آنفولانزای معده: انواع، علائم و درمان

آنفولانزای معده

بیشتر موارد آنفولانزای معده به دلیل گاستروانتریت ویروسی است.

آنفولانزای معده چیست؟

آنفولانزای معده اصلا آنفولانزا نیست. این معمولا یک بیماری ویروسی به نام گاستروانتریت است. آنفولانزای معده اغلب توسط یک ویروس ایجاد می شود، اما باکتری ها و انگل ها نیز ممکن است باعث آن شوند.

علائم آنفولانزای معده 12 تا 48 ساعت پس از مواجهه ظاهر می شود و 1 تا 3 روز طول می کشد.

علائم آنفولانزای معده

علائم آنفولانزای معده باعث تهوع، اسهال و گاهی استفراغ می شود. این بیماری همچنین ممکن است باعث سردرد، لرز، تب و درد شکم شود. علائم گاستروانتریت ویروسی معمولاً تقریباً ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند و به مدت ۱ تا ۳ روز ادامه می یابند. آنفولانزای معده ناشی از باکتری ها یا انگل ها ممکن است بیشتر طول بکشد. آنفولانزای معده می تواند برای افرادی که بیماری های زمینه ای دارند، نوزادان و افراد مسن خطرناک باشد.

آنفولانزای معده مسری است و شما می توانید با دست زدن به فرد مبتلا یا جسم آلوده به آن مبتلا شوید.

گاستروانتریت ویروسی

گاستروانتریت ویروسی باعث عفونت و التهاب پوشش معده و روده می شود. آنفولانزای معده مسری است. شما می توانید به راحتی با لمس فردی که آلوده است یا لمس شیئی که با فرد آلوده تماس داشته است، به آن مبتلا شوید. خوردن غذای تهیه شده توسط فردی که مبتلا به گاستروانتریت ویروسی است می تواند شما را بیمار کند. صدف های آلوده می توانند حامل گاستروانتریت باشند. این ویروس می تواند در آب آلوده زندگی کند، بنابراین خوردن میوه ها و سبزیجات شسته شده در آب آلوده می تواند شما را بیمار کند.

علل آنفولانزای معده شامل چهار نوع مختلف گاستروانتریت ویروسی است.

انواع گاستروانتریت ویروسی

چهار ویروس مختلف وجود دارد که باعث گاستروانتریت می شود. شایع ترین علت آنفولانزای معده در کودکان و نوزادان روتاویروس است. بزرگسالان نیز ممکن است به روتاویروس مبتلا شوند، اما این وضعیت خفیف‌تر است. ویروسی به نام نوروویروس شایع ترین علت گاستروانتریت ویروسی در بزرگسالان است. آدنوویروس و آستروویروس از علل کمتر شایع گاستروانتریت ویروسی هستند که در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
برفک مری (ازوفاژیت کاندیدا)

دوره نهفتگی ویروس معده بسته به نوع ویروس از ۱۲ ساعت تا ۱۰ روز متغیر است. آنفولانزای معده چقدر طول می کشد؟ باز هم، این بستگی به نوع ویروس دارد، اما از ۱ روز تا ۲ هفته متغیر است.

علائم مسمومیت غذایی و آنفولانزای معده ممکن است مشابه باشد، اما باکتری موجود در غذا مسئول گاستروانتریت باکتریایی است.

گاستروانتریت باکتریایی

مسمومیت غذایی در مقابل آنفولانزای معده: تفاوت چیست؟ علائم هر دو بیماری ممکن است یکسان باشد، از جمله تب، اسهال و استفراغ. اما مسمومیت غذایی سریعتر از آنفولانزای معده ایجاد می شود. مانند باکتری سالمونلا و E. coli ممکن است مسمومیت غذایی ناشی از گاستروانتریت باکتریایی ایجاد کند. باکتری از کجا می آید؟ باکتری ها ممکن است در هر مرحله از فرآیند تولید غذا از برداشت تا آماده سازی تکثیر شوند. هنگامی که غذا ذخیره می شود، حمل می شود یا پردازش می شود، باکتری ها ممکن است رشد کنند. همچنین ممکن است روی ظروف و سطوح آشپزخانه قرار گیرد.

