آلفا گلیسروفسفوکولین یا Alpha-GPC مزیت تقویت مغز و عملکرد

اگر با دنیای نوتروپیک ها آشنایی دارید، ممکن است بخواهید آلفا-GPC را امتحان کنید. این یک مکمل قدرتمند است که ایمن است و در اکثر قفسه های فروشگاه های مواد غذایی نگهداری می شود.

Alpha-GPC مزایایی برای همه دارد، چه بخواهید مغز قوی‌تری بسازید یا محدودیت‌های فیزیکی خود را پشت سر بگذارید. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد این نوتروپیک قدرتمند بیندازیم و چگونه می توانید از آن برای بهبود عملکرد فیزیکی و شناختی خود استفاده کنید.

Alpha-GPC چیست؟

آلفا گلیسروفسفوکولین (alpha-GPC) نوع خاصی از چربی است که در تخم مرغ، پنیر، ماست، شیر و سویا یافت می شود.

Alpha-GPC به دلیل نقش آن به عنوان منبع کولین منحصر به فرد است. کولین یک ماده مغذی ارزشمند است که بدن شما از آن برای چند چیز مختلف استفاده می کند:

  • تشکیل غشای سلولی. کولین به سلول های شما (به ویژه سلول های مغز شما) یکپارچگی ساختاری و محافظت می دهد[*].
  • تولید استیل کولین. استیل کولین یکی از مواد شیمیایی اصلی در مغز شما است. بر حافظه، خلق و خو، کنترل عضلات و تولید انرژی شما تأثیر می گذارد[*].
  • چربی سوزی. کولین بخشی ضروری از متابولیسم چربی است. به عبارت دیگر، بدن شما برای تجزیه چربی و استفاده از آن برای انرژی به کولین نیاز دارد[*].

Alpha-GPC به دلیل مزایای جسمی و شناختی آن در بین کارآفرینان و ورزشکاران محبوب است. در اینجا دلیل آن است:

  1. Alpha-GPC یک است نوتروپیک. به عبارت دیگر، مغز شما را قوی تر می کند. این حافظه را تقویت می کند و به مغز شما مواد خام برای تولید استیل کولین فراوان، یک انتقال دهنده عصبی ارزشمند می دهد. این دارو آنقدر خوب عمل می کند که در سراسر اروپا برای از دست دادن حافظه تجویز می شود (در ایالات متحده بدون نسخه قابل تجویز است).
  2. Alpha-GPC عملکرد فیزیکی را افزایش می دهد. قدرت بدنی را افزایش می دهد و باعث می شود هورمون رشد انسانی (HGH) بیشتری تولید کنید که به بهبود سریع تر و نتایج بهتر در باشگاه منجر می شود.
بیشتر بخوانید
پنجه شیطان: فواید، عوارض و دوز

شما می توانید آلفا-GPC را از تخم مرغ و لبنیات (و سویا، اگر آن را بخورید) دریافت کنید، اما بهترین راه برای دریافت دوز زیادی از این ماده مغذی تقویت کننده مغز، استفاده از مکمل آلفا-GPC است.

Alpha-GPC یکی از ایمن ترین و بهترین نوتروپیک های مطالعه شده است. در اروپا برای بهبود زوال شناختی – به ویژه حافظه – تجویز می شود و می توانید آن را بدون نسخه در ایالات متحده دریافت کنید. بیایید در مورد اینکه چرا ممکن است بخواهید آن را به عنوان مکمل مصرف کنید یا مقدار بیشتری از این منبع کولین را در رژیم غذایی خود دریافت کنید، صحبت کنیم.

مزایای Alpha-GPC

چندین دلیل خوب برای تبدیل آلفا-GPC به بخشی از روتین مکمل صبحگاهی وجود دارد.

شماره ۱: فوکوس پیشرفته

سطوح پایین کولین منجر به مشکل در تمرکز می شود – افرادی که به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنند علائم اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) را نشان می دهند.[*]. یک مطالعه نشان داد که کودکان مبتلا به ADHD میزان گیرنده استیل کولین به طور چشمگیری کاهش یافته است[*]. اگر با ADHD مبارزه می کنید، آلفا-GPC ممکن است کمک کند.

و اگر ADHD ندارید و فقط می خواهید عملکرد مغز بهتری داشته باشید، آلفا-GPC هنوز ارزش وقت شما را دارد. افراد سالمی که آلفا-GPC مصرف کردند زمان واکنش بهتری را نشان دادند و توانایی تمرکز روی یک کار خسته کننده ذهنی را افزایش دادند. [*].

بیشتر بخوانید
داستینکس (کابرگولین)

شماره ۲: بهبود حافظه

آلفا-GPC به مغز شما بلوک های ساختمانی برای استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی که نقش اساسی در شکل گیری حافظه ایفا می کند، می دهد.

مطالعه پس از مطالعه نشان داده است که آلفا-GPC عملکرد شناختی را در انسان بهبود می بخشد[*].

برای مثال، یک مطالعه، قبل از تجویز داروی محرک فراموشی به نام اسکوپولامین، به مدت ده روز به افراد آلفا-GPC یا دارونما داد. نتایج نشان داد که مکمل، اختلالات حافظه ناشی از اسکوپولامین را مسدود می کند[*].

تحقیقات دیگر نشان داده است که آلفا-GPC به بهبود از دست دادن حافظه مرتبط با افزایش سن کمک می کند، از جمله بهبود حافظه در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر.[*].

شماره ۳: افزایش هورمون رشد و عملکرد ورزشی بهتر

مطالعات جدیدتر نشان می دهد که آلفا-GPC ممکن است به توان خروجی و عملکرد ورزشی کمک کند.

مردان جوان سالمی که یک دوز آلفا-GPC مصرف کردند، ترشح هورمون رشد و چربی سوزی را در عرض یک ساعت افزایش دادند. [*]. در دقیقه ۶۰، آنها هورمون رشد ۲۹۰ درصد افزایش یافته بود. سطوح پس از دو ساعت به حالت اولیه بازگشتند.

هورمون رشد بالاتر به معنای بازیابی سریعتر عضلات و افزایش اکسیداسیون چربی (یا چربی سوزی) است. اگر می‌خواهید نتایج سریع‌تری در باشگاه ببینید، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین از آلفا-GPC استفاده کنید.

شماره ۴: کتوز عمیق تر

اگر از رژیم کتوژنیک استفاده می کنید، می توانید از مزایای این نوتروپیک افزایش دهنده عملکرد بهره مند شوید.

مصرف آلفا-GPC شما را در سوزاندن چربی کارآمدتر می کند، که به معنای افزایش تولید کتون است. یک مکمل آلفا-GPC دو ساعت پس از مصرف آن، کتون های BHB و استواستات را افزایش داد. [*].

بیشتر بخوانید
عوارض جانبی تایسابری: آنچه باید بدانید

مکمل هایی مانند Keto Nootropic حاوی BHB و آلفا-GPC برای افزایش سطح کتون، عملکرد ذهنی و توانایی بدنی شما به طور همزمان هستند.

نحوه مصرف آلفا GPC: دوزهای مختلف برای وظایف مختلف

چقدر باید مصرف کنید؟

بستگی دارد. بر اساس اینکه از آن برای عملکرد ذهنی یا فیزیکی استفاده می کنید، دوز تغییر می کند.

برای افزایش چربی سوزی و هورمون رشد، تا ۶۰۰ میلی گرم آلفا-GPC۳۰-۶۰ دقیقه قبل از تمرین[*].

برای عملکرد ذهنی عمومی، دوز کمتر آلفا-GPC خوب است. اکثر برچسب ها ۲۰۰-۶۰۰ میلی گرم را پیشنهاد می کنند. آزمایش کنید و ببینید چه چیزی به شما بهترین احساس را می دهد.

Alpha-GPC سطوح استیل کولین را تقریباً بلافاصله افزایش می دهد، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که اثرات آن را ۲۰-۳۰ دقیقه پس از مصرف احساس کنید.

اثرات آلفا-GPC حدود چهار تا شش ساعت طول می کشد. شما می توانید چندین دوز ۲۰۰-۶۰۰ میلی گرمی را در روز مصرف کنید، اما مطمئن شوید که حداقل چهار ساعت از هم فاصله داشته باشید. در غیر این صورت، خطر دریافت کولین بیش از حد را دارید که می تواند منجر به عوارض جانبی موقت شود (به زیر مراجعه کنید).

برخی منابع می گویند برای جذب بهتر باید آلفا-GPC را با اسیدهای چرب رژیمی مصرف کنید، اگرچه به نظر نمی رسد ضروری باشد.

آلفا GPC را از کجا دریافت کنیم

Alpha-GPC ایمن است و هیچ محدودیت قانونی برای آن وجود ندارد. شما می توانید آن را در اکثر فروشگاه های مکمل، فروشگاه های مواد غذایی و فروشندگان آنلاین پیدا کنید.

استفاده از ترکیب مکمل نوتروپیک که حاوی آلفا-GPC است، دوز مناسب آلفا-GPC را همراه با سایر تقویت کننده های ذهنی و فیزیکی در اختیار شما قرار می دهد.

اگر علاقه ای به مصرف مکمل های غذایی ندارید، می توانید آلفا-GPC را در غذاهایی مانند تخم مرغ، پنیر، ماست و شیر نیز دریافت کنید. از سویا و لسیتین سویا – همچنین منابع غذایی آلفا-GPC – که می توانند باعث التهاب شوند و کتو دوستانه نیستند اجتناب کنید.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد نوروبیون باید بدانید

عوارض جانبی Alpha-GPC

اگرچه آلفا-GPC به طور کلی توسط بزرگسالان سالم به خوبی تحمل می شود، برخی از عوارض جانبی وجود دارد که باید مراقب آنها بود.

کولین بیش از حد می تواند باعث شود:

  • سرگیجه
  • سردرد
  • خستگی
  • عصبی بودن
  • ناراحتی دستگاه گوارش

این عوارض جانبی به ویژه در افراد حساس به کولین شایع است.

عوارض جانبی موقتی هستند و معمولا فقط در دوزهای بسیار بالا رخ می دهند. محققان هیچ عارضه جانبی با دوز آلفا-GPC به اندازه ۱۶۰۰ میلی گرم پیدا نکرده اند.[*].

اگر داروهای آنتی کولینرژیک – ترکیباتی که استیل کولین را مسدود می کنند – یا آنتی هیستامین ها مصرف می کنید، از آلفا-GPC خودداری کنید.

آلفا-GPC همچنین ممکن است با سطح فشار خون تداخل داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف مکمل حتما با پزشک خود صحبت کنید. به خصوص اگر فشار خون پایین دارید یا از داروهای کاهش دهنده فشار خون استفاده می کنید.

Alpha-GPC: تقویت کننده نوتروپیک مغز و بدن

Alpha-GPC یکی از بهترین نوتروپیک های مطالعه شده تا به امروز است. فواید قدرتمندی برای سلامت مغز و عملکرد فیزیکی دارد. چه کارآفرینی باشید که به دنبال یک مزیت ذهنی هستید یا یک ورزشکار که می‌خواهد نتایج سریع‌تری در باشگاه داشته باشد، این مکمل چیزی برای ارائه به شما دارد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه