لرزش معمولاً به دلیل قرار گرفتن در معرض سرما یا در شروع تب رخ می دهد. اما شرایط دیگر، از جمله قند خون پایین و ترس، می تواند باعث لرزش شود.

بدن شما پاسخ های خود را به گرما، سرما، استرس، عفونت و سایر شرایط بدون هیچ فکر آگاهانه تنظیم می کند. مثلاً وقتی گرمازدید برای خنک شدن بدن عرق می کنید، اما لازم نیست به آن فکر کنید. و وقتی سرد می شوید، خود به خود می لرزید.

لرز ناشی از سفت شدن و شل شدن سریع عضلات شما به صورت متوالی است. این حرکت غیرارادی ماهیچه پاسخ طبیعی بدن شما به سرد شدن و تلاش برای گرم کردن است.

با این حال، پاسخ به یک محیط سرد، تنها یک دلیل برای لرزیدن شماست. بیماری و علل دیگر نیز می تواند باعث لرزش و لرز شما شود.

آنچه باید در مورد لرزیدن بدانید

برای اطلاعات بیشتر در مورد لرزیدن به ادامه مطلب مراجعه کنید.

علل

چیزهای زیادی وجود دارند که می توانند باعث لرزیدن شما شوند. دانستن اینکه چه چیزی می تواند باعث ایجاد لرز شود به شما کمک می کند تا بدانید چگونه باید پاسخ دهید.

محیط سرد

هنگامی که درجه حرارت به زیر سطحی می‌رسد که بدن شما احساس راحتی می‌کند، ممکن است شروع به لرزیدن کنید. لرز قابل مشاهده می تواند تولید گرمای سطح بدن شما را حدوداً ۵۰۰ درصد افزایش دهد. با این حال، لرز فقط می تواند شما را برای مدت طولانی گرم کند. بعد از چند ساعت، گلوکز (قند) ماهیچه‌های شما برای سوخت تمام می‌شود و به قدری خسته می‌شوند که منقبض و آرام شوند.

بیشتر بخوانید
درمان سرماخوردگی و آنفولانزا

هر فردی دمای مخصوص به خود را دارد که در آن لرز شروع می شود. برای مثال، کودکانی که چربی زیادی در بدن ندارند، ممکن است در پاسخ به دمای گرمتر نسبت به بزرگسالانی که چربی بدنشان بیشتر است، شروع به لرزیدن کنند.

حساسیت شما به دمای سرد نیز می تواند با افزایش سن یا به دلیل نگرانی های سلامتی تغییر کند. به عنوان مثال، اگر تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) دارید، بیشتر از افرادی که این بیماری را ندارند، احساس سرما می کنید.

باد یا آب روی پوست یا نفوذ به لباس نیز می تواند باعث سردتر شدن شما شود و منجر به لرز شود.

بعد از بیهوشی

هنگامی که بیهوشی از بین می رود و پس از جراحی به هوش می آیید، ممکن است به طور غیرقابل کنترلی بلرزید. دلیل آن کاملاً مشخص نیست، اگرچه به احتمال زیاد بدن شما به میزان قابل توجهی خنک شده است. اتاق‌های عمل معمولاً خنک نگه‌داشته می‌شوند و بی‌حرکت بودن در اتاق عمل خنک برای مدت طولانی می‌تواند باعث کاهش دمای بدن شما شود.

بیهوشی عمومی همچنین می تواند در تنظیم دمای طبیعی بدن شما اختلال ایجاد کند.

قند خون پایین

افت سطح قند خون می تواند باعث ایجاد واکنش لرز شود. اگر برای مدتی غذا نخورده باشید ممکن است این اتفاق بیفتد. همچنین در صورت داشتن شرایطی که بر توانایی بدن در تنظیم قند خون تأثیر می گذارد، مانند دیابت، این اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید
ویروس چیست؟ انواع عفونت ویروسی، علائم، درمان

قند خون پایین می تواند افراد را به روش های مختلف تحت تاثیر قرار دهد. اگر نمیلرزید یا نمیلرزید، ممکن است عرق کنید، احساس سبکی سر کنید یا تپش قلب داشته باشید.

عفونت

وقتی می لرزید، اما احساس سرما نمی کنید، می تواند نشانه ای از شروع مبارزه بدن شما با یک عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد. همانطور که لرز روش بدن شما برای گرم کردن بدن در یک روز سرد است، لرز نیز می تواند بدن شما را به اندازه کافی گرم کند تا باکتری یا ویروسی را که به سیستم شما حمله کرده است را از بین ببرد.

لرز در واقع می تواند گامی در جهت ایجاد تب نیز باشد. تب روش دیگری است که بدن شما با عفونت ها مبارزه می کند.

ترس

گاهی اوقات، لرز اصلا ربطی به سلامتی یا دمای اطراف شما ندارد. در عوض، افزایش سطح آدرنالین می تواند باعث لرزیدن شما شود. اگر تا به حال آنقدر ترسیده اید که شروع به لرزیدن کنید، این پاسخی به افزایش سریع آدرنالین در جریان خون شما است.

نوزادان و لرزیدن

احتمالا زمانی را به خاطر نمی آورید که لرز نداشته باشید یا نتوانید بلرزید. این به این دلیل است که تنها زمانی در زندگی شما که نمی لرزید در ابتدای کار است.

بیشتر بخوانید
تب با منشا نامشخص

نوزادان وقتی سرد هستند نمی لرزند زیرا واکنش تنظیم دما دیگری دارند. نوزادان در واقع با سوزاندن چربی در فرآیندی به نام ترموژنز گرم می شوند. این شبیه به چگونگی زنده ماندن و گرم نگه داشتن حیوانات در زمستان در خواب زمستانی است.

اگر می بینید کودکی می لرزد یا می لرزد، می تواند نشانه قند خون پایین باشد. ممکن است کودک شما به سادگی گرسنه باشد و به انرژی نیاز داشته باشد.

سالخوردگان و لرزان

در افراد مسن تر، لرزش ممکن است با لرز اشتباه گرفته شود. لرزش می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله بیماری پارکینسون.

برخی از داروها مانند گشادکننده‌های برونش که برای آسم استفاده می‌شوند نیز می‌توانند باعث لرزش شوند.

با افزایش سن، ممکن است به سرما نیز حساس تر شوید. این تا حدی به دلیل نازک شدن لایه چربی زیر پوست و کاهش گردش خون است.

به دنبال کمک

لرز ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد، بنابراین نباید آن را نادیده بگیرید. اگر به خصوص احساس سرما می کنید و پوشیدن ژاکت یا افزایش دمای خانه برای گرم کردن شما کافی است، احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. اگر متوجه شدید که بیشتر از قبل سرد می شوید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نشانه ای باشد که باید تیروئید خود را چک کنید.

بیشتر بخوانید
نحوه درمان سالمونلا

اگر لرز شما با علائم دیگری مانند تب یا سایر شکایات مشابه آنفولانزا همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر علت لرز خود را شناسایی کنید، زودتر می توانید درمان را شروع کنید.

اگر متوجه لرزشی در دست‌ها یا پاهای خود شدید که به وضوح یک لرز ناشی از سرما نیست، این علائم را به پزشک خود گزارش دهید.

 خلاصه

هنگامی که لرز پاسخی به احساس سرما است، گرفتن یک پتوی اضافی یا پوشیدن یک سویشرت معمولاً می‌تواند عضلات شما را آرام کند و شما را گرم کند. یک فنجان چای یا قهوه داغ نیز می تواند کمک کننده باشد.

اگر بیمار هستید، به یاد داشته باشید که لرز ممکن است شروع تب باشد، بنابراین مراقب باشید بیش از حد گرم نشوید. و اگر متوجه شدید که شما، فرزندتان یا یکی از والدین سالخورده در حال لرزیدن هستید، اما به نظر می‌رسد که این لرزش ناشی از یکی از دلایل سنتی لرز نیست، به پزشک اطلاع دهید. لرز، لرز، لرزش و رعشه همگی از علائم چیزی هستند، پس آنها را جدی بگیرید.