آنچه باید در مورد گواتر بدانید

تیروئید شما غده ای است که در گردن شما درست زیر سیب آدم وجود دارد. هورمون هایی ترشح می کند که به تنظیم عملکردهای بدن، از جمله متابولیسم، فرآیندی که غذا را به انرژی تبدیل می کند، کمک می کند. همچنین ضربان قلب، تنفس، هضم و خلق و خو را تنظیم می کند.

وضعیتی که باعث افزایش اندازه تیروئید شما می شود گواتر نامیده می شود. گواتر ممکن است در هر کسی ایجاد شود، اما وجود دارد در زنان شایع تر است. گاهی اوقات، بر نحوه عملکرد تیروئید تأثیر می گذارد.

علائم گواتر چیست؟

علامت اولیه گواتر تورم قابل توجه در گردن است. اگر ندول روی تیروئید خود دارید، ممکن است اندازه آنها از خیلی کوچک تا خیلی بزرگ باشد. وجود گره ها ممکن است ظاهر تورم را افزایش دهد.

علائم دیگر شامل موارد زیر است:

آنچه باید در مورد گواتر بدانید
 • مشکل در بلع یا تنفس
 • سرفه کردن
 • گرفتگی صدای تو
 • سرگیجه زمانی که دست خود را بالای سر خود می آورید

چه چیزی باعث گواتر می شود؟

کمبود ید عامل اصلی گواتر است. ید برای کمک به تیروئید برای تولید هورمون های تیروئید ضروری است. وقتی ید کافی ندارید، تیروئید برای ساخت هورمون تیروئید بسیار سخت کار می کند و باعث بزرگتر شدن غده می شود.

علل دیگر شامل موارد زیر است:

بیماری گریوز

بیماری گریوز زمانی اتفاق می افتد که تیروئید شما بیش از حد طبیعی هورمون تیروئید تولید می کند که به پرکاری تیروئید معروف است. تولید بیش از حد هورمون ها باعث افزایش اندازه تیروئید می شود.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید ثانویه چیست؟

تیروئیدیت هاشیموتو

هنگامی که شما به تیروئیدیت هاشیموتو، که به عنوان تیروئیدیت هاشیموتو نیز شناخته می شود، دارید، تیروئید را مستعد می کند که قادر به تولید هورمون تیروئید کافی نباشد و باعث کم کاری تیروئید شود.

هورمون تیروئید پایین باعث می شود غده هیپوفیز هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) بیشتری بسازد که باعث بزرگ شدن تیروئید می شود.

التهاب

برخی افراد دچار تیروئیدیت می شوند، التهاب تیروئید که می تواند باعث گواتر شود. این با تیروئیدیت هاشیموتو متفاوت است. یک مثال تیروئیدیت ویروسی است.

ندول ها

کیست های جامد یا حاوی مایع ممکن است روی تیروئید ظاهر شوند و باعث تورم آن شوند. این ندول ها اغلب غیر سرطانی هستند.

سرطان تیروئید

سرطان ممکن است تیروئید را تحت تاثیر قرار دهد که باعث تورم در یک طرف غده می شود. سرطان تیروئید به اندازه تشکیل ندول های خوش خیم شایع نیست.

بارداری

باردار بودن گاهی اوقات باعث بزرگتر شدن تیروئید می شود.

انواع گواتر

گواتر دلایل زیادی دارد. در نتیجه انواع مختلفی وجود دارد. این شامل:

گواتر کلوئیدی (آندمیک)

گواتر کلوئیدی از کمبود ید، یک ماده معدنی ضروری برای تولید هورمون های تیروئید، ایجاد می شود. افرادی که به این نوع گواتر مبتلا می شوند معمولا در مناطقی زندگی می کنند که ید کمیاب است.

گواتر غیر سمی (پراکنده)

علت گواتر غیر سمی معمولا ناشناخته است، اگرچه ممکن است توسط داروهایی مانند لیتیوم ایجاد شود. لیتیوم برای درمان اختلالات خلقی مانند اختلال دوقطبی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید در کودکان

گواتر غیر سمی بر تولید هورمون تیروئید تأثیر نمی گذارد و عملکرد تیروئید سالم است. آنها نیز خوش خیم هستند.

گواتر ندولار یا چند ندولار سمی

این نوع گواتر با بزرگ شدن یک یا چند گره کوچک ایجاد می کند. ندول ها هورمون تیروئید خود را تولید می کنند و باعث پرکاری تیروئید می شوند. به طور کلی به عنوان گسترش گواتر ساده شکل می گیرد.

چه کسانی در معرض خطر گواتر هستند؟

ممکن است در معرض خطر گواتر باشید اگر:

 • سابقه خانوادگی سرطان تیروئید، ندول ها و سایر مشکلاتی که تیروئید را تحت تأثیر قرار می دهند، داشته باشید.
 • ید کافی در رژیم غذایی خود دریافت نکنید.
 • شرایطی دارید که باعث کاهش ید در بدن شما می شود.
 • زن هستند. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به گواتر هستند.
 • بالای ۴۰ سال هستند. افزایش سن ممکن است بر سلامت تیروئید شما تأثیر بگذارد.
 • باردار هستید یا در حال یائسگی هستید. این عوامل خطر به راحتی قابل درک نیستند، اما بارداری و یائسگی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در تیروئید شود.
 • پرتودرمانی را در ناحیه گردن یا قفسه سینه انجام دهید. اشعه ممکن است نحوه عملکرد تیروئید شما را تغییر دهد.

گواتر چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما گردن را از نظر تورم بررسی می کند. آنها همچنین تعدادی آزمایش تشخیصی را سفارش می دهند که شامل موارد زیر است:

بیشتر بخوانید
مکمل های تیروئید: 7 ماده مغذی مبتنی بر علم برای داشتن یک تیروئید سالم

آزمایشات خون

آزمایش خون می تواند تغییرات در سطح هورمون ها و افزایش تولید آنتی بادی ها را که در پاسخ به عفونت یا آسیب یا فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی تولید می شود، تشخیص دهد.

اسکن تیروئید

پزشک ممکن است اسکن تیروئید شما را تجویز کند. این معمولا زمانی انجام می شود که سطح تیروئید شما بالا باشد. این اسکن ها اندازه و وضعیت گواتر، فعالیت بیش از حد برخی از قسمت ها یا کل تیروئید را نشان می دهد.

سونوگرافی

سونوگرافی تصاویری از گردن شما، اندازه گواتر و وجود گره‌ها را نشان می‌دهد. با گذشت زمان، سونوگرافی می تواند تغییرات آن ندول ها و گواتر را ردیابی کند.

بیوپسی

بیوپسی روشی است که شامل گرفتن نمونه های کوچک از گره های تیروئید شما در صورت وجود است. نمونه ها برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

گواتر چگونه درمان می شود؟

پزشک شما بر اساس اندازه و وضعیت گواتر و علائم مرتبط با آن در مورد یک دوره درمانی تصمیم می گیرد. درمان همچنین بر اساس مشکلات سلامتی است که به گواتر کمک می کند.

داروها

اگر کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید دارید، داروهایی برای درمان این شرایط ممکن است برای کوچک کردن گواتر کافی باشد. در صورت ابتلا به تیروئیدیت ممکن است از داروها (کورتیکواستروئیدها) برای کاهش التهاب استفاده شود.

بیشتر بخوانید
پرکاری تیروئید یا هیپرتیروئیدیسم؛ تعریف، عوامل بروز و نشانه ها

جراحی ها

اگر تیروئید شما بیش از حد بزرگ شود یا به درمان دارویی پاسخ ندهد، برداشتن تیروئید با جراحی که به نام تیروئیدکتومی شناخته می شود، گزینه ای است.

ید رادیواکتیو

در افراد مبتلا به گواتر چند ندولار سمی، ید رادیواکتیو (RAI) ممکن است ضروری باشد. RAI به صورت خوراکی خورده می شود و سپس از طریق خون به تیروئید شما می رود و در آنجا بافت تیروئید پرکار را از بین می برد.

مراقبت در منزل

بسته به نوع گواتر شما، ممکن است نیاز به افزایش یا کاهش مصرف ید در خانه داشته باشید.

اگر گواتر کوچک باشد و مشکلی ایجاد نکند، ممکن است به هیچ درمانی نیاز نداشته باشید.

در بلندمدت چه انتظاری وجود دارد؟

بسیاری از گواترها با درمان ناپدید می شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است اندازه آنها افزایش یابد. در صورت افزایش یا بدتر شدن علائم با پزشک خود صحبت کنید.

اگر تیروئید شما به تولید هورمون های بیش از نیاز شما ادامه دهد، این می تواند منجر به پرکاری تیروئید شود. عدم تولید هورمون کافی ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه