آلرژی به فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای از علل غیر معمول آلرژی غذایی است.

آلرژی غذایی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن فرد به یک ماده غذایی خاص واکنش نشان دهد. در حالی که آلرژی غذایی می تواند در پاسخ به هر غذایی رخ دهد، رایج ترین غذاها تخم مرغ، سویا، شیر، گندم، آجیل، ماهی و صدف هستند. به گفته شبکه آلرژی غذایی و آنافیلاکسی، آلرژی غذایی در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است و بیشتر کودکان از حساسیت غذایی بیشتر می‌شوند.

آلرژی به فلفل دلمه ای زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن فرد به اشتباه فلفل دلمه ای را به عنوان یک ماده بالقوه مضر تشخیص دهد. آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین E یا IgE به طور خاص برای فلفل دلمه ای تشکیل می شوند. هنگامی که غذا در آینده مصرف می شود، IgE آن را تشخیص می دهد و مواد شیمیایی آزاد می کند که منجر به علائم یک واکنش آلرژیک می شود).

بیشتر بخوانید
جو دوسر حقایق تغذیه ای و مزایای سلامتی

علائم آلرژی به فلفل دلمه ای معمولاً چند دقیقه تا یک ساعت پس از مصرف فلفل دلمه ای یا غذایی حاوی فلفل دلمه ای ظاهر می شود. این علائم معمولاً پوست، دستگاه گوارش یا دستگاه تنفسی را درگیر می کند. تظاهرات پوستی می تواند شامل بثورات خارش دار یا کهیر باشد که قرمز و قرمز رنگ است. علائم گوارشی ممکن است شامل حالت تهوع و استفراغ باشد و علائم تنفسی ممکن است شامل تنگی نفس، سرفه یا تغییر در ویژگی صدا باشد. یک واکنش آلرژیک شدید با علائم دشواری در تنفس و سرگیجه آنافیلاکسی نامیده می شود و می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

آلرژی به فلفل دلمه ای |  قوی زنده

برخی افراد هنگام خوردن فلفل دلمه ای علائم خارش و سوزن سوزن شدن دهان را بدون هیچ علامت دیگری دارند. این افراد ممکن است به سندرم آلرژی دهانی مبتلا باشند. سندرم آلرژی دهانی افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد که به رینیت آلرژیک یا آبریزش بینی و خارش چشم در پاسخ به برخی آلرژن ها مبتلا هستند. به گفته بیمارستان کودکان فیلادلفیا، اگر شخصی به ماگورت حساسیت داشته باشد، شباهت بین گرده ماگ و فلفل دلمه ای ممکن است باعث این واکنش موضعی در هنگام مصرف فلفل شود.

بیشتر بخوانید
چای سبز: مزایای سلامتی، عوارض جانبی و تحقیقات

تشخیص آلرژی به فلفل دلمه ای اغلب می تواند توسط پزشک پس از بحث مفصل درباره وقایعی که منجر به واکنش آلرژیک شده است، انجام دهد. این تشخیص ممکن است با روشی به نام آزمایش نیش به خراش تأیید شود. در این آزمایش، سطح پوست با مقدار کمی فلفل دلمه‌ای تازه خراشیده می‌شود و سپس هر واکنشی اندازه‌گیری می‌شود. این روش ها معمولا در مطب متخصص آلرژی انجام می شود.

بیشتر بخوانید
آیا قهوه خواب آور است

بهترین درمان برای آلرژی فلفل دلمه ای پرهیز کامل از فلفل دلمه ای یا هر غذای حاوی فلفل دلمه ای است. احتیاط به ویژه هنگام غذا خوردن در بیرون از خانه اهمیت دارد زیرا فلفل را می توان در سس استفاده کرد یا با سبزیجات دیگر مخلوط کرد. در صورت قرار گرفتن در معرض تصادفی، می توان از یک آنتی هیستامین مانند بنادریل برای یک واکنش جزئی استفاده کرد. در صورت بروز واکنش شدید که شامل کهیر گسترده، سرگیجه، استفراغ یا تنگی نفس است، باید از اپی نفرین تزریقی برای معکوس کردن واکنش استفاده شود. این داروها توسط پزشک تجویز می شوند و معمولاً برنامه ای برای زمان استفاده از هر کدام ارائه می شود. در صورت استفاده از اپی نفرین تزریقی، فرد باید بلافاصله برای ارزیابی و درمان بیشتر به اورژانس مراجعه کند.

بیشتر بخوانید
شوید و فواید بی‌شمار آن برای سلامتی

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه