نحوه عملکرد آنتی اسیدها

آنتی اسیدها داروهای بدون نسخه (OTC) هستند که به خنثی کردن اسید معده کمک می کنند.

آنها متفاوت از سایر کاهش دهنده های اسید مانند مسدود کننده های گیرنده H2 و مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) عمل می کنند. این داروها با کاهش یا جلوگیری از ترشح اسید معده عمل می کنند.

آنتی اسیدها را می توان برای درمان علائم اسید معده اضافی مانند:

 • رفلاکس اسید، که می‌تواند شامل نارسایی، طعم تلخ، سرفه خشک مداوم، درد هنگام دراز کشیدن و مشکل در بلع باشد.
 • سوزش سر دل که یک احساس سوزش در قفسه سینه یا گلو ناشی از ریفلاکس اسید است
 • سوء هاضمه، که دردی در قسمت فوقانی روده است که می تواند مانند گاز یا نفخ باشد

انواع آنتی اسیدها

آنتی اسیدها معمولاً در اشکال دارویی زیر وجود دارند:

 • مایع
 • آدامس یا قرص جویدنی
 • قرصی که برای نوشیدن در آب حل می کنید

موارد احتیاط

آنتی اسیدها معمولا برای اکثر افراد بی خطر هستند. با این حال، افراد مبتلا به شرایط خاص پزشکی باید قبل از مصرف آنتی اسیدهای خاصی که حاوی هیدروکسید آلومینیوم و کربنات منیزیم هستند، با پزشک خود صحبت کنند.

به عنوان مثال، افراد مبتلا به نارسایی قلبی ممکن است برای کمک به کاهش تجمع مایعات، محدودیت های سدیم داشته باشند. با این حال، آنتی اسیدها اغلب حاوی مقدار زیادی سدیم هستند. این افراد باید قبل از استفاده از داروهای ضد اسید از پزشک خود سوال کنند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد نوروبیون باید بدانید

افراد مبتلا به نارسایی کلیه ممکن است پس از استفاده از آنتی اسیدها دچار تجمع آلومینیوم شوند. این می تواند منجر به سمیت آلومینیوم شود. افراد مبتلا به نارسایی کلیه نیز معمولاً در تعادل الکترولیت مشکل دارند. تمام آنتی اسیدها حاوی الکترولیت هستند که می تواند مشکلات تعادل الکترولیت را بدتر کند.

قبل از دادن داروهای ضد اسید به کودک خود با پزشک کودک خود صحبت کنید. کودکان معمولاً علائم اسید معده اضافی را بروز نمی دهند، بنابراین علائم آنها می تواند مربوط به بیماری دیگری باشد.

عوارض جانبی آنتی اسیدها

عوارض جانبی آنتی اسیدها نادر است. با این حال، حتی زمانی که از آنها مطابق دستورالعمل استفاده می کنید، ممکن است رخ دهند.

آنتی اسیدها یا می توانند باعث یبوست شوند یا اثر ملین داشته باشند. برخی افراد واکنش های آلرژیک داشته اند. آنتی اسیدها همچنین ممکن است خطر ایجاد حساسیت به برخی غذاها را افزایش دهند.

عوارض ناشی از استفاده نادرست

بسیاری از عوارض جانبی آنتی اسیدها ناشی از عدم مصرف آنها طبق دستور است.

بیشتر بخوانید
هنگام مصرف آنتی بیوتیک چه بخوریم؟

بسیاری از آنتی اسیدها – از جمله Maalox، Mylanta، Rolaids و Tums – حاوی کلسیم هستند. اگر بیش از حد مصرف کنید یا آنها را برای مدت طولانی تر از زمان تجویز شده مصرف کنید، ممکن است بیش از حد کلسیم دریافت کنید. کلسیم بیش از حد می تواند باعث:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • وضعیت روانی تغییر می کند
 • سنگ کلیه

کلسیم اضافی نیز می تواند منجر به آلکالوز شود. در این شرایط، بدن شما اسید کافی برای عملکرد صحیح نمی سازد.

اگر احساس می کنید که برای تسکین نیاز به استفاده زیادی از یک آنتی اسید دارید، ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد. اگر طبق دستور داروی ضد اسید مصرف کرده اید و تسکین نیافته اید، با پزشک خود صحبت کنید.

تداخلات دارویی

آنتی اسیدها می توانند با عملکرد سایر داروها تداخل داشته باشند. اگر داروهای دیگری مصرف می کنید، قبل از استفاده از آنتی اسیدها با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

برخی از آنتی اسیدها مانند آلکا-سلتزر حاوی آسپرین هستند. سازمان غذا و داروی a هشدار ایمنی در مورد این نوع آنتی اسید در ژوئن ۲۰۱۶. این هشدار به دلیل گزارش خونریزی جدی مربوط به آنتی اسیدهای حاوی آسپرین صادر شد.

بیشتر بخوانید
کلرپرومازین. عوارض جانبی و موارد مصرف کلرپرومازین.

اگر داروی دیگری مصرف می کنید که خطر خونریزی شما را افزایش می دهد، مانند یک داروی ضد انعقاد یا ضد پلاکت، نباید از این آنتی اسیدها استفاده کنید.

حتماً قبل از مصرف آنتی اسیدهای حاوی آسپرین با پزشک خود مشورت کنید اگر:

 • سابقه زخم معده یا اختلالات خونریزی
 • بزرگتر از ۶۰ سال سن دارند
 • سه یا بیشتر نوشیدنی الکلی در روز بنوشید

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

آنتی اسیدها اغلب می توانند علائم اسید اضافی معده را تسکین دهند. با این حال، گاهی اوقات این علائم به این معنی است که شما یک بیماری جدی تری دارید.

مهم است که بدانید چگونه این شرایط را تشخیص دهید و چگونه به آنها پاسخ دهید. ناراحتی معده در واقع می تواند بیماری ریفلاکس معده (GERD) یا زخم معده باشد.

آنتی اسیدها فقط می توانند برخی از علائم این شرایط را تسکین دهند، نه درمان کنند. اگر درد شدیدی دارید که پس از دو هفته استفاده از دوز توصیه شده آنتی اسیدها بهتر نشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

برخی از علائم حمله قلبی نیز می توانند شبیه درد معده باشند. اگر درد شدید قفسه سینه که بیش از دو دقیقه طول می کشد با هر یک از علائم زیر ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید:

 • سبکی سر
 • تنگی نفس
 • دردی که به بازوها، شانه ها یا فک شما می رسد
 • درد گردن یا کمر
 • استفراغ یا حالت تهوع
بیشتر بخوانید
اسپیرولینا - تغذیه، فواید سلامتی، انواع و عوارض جانبی

اگر فکر می کنید ممکن است دچار حمله قلبی شده اید، با  خدمات اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

 خلاصه

اگر رفلاکس اسید یا سایر علائم ناشی از اسیدیته معده دارید، با داروهای OTC خود آشنا شوید.

آنتی اسیدها اسیدی را که معده شما می سازد خنثی می کند. این می تواند شما را راحت تر کند. از سوی دیگر، مسدود کننده های گیرنده H2 و PPI ها می توانند معده شما را از تولید اسید بیش از حد مسدود کنند. این می تواند به آسیب معده و مری شما کمک کند تا بهبود یابد.

از پزشک خود بپرسید کدام یک برای شما بهتر است.