداری، میزان کاری است که بدن شما برای آماده شدن برای یک نوزاد انجام می دهد. بدن شما شروع به ساختن جفت می کند و متابولیسم شما افزایش می یابد. رگ های خونی شما گشاد می شوند و باعث افت فشار خون و قند خون می شوند. علاوه بر این، افزایش پروژسترون نیز می تواند باعث شود که احساس خواب آلودگی بیشتری نسبت به حالت عادی داشته باشید.

بیشتر بخوانید
پریودهای نامنظم: علل، بارداری، و بیشتر

سرگیجه همچنین می تواند ناشی از کاهش فشار خون باشد، بنابراین از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید، پس از نشستن یا خوابیدن به آرامی بلند شوید و حتما هیدراته بمانید. اگر سرگیجه شدید است و درد شکم یا خونریزی واژینال را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این می تواند نشانه حاملگی خارج از رحم باشد.

۶. آیا من دچار نوسانات خلقی هستم؟

نوسانات خلقی فقط برای نوجوانان و زنان یائسه نیست. آنها اغلب می توانند از علائم بارداری باشند.

بر اساس انجمن بارداری آمریکا دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است احساس کنید سوار یک ترن هوایی احساسی هستید. خستگی که اغلب با بارداری همراه است می‌تواند باعث واکنش عاطفی شود و استرس‌های فیزیکی باردار شدن نیز می‌تواند منجر به خلق‌وخوهای ناپایدار شود. افزایش استروژن و پروژسترون می تواند بر سطح مواد شیمیایی در مغز شما که خلق و خو را تنظیم می کنند، به نام انتقال دهنده های عصبی، تأثیر بگذارد.

هنگامی که مطمئن شوید باردار هستید، افکار نگران کننده و هیجانی نیز می توانند باعث نوسانات خلقی شوند. مهم است که به یاد داشته باشید آنچه که احساس می کنید کاملا طبیعی است، اما اگر تغییرات خلقی شما شدید یا شدید شد با پزشک خود مشورت کنید.

۷. آیا من هوس غذاهای خاصی دارم، اما از دیگران منزجر می شوم؟

بر اساس کلینیک مایو میل شدید به غذاهای خاص یا انزجار ناگهانی نسبت به غذاهایی که زمانی از آنها لذت می بردید نیز می تواند نشان دهنده بارداری باشد.

مانند بسیاری از علائم بارداری، سیل هورمون ها معمولاً مقصر هستند.

این هوس‌های غذایی معمولاً در سه ماهه اول بارداری که هورمون‌های شما شدیدترین تغییرات را تجربه می‌کنند، شدیدتر است. در حالی که گوش دادن به آنچه بدن شما نیاز دارد و ارضای هوس های شما مهم است، خوردن وعده های غذایی مغذی و کامل را فراموش نکنید.

بیشتر بخوانید
رژیم باروری و غذاهای تقویت کننده باروری

۸. آیا من گرفتگی یا لکه بینی دارم؟

زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم بچسبد، خونریزی خفیف واژینال ممکن است رخ دهد. این خونریزی که به “خونریزی لانه گزینی” معروف است، معمولاً ۱۰ تا ۱۴ روز پس از لقاح رخ می دهد.

علاوه بر خونریزی خفیف، ممکن است گرفتگی های خفیفی را تجربه کنید. این گرفتگی ها معمولاً در نتیجه بزرگ شدن رحم هستند و معمولاً جای نگرانی ندارند. درمان‌های مؤثر برای گرفتگی‌های خفیف عبارتند از:

 • نشستن یا تغییر موقعیت
 • گرفتن حمام گرم
 • انجام تمرینات آرامش بخش
 • نوشیدن مایعات زیاد

با این حال، اگر شروع به تجربه دردهای شدید شکمی یا خونریزی شدید کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. اینها ممکن است نشانه سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم باشد.

تست دادن

اگر متوجه شدید که به هر یک یا همه این سؤالات «بله» پاسخ می دهید، احتمال اینکه باردار باشید وجود دارد! برای اینکه مطمئن شوید، تقریباً در زمانی که به طور معمول انتظار قاعدگی خود را دارید، یک تست بارداری خانگی انجام دهید و با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند به طور دقیق تعیین کنند که آیا بیماری دیگری مقصر است یا خیر، یا شما را در مراحل بعدی بارداری راهنمایی کنند.