اگر احساس سرگیجه دارید، ممکن است تعجب کنید که چه چیزی باعث آن شده است. کم آبی بدن، داروها و شرایط مختلف می تواند باعث سرگیجه و حالت تهوع در شما شود.

در حالی که سرگیجه ممکن است یک بیماری خفیف به نظر برسد، اما در واقع می تواند زندگی روزمره را مختل کند. حتی می تواند آنقدر شدید باشد که شما را برای ساعت ها یا روزها در رختخواب گیر کند.

گاهی اوقات سرگیجه می تواند ناشی از آلرژی باشد.

آلرژی و سرگیجه: علت و درمانhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که معمولاً برای بدن شما مضر نیست. این مواد خارجی آلرژن نامیده می شوند. آنها ممکن است شامل غذاهای خاص، گرده گل یا شوره حیوانات خانگی باشند.

چه چیزی باعث سرگیجه ناشی از آلرژی می شود؟

سرگیجه ناشی از آلرژی می تواند توسط آلرژن ها ایجاد شود.

اگر به برخی از مواد معلق در هوا، از جمله گرد و غبار، گرده گل و شوره حیوانات خانگی حساسیت دارید، بدن شما شروع به ترشح مواد شیمیایی از جمله هیستامین برای مبارزه با این مزاحمان می کند. این مواد شیمیایی علت چیزی هستند که شما به عنوان علائم آلرژی می شناسید.

بیشتر بخوانید
آلرژی به انجیر: علل، علائم و درمان

علائم آلرژی معمولی عبارتند از:

  • احتقان سینوس
  • عطسه کردن
  • خارش گلو
  • قطره بعد از بینی
  • سرفه کردن

آلرژی می تواند بر شیپور استاش تأثیر بگذارد. این لوله در اصل تونلی است که گوش میانی شما را به پشت گلو متصل می کند و به تنظیم تعادل شما کمک می کند، در حالی که فشار گوش میانی شما را با فشار هوای محیط برابر می کند.

هنگامی که علائمی را در گوش خود تجربه می کنید، از جمله آن احساس گرفتگی آزاردهنده که می تواند شنوایی را دشوار کند، اغلب به این دلیل است که شیپور استاش شما با مخاط مسدود شده است.

وقتی مسدود می شود، دیگر قادر به یکسان سازی فشار در گوش و حفظ تعادل در بدن شما نیست.

این اختلالات گوش میانی می تواند باعث بروز علائم سرگیجه در افراد مبتلا به آلرژی، سرماخوردگی و عفونت سینوسی شود.

سبکی سر نیز ممکن است از علائم آلرژی باشد. سبکی سر و سرگیجه دو علامت خاص هستند که معمولاً از یکدیگر قابل تشخیص هستند.

وقتی سبک سر می شوید، به جای این که احساس کنید اتاق در حال چرخش است (یا اینکه سرتان می چرخد، احساس می کنید ممکن است غش کنید یا بیهوش شوید).

دراز کشیدن معمولاً سبکی سر را حداقل به طور موقت برطرف می کند، در حالی که سرگیجه معمولاً با دراز کشیدن از بین نمی رود.

بیشتر بخوانید
عدم تحمل هیستامین؟

سرگیجه ناشی از آلرژی چیست؟

سرگیجه یک نوع شدید سرگیجه است که باعث می شود اتاق را طوری ببینید که انگار در حال چرخش است. همچنین ممکن است فردی که سرگیجه دارد، زمانی که واقعاً در حالت نشسته یا ایستاده است، احساس کند که در حال حرکت است.

در مورد سرگیجه ناشی از آلرژی، مقصر تجمع مایع در گوش میانی است.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که سرگیجه می تواند ناتوان کننده یا مختل کننده باشد، اغلب قابل درمان است. پزشک شما احتمالاً آزمایش‌های مختلفی را برای تعیین علت انجام خواهد داد.

اگر مشخص شود که سرگیجه مربوط به رینیت آلرژیک است، پزشک شما را بر این اساس درمان می کند یا شما را به یک متخصص (معمولاً متخصص آلرژی یا پزشک گوش، حلق و بینی) ارجاع می دهد.

از آنجایی که سرگیجه می تواند به مسائل جدی تری مرتبط باشد، مهم است که پس از تجربه این علامت، در اسرع وقت به دنبال درمان باشید.

سرگیجه ناشی از آلرژی چگونه درمان می شود؟

درمان سرگیجه ناشی از آلرژی معمولاً درمان علت آن است – خود آلرژی.

اجتناب از آلرژن به طور کامل موثرترین راه برای درمان آلرژی است. متأسفانه، نمی توان به طور کامل از آلرژن های موجود در هوا جلوگیری کرد.

داروهای تجویزی و بدون نسخه برای کمک به تسکین سرگیجه و سایر علائم آلرژی در دسترس هستند. با این حال، درمان علت زمینه‌ای معمولاً راه مؤثرتری برای رهایی از سرگیجه است.

بیشتر بخوانید
حساسیت به سیب و معده درد

ابتدا پزشک سعی می کند علت سرگیجه ناشی از آلرژی را تعیین کند. این معمولاً توسط یک آزمایش آلرژی سنتی، با تجزیه و تحلیل دقیق آلرژن های خاص شما انجام می شود.

داروها

گزینه های زیادی برای مبارزه با علائم آلرژی وجود دارد. آنتی هیستامین ها برای استفاده کوتاه مدت محبوب هستند و می توانند در رفع احتقان که ممکن است باعث سرگیجه شما شوند بسیار موثر باشند.

از آنتی هیستامین ها نیز برای درمان سرگیجه استفاده می شود. توجه داشته باشید که بسیاری از آنتی هیستامین های قدیمی می توانند باعث خواب آلودگی شوند. هنگامی که برای اولین بار آنتی هیستامین مصرف می کنید، رانندگی یا کار با ماشین آلات مهم است.

همچنین باید از مصرف آنها با داروهای ضد افسردگی، عوامل ضد اضطراب، شل کننده های عضلانی، قرص های خواب یا الکل خودداری کنید. اگر سوالی دارید با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

به غیر از آنتی هیستامین ها، انواع دیگر داروها برای درمان آلرژی یا علائم آلرژی عبارتند از:

  • قرص های کورتیکواستروئید
  • کرومولین سدیم
  • اسپری های استروئیدی بینی
  • ضد احتقان ها
  • اصلاح کننده های لکوترین

واکسن های آلرژی

در دراز مدت، پزشک شما احتمالاً می خواهد آلرژی ایجاد کننده علائم شما را درمان کند. این را می توان با داروهای تجویزی که برای استفاده روزانه بی خطر هستند، انجام داد. همچنین می توان آن را با واکسن های آلرژی فرموله شده خاص انجام داد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد آلرژی به موز بدانید

وقتی واکسن آلرژی دریافت می کنید، در واقع مقدار کمی از آلرژن به شما تزریق می شود. این به کاهش حساسیت بدن شما نسبت به آلرژن در طول زمان کمک می کند.

با افزایش تدریجی دوز، بدن خود را تنظیم می کند. علائم شما به مرور زمان کاهش می یابد.

رژیم غذایی

همچنین ممکن است پزشک شما را از نظر علائم بیماری سلیاک تحت نظر داشته باشد. این یک شکل جدی‌تر از عدم تحمل گلوتن است که نیاز به اجتناب کامل از گلوتن در رژیم غذایی شما دارد یا ممکن است عوارض جدی سلامتی به دنبال داشته باشد.

چشم انداز

سرگیجه می تواند یک مشکل باشد، اما زمانی که آلرژی علت اصلی باشد، درمان می تواند شما را از علائم رها کند.

نکته کلیدی این است که به جای خود علامت، دلیل سرگیجه خود را تعیین کنید و علت آن را درمان کنید.

Source link