آنچه در مورد افتادگی بیضه ها باید بدانید

بیضه ها یا توپ ها غدد بیضی شکلی هستند که بخشی از آناتومی مرد را تشکیل می دهند. آنها داخل یک کیسه پوست نازک به نام کیسه بیضه می نشینند. با افزایش سن، کیسه بیضه خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و پوست شروع به افتادگی می کند. برخی از شرایط پزشکی نیز می توانند باعث افتادگی پوست شوند.

با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و اثرات گرانش در همه جای بدن، از جمله بیضه ها، آشکارتر می شود.

برخی از درمان ها می توانند به جلوگیری از افتادگی بیش از حد کیسه بیضه کمک کنند، اگرچه هیچ راهی برای پیشگیری یا درمان کامل این مشکل وجود ندارد. افتادگی بیضه ها، که مردم اغلب از آن به عنوان توپ های آویزان یاد می کنند، معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر با علائم دیگری مانند درد در یک طرف توپ ها یا در پروستات ظاهر شوند، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

در این مقاله به علل احتمالی افتادگی بیضه ها و همچنین گزینه های درمانی و زمان مراجعه به پزشک می پردازیم.

آنچه در مورد افتادگی بیضه ها باید بدانید

چه چیزی طبیعی است؟

 پوست اطراف بیضه ها با افزایش سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

بیضه ها در داخل کیسه بیضه یا کیسه بیضه آویزان هستند. شلی پوست اطراف بیضه در افراد مختلف متفاوت است و در بسیاری از افراد به طور طبیعی نسبتا شل است. کیسه بیضه به محافظت از بیضه ها کمک می کند و مقداری مقاومت در برابر ضربه ایجاد می کند.

کیسه بیضه نیز در پاسخ به گرما حرکت می کند تا از بیضه های ظریف و اسپرم داخل آن محافظت کند. در انجام این کار، با جلوگیری از گرم یا بیش از حد سرد شدن اسپرم، به زنده ماندن اسپرم کمک می کند.

در هوای سرد، پوست سفت می شود زیرا عضله کرمستر بیضه ها را به سمت بدن می کشد تا آنها را گرم نگه دارد. در شرایط گرم، پوست شل می شود تا از گرم شدن بیش از حد بیضه ها جلوگیری شود. پوست شل تر به توپ ها اجازه می دهد تا از بدن گرم آویزان شوند و جریان هوا را در اطراف کیسه بیضه تشویق می کند تا ناحیه را خنک نگه دارد.

بیشتر بخوانید
هیدروسل - علائم و علل

به این ترتیب، حتی در افراد جوان‌تر، بیضه‌ها معمولاً کمی آویزان می‌شوند. زمانی که فرد در دوران بلوغ شروع به تولید اسپرم کند، عموماً متوجه این موضوع می شود.

با بالا رفتن سن، بیضه ها معمولاً بیشتر آویزان می شوند. این روند ممکن است در ابتدا قابل توجه نباشد، اما در سن ۵۰ سالگی، اکثر افراد متوجه تفاوت شدیدی در میزان افتادگی توپ خود خواهند شد.

علل

افتادگی بیضه ها یک بخش کاملا طبیعی از روند پیری است. مطالعه ای از ۲۰۱۴ کاهش خواص مکانیکی پوست با افزایش سن را تأیید می کند. پوست با افزایش سن کلاژن را از دست می دهد و باعث می شود که لایه های پوست بیشتر کشیده شوند.

در حالی که این امر در مورد پوست در همه جای بدن صدق می کند، ممکن است در نواحی خاصی مانند صورت و بیضه ها بیشتر قابل توجه باشد. کیسه بیضه و بیضه در حال حاضر دور از بدن آویزان هستند، بنابراین پوست کشیده تر و تلاش های گرانش می تواند منجر به شدیدتر به نظر رسیدن اثر شود.

گاهی اوقات، افتادگی بیضه ها ممکن است نتیجه یک مشکل زمینه ای مانند واریکوسل باشد. واریکوسل زمانی رخ می دهد که ورید نزدیک بیضه متورم شود. این تورم می تواند باعث افزایش جریان خون در بیضه ها شود که باعث گرم شدن بیضه ها می شود. سپس بدن با انداختن بیضه ها به پایین برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد آنها پاسخ می دهد.

بر اساس مطالعه ای در مجله آسیایی آندرولوژیواریکوسل در ۱۵ درصد از مردان ظاهر می شود و ممکن است با ناباروری ارتباط داشته باشد.

بیشتر بخوانید
ژنیکوماستی چیست؟ چگونه بر مردان و پسران تأثیر می گذارد؟

واریکوسل ممکن است باعث شود فرد احساس کند که بیضه‌هایش در حال حرکت یا چرخیدن است و همچنین ممکن است متوجه درد در ناحیه شود. هر فردی که این علائم را در کنار افتادگی بیضه ها تجربه می کند باید به پزشک مراجعه کند. گاهی اوقات، فرد علائم دیگری را تجربه نمی کند و متوجه این مشکل نمی شود.

درمان ها

اگرچه افتادگی ناشی از افزایش سن در کیسه بیضه طبیعی است، اما برخی از افراد ممکن است از ظاهر آن ناراحت باشند یا متوجه شوند که در مسیر زندگی روزمره آنها قرار می گیرد – به عنوان مثال، با آسان کردن نشستن تصادفی روی بیضه ها. جراحی تنها راه مطمئن برای حل این مشکل است، اما افراد می‌توانند طیف وسیعی از روش‌های غیرجراحی از جمله روش‌های زیر را نیز امتحان کنند.

تمرینات

چندین تمرین مختلف وجود دارد که افراد ادعا می‌کنند می‌توانند از افتادگی بیضه جلوگیری یا درمان کنند، اگرچه هیچ مدرک علمی برای اثبات اثربخشی آن‌ها وجود ندارد. با این حال، بسیاری از افراد برای کمک به تمرین عضلات این ناحیه از بدن، تمریناتی را انجام می دهند.

برخی افراد می گویند که هنگام انجام این تمرینات احساس بهتری دارند، شاید به این دلیل که احساس می کنند فعال هستند. حتی اگر بی اثر باشند، تمرینات بیضه بعید است به بیضه ها آسیب برساند یا افتادگی را بدتر کند.

دو تمرینی که برخی افراد از آن استفاده می کنند کگل و نگه داشتن بیضه است:

تمرینات کگل

انجام کگل‌های اولیه، با یافتن و فعال کردن ماهیچه‌های پوبوکوکسیگال (PC)، ممکن است به برخی از افراد کمک کند تا از سلامت آلت تناسلی و بیضه خود به طور کلی حمایت کنند. عضلات PC ماهیچه هایی هستند که فرد از آنها برای جلوگیری از جریان ادرار خود استفاده می کند.

تمرین اصلی کگل شامل انقباض ماهیچه‌ها می‌شود که انگار تلاش می‌کنند جریان ادرار را قطع کنند. از آنجایی که این تمرین ماهیچه های PC را فعال می کند، ممکن است قدرت کف لگن را بهبود بخشد و به برخی از مشکلات در بیضه ها، پروستات و آلت تناسلی کمک کند.

بیشتر بخوانید
8 چیزی که درباره آلت تناسلی خود نمی دانستید

نگه داشتن بیضه

نگه داشتن بیضه مانند تمرین با وزنه بیضه است. نگه داشتن بیضه ها در یک دست و کشیدن به سمت پایین باعث فعال شدن عضلات PC می شود. انجام این کار به مدت ۵ دقیقه در روز ممکن است ماهیچه های کامپیوتر را قوی تر از کگل های ساده فعال کند.

حفظ سلامت پوست

از آنجایی که بیشتر افتادگی بیضه ها به دلیل پیری پوست است، ممکن است به جوان ماندن پوست تا حد امکان کمک کند.

آکادمی پوست آمریکا چندین راه برای محافظت و مراقبت از پوست توصیه می شود، از جمله:

  • اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب
  • ترک سیگار
  • نوشیدن الکل کمتر
  • حفظ وزن سالم
  • خوردن یک رژیم غذایی متعادل

این نکات ممکن است به بهبود سلامت پوست به طور کلی کمک کند، که ممکن است پیشرفت بیضه های افتادگی را کاهش دهد.

عمل جراحی

نتایج جراحی برای درمان افتادگی بیضه ها اغلب دائمی نیستند.

برخی از گزینه های جراحی برای درمان افتادگی بیش از حد بیضه ها در دسترس هستند. اینها عمدتاً برای افرادی است که از ظاهر بیضه خود خوششان نمی آید. این درمان‌ها همچنین ممکن است در مواردی که فرد مشکلاتی ناشی از افتادگی بیضه‌هایش دارد، مانند نشستن تصادفی و مکرر روی بیضه‌ها، کمک کند.

در این موارد، روشی به نام اسکروتوپلاستی ممکن است به جلوگیری از آویزان شدن کیسه بیضه کمک کند. در طی عمل اسکروتوپلاستی، جراح پوست اضافی کیسه بیضه را با احتیاط برمی دارد تا بیضه ها بالاتر از بدن قرار گیرند.

جراحی برای درمان گوی های افتادگی عمل می کند، اما نتایج دائمی نیستند. این اثر احتمالاً با گذشت زمان از بین می رود زیرا پوست با افزایش سن به کشش ادامه می دهد.

بیشتر بخوانید
تست تستوسترون: نحوه کار و درک نتایج

در مورد واریکوسل، یک روش جراحی به نام واریکوسلکتومی با بستن وریدهای متورم، مشکل زمینه ای را درمان می کند. علائم باید با بهبودی ناحیه از بین بروند و این ممکن است تأثیر مثبتی بر اسپرم داشته باشد.

روش های دیگر

هیچ درمان معجزه آسایی برای افتادگی بیضه ها وجود ندارد. افراد ممکن است با روش‌های دیگری مانند پوشیدن لباس‌های کوتاه تنگ و پرهیز از رابطه جنسی یا خودارضایی در انجمن‌های اینترنتی و دهان به دهان مواجه شوند، اما اینها روش‌های مؤثری نیستند.

منابع دیگر ادعا می کنند که لوسیون ها، کرم ها، هورمون ها یا مکمل ها می توانند کمک کنند. اگرچه احتمالاً برای اکثر افراد بی ضرر هستند، اما هیچ مدرکی دال بر کارآمدی این روش ها وجود ندارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

افرادی که متوجه علائم آزاردهنده ای مانند درد در کشاله ران یا پروستات خود می شوند، باید به پزشک مراجعه کنند. هرکسی که می‌خواهد در مورد جراحی زیبایی صحبت کند، باید با پزشک در مورد ارجاع به یک جراح زیبایی مورد اعتماد صحبت کند.

خلاصه

در اکثر مواقع، افتادگی بیضه ها بخشی طبیعی از روند پیری است. بیضه ها به طور طبیعی، حتی در سنین پایین، آویزان می شوند تا از اسپرم داخل محافظت کنند و آنها را زنده نگه دارند.

هر کسی که نگران افتادگی توپ یا سایر علائم مرتبط است باید برای تشخیص با پزشک تماس بگیرد. در برخی موارد، ممکن است یک مشکل اساسی برای درمان وجود داشته باشد. در برخی دیگر، جراحی زیبایی ممکن است به فرد کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه