آنتی اکسیدان جهانی: ۵ فواید آلفا لیپوئیک اسید

هنگامی که سفر کتو خود را شروع می کنید، گزینه های مکمل زیادی وجود دارد. از پودر روغن MCT و الکترولیت ها گرفته تا کتون های اگزوژن، هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

یکی دیگر از مکمل‌های معروف کتو آلفا لیپوئیک اسید (ALA) است که اسید لیپوئیک، تیوکتیک اسید، دی هیدرولیپوئیک اسید و اسید r-lipoic نیز نامیده می‌شود.

وقتی آلفا را در مقابل اسید لیپوئیک می بینید به این معنی است که در آزمایشگاه ساخته شده است. اگر توسط بدن شما ساخته شده باشد، به سادگی اسید لیپوئیک نامیده می شود.

ALA درون زا است، به این معنی که بدن شما به طور طبیعی آن را تولید می کند. به همین دلیل، ALA به عنوان یک ماده مغذی ضروری در لیست قرار نگرفته است، چه رسد به اینکه وضعیت ویتامین را به آن اختصاص دهد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که اثرات آلفا لیپوئیک اسید چقدر قابل توجه است، زیرا ممکن است به برخی از بزرگترین مشکلات سلامتی آمریکایی ها کمک کند – دیابت، مشکلات سلامتی مرتبط با استرس، و اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر.

در سال ۲۰۱۴، مجله بیوشیمی تغذیه مطالعه ای منتشر کرد که نشان داد مکمل آلفا لیپوئیک اسید سطح کلسترول LDL را کاهش می دهد و به بهبود بیماری کبد چرب کمک می کند.[*].

  • یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مکمل آلفا لیپوئیک اسید علائم و نشانه های فشار خون را کاهش می دهد.[*].
  • مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۶ روی حیوانات نشان داد که مکمل های ALA حافظه وابسته را بهبود می بخشد[*].

آلفا لیپوئیک اسید و کتو

در برخی از سبزیجات، گوشت اعضای بدن و سایر منابع غذایی یافت می شود[*]آلفا لیپوئیک اسید یکی از مکمل های توصیه شده در نمونه رژیم کتوژنیک است. چرا؟

برای شروع، یک متاآنالیز در سال ۲۰۱۷ نشان داد که مکمل‌های ALA به هضم و تغییر شکل کربوهیدرات‌ها کمک می‌کنند و به کاهش وزن کمک می‌کنند. این به این دلیل اتفاق می افتد که ALA متابولیسم انرژی شما را افزایش می دهد و این کربوهیدرات ها را به یک منبع سوخت کارآمد برای بدن شما تبدیل می کند[*].

یکی دیگر از عملکردهای ALA این است که هم ویتامین C و هم ویتامین E را در بدن شما بازگرداند. هر دوی این ویتامین ها دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند که برای سلامت سلول های ایمنی (یا سلول های T) حیاتی است و به بدن کمک می کند تا دفاع طبیعی در برابر بیماری ها ایجاد کند.[*].

بیشتر بخوانید
کوکی با آرد نارگیل (4 ماده!) کتوژنیک

ALA همچنین می‌تواند به کاهش سطح گلوکز کمک کند و بدن شما را قادر می‌سازد تا هنگام ابتلا به کتوز از انسولین به طور مؤثرتری استفاده کند.[*].

۵ فواید شگفت انگیز آلفا لیپوئیک اسید برای سلامتی

مکمل آلفا لیپوئیک اسید در تقویت حافظه، کاهش قند خون و جلوگیری از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد بسیار نویدبخش است. در زیر به تعدادی از اثرات مفید آن اشاره شده است.

#۱. این آنتی اکسیدان جهانی است

آلفا لیپوئیک اسید به عنوان آنتی اکسیدان جهانی نیز شناخته می شود. نام مستعار آن به دلیل محلول بودن در آب و چربی است که بسیار نادر است. اسید آلفا لیپوئیک به از بین بردن رادیکال های آزاد و پر کردن آنتی اکسیدان های دیگر کمک می کند تا بتوانند به خلاص شدن از شر رادیکال های آزاد ادامه دهند.[*].

رادیکال‌های آزاد ترکیباتی هستند که باعث آسیب اکسیداتیو به بافت‌های بدن شما می‌شوند و به مرور زمان ممکن است شما را در معرض همه چیز از پیری پیشرفته یا زودرس گرفته تا بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان قرار دهند.[*].

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو کمک می کنند، بنابراین به جلوگیری از علائم اولیه پیری و شرایط جدی سلامت کمک می کنند. به همین دلیل، ALA اغلب به عنوان یک مکمل ضد پیری مانند سایر مکمل های آنتی اکسیدانی فروخته می شود[*].

جهانی بودن آلفا لیپوئیک اسید همچنین به دلیل توانایی آن در عبور از سد خونی مغزی و به دلیل اینکه آنتی اکسیدان های دیگر مانند ویتامین C و E را دوباره پر می کند، ناشی می شود.

علاوه بر همه اینها، ALA همچنین مشخص شده است که فلزات مضر اضافی از جمله سرب، جیوه و آهن و مس اضافی را سم زدایی کرده یا از بدن خارج می کند.[*].

این از آسیب رساندن آن فلزات مضر به بدن شما، به ویژه به سیستم عصبی جلوگیری می کند.

#۲. ممکن است عملکرد شناختی و مغز را بهبود بخشد

از آنجایی که ALA می تواند هم از سد خونی مغزی عبور کند و هم به روش های مختلف به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند، فواید سلامتی زیادی برای مغز دارد.

بیشتر بخوانید
گلیسیرین گیاهی چیست و آیا کتو است؟

عملکرد شناختی مطلوب به این معنی است که مغز شما با حداکثر پتانسیل کار می کند و شما می توانید بهتر یاد بگیرید. زمانی بهتر یاد می گیرید که به وضوح فکر کنید، از نظر ذهنی پایدار باشید و کمترین آسیب را به نورون های خود وارد کنید.

در حال حاضر، مشخص شده است که اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و محافظ عصبی ALA بهبود قابل توجهی را در عملکرد کلی شناختی ارائه می دهد. به نظر می رسد این امر به ویژه زمانی صادق است که مکمل ALA با رژیم غذایی و سبک زندگی سالم ترکیب شود[*].

چند چیز به اندازه مبارزه با حافظه شما خسته کننده است. برای برخی، این یک مسئله کوتاه مدت به دلیل استرس یا آسیب است. برای برخی دیگر، ممکن است مرتبط با سن یا یک عارضه جانبی از بیماری آلزایمر باشد[*].

یک مطالعه حیوانی منتشر شده در مجله بیماری آلزایمر دریافت که مکمل آلفا لیپوئیک اسید به بهبود قابل توجه حافظه کمک کرده و آسیب استرس اکسیداتیو را معکوس یا کاهش می دهد.[*].

مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که مکمل آلفا لیپوئیک اسید پتانسیلی برای درمان افراد مبتلا به اختلالات عصبی دارد[*].

آزمایشات بالینی برای اثبات یا رد همین فواید بالقوه در انسان هنوز ادامه دارد. اگر به دنبال بهبود حافظه روزانه خود هستید، مکمل آلفا لیپوئیک اسید ممکن است اثر محافظتی داشته باشد.

#۳. ممکن است به بیماری های قلبی کمک کند

بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، بیماری قلبی اولین علت مرگ و میر در ایالات متحده است[*].

چاقی، دیابت، فشار خون بالا، کلسترول و به طور کلی سبک زندگی ناسالم و کم تحرک می تواند در افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نقش داشته باشد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل غذایی ALA همراه با یک رژیم غذایی سالم می تواند به میزان قابل توجهی سطح فشار خون را کاهش دهد، با استرس اکسیداتیو مبارزه کند و به جلوگیری از مشکلات مربوط به سلامت کمک کند.[*][*][*].

اسید آلفا لیپوئیک همچنین می تواند به عملکرد مناسب عروق و نوروپاتی اتونوم قلبی کمک کند، یک عارضه جدی دیابت که خطر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی را به شدت افزایش می دهد.[*][*][*][*].

#۴. نوروپاتی دیابتی را کاهش می دهد

دیابت نوع ۲ زمانی اتفاق می افتد که بدن شما در حفظ سطح قند خون سالم مشکل داشته باشد. قند بیش از حد می تواند باعث ایجاد وضعیتی به نام نوروپاتی محیطی دیابتی شود. باعث آسیب عصبی می شود که به نوبه خود باعث درد شدید عصبی، بی حسی، خارش، سوزش، گزگز و بی حسی می شود. معمولاً ابتدا اندام های بدن شما مانند انگشتان پا و انگشتان دست را درگیر می کند.

بیشتر بخوانید
تنقلات در کتوژنیک – چند دستور العمل و طرز تهیه میان وعده

مکمل ALA داخل وریدی سال‌هاست که در سراسر اروپا به عنوان مراقبت اولیه دیابت برای کمک و تسکین علائم نوروپاتی در بیماران دیابتی نوع ۱ و ۲ استفاده می‌شود.[*].

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که بیماران دیابتی، چه با کنترل خوب و چه ضعیف قند خون، با مصرف آلفا لیپوئیک اسید به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود، شاهد بهبود علائم نوروپاتی بودند.[*].

مطالعه دیگری نشان داد که پنج هفته مکمل خوراکی روزانه ALA پلی نوروپاتی دیابتی علامت دار را بهبود می بخشد (زمانی که درد بسیاری از قسمت های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد)[*].

اگر سابقه خانوادگی دیابت دارید، مصرف مکمل آلفا لیپوئیک اسید، علاوه بر رژیم غذایی سالم و ورزش، ممکن است ایده خوبی باشد.

#۵. ممکن است به حساسیت به انسولین کمک کند

اینجا مکان خوبی برای بحث در مورد حساسیت به انسولین و مقاومت به انسولین است. آنها دو روی یک سکه دشوار هستند که به دیابت نوع ۲ معروف است.

حساسیت به انسولین میزان حساسیت سلول های شما به انسولین، هورمون تنظیم کننده گلوکز خون است. در افراد سالم، سطح حساسیت متفاوت است، اما به طور قابل توجهی کمتر از افراد مبتلا به پیش دیابت، دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ است.

هرچه حساسیت فرد به انسولین کمتر باشد، مقاومت به انسولین بیشتر می شود و بالعکس.

یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مکمل آلفا لیپوئیک اسید پیشرفت مقاومت به انسولین را کند می کند و متابولیسم گلوکز را بهبود می بخشد.[*].

مکمل آلفا لیپوئیک اسید

وقتی صحبت از اسید آلفا لیپوئیک به میان می‌آید، زمانی که با اسیدهای چرب امگا ۳ و سایر ترکیبات تقویت‌کننده مغز ترکیب شود، بهترین عملکرد را دارد.

مکمل Perfect Keto Nootropic ترکیبی از ۲۴ ویتامین، مواد معدنی، گیاهان دارویی و فیتوکمیکال است که به حمایت از عملکرد شناختی و حافظه کمک می کند. این شامل:

  • عصاره برگ چای سبز: به طور طبیعی حاوی کاتچین است، ترکیبی با خواص ضد میکروبی برای کمک به مبارزه با عفونت[*].
  • پودر پوست پنجه گربه: یک منبع آلکالوئید عالی با خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی[*].
  • باکوپا: یک نیروگاه آیورودا که به خاطر ویژگی‌های تقویت‌کننده مغزش معروف است[*].
بیشتر بخوانید
رژیم اتکینز چیست؟

دوزهای بسیار بالای ALA توصیه نمی شود. مقدار دقیق ALA مورد نیاز شما بستگی به وزن بدن، جنسیت، سن و شرایط پزشکی شما دارد. اکثر متخصصان مصرف مکمل های ALA را با معده خالی توصیه می کنند.

عوارض جانبی بسیار کمی برای مکمل ALA گزارش شده است. در موارد نادر، بثورات پوستی یا احساس گزگز خفیف مشاهده شد. از آنجایی که هیچ آزمایشی برای تعیین استانداردهای ایمنی مکمل آلفا لیپوئیک اسید توسط زنان باردار یا شیرده انجام نشده است، در صورت بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود.

اگر داروی تنظیم قند خون مصرف می کنید یا هیپوگلیسمی برای شما تشخیص داده شده است، قبل از مصرف مکمل ALA با پزشک خود صحبت کنید.

دوزهای درمانی بسیار بالاتر از آن چیزی است که برای تجویز خوراکی توصیه می شود، زیرا بدن تنها می تواند مقدار زیادی از هر چیزی را در یک زمان پردازش کند. دوزهای بالا معمولاً به صورت داخل وریدی تحت نظر پزشک و مختص وضعیت سلامتی شما تجویز می شود.

یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند توصیه های پزشکی مناسبی را در مورد مکمل برای نیازهای فردی شما به شما ارائه دهد.

مثل همیشه، دستورالعمل های روی بسته مکمل را دنبال کنید.

آلفا لیپوئیک اسید: آن را به رژیم کتو اضافه کنید

اکنون که در مورد مزایای سلامتی عالی آلفا لیپوئیک اسید آموخته اید، به همراه یک برنامه غذایی کتو سالم، آن را به سبک زندگی رژیم کتوژنیک خود اضافه کنید.

اگر به دنبال ایده‌هایی برای دستور غذا هستید، می‌توانید صفحه دستور العمل‌های کامل کتو را مرور کنید، جایی که می‌توانید دستور العمل‌ها را بر اساس زمان، نوع غذا، مواد تشکیل دهنده یا محصول انتخاب کنید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه