آلرژی واقعی به الکل نادر است، اما واکنش ها می تواند شدید باشد. آنچه اکثر مردم معتقدند آلرژی به الکل است در واقع عدم تحمل الکل است. برخی از افراد به سایر اجزای نوشیدنی های الکلی نیز حساسیت دارند. به عنوان مثال، آلرژن های بالقوه در نوشیدنی های الکلی عبارتند از:

 • گندم
 • جو
 • چاودار
 • رازک
 • مخمر
 • انگور

مردم اغلب عدم تحمل الکل را حساسیت به الکل می نامند و بالعکس. افرادی که حساسیت واقعی به الکل دارند باید به طور کامل از نوشیدن الکل خودداری کنند.

علائم آلرژی به الکل چیست؟

اگر یک آلرژی واقعی به الکل دارید، حتی مقادیر کمی الکل می تواند علائم ایجاد کند. در برخی موارد حتی می تواند باعث آنافیلاکسی شود. این یک واکنش آلرژیک بالقوه تهدید کننده زندگی است.

علائم یک واکنش آلرژیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آلرژی به الکل: علائم، علائم و درمان ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی
 • خارش دهان، چشم یا بینی
 • کهیر، اگزما یا خارش روی پوست شما
 • تورم صورت، گلو یا سایر اعضای بدن شما
 • احتقان بینی، خس خس سینه یا مشکل در تنفس
 • درد شکمی، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال
 • سرگیجه، سبکی سر، یا از دست دادن هوشیاری

هرگز نباید علائم یک واکنش آلرژیک را نادیده بگیرید. در صورت عدم درمان، واکنش آلرژیک می تواند به سرعت بدتر شود. در موارد نادر، واکنش های آلرژیک شدید می تواند کشنده باشد.

ممکن است در هر مقطعی از زندگی شما به الکل حساسیت داشته باشید. شروع ناگهانی علائم نیز ممکن است ناشی از عدم تحمل جدید باشد. در موارد نادر، درد پس از نوشیدن الکل ممکن است نشانه ای از ابتلا به لنفوم هوچکین باشد.

اگر پس از نوشیدن الکل علائمی را مشاهده کردید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

چه چیزی باعث آلرژی به الکل می شود؟

اگر آلرژی دارید، سیستم ایمنی بدن شما نسبت به تماس با یک محرک یا “آلرژن” بیش از حد واکنش نشان می دهد. اگر آلرژی به الکل دارید، سیستم ایمنی شما با الکل به عنوان یک تهدید برخورد می کند. با تولید آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) به الکل پاسخ می دهد. این آنتی بادی ها باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک در بدن شما می شوند.

بیشتر بخوانید
8 شایع ترین عدم تحمل غذایی

آلرژی واقعی به الکل بسیار نادر است. عدم تحمل الکل شایع تر است.

تفاوت بین حساسیت به الکل و عدم تحمل چیست؟

اگر به الکل حساسیت دارید، سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد به الکل واکنش نشان می دهد. اگر عدم تحمل الکل دارید، دستگاه گوارش شما الکل را به درستی پردازش نمی کند. همچنین در صورت عدم تحمل هیستامین یا سولفیت، ممکن است به برخی نوشیدنی های الکلی واکنش نشان دهید. در موارد بسیار نادر، واکنش به الکل ممکن است نشانه ای از لنفوم هوچکین باشد.

عدم تحمل الکل

آلدهید دهیدروژناز (ALDH2) آنزیمی است که بدن شما از آن برای هضم الکل استفاده می کند. الکل را به اسید استیک، جزء اصلی سرکه، در کبد شما تبدیل می کند. برخی از افراد دارای ژنی هستند که کد کننده ALDH2 است. این نوع بیشتر در افراد آسیایی تبار رایج است.

اگر این نوع را دارید، باعث می شود بدن شما ALDH2 فعال کمتری تولید کند. این مانع از هضم صحیح الکل توسط بدن شما می شود. این وضعیت کمبود ALDH2 نامیده می شود. این یک علت شایع عدم تحمل الکل است.

اگر کمبود ALDH2 دارید، ممکن است هنگام نوشیدن الکل صورت شما قرمز و گرم شود. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • ضربان قلب سریع

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ منتشر شده در زیست شناسی تکاملی BMCتغییر ژن مسئول کمبود ALDH2 با اهلی شدن برنج در جنوب چین در چندین قرن پیش مرتبط است.

عدم تحمل هیستامین

هیستامین یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در بدن شما وجود دارد. همچنین در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها، به ویژه محصولات تخمیری یافت می شود. به عنوان مثال، پنیر کهنه، گوشت دودی، کلم ترش، شراب و آبجو دارای هیستامین بالایی هستند.

بیشتر بخوانید
داروهای آسم

به طور معمول بدن شما آنزیمی به نام دیامین اکسیداز (DAO) تولید می کند تا هیستامین را تجزیه کند. اگر بدن شما DAO فعال کافی تولید نکند، ممکن است به هیستامین موجود در غذاها و نوشیدنی ها واکنش نشان دهید.

علائم عدم تحمل هیستامین مشابه یک واکنش آلرژیک است. به عنوان مثال، علائم بالقوه شامل قرمزی و خارش پوست، احتقان بینی، تنگی نفس، درد شکم و اسهال است.

شراب قرمز تمایل به داشتن سطوح بالاتر هیستامین نسبت به شراب سفید یا آبجو دارد.

عدم تحمل سولفیت ها

برخی افراد نسبت به سولفیت ها عدم تحمل یا حساسیت دارند. این ترکیبات اغلب به آبجو و شراب اضافه می شوند تا رشد مخمر را محدود کنند و به عنوان یک نگهدارنده عمل کنند. سولفیت های رایج شامل بی سولفیت پتاسیم یا متابی سولفیت پتاسیم است. دی اکسید گوگرد یکی دیگر از مواد شیمیایی نزدیک به هم است که می تواند واکنش هایی را در برخی افراد ایجاد کند.

برخی از افراد واکنش های آلرژیک مانند به سولفیت ها را تجربه می کنند. در صورت ابتلا به آسم، برخی از انواع سولفیت ها ممکن است باعث حمله آسم شوند.

شراب سفید نسبت به شراب قرمز و آبجو حاوی سطوح بالاتری از سولفیت است.

لنفوم هوچکین

برخی از افراد مبتلا به لنفوم هوچکین پس از نوشیدن الکل دچار درد می شوند. لنفوم هوچکین نوعی سرطان است که می تواند سیستم لنفاوی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از افراد مبتلا به لنفوم هوچکین دچار بزرگ شدن غدد لنفاوی می شوند. به طور معمول، این غدد لنفاوی دردناک نیستند. اما در موارد نادری پس از مصرف الکل دردناک می شوند. علت دقیق این پاسخ ناشناخته است.

بیشتر بخوانید
آیا الکل برای قلب شما مفید است؟

آلرژی به الکل چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر پس از نوشیدن الکل علائمی را مشاهده کردید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. بسته به علائم شما، ممکن است شما را برای آزمایش و درمان به متخصص آلرژی ارجاع دهند. متخصص آلرژی نوع خاصی از پزشک است که بر شرایط آلرژیک تمرکز می کند.

پزشک شما احتمالاً با پرسیدن سوالاتی در مورد علائم و سابقه پزشکی شما شروع می کند، مانند:

 • چه نوشیدنی های الکلی علائم شما را تحریک می کند؟
 • چه علائمی را تجربه می کنید؟
 • علائم را از چه زمانی شروع کردید؟
 • آیا اقوام مبتلا به آلرژی دارید؟
 • آیا شرایط پزشکی دیگری دارید؟

اگر آنها مشکوک باشند که شما به الکل یا مواد دیگری در نوشیدنی های الکلی حساسیت واقعی دارید، احتمالاً آزمایش آلرژی انجام می دهند. رایج ترین نوع تست آلرژی، تست پوستی است. در طول آزمایش پوستی، پزشک از لانست برای خاراندن یا خاراندن پوست شما استفاده می کند. آنها یک قطره عصاره آلرژی زا را روی ناحیه خراشیده یا خراشیده اعمال می کنند. واکنش پوست شما می تواند به آنها کمک کند تا در صورت داشتن آلرژی یاد بگیرند.

در برخی موارد، ممکن است از تست چالش دهانی برای تشخیص آلرژی یا عدم تحمل استفاده کنند. در این روش از شما می خواهند که نمونه ای از محرک مشکوک خود را مصرف کنید. آنها هر گونه علائمی را که شما ایجاد کنید مشاهده خواهند کرد. آنها همچنین ممکن است آزمایش خون انجام دهند.

آزمایش آلرژی همیشه باید در یک محیط پزشکی انجام شود. در گهگاه می تواند باعث واکنش شدید آلرژیک شود. مهم است که درمان پزشکی در دسترس باشد.

چگونه می توان آلرژی به الکل را درمان کرد؟

اگر آلرژی واقعی به الکل دارید، تنها راه برای جلوگیری از علائم این است که به طور کامل از الکل خودداری کنید. حتی مقدار کمی الکل می تواند باعث واکنش شدید شود. لیست مواد تشکیل دهنده غذاها و نوشیدنی ها را بخوانید، از کارکنان رستوران در مورد موارد منو بخواهید و از محصولات حاوی الکل خودداری کنید. برخی از غذاها حاوی الکل به عنوان یک ماده افزودنی هستند.

بیشتر بخوانید
داروهای آلرژی نیش حشرات

اگر به مواد دیگری که در برخی از محصولات الکلی موجود است حساسیت دارید، تغییر به نوشیدنی دیگری ممکن است یک گزینه باشد. به عنوان مثال، جو معمولا در آبجو یافت می شود اما نه در شراب. از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

اگر یک واکنش آلرژیک خفیف را تجربه می کنید، آنتی هیستامین های خوراکی بدون نسخه ممکن است برای درمان آن کافی باشد. در صورت بروز هر گونه نشانه ای از واکنش شدید، باید یک یا چند دوز اپی نفرین دریافت کنید. این دارو آدرنالین نیز نامیده می شود. این در سرنگ های از پیش بارگذاری شده، معروف به تزریق خودکار اپی نفرین (به عنوان مثال، EpiPen) موجود است. اگر پزشک شما تزریق خودکار اپی نفرین را تجویز کرده است، باید آن را همیشه همراه خود داشته باشید. در اولین نشانه های واکنش آلرژیک شدید از آن استفاده کنید. سپس برای مراقبت های بعدی به نزدیک ترین بخش اورژانس خود بروید.

اگر به الکل، هیستامین، سولفیت ها یا سایر اجزای مشروبات الکلی حساسیت غیر آلرژیک دارید، ممکن است پزشک شما را به محدود کردن یا اجتناب از انواع خاصی از الکل تشویق کند. در برخی موارد، داروهای بدون نسخه یا تجویز شده ممکن است به کاهش علائم کمک کنند.

از پزشک خود برای اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص و گزینه های درمانی خود بخواهید.

Source link