طرفداران اغلب از آشواگاندا برای کاهش استرس و اضطراب و مدیریت چندین بیماری مزمن استفاده می کنند. با این حال، تحقیقات در مورد اثر بخشی آشواگاندا برای این اهداف بی نتیجه است.

صدها سال است که مردم از ریشه و میوه نارنجی مایل به قرمز آشواگاندا برای اهداف دارویی استفاده کرده اند. این گیاه به نام جینسنگ هندی یا گیلاس زمستانی نیز شناخته می شود. نام “اشواگاندا” بوی ریشه آن را توصیف می کند، به معنای “شبیه اسب”. در تعریف، اشوا به معنای اسب است.

پزشکان از این گیاه به عنوان یک مقوی عمومی برای افزایش انرژی و کاهش استرس و اضطراب استفاده می کنند. برخی همچنین ادعا می کنند که این گیاه ممکن است برای برخی سرطان ها، بیماری آلزایمر و اضطراب مفید باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید مزایای بالقوه سلامتی این گیاه ضروری است.

آشواگاندا: فواید سلامتی، عوارض جانبی و نحوه استفاده ازmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

مردم از آشواگاندا برای چه استفاده می کنند؟

گیلاس زمستانی – پنیر باد یک گیاه مهم در طب آیورودا است. این یکی از قدیمی ترین سیستم های پزشکی جهان و یکی از سیستم های مراقبت های بهداشتی هند است.

در طب آیورودا، آشواگاندا راسایانا در نظر گرفته می شود. این بدان معنی است که به حفظ جوانی، هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی کمک می کند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این گیاه می تواند اثرات محافظت کننده عصبی و ضد التهابی داشته باشد. التهاب زمینه ساز بسیاری از شرایط سلامتی است و کاهش التهاب می تواند از بدن در برابر شرایط مختلف محافظت کند.

برای مثال، طرفداران ممکن است از آشواگاندا برای کمک به درمان موارد زیر استفاده کنند:

 • فشار
 • اضطراب
 • خستگی
 • درد
 • شرایط پوستی
 • دیابت
 • آرتروز
 • صرع

در درمان های مختلف از قسمت های مختلف گیاه از جمله برگ ها، دانه ها و میوه ها استفاده می شود. با این حال، در حال حاضر، شواهد محدودی وجود دارد که از مزایای بالقوه آن در انسان حمایت می کند.

بیشتر بخوانید
تداخل دارویی آزیترومایسین با الکل

فواید آن برای سلامتی چیست؟

مطالعات علمی نشان داده است که آشواگاندا ممکن است برای یکسری شرایط مفید باشد.

با این حال، محققان اطلاعات زیادی در مورد چگونگی واکنش این گیاه در بدن انسان ندارند. اکثر مطالعات تاکنون دارای حجم نمونه کوچک بوده و از انواع آماده سازی آشواگاندا استفاده شده است. به این ترتیب، تحقیقات بیشتر در مورد مزایای احتمالی آشواگاندا هنوز ضروری است.

شواهدی برای حمایت از استفاده از آشواگاندا برای موارد زیر وجود دارد:

استرس و اضطراب

آشواگاندا ممکن است اثر آرام بخش بر علائم اضطراب داشته باشد. در مطالعه ۲۰۱۹محققان دریافتند که مصرف روزانه ۲۴۰ میلی گرم آشواگاندا به طور قابل توجهی سطح استرس افراد را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد. این شامل کاهش سطح کورتیزول است که یک هورمون استرس است.

در  مطالعه ۲۰۱۹مصرف ۲۵۰ میلی گرم یا ۶۰۰ میلی گرم آشواگاندا در روز منجر به کاهش سطح استرس گزارش شده توسط خود و همچنین سطوح پایین تر کورتیزول می شود.

اگرچه این تحقیق امیدوارکننده است، اما دانشمندان باید قبل از توصیه این گیاه برای درمان اضطراب، داده های بسیار بیشتری جمع آوری کنند.

عملکرد ورزشی

مرور سیستماتیک و متاآنالیز ۲۰۲۱ نشان می دهد که آشواگاندا می تواند به بهبود عملکرد فیزیکی کمک کند. به طور خاص، مکمل آشواگاندا می تواند به افزایش قدرت، تناسب اندام و بهبودی در مردان و زنان سالم کمک کند.

این بررسی نشان می‌دهد که مصرف ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز، صبح و قبل از خواب، ممکن است برای افرادی که تحت تمرینات مقاومتی یا استقامتی شدید قرار می‌گیرند، مفید باشد.

سلامت قلب

برخی از افراد ممکن است از آشواگاندا برای تقویت سلامت قلب خود استفاده کنند، از جمله:

 • کاهش فشار خون بالا
 • کاهش کلسترول بالا
 • تسکین درد قفسه سینه
 • جلوگیری از بیماری قلبی

با این حال، تحقیقات کمی در انسان برای حمایت از این مزایا وجود دارد.  بررسی ۲۰۲۳ مطالعات متعدد موش را برجسته می کند که نشان می دهد آشواگاندا ممکن است دارای خواص محافظت کننده قلبی باشد.

بیشتر بخوانید
دکسترومتورفان/کینیدین یا Nuedexta

درمان آلزایمر

بررسی ۲۰۲۰ نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است دارای خواص محافظت کننده عصبی باشد و می تواند در برابر بسیاری از بیماری های عصبی از جمله آلزایمر، هانتینگتون و بیماری پارکینسون محافظت کند.

به همین ترتیب، بررسی ۲۰۲۱ نشان می دهد که آشواگاندا و سایر گیاهان دارویی می توانند به جلوگیری از زوال شناختی و بازگرداندن عملکرد شناختی طبیعی کمک کنند. با این حال، می افزاید که تحقیقات بیشتر هنوز ضروری است.

سرطان

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان ممکن است استرس، اضطراب و خستگی را تجربه کنند. برای کسانی که به دنبال گزینه های غیر دارویی برای رهایی از این علائم هستند، آشواگاندا ممکن است فراهم کند یک گزینه مناسب

بررسی ۲۰۲۳ نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است دارای خواص ضد سرطانی باشد. با این حال، در حال حاضر وجود دارد تحقیق کافی برای حمایت از استفاده از آن برای پیشگیری یا درمان سرطان نیست .

نحوه مصرف آشواگاندا

دوز آشواگاندا و نحوه استفاده افراد از آن بستگی به شرایطی دارد که امیدوارند درمان کنند. هیچ دوز استانداردی بر اساس آزمایشات بالینی مدرن وجود ندارد.

مطالعات مختلف از دوزهای مختلف استفاده کرده اند. مقداری پژوهش نشان می دهد که مصرف ۲۵۰-۶۰۰ میلی گرم در روز می تواند استرس را کاهش دهد. مطالعات دیگر از دوزهای بسیار بالاتر استفاده کرده اند.

دوزهای کپسول اغلب حاوی ۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم آشواگاندا است. این گیاه به شکل کپسول، پودر و عصاره مایع است.

در برخی موارد، مصرف دوزهای بالا می تواند عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد کند. بهتر است قبل از مصرف هر گونه مکمل گیاهی جدید، از جمله آشواگاندا، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد ایمنی و دوز صحبت کنید.

آیا عوارض جانبی دارد؟

مردم معمولا می توانند آشواگاندا را در دوزهای کوچک تا متوسط ​​تحمل کنند. با این حال، مطالعات طولانی مدت کافی برای بررسی کامل عوارض جانبی احتمالی وجود نداشته است.

بیشتر بخوانید
بهترین زمان مصرف پودر کلاژن

مصرف مقادیر زیادی آشواگاندا میتواند منجر به ناراحتی گوارشی، اسهال، تهوع و استفراغ شود . این ممکن است به دلیل تحریک مخاط روده باشد.

آیا ایمن است؟

بر اساس مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه (NCCIH)، مصرف آشواگاندا در کوتاه مدت ممکن است بی خطر باشد. در حال حاضر شواهد کافی در مورد ایمنی طولانی مدت آن وجود ندارد.

علاوه بر این، NCCIH توجه داشته باشید که برخی از محصولات آیورودا ممکن است حاوی سرب، جیوه و آرسنیک در سطوحی بالاتر از مقداری باشد که کارشناسان آن را برای مصرف روزانه انسان قابل قبول می دانند.

نگرانی بالقوه دیگر برای گیاهان آیورودا این است که سازمان غذا و دارو (FDA) تولید کنندگان را تنظیم نکنید. این بدان معناست که آنها مطابق با استانداردهای شرکت های دارویی و تولید کنندگان مواد غذایی نیستند. به این ترتیب، آنها ممکن است حاوی آلاینده هایی مانند فلزات سنگین باشند، یا ممکن است اصلاً حاوی گیاه واقعی نباشند. مردم باید قبل از خرید هر محصولی در مورد تولید کننده تحقیق کنند.

علاوه بر این، شواهد نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است برای افراد زیر مناسب نباشد:

 • افراد باردار
 • کسانی که قرار است جراحی کنند
 • کسانی که دارای اختلالات تیروئید یا خود ایمنی هستند
 • مبتلایان به سرطان پروستات حساس به هورمون
 • کسانی که داروهای خاصی مانند سرکوب کننده های سیستم ایمنی، ضد تشنج ها، داروهای هورمون تیروئید یا داروهای دیابت و فشار خون را مصرف می کنند.

سوالات متداول

برخی از سوالات متداول در مورد مزایای آشواگاندا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آیا خوردن آشواگاندا هر روز اشکالی ندارد؟

شواهد نشان می دهد که مصرف آشواگاندا در یک دوره کوتاه مدت قابل تحمل است. با این حال، مصرف دوز مناسب مهم است. از آنجایی که اکثر دوزهای کپسول آشواگاندا حاوی بین ۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم آشواگاندا هستند، توصیه نمی شود از این دوزها تجاوز کنید.

بیشتر بخوانید
موکلوبماید

آیا آشواگاندا برای اضطراب خوب است؟

در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است، شواهد نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است به کاهش علائم اضطراب کمک کند.

آیا آشواگاندا را صبح یا شب مصرف کنم؟

هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که آیا بهتر است اسواگاندا را در صبح یا شب مصرف کنید. برخی شواهد نشان می دهد که افراد ممکن است با تقسیم دوز روزانه بین صبح و شب سود ببرند.

آیا آشواگاندا می تواند باعث مثبت شدن کاذب آزمایش دارویی شود؟

منبع مکمل غذایی وزارت دفاع توجه داشته باشید که آشواگاندا نباید در یک آزمایش معمول غربالگری مواد مخدر نظامی نتیجه مثبت ایجاد می کند.

خلاصه

آشواگاندا یک درمان گیاهی در طب آیورودا است. برخی از مطالعات نشان می دهد که آشواگاندا می تواند طیف وسیعی از مزایای سلامتی داشته باشد. اینها می تواند شامل کاهش استرس و اضطراب، بهبود عملکرد ورزشی و داشتن خواص محافظت کننده عصبی باشد.

با این حال، بسیاری از مطالعات تاکنون کوچک بوده اند، بر روی حیوانات انجام شده اند، یا نقص هایی در طراحی آنها وجود دارد. به همین دلیل، محققان نمی توانند با قطعیت بگویند که این یک درمان موثر است. کار بیشتر لازم است.

اگر شخصی استفاده از این گیاه را به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی انتخاب کرد، باید حتماً ابتدا آن را با پزشک خود در میان بگذارد. شواهد نشان می دهد که استفاده از آشواگاندا در کوتاه مدت بی خطر است. با این حال، افراد باردار و کسانی که دارای شرایط سلامتی قبلی هستند باید قبل از استفاده از آشواگاندا با پزشک خود صحبت کنند.