آشنایی کامل با دستگاه ارده گیری و دستگاه روغن گیری

خمیر گیر

از انواع وسایل کاربردی و مورد نیاز در آشپزخانه خانگی و صنعتی دستگاه خمیر گیر می باشد که در انواع برندهای زیادی طراحی و تولید شده است. از دیگر وسایل کاربردی می توان به دستگاه ارده گیری و روغن گیری اشاره کرد که هر یک از آن ها نقش مهمی را در آشپزخانه ها بازی می کنند. بهتر است با کارایی و اهمیت هر یک از آن ها آشنا شوید.

دستگاه خمیر گیری چه کاربردی دارد؟

برای تولید کردن انواع نان، بیسکوئیت، کیک و .. از خمیر استفاده می شود. تهیه کردن خمیر از مهمترین بخش های پخت انواع نان و کیک به حساب می آید. بنابراین باید بتوانید خمیر مورد نیاز را به صورت بی قص آماده کنید. برای این کار به دستگاه های مهمی نیازمند است که یکی از آن ها دستگاه تولید کننده خمیر می باشد.

این دستگاه برای هم زدن مداوم و میکس کردن کاربرد دارد و باعث حفظ کردن کیفیت خمیر مایع و افزایش طول نگهداری آن می شود. این دستگاه با توجه به کارایی که دارد، در انواع متفاوتی طراحی و ساخته شده است که هر یک از آن ها نقش مهمی را بازی می کنند.

انواع دستگاه خمیر گیر

از مهمترین انواع این دستگاه می توان به موارد ذکر شده در زیر اشاره کرد:

  • دستگاه صنعتی که برای مصارف صنعتی و آشپزخانه های بزرگ به کار برده می شود و می توان در آن حجم زیادی از خمیر را تولید کرد.
  • دستگاه خانگی که برای تهیه انواع خمیر با حجم و وزن کمتر می توانید از آن استفاده کنید. این دستگاه ها کارایی عالی و مصرف برق پایینی دارند.

با توجه پرکاربرد بودن این دستگاه می توان گفت که از آن در نانوایی، رستوران، قنادی ها، فست فودها، کارگاه ها و کارخانجات صنعتی استفاده می شود.

دستگاه ارده گیری

دستگاه ارده گیر به چه دردی می خورد؟

از بهترین محصولاتی که برای برای تولید ارده کنجد، بادام زمینی و فندق به کار برده می شود، ارده گیری است که با گرفتن روغن آن ها باعث می شود تا بتوان به راحتی از فواید این مواد استفاده کرد و بهره مند شد. از پرکاربردترین دستگاه ها می توان به دستگاه ارده گیری اشاره کرد که بدون نیاز به نیروی انسانی به راحتی و به صورت اتوماتیک کار می کند. به این صورت برای کره سازی نیز استفاده می شود و در کمترین زمان بدون لرزش و صدا این کار را انجام می دهد. این دستگاه با توجه به اهمیت زیادی که دارد، در انواع متفاوتی طراحی و ساخته می شود که می توان از آن ها استفاده گسترده داشت.

اغلب این دستگاه ها شبیه به یکدیگر کار می کنند و به صورت تک فاز و سه فاز طراحی شده اند. کار کردن با دستگاه ارده گیری نیاز به مهارت و تخصص خاصی ندارد و هر فردی به راحتی می تواند از آن استفاده کند. نحوه کارکرد این دستگاه به این صورت است که در آن دو سنگ دایره ای و آجدار با سرعت بالا و به صورت چرخشی کار می کنند. سنگ بالایی ثابت بوده و سنگ پایینی با سرعت زیاد و فاصله کم به چرخش در می آید.

انواع ارده گیر

از جمله مهمترین دستگاه هایی که برای ارده گیری به کار برده می شوند می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

  • ارده گیر خانگی که برای کسب و کارهای کوچک و برای مصارف خانگی به کار برده می شود و دارای ظرفیت کمتر و موتور ضعیف تری می باشد.
  • ارده گیر صنعتی که در ابعاد بزرگ ساخته شده است و دارای ظرفیت بالا و قدرت موتور بیشتر است که در کمترین زمان به ارده گیری می پردازد.

دستگاه روغن گیری

دستگاه روغن گیر چیست؟

دستگاه روغن گیری یا روغن کشی محصولی است که بارها نام آن به گوشتان خورده است. این دستگاه به روغن گیری دانه های خام می پردازد و برای انواع تخمه، کنجد، سیاهدانه، گردو، کلزا، زیره، فندق و .. می توان از آن استفاده کرد. از این دستگاه برای انواع دانه های نرم، متوسط و سخت می توان استفاده کرد.

نحوه کارکرد این دستگاه به صورتی است که به شکل پرس عمل می کند و با فشاری که به روی دانه های روغن ایجاد می کند، بدون اضافه کردن هیچ گونه مواد افزودنی، باعث به دست آمدن روغن آن ها می شود. این دستگاه با وارد کردن فشار باعث له شدن دانه ها و خروج روغن از آن ها می شود.

انواع روغن گیر

از جمله انواع این دستگاه می توان به نمونه های ذکر شده در زیر اشاره کرد:

  • روغن گیر پرس گرم که در آن ابتدا دانه ها گرم شده و به آن ها برای خروج روغن فشار وارد می شود که از آن برای کارخانه های صنعتی استفاده می شود.
  • روغن گیر سرد که در آن خاصیت دانه ها حفظ می شود و دمای روغن در آن پایین تر از ۴۵ درجه می باشد.

کلام آخر

انواع دستگاه روغن گیری، خمیر گیر ی و ارده گیر از مهمترین تجهیزات خانگی و صنعتی محسوب می شوند که می توانید آن ها را با توجه به نیاز خود تهیه کنید.

۳/۵ - (۱ امتیاز)
بیشتر بخوانید
آفر تور وان ترکیه در لحظه آخر ویژه تابستان 1401
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «آشنایی کامل با دستگاه ارده گیری و دستگاه روغن گیری;

  1. سلام بنده میخواهم یک دستگاه روعن گیری بخرم برای درآمدکاری امرارحقوق آیاامکان پذیراست یانه

    پاسخ