یخچال را روی 40 درجه فارنهایت یا کمتر تنظیم کنید تا رشد باکتری هایی که می توانند شما را بیمار کنند به حداقل برسانید.

ایمنی مواد غذایی

باکتری ها بین ۴۰ تا ۱۴۰ درجه فارنهایت رشد کرده و تکثیر می شوند. بنابراین مطمئن شوید که یخچال خود را روی دمای زیر ۴۰ درجه فارنهایت تنظیم کنید تا غذای سرد سرد بماند. برعکس آن نیز صادق است. غذاهای گرم را قبل از مصرف گرم نگه دارید. غذاهایی که باید در یخچال یا فریزر نگهداری شوند، اگر به اندازه کافی در دمای اتاق بمانند، شروع به رشد باکتری می کنند. اگر غذاهای حاوی باکتری های مضر مصرف کنید، ممکن است دچار مسمومیت غذایی شوید.

اسهال مسافرتی نوعی گاستروانتریت است که از خوردن غذا یا آب آلوده به آن مبتلا می شوید.

اسهال مسافرتی

به اصطلاح اسهال مسافرتی، گاستروانتریت است که در اثر غذا یا آب آلوده رخ می دهد. شما می توانید اسهال مسافرتی را در هر جایی دریافت کنید، اما به احتمال زیاد در سفر به کشورهای در حال توسعه در آسیا، خاورمیانه، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی، آفریقا، کارائیب و مکزیک به این اسهال مبتلا خواهید شد. افراد با خوردن صدف، گوشت، ماهی، و میوه ها و سبزیجات خام که ممکن است در آب آلوده شسته شده باشند، آلوده یا نپخته شده بیمار می شوند. غذای خیابانی یکی دیگر از غذاهایی است که ممکن است شما را بیمار کند. آب بطری بنوشید و برای مسواک زدن از آب بطری استفاده کنید. نوشیدنی هایی که یخ دارند ننوشید. مدت زمان آنفولانزای معده به دلیل اسهال مسافرتی بستگی به نوع میکروارگانیسمی دارد که باعث عفونت شده است.

بیشتر بخوانید
آیا بواسیر ممکن است بترکد؟

اگر عفونت ها درمان نشوند:

  • اسهال باکتریایی تقریباً ۳ تا ۷ روز طول می کشد
  • اسهال ویروسی تقریباً ۲ تا ۳ روز طول می کشد
  • اسهال تک یاخته ای تقریباً هفته ها تا ماه ها طول می کشد
انگل ها یکی از علل بالقوه گاستروانتریت، به ویژه در کشورهای در حال توسعه هستند.

گاستروانتریت انگلی

انگل ها میکروارگانیسم های کوچکی هستند که برای بقای خود به حیوانات یا افراد متکی هستند. این عفونت ها در ایالات متحده و کشورهای غربی غیر معمول هستند. موجودات انگلی از جمله ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم پارووم از طریق آب آلوده پخش می شوند. خوردن غذای شسته شده با آب آلوده می تواند شما را بیمار کند، مانند نوشیدن یا شنا کردن در آب حاوی انگل.

داروهای آنفولانزای معده مانند آنتی بیوتیک ها یا ضد انگل ها ممکن است به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

درمان آنفولانزای معده

گاستروانتریت به خودی خود ظرف چند روز برطرف می شود. فقط استراحت کنید و مایعات زیادی بنوشید. اگر ظرف چند روز احساس بهبودی نکردید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر عفونت تک یاخته ای دارید، نیاز به داروهایی مانند آنتی بیوتیک برای عفونت باکتریایی یا داروهای ضد انگلی دارید. پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای تعیین اینکه چه چیزی باعث علائم شما شده است انجام دهد.

بیشتر بخوانید
هماتمزیس: علل و درمان خون استفراغ
داروهای خانگی آنفولانزای معده وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش علائم از آنها استفاده کنید.

درمان آنفولانزای معده

داروهای خانگی آنفولانزای معده وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش علائم از آنها استفاده کنید. اگر تمایلی به خوردن ندارید، همچنان مهم است که مایعات، الکترولیت ها، کالری و تغذیه کافی را دریافت کنید. می توانید این کار را با نوشیدن آب میوه، نوشابه های بدون کافئین، نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های الکترولیتی انجام دهید. آبگوشت هم کار می کند. وقتی برای غذاهای جامد آماده شدید، به رژیم BRAT پایبند باشید و مقداری موز، برنج، سس سیب و نان تست بخورید. می توانید سیب زمینی را نیز امتحان کنید. از لبنیات، غذاهای شیرین، الکل و کافئین خودداری کنید، زیرا ممکن است علائم شما را بدتر کنند.

با مصرف مایعات کافی از کم آبی بدن در اثر آنفولانزای معده محافظت کنید.

کم آبی بدن

وقتی در نظر می گیریم چه چیزی به آنفولانزای معده کمک می کند، هیدراتاسیون یکی از مداخلات برتر برای احساس بهتر است. استفراغ و اسهال منجر به از دست دادن آب می شود و ممکن است کم آبی بدن را در پی داشته باشد. این می تواند برای افراد مسن، نوزادان و کسانی که بیماری های زمینه ای دارند خطرناک باشد. علائم کم آبی شامل ادرار تیره، خستگی، تشنگی شدید و سرگیجه است. گود رفتن چشم ها و گونه ها و خشکی دهان از دیگر نشانه های کم آبی بدن است.

با دادن مایعات به کودک خود، کم آبی را در نوزادان و کودکان به سرعت درمان کنید.

درمان کم آبی بدن

اگر شما یا فرزندتان به آنفولانزای معده مبتلا شده اید، آبرسانی مجدد اهمیت دارد. نوشیدنی‌های ورزشی، سوپ‌ها یا آبگوشت‌های شفاف، و آب میوه، آب، مواد مغذی و الکترولیت‌ها را تامین می‌کنند. می‌توانید از بستنی‌های بستنی و یخ نیز استفاده کنید. اگر شما یا فرزندتان دچار سرگیجه، ضربان قلب تند یا نتوانید مایعات را پایین بیاورید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید. اینها نشانه های کم آبی شدید هستند و شما نیاز به آبرسانی داخل وریدی (IV) در بیمارستان دارید.

بیشتر بخوانید
چرا مدام احساس نیاز به مدفوع کردن یا تنسموس دارم؟
سندرم همولیتیک اورمیک یک عارضه بالقوه نادر گاستروانتریت است.

عوارض گاستروانتریت

یک عارضه نادر گاستروانتریت سندرم همولیتیک اورمیک نامیده می شود که منجر به تخریب گلبول های قرمز و پلاکت ها به دلیل عفونت E.coli می شود. این عارضه بیشتر در کودکان زیر ۱۰ سال رخ می دهد. این وضعیت ممکن است باعث نارسایی کلیه شود و بر سیستم عصبی تأثیر منفی بگذارد. علائم و نشانه‌ها شامل وجود خون در مدفوع، بدخلقی، تکرر ادرار و رنگ پریدگی پوست است. اگر شما یا فرزندتان دچار این علائم شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید یا به اورژانس بروید.

علائم خود را کنترل کنید و در صورت احساس بد به پزشک مراجعه کنید.

وقتی زمان تماس با پزشک است

برخی از علائم گاستروانتریت به اندازه کافی بد هستند که در صورت بروز آنها باید به پزشک مراجعه کنید. این شامل:

  • استفراغ مداوم/ناتوانی در نگه داشتن مایعات برای بیش از ۲۴ ساعت
  • اسهال مداوم برای ۲۴ ساعت برای کودکان یا چند روز برای بزرگسالان
  • تب ۱۰۱ درجه فارنهایت یا بالاتر
  • خون در مدفوع، مدفوع سیاه، چرک در مدفوع
  • مشکلات سیستم عصبی از جمله از دست دادن تعادل یا هماهنگی/بی حسی
  • درد شدید دستگاه گوارش یا رکتومSource link
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه