آلودگی به شپش بدن چیست؟

هجوم شپش بدن زمانی رخ می دهد که نوع خاصی از شپش به بدن و لباس هجوم می آورد. شپش حشره انگلی است که از خون انسان تغذیه می کند و می تواند سر، بدن و ناحیه شرمگاهی را آلوده کند.

سه نوع شپش وجود دارد که انسان را آلوده می کند:

  • شپش بدن (شپش بدن انسان)
  • شپش سر (شپش سر انسان)
  • شپش شرمگاهی (Pthirus pubis)

شپش هایی که روی بدن یافت می شوند با شپش هایی که روی سر یا ناحیه شرمگاهی یافت می شوند متفاوت هستند. شپش بدن فقط روی بدن انسان یافت می شود.

هجوم ها معمولاً از طریق تماس نزدیک با افراد دیگر منتشر می شوند و معمولاً در مناطقی که بهداشت نامناسب و شلوغی وجود دارد یافت می شوند. سایر حیوانات یا حیوانات خانگی مانند سگ و گربه نقشی در گسترش شپش انسان ندارند. انسان ها تنها میزبان شپش بدن هستند و شپش ها اگر از روی انسان بیفتند ظرف پنج تا هفت روز می میرند.

به طور کلی رعایت بهداشت و شستن منظم لباس و ملحفه برای درمان و پیشگیری از هجوم شپش بدن کافی است.

بیشتر بخوانید
با خارش گردن چه کنیم؟

علت آلودگی به شپش بدن چیست؟

شپش بدن بزرگتر از انواع دیگر شپش است. آنها تخم های خود را می گذارند و مواد زائد را روی پوست و لباس باقی می گذارند. شپش ها می توانند بخزند، اما نمی توانند پرواز کنند، بپرند یا بپرند.

آلودگی در سرتاسر جهان رخ می دهد و از طریق تماس نزدیک فرد به فرد یا از طریق ملحفه ها، حوله ها و لباس های مشترک مشترک پخش می شود. به طور کلی، هجوم شپش های بدن محدود به افرادی است که در شرایط زندگی غیربهداشتی یا شلوغ زندگی می کنند و به لباس های تمیز دسترسی ندارند.

شناخت علائم آلودگی به شپش بدن

علائم شایع آلودگی به شپش بدن عبارتند از:

  • خارش شدید (خارش)
  • بثورات ناشی از واکنش آلرژیک به نیش شپش بدن
  • برجستگی های قرمز روی پوست
  • پوست ضخیم یا تیره، معمولا در نزدیکی کمر یا کشاله ران، اگر شپش برای مدت طولانی در آنجا وجود داشته باشد.
بیشتر بخوانید
روزاسه - علائم و علل

آلودگی به شپش بدن چگونه تشخیص داده می شود؟

آلودگی به شپش بدن معمولاً با نگاه کردن به پوست و لباس و مشاهده تخم‌ها و شپش‌های خزنده تشخیص داده می‌شود. اندازه حشرات تقریباً به اندازه یک دانه کنجد است. آن‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که با چشم غیر مسلح دیده شوند، اما می‌توان از یک عدسی بزرگ‌نمایی برای یافتن آنها استفاده کرد. تخم‌ها (به نام nits) معمولاً در درزهای لباس یافت می‌شوند.

بدن و خانه خود را از شر شپش خلاص کنید

عفونت شپش بدن معمولاً از طریق بهبود بهداشت شخصی و تعویض منظم لباس های تمیز و شسته درمان می شود.

تمام لباس‌ها، ملحفه‌ها و حوله‌های مورد استفاده فرد مبتلا باید با آب داغ (حداقل ۱۳۰ درجه) شسته شود و سپس در دستگاه با هوای گرم خشک شود.

داروهایی که شپش ها را می کشند، به نام پدیکول کش ها، ممکن است برای درمان آلودگی به شپش بدن استفاده شوند. با این حال، اگر لباس شسته شود و بهداشت شخصی رعایت شود، معمولاً این کار ضروری نیست. محصولات شپش کش ممکن است برای انسان سمی باشند، بنابراین حتما دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

بیشتر بخوانید
بهترین روش کاشت مو چیست و چقدر هزینه دارد ؟

عوارض آلودگی به شپش بدن چیست؟

شپش بدن معمولاً مشکلات دیگری ایجاد نمی کند. با این حال، عوارض زیر ممکن است رخ دهد:

عفونت ثانویه

خارش ممکن است منجر به خاراندن شود که ممکن است باعث بریدگی و زخم شود. این زخم های باز در معرض خطر عفونت باکتریایی هستند.

تغییرات در پوست

در موارد آلودگی طولانی مدت، پوست می تواند تیره و ضخیم شود، به خصوص در امتداد قسمت میانی.

گسترش بیماری

به ندرت، شپش بدن می تواند ناقل سایر بیماری های باکتریایی غیر معمول باشد. بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریشپش بدن باعث اپیدمی تیفوس و تب عود کننده شپش شده است. این معمولاً در مکان‌هایی اتفاق می‌افتد که جنگ، فقر یا آب و هوا رعایت بهداشت را بسیار دشوار کرده است.

بیشتر بخوانید
هرپتیک ویتلو: علائم، علل، و تشخیص

نکاتی برای جلوگیری از آلودگی به شپش بدن

شپش بدن معمولاً افرادی را که قادر به حمام کردن یا تعویض لباس نیستند، آلوده می کند. رعایت بهداشت فردی و تعویض لباس تمیز حداقل یک بار در هفته باید برای جلوگیری از آلودگی به شپش بدن کافی باشد.

همچنین باید مطمئن شوید که لباس، ملحفه یا حوله را با فردی که آلوده است به اشتراک نگذارید. اگر شپش بدن را کشف کردید، شستن و خشک کردن تمام لباس‌ها و ملافه‌های آلوده در آب داغ باید از بازگشت شپش جلوگیری کند. اعضای خانواده یا کسانی که در محل زندگی مشترک با شما هستند نیز ممکن است بخواهند تحت درمان قرار گیرند.