اگر فردی بیش از حد معمول آروغ می زند، ممکن است به دلیل غذا و نوشیدنی باشد که مصرف می کند. همچنین می تواند ناشی از بیماری ریفلاکس معده (GERD) یا یک وضعیت رفتاری به نام آئروفاژی باشد.

آروغ یک عملکرد طبیعی بدن است که زمانی رخ می دهد که بدن هوای اضافی را از طریق دهان از دستگاه گوارش خارج می کند. هوا معمولاً هنگام خوردن یا نوشیدن، وارد دستگاه گوارش می شود.

آروغ بیش از حد اغلب به دلیل غذاها و نوشیدنی هایی است که فرد مصرف می کند. همچنین می تواند ناشی از شرایط رفتاری، مانند آئروفاژی و آروغ زدن فوق معده، یا مسائل مربوط به دستگاه گوارش، مانند بیماری ریفلاکس معده (GERD) باشد.

مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها

ممکن است فرد به دلیل جویدن آدامس و نوشیدن نوشابه های گازدار بیشتر آروغ بزند.

اگر فردی احساس می کند که بیش از حد آروغ می زند، ممکن است رژیم غذایی او مقصر باشد. برخی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند باعث آروغ زدن فرد بیشتر از بقیه شوند. بر اساس موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK)، این شامل:

آنچه در مورد آروغ بیش از حد باید بدانید
  • آدامس
  • آبنبات
  • نوشابه های گازدار

جویدن آدامس و مکیدن آب نبات سفت احتمال قورت دادن هوا را بیشتر می کند، در حالی که نوشیدنی های گازدار دی اکسید کربن را به شکل حباب آزاد می کنند که پس از آن فرد آروغ می زند.

بیشتر بخوانید
دیورتیکول زنکر چیست و چگونه درمان می شود؟

NIDDK: همچنین توجه داشته باشید که خوردن یا آشامیدن سریع می تواند باعث شود که فرد هوای بیشتری را نسبت به آنچه در غیر این صورت می بلعد، ببلعد. سیگار کشیدن و استفاده از دندان مصنوعی گشاد نیز می تواند میزان هوایی را که فرد می بلعد افزایش دهد.

افرادی که بر این باورند که به دلیل رژیم غذایی یا شیوه غذا خوردنشان بیشتر آروغ می زنند، ممکن است یادداشت روزانه ای داشته باشند که در آن جزئیات و نحوه خوردن و نوشیدنشان را توضیح دهد.

سپس آنها می توانند بررسی کنند که آیا رابطه ای بین آروغ بیش از حد آنها و رفتارهای غذایی یا انتخاب غذاها وجود دارد یا خیر.

NIDDK: پیشنهاد می‌شود که فرد باید آهسته‌تر غذا بخورد و بنوشد تا از بلعیدن هوای بیشتر جلوگیری کند.

آئروفاژی یا آروغ فوق معده

آئروفاژی و آروغ سوپرا معده شرایطی هستند که در آن فرد هوا را آگاهانه یا ناخودآگاه وارد مری می کند.

بیشتر بخوانید
رگورژیتاسیون: علل و درمان در نوزادان و بزرگسالان

طبق مقاله ای در مجله گزارش موردی در گوارش آئروفاژی زمانی است که فرد مکررا هوا را می بلعد. این هوا وارد معده فرد می شود که یا آن را به صورت آروغ رها می کند یا به داخل روده می برد.

برعکس، آروغ سوپراگاستیک زمانی اتفاق می افتد که مری بلافاصله هوا را قبل از اینکه فرد آن را ببلعد و وارد معده شود، آزاد می کند.

هم آئروفاژی و هم آروغ فوق معده می تواند منجر به آروغ زدن مکرر فرد شود.

مشخص نیست که چه چیزی باعث آئروفاژی و آروغ فوق معده می شود. نویسنده مقاله در مجله گوارش بالینی و کبد نشان می دهد که آنها ممکن است روش هایی برای تسکین علائم نفخ معده باشند یا ممکن است به عوامل روانی مرتبط باشند.

اگرچه تحقیقات زیادی در مورد بهترین روش درمان آئروفاژی و آروغ فوق معده انجام نشده است، نویسنده بیان می‌کند که درمان‌های گفتاری یا رفتاری ممکن است به فرد کمک کند رفتاری را که باعث ورود هوای اضافی به مری می‌شود، متوقف کند.

GERD

GERD ممکن است باعث شود فرد بیشتر آروغ بزند.

هنگامی که اسفنکتر در بالای معده فرد ضعیف می شود، این می تواند به اسید معده اجازه دهد تا به مری فرد وارد شود که ممکن است باعث آروغ بیشتر آنها شود.

بیشتر بخوانید
کشیده شدن ماهیچه معده: علل، درمان و نحوه شناسایی

GERD همچنین ممکن است لینک دارند با آروغ زدن فوق معده برخی از دانشمندان بر این باورند که یک فرد مبتلا به GERD ممکن است هوا را به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه به سمت مری به عنوان راهی برای تسکین علائم خود وارد کند.

درمان علائم GERD ممکن است به فرد کمک کند کمتر آروغ بزند. بر اساس NIDDKپزشک ممکن است به فرد مبتلا به GERD توصیه کند که تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کند، مانند کاهش وزن یا ترک سیگار، یا ممکن است داروهایی مانند آنتی اسیدها را تجویز کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر آروغ بیش از حد بر کیفیت زندگی او تأثیر بگذارد، باید با پزشک صحبت کند.

فردی که به طور مکرر آروغ می زند اما علائم دیگری را تجربه نمی کند و متوجه نمی شود که آروغ بر کیفیت زندگی او تأثیر می گذارد، نیازی به مراجعه به پزشک ندارد.

اگر آروغ بیش از حد فرد آزاردهنده است، اما علائم دیگری ندارد، داشتن یک دفترچه یادداشت غذایی برای ردیابی اینکه کدام غذا یا نوشیدنی باعث آروغ زدن می شود ممکن است برای کاهش آن کافی باشد.

بیشتر بخوانید
حالت تهوع دائمی: علل، درمان

اگر این تفاوتی ایجاد نمی کند و آروغ بیش از حد همچنان بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد، در صورتی که آئروفاژی یا آروغ فوق معده مسئول این علامت باشد، فرد باید با پزشک صحبت کند. اشکال مختلف درمان ممکن است به کاهش هر دوی این شرایط کمک کند.

اگر فردی علائم دیگری مانند درد در شکم، حالت تهوع یا درد هنگام بلع داشته باشد، باید با پزشک صحبت کند تا بتواند علت اصلی این علائم را تعیین کند.

چشم انداز

انجام اقدامات ساده در خانه ممکن است برای کاهش آروغ بیش از حد فرد کافی باشد. با این حال، اگر این کار موثر نبود یا فردی علائم دیگری داشت، باید با پزشک صحبت کند.

هنگامی که یک پزشک علت اصلی آروغ زدن بیش از حد یک فرد را مشخص کرد، می تواند مؤثرترین گزینه های درمانی و مدیریتی را تعیین کند.