آسیب های ناشی از سوزن

حقایق کلیدی

 • صدمات ناشی از سوزن زمانی اتفاق می افتد که یک جسم نوک تیز مانند سوزن، سرنگ یا تیغه به طور تصادفی پوست را بشکند.
 • آسیب ناشی از سوزن می تواند شما را در معرض ویروس های منتقله از طریق خون (به عنوان مثال هپاتیت B، هپاتیت C و HIV) یا مواد خطرناک مانند داروها، داروها یا مواد شیمیایی قرار دهد.
 • همیشه با اجسام تیز برخورد کنید، از وسایل ایمنی در صورت وجود استفاده کنید و سوزن های مستعمل را در ظروف تیز مشخص شده دور بیندازید تا از صدمات ناشی از سوزن جلوگیری کنید و از سلامت خود محافظت کنید.

صدمات ناشی از سوزن زمانی اتفاق می افتد که یک جسم نوک تیز مانند سوزن، سرنگ یا تیغه به طور تصادفی پوست را بشکند. این صدمات ممکن است در حین انجام اقدامات پزشکی، هنگام جابجایی زباله های پزشکی یا زمانی که سوزن های استفاده شده به درستی دفع نمی شوند، رخ دهد.

آسیب ناشی از سوزن می تواند شما را در معرض ویروس های منتقله از طریق خون (به عنوان مثال هپاتیت B، هپاتیت C و HIV) یا مواد خطرناک مانند داروها، داروها یا مواد شیمیایی قرار دهد.

آسیب ناشی از سوزن چگونه اتفاق می افتد؟

صدمات ناشی از سوزن می‌تواند هر جا که اشیاء تیز مانند سوزن، سرنگ یا تیغه‌های تیز وجود داشته باشد، رخ دهد. این بدان معناست که آنها می‌توانند در بیمارستان‌ها و مکان‌های غیربیمارستانی مانند مراکز اداری، مراقبت‌های بهداشتی خانگی و مراکز مراقبت از سالمندان اتفاق بیفتند.

صدمات ناشی از سوزن در مکان‌های مراقبت‌های بهداشتی قابل پیشگیری است، اما اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که:

 • استفاده از یک وسیله تیز بر روی شخص دیگری
 • بعد از استفاده و قبل از دور انداختن
 • در طول یا پس از دفع مناسب یا نامناسب
بیشتر بخوانید
برگ توت: فواید، خطرات و عوارض جانبی

بسیاری از شرایط پزشکی وجود دارد که شامل استفاده از سوزن یا سرنگ با تزریق خود در خانه است. اینها عبارتند از دیابت، ام اس، نارسایی کلیه، ناباروری، آلرژی و کمبود ویتامین. کشاورزان و صاحبان حیوانات خانگی ممکن است نیاز به تزریق به حیوانات داشته باشند و آنها را در معرض خطر آسیب ناشی از سوزن قرار دهند. افرادی که از مواد مخدر غیرقانونی استفاده می کنند و هرکسی که فضای مشترکی با آنها دارد نیز در معرض آسیب ناشی از سوزن قرار دارند.

دور انداختن نادرست سوزن های استفاده شده، مانند انداختن آنها در سطل زباله معمولی به جای ظرف مخصوص وسایل تیز، می تواند منجر به آسیب سوزن در هنگام تماس شخصی با جسم تیز دور ریخته شده شود.

تماس تصادفی با سوزن‌های رها شده در مکان‌های عمومی یا استفاده نادرست از سوزن در محل کار یا در حین سرگرمی‌ها یا فعالیت‌هایی مانند خیاطی یا کاردستی نیز می‌تواند منجر به آسیب سوزن شود. مهم است که در اطراف اجسام تیز مراقب باشید و همیشه دستورالعمل های ایمنی را برای جلوگیری از این نوع آسیب ها رعایت کنید.

خطرات آسیب ناشی از سوزن چیست؟

خطر ابتلا به عفونت جدی ناشی از آسیب تصادفی با سوزن بسیار کم است، زیرا ویروس ها برای مدت طولانی در خارج از بدن زنده نمی مانند.

بیشتر بخوانید
مننژیت قارچی: انواع، علائم و درمان

با این حال، برخی از خطرات سلامتی جدی مرتبط با صدمات ناشی از سوزن وجود دارد. یکی از خطرات اصلی خطر ابتلا به ویروس های منتقله از طریق خون از جمله هپاتیت B، هپاتیت C و HIV است. تماس با این ویروس ها می تواند عفونت را گسترش دهد و منجر به مشکلات سلامتی طولانی مدت شود.

موقعیت هایی که خطر آسیب یا بیماری قابل توجه را افزایش می دهند عبارتند از:

 • به اشتراک گذاری یا استفاده مجدد از تجهیزات تزریق
 • اگر فردی که از سوزن استفاده کرده است به ویروس منتقل شده از طریق خون آلوده باشد
 • اگر آسیب سوزن ناشی از یک حمله عمدی باشد
 • اگر سوزن بزرگ و توخالی باشد
 • اگر سوزن توسط فردی با سابقه تزریق مواد مخدر استفاده شده باشد
 • اگر سوزن مستقیماً در ورید یا شریان قرار داده شده باشد
 • اگر دستگاه دارای علائم قابل مشاهده خون باشد

آسیب های ناشی از سوزن نیز می تواند باعث درد، قرمزی یا تورم در محل آسیب شود. برای کاهش خطر عفونت و دریافت مراقبت های مناسب، در صورت تجربه آسیب ناشی از سوزن، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی است.

در صورت آسیب ناشی از سوزن چه باید بکنم؟

مهم است که محل را با آب فراوان بشویید. اگر نزدیک شیر آب نیستید اما آب بطری دارید، از آن استفاده کنید. ناحیه اطراف سوراخ را فشار ندهید یا مالش ندهید. محل زخم را با یک پانسمان تمیز یا گچ چسب بپوشانید. فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

یک سرویس بهداشتی پیدا کنیدسرویس یاب می تواند به شما در یافتن پزشکان، داروخانه ها، بیمارستان ها و سایر خدمات بهداشتی کمک کند.

بیشتر بخوانید
غرق شدن خشک چیست؟

آسیب های ناشی از سوزن چگونه درمان می شوند؟

در بسیاری از مواقع، اگر دچار آسیب سوزن شده اید، فقط باید ناحیه مورد نظر را با آب و صابون بشویید و یک پانسمان روی محل آسیب سوزن بمالید.

اگر آسیب ناشی از سوزن را تجربه کرده اید، ممکن است احساس اضطراب یا ناراحتی کنید، به خصوص اگر نگران ابتلا به یک بیماری منتقله از راه خون هستید. پزشک یا ارائه‌دهنده سلامت می‌تواند به شما اطمینان دهد که احتمال آسیب جدی شما کم است و می‌تواند به مدیریت خطر کمک کند. مشاوره بخش مهمی از این حمایت است و می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

آیا می توان از صدمات ناشی از سوزن جلوگیری کرد؟

با اقدامات ایمنی مناسب می توان از صدمات ناشی از سوزن جلوگیری کرد. یکی از مهمترین مراحل این است که همیشه با اجسام نوک تیز مانند سوزن و لنتس با دقت و مسئولیت پذیری برخورد کنید. این شامل استفاده از وسایل ایمنی مانند محافظ سوزن یا سوزن های جمع شونده در صورت وجود است، هرگز سوزن را خم نکنید و هرگز سوزن ها را مجدداً با دست باز نکنید.

بسیار مهم است که سوزن های استفاده شده را بلافاصله پس از استفاده در ظروف مخصوص وسایل تیز بیندازید. هرگز سوزن، سرنگ یا تیغه را در سطل زباله معمولی دور نیندازید، جایی که می تواند برای دیگران خطرآفرین باشد.

نکاتی برای افرادی که در خانه خود تزریق می کنند

افرادی که نیاز به تزریق در خانه دارند باید:

 • از یک ظرف تیز یا ظرف پلاستیکی پیچی مقاوم در برابر سوراخ (نه شیشه ای) استفاده کنید.
 • ظرف را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید
 • هرگز ظرف را درست از بالا پر نکنید. وقتی ظرف ¾ پر شد درب آن را ببندید
 • ظروف را در سطل زباله جمع آوری کنید
بیشتر بخوانید
اعتیاد به نوشابه: علائم، اثرات و نحوه ترک

اگر سرنگ استفاده شده را در یک مکان عمومی پیدا کردید چه باید کرد؟

اگر سرنگ استفاده شده را در ملاء عام مشاهده کردید، برای مشاوره و راهنمایی با خط ویژه Needle Clean Up Hotline به شماره ۱۳۰۰ ۱۳ ۱۳۴۰ تماس بگیرید.

اگر نیاز دارید خودتان سرنگ را دور بریزید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک محفظه با دیواره سخت و ضد سوراخ با رویه پهن و درب مطمئن پیدا کنید
 • ظرف را به سرنگ بیاورید تا مجبور نباشید سرنگ را حمل کنید
 • ظرف را روی زمین در کنار سرنگ قرار دهید
 • از دستکش یا انبر محافظ استفاده کنید و سرنگ را با دقت بردارید و از انتهای تیز آن اجتناب کنید
 • اگر درپوش آن برداشته شده است، سر سوزن را دوباره نبندید
 • ابتدا سرنگ را داخل ظرف قرار دهید و ابتدا انتهای آن تیز باشد
 • در صورت وجود، درب ظرف را محکم کنید

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه