احتقان و سایر علائم آلرژی در صبح ممکن است ناشی از گرده گل، کنه های گرد و غبار، شوره حیوانات خانگی یا کپک های داخل خانه باشد. جاروبرقی، گردگیری، و مصرف آنتی هیستامین قبل از خواب، در میان بسیاری از راه حل های دیگر ممکن است کمک کننده باشد.

گرفتگی بینی، عطسه، چکه بعد از بینی، سرفه، آبریزش بینی – همه اینها واکنش های رایج به یک آلرژن هستند.

آلرژی می تواند در هر زمانی در طول سال، به ویژه در طول بهار، تابستان و پاییز، شعله ور شود. و اگر با آنها زندگی کنید، ممکن است تمام روز و هر روز با علائم آزاردهنده دست و پنجه نرم کنید.

با این حال، برخی از افراد فقط صبح ها علائم آلرژی را دارند، در این صورت، برای بقیه روز خوب هستند.

آلرژی صبحگاهی: علل، درمان و پیشگیریhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

آشنا بنظر رسیدن؟

اگر چنین است، اجازه ندهید آلرژی روز شما را بد شروع کند. در اینجا چند علت علائم آلرژی در صبح و همچنین راه هایی برای جلوگیری از عطسه، سرفه و سایر علائم ذکر شده است.

علل اولیه علائم آلرژی در صبح چیست؟

علائم آلرژی گاهی به دلیل رینیت آلرژیک یا تب یونجه است. علائم زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بیش از حد به آلرژن های موجود در هوا واکنش نشان می دهد و باعث تورم و التهاب در بینی می شود.

این واکنش سیستم ایمنی می تواند علائم فوق را تحریک کند و علائم دیگری را نیز ایجاد کند، مانند:

 • گرفتگی بینی
 • خس خس سینه
 • سردرد
 • چشمان اشک آلود

آلرژن های مسئول علائم صبحگاهی عبارتند از:

۱. گرده گل

اگر آلرژی به گرده دارید، احتمالاً در صبح متوجه بدتر شدن علائم آلرژی خواهید شد.

بیشتر بخوانید
کهیر کولینرژیک

این به این دلیل است که تعداد گرده ها در صبح به بالاترین حد خود می رسد. بنابراین، اگر در این زمان از روز در خارج از منزل هستید – راه رفتن با سگ، رفتن برای دویدن در صبح زود یا آماده شدن برای کار – ممکن است پس از پا گذاشتن در خارج از منزل شروع به بو کردن، عطسه کردن و سرفه کردن کنید.

۲. کنه های گرد و غبار

اگر به کنه‌های گرد و غبار حساسیت دارید، آلرژی‌ها می‌توانند صبح‌ها نیز تشدید شوند. اینها حشرات میکروسکوپی هستند که در خانه ها زندگی می کنند و متاسفانه اتاق خواب برای آنها داغ است.

آنها تمایل به زندگی و تکثیر روی تشک، بالش، ملافه و مبلمان دارند. کنه‌های گرد و غبار نیش نمی‌زنند و بیماری‌ها را گسترش نمی‌دهند. اما اگر در تختی می خوابید که آلوده به کنه است، ممکن است هر روز صبح با علائم آلرژی از خواب بیدار شوید.

۳. شوره حیوانات خانگی

شوره حیوانات خانگی یکی دیگر از محرک های آلرژی صبحگاهی است، به خصوص اگر حیوان خانگی شما در تخت یا اتاق خواب شما بخوابد. حتی زمانی که حیوانات خانگی با شما نمی‌خوابند، شوره حیوانات همچنان روی رختخواب شما جمع می‌شود و در فرش گیر می‌افتد.

۴. قالب

کپک های داخل ساختمان همچنین می توانند علائم آلرژی را در صبح بدتر کنند، به خصوص اگر اتاق خواب شما در مجاورت حمام یا نزدیک محل هجوم کپک باشد.

علل دیگر علائم آلرژی در صبح چیست؟

علائم آلرژی در صبح تنها توسط آلرژن ها ایجاد نمی شود. رینیت غیر آلرژیک همچنین می تواند علائم آلرژی صبحگاهی مانند احتقان، آبریزش بینی، عطسه و سرفه را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
رینیت غیر آلرژیک چیست؟

رینیت آلرژیک و رینیت غیر آلرژیک علائم مشابهی دارند. تفاوت این است که رینیت غیر آلرژیک سیستم ایمنی را درگیر نمی کند. در عوض، سایر محرک ها و عوامل باعث ایجاد علائم مشابه آلرژی می شوند. این عوامل عبارتند از:

۱. بوهای تند

اگر قبل از خواب از ژل‌های دوش معطر، روغن‌های ضروری یا لوسیون استفاده می‌کنید، این بوها می‌توانند رگ‌های خونی بینی شما را تحریک کنند و منجر به احتقان و افزایش تولید مخاط شوند. این می تواند منجر به گلودرد، سرفه و آبریزش بینی شود.

قرار گرفتن در معرض این مواد محرک شبانه می تواند باعث شود که با علائم آلرژی از خواب بیدار شوید. همچنین اگر به مواد شوینده ای که برای شستن ملافه استفاده می کنید حساس باشید، ممکن است با علائمی از خواب بیدار شوید.

۲. دارو

برخی از داروها همچنین می توانند باعث ایجاد رینیت غیر آلرژیک در صبح شوند. گاهی اوقات، رگ های خونی بینی به عنوان یک عارضه جانبی برخی داروها – مانند ایبوپروفن، آسپرین، آرام بخش ها و داروهای کاهش فشار خون بالا، گشاد می شوند. هنگامی که این داروها قبل از خواب مصرف شوند، می توانند باعث احتقان و آبریزش بینی در صبح شوند.

۳. رفلاکس اسید

رفلاکس اسید زمانی است که اسید معده به حلق برمی‌گردد. صاف یا به پشت خوابیدن می تواند رفلاکس را بدتر کرده و گلو را تحریک کند. این می تواند منجر به گلودرد، چکه های بعد از بینی و سرفه در صبح شود. علائم اغلب با گذشت روز بهبود می یابند.

بیشتر بخوانید
آلرژی جو دوسر: آنچه باید بدانید

۴. تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، قاعدگی و استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی نیز می تواند باعث رینیت غیر آلرژیک شود. این به این دلیل است که تغییر در سطح هورمون می تواند تولید مخاط را افزایش دهد و باعث ایجاد تغییراتی در غشای مخاطی شود که منجر به احتقان بینی، آبریزش بینی و عطسه می شود.

تغییرات هورمونی ممکن است باعث ایجاد علائم آلرژی تمام روز شود. یا ممکن است صبح‌ها دچار گرفتگی شوید که ناشی از قرار گرفتن در معرض یک آلرژن یا محرک در هنگام خواب است.

چگونه می توانید از علائم آلرژی در صبح جلوگیری کنید؟

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از علائم آلرژی در صبح وجود دارد، چه با رینیت آلرژیک یا رینیت غیر آلرژیک مواجه باشید.

 • با حیوانات خانگی خود نخوابید و اجازه ندهید آنها روی رختخواب خود بروند. حداقل هفته ای یک بار حیوانات خانگی را حمام کنید تا آلرژن ها را در خانه کاهش دهید.
 • فرش را از اتاق خواب خود بردارید و کف آن را با چوب سخت یا کاشی جایگزین کنید.
 • برای کاهش سطح رطوبت اتاق خواب خود به زیر ۵۰ درصد از رطوبت گیر استفاده کنید. این به از بین بردن کنه های گرد و غبار کمک می کند.
 • یک پوشش ضد گرد و غبار روی تشک و بالش خود قرار دهید.
 • هر شب قبل از خواب یک آنتی هیستامین مصرف کنید.
 • سطوح سخت را حداقل هفته ای یکبار گردگیری کنید و اتاق خواب خود را بدون شلوغی نگه دارید تا تجمع گرد و غبار را کاهش دهید.
 • فرش خود را حداقل هفته ای یکبار با جاروبرقی با فیلر هپا جاروبرقی بکشید. ملافه ها – از جمله ملحفه ها و روبالشی ها – را هفته ای یک بار در آب داغ (حداقل ۱۳۰ درجه فارنهایت یا ۵۴ درجه سانتی گراد) بشویید.
 • با پنجره های باز نخوابید این می تواند به از بین بردن گرده ها در اتاق خواب شما کمک کند.
 • برای کاهش جریان برگشت اسید معده در هنگام خواب، سر تخت خود را شش تا هشت اینچ بالا بیاورید.
 • برای بررسی کیفیت هوای داخل خانه خود، آزمایش قالب حرفه ای را برنامه ریزی کنید.
بیشتر بخوانید
کورتیکواستروئیدهای بینی و خوراکی برای آلرژی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

علائم آلرژی در صبح همچنین می تواند کیفیت خواب شما را در شب مختل کند. اگر به تنهایی قادر به کنترل علائم آلرژی نیستید یا اگر علائم شدید دارید به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است برای تعیین علت علائم و رد سایر مشکلات به یک داروی تجویزی یا آزمایش آلرژی نیاز داشته باشید.

خلاصه

اجازه ندهید آلرژی های صبحگاهی شما را ناراحت کنند. چه با تب یونجه یا رینیت غیر آلرژیک سر و کار داشته باشید، نکات بالا می تواند به عطسه، احتقان و سایر علائم آلرژی پایان دهد تا سرحال و سرحال از خواب بیدار شوید و آماده مصرف در روز باشید.
Source link