آسافوتیدا (عصای آسافوتیدا) شیره خشک شده یا صمغ صمغی است که از ریشه به دست می آید نیشکر گیاهان معمولاً آن را خشک می کنند، به صورت پودر زرد درشت می سایند و برای مقاصد آشپزی یا دارویی استفاده می کنند.۱، ۲، ۳).

در حالی که این گیاه بومی افغانستان و ایران است، آسافوتیدا معمولاً در غذاهای هندی استفاده می شود، جایی که به آن هینگ می گویند.۱).

به عنوان یک چاشنی، آسافوتیدا به دلیل بوی تند و تندش شناخته می شود که به دلیل غلظت بالای ترکیبات گوگردی آن است. در واقع، به دلیل بوی نامطبوع آن، گاهی اوقات به آن آدامس بدبو نیز می گویند.۴).

با این حال، هنگامی که پخته می شود، طعم و بوی آن بسیار مطبوع تر می شود و اغلب شبیه تره، سیر و حتی گوشت توصیف می شود.۱، ۴).

آسافوتیدا چیست؟  مزایا، عوارض جانبی و موارد استفاده

در طب آیورودا، هینگ برای کمک به هضم و گاز، و همچنین درمان برونشیت و سنگ کلیه استفاده می شود. در قرون وسطی، برخی از مردم آدامس خشک شده را به دور گردن خود می بستند تا از عفونت و بیماری جلوگیری کند.۴).

با این حال، بسیاری از استفاده های سنتی از asafoetida توسط علم مدرن اثبات نشده است.

این مقاله به بررسی مزایا، معایب و کاربردهای آسافوتیدا می پردازد.

مزایای بالقوه آسافوتیدا

در حالی که تحقیقات محدود است، آسافوتیدا ممکن است چند فواید آردایت ارائه دهد.

منبع خوب آنتی اکسیدان

Asafoetida منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است.۱، ۵، ۶).

این ترکیبات به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب احتمالی ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد کمک می کنند. در نتیجه، آنتی اکسیدان ها همچنین ممکن است به محافظت در برابر التهاب مزمن، بیماری قلبی، سرطان و دیابت نوع ۲ کمک کنند.۷، ۸).

مشخص شده است که آسافوتیدا حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات فنلی مانند تانن ها و فلاونوئیدها است که به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی قوی خود شناخته شده اند.۶، ۹).

در حالی که مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که آسافوتیدا دارای فعالیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است، تحقیقات بیشتری باید در مورد اثرات آنتی اکسیدانی بالقوه آن در انسان انجام شود.۵، ۱۰).

بیشتر بخوانید
آیا رژیم کتوژنیک می تواند به مبارزه با سرطان کمک کند؟

علاوه بر این، از آنجایی که از asafoetida در مقادیر کم در پخت و پز استفاده می شود، مشخص نیست که آیا استفاده آشپزی از ادویه این مزایا را دارد یا خیر.

ممکن است برای هضم غذا مفید باشد

یکی از رایج ترین کاربردهای آسافوتیدا به عنوان کمک کننده برای سوء هاضمه است.۱).

در یک مطالعه ۳۰ روزه شامل ۴۳ بزرگسال مبتلا به سوء هاضمه متوسط ​​تا شدید، کسانی که کپسول های ۲۵۰ میلی گرمی حاوی آسافوتیدا را دو بار در روز مصرف می کردند، بهبود قابل توجهی در نفخ، هضم و کیفیت کلی زندگی در مقایسه با گروه دارونما گزارش کردند.۱۱).

این مطالعه توسط شرکت تولید کننده مکمل تامین مالی شد، بنابراین ممکن است نتایج را تحت تاثیر قرار دهد.

Asafoetida همچنین نشان داده است که با افزایش فعالیت آنزیم های گوارشی به تقویت هضم کمک می کند. به طور خاص، ممکن است ترشح صفرا از کبد را افزایش دهد، که برای هضم چربی مورد نیاز است.۱، ۱۲).

در حالی که این ادویه اغلب برای جلوگیری یا کاهش گاز بعد از خوردن غذا استفاده می شود، هیچ تحقیقی در حال حاضر این اثر را تایید نمی کند.

ممکن است به کاهش علائم IBS کمک کند

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری مزمن گوارشی است که با درد یا ناراحتی شکم، نفخ و گاز، و همچنین یبوست، اسهال یا هر دو مشخص می شود.۱۳).

با توجه به اثرات بالقوه آن بر هضم، تصور می شود که آسافوتیدا به کاهش علائم مرتبط با IBS کمک می کند.

دو مطالعه کوچک در بزرگسالان مبتلا به IBS بهبود قابل توجهی در علائم IBS گزارش شده پس از ۲ هفته مصرف مکمل های آسافوتیدا نشان دادند. با این حال، مطالعه دیگری نشان داد که این مکمل هیچ تاثیری بر علائم IBS ندارد.۱۴).

به طور کلی، تحقیقات موجود بسیار محدود است.

با این حال، یک راه کمتر مستقیم که آسافوتیدا ممکن است برای افراد مبتلا به IBS مفید باشد، جایگزینی برای پیاز و سیر در پخت و پز است، زیرا طعم مشابهی را ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید
برگ توت: فواید، خطرات و عوارض جانبی

پیاز و سیر حاوی مقادیر زیادی فروکتان هستند که کربوهیدرات‌های غیرقابل هضم و قابل تخمیر هستند که ممکن است باعث ناراحتی گوارشی در برخی از افراد مبتلا به IBS شود.۱۵، ۱۶، ۱۷).

سایر مزایای احتمالی

در حالی که مطالعات روی asafoetida محدود است، تحقیقات اولیه نشان می دهد که ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد، از جمله:

  • اثرات ضد باکتری، ضد قارچی و ضد میکروبی. مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند که آسافوتیدا ممکن است در برابر عوامل بیماری زا مانند سویه های مختلف محافظت کند استرپتوکوک باکتری (۱، ۱۸، ۱۹).
  • ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. آسافوتیدا ممکن است با شل کردن عروق خونی به کاهش فشار خون کمک کند. با این حال، تحقیقات به حیوانات محدود می شود (۱، ۲۰).
  • اثرات ضد سرطانی بالقوه مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که آسافوتیدا ممکن است به توقف رشد و گسترش برخی از سلول های سرطانی از جمله سرطان سینه و کبد کمک کند.۱، ۲۱، ۲۲).
  • ممکن است از سلامت مغز محافظت کند. چندین مطالعه حیوانی نشان داده اند که آسافوتیدا ممکن است به محافظت در برابر از دست دادن حافظه و آسیب عصبی در مغز کمک کند.۲۳، ۲۴).
  • ممکن است علائم آسم را کاهش دهد. مطالعات حیوانی نشان داده است که آسافوتیدا اثر آرام بخش بر عضلات صاف راه هوایی دارد که برای درمان آسم مهم است.۲۵، ۲۶، ۲۷).
  • ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد. یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که ۲۲.۷ میلی‌گرم عصاره آسافوتیدا به ازای هر پوند (۵۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن به کاهش سطح قند خون ناشتا کمک می‌کند.۱، ۴).

در حالی که این مطالعات حیوانی و لوله آزمایش ممکن است امیدوارکننده باشد، تحقیقات انسانی وجود ندارد.

همچنین شایان ذکر است که در این مطالعات به جای مقادیری که معمولاً هنگام پخت و پز استفاده می شود، از شکل غلیظ آسافوتیدا استفاده می شود. در نتیجه، استفاده از ادویه در آشپزی ممکن است کمترین تأثیر را داشته باشد.

آسافوتیدا سرشار از آنتی اکسیدان است و ممکن است فواید متعددی به خصوص برای سلامت دستگاه گوارش داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتر در مورد انسان ضروری است.

در حالی که تحقیقات در مورد ایمنی آسافوتیدا در انسان محدود است، تصور می‌شود که مقادیری از آسافوتیدا که معمولاً در پخت و پز استفاده می‌شود، بی‌خطر باشد.

بیشتر بخوانید
مزایای تزریق لیپوتروپیک، عوارض جانبی، دوز

یک مطالعه ۳۰ روزه بر روی انسان نشان داد که شرکت کنندگان ۲۵۰ میلی گرم دو بار در روز را به خوبی تحمل کردند.۱۱).

با این حال، مطالعات حیوانی نشان می دهد که دوزهای زیاد آسافوتیدا ممکن است باعث گاز، اسهال، اضطراب، سردرد و تورم دهان شود. همچنین، مطالعه‌ای روی موش‌ها احتمال مسمومیت کبدی را در دوزهای روزانه ۹۱ میلی‌گرم به ازای هر پوند (۲۰۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن به مدت ۶ هفته نشان می‌دهد.۱، ۲۸).

علاوه بر این، به دلیل کمبود تحقیقات، آسافوتیدا برای کودکان یا کسانی که باردار یا شیرده هستند توصیه نمی شود.۱).

از آنجایی که ممکن است باعث کاهش فشار خون یا رقیق شدن خون شود، افرادی که از داروهای فشار خون یا داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند باید از مکمل های آسافوتیدا خودداری کنند.۴).

هنگامی که به عنوان ادویه استفاده می شود، آسافوتیدا اغلب با آرد گندم یا برنج مخلوط می شود. در نتیجه، محصولات asafoetida (یا hing) ممکن است بدون گلوتن نباشند.

اگر سؤال یا نگرانی دارید، مهم است که قبل از امتحان آسافوتیدا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

هنگامی که در مقادیر کم برای پخت و پز استفاده می شود، آسافوتیدا احتمالا بی خطر است. با این حال، به دلیل عدم تحقیق، اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، باید از مصرف این مکمل اجتناب کنید.

نحوه استفاده از آسافوتیدا

Asafoetida هزاران سال است که برای طعم دادن به غذاها استفاده می شود. در واقع، رومیان باستان آن را در کوزه ها در کنار دانه های کاج ذخیره می کردند تا به عنوان چاشنی استفاده شود.۴).

امروزه پودر آسافوتیدا آسیاب شده، که اغلب با برچسب hing مشخص می شود، را می توان به صورت آنلاین و در برخی از فروشگاه های مواد غذایی هند یافت.

بیشتر بخوانید
سندرم کوشینگ علائم، علل و درمان

اگر از یک رژیم غذایی بدون گلوتن پیروی می کنید، حتما به دنبال پودر هینگ باشید که به جای گندم با آرد برنج ترکیب شده است.

در آشپزخانه، توصیه می شود آن را به روغن داغ یا منبع دیگری از چربی اضافه کنید تا طعم و بوی گوگردی آن کاهش یابد.

در غذاهای هندی، پودر هینگ را اغلب با ادویه‌های دیگر مانند زردچوبه یا زیره ترکیب می‌کنند تا طعمی معطر و طعم‌دار به غذاهای عدس یا سبزیجات بدهد. در فرانسه، گاهی اوقات به استیک اضافه می شود (۴).

به عنوان یک مکمل، asafoetida به شکل کپسول موجود است. در حالی که یک مطالعه نشان داد ۲۵۰ میلی گرم دو بار در روز یک دوز موثر است، تحقیقات کلی در مورد دوز مناسب وجود ندارد.۱۱).

Asafoetida یا پودر hing به غذاهای پخته شده کیفیتی لذیذ و اومامی می بخشد. در حالی که asafoetida نیز به عنوان مکمل فروخته می شود، دوز ایمن و موثر هنوز ایجاد نشده است.

خلاصه

Asafoetida شیره گیاهی خشک شده ای است که قرن ها به دلیل مزایای بالقوه آردایت و طعم منحصر به فرد آن استفاده می شود.

نشان داده شده است که منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است. در حالی که تحقیقات محدود فواید متعددی را نشان می دهد – به ویژه برای سلامت دستگاه گوارش – تحقیقات انسانی بسیار بیشتری مورد نیاز است.

با این حال، هنگامی که به پودر تبدیل می شود، این ماده – که به عنوان hing نیز شناخته می شود – یک افزودنی عالی برای کابینت ادویه شما ایجاد می کند. یک لقمه کوچک می‌تواند به غذاهایی مانند کاری، عدس، سوپ و خورش‌ها طعمی لذیذ و اومامی اضافه کند.