آنچه در مورد انتقال جنین باید بدانید

انتقال جنین بارور شده به رحم زن بخش مهمی از فرآیند لقاح آزمایشگاهی است.

مواردی وجود دارد که در طول فرآیند انتقال جنین باید انتظار داشت و همچنین برخی از خطرات و اقدامات احتیاطی باید در نظر گرفته شود. این مقاله نگاهی می‌اندازد به این که این فرآیند چگونه کار می‌کند و چه کسانی می‌توانند از انتقال جنین سود ببرند.

انتقال جنین چیست؟

IVFIVF شامل برداشتن تخمک زن از تخمدان و بارور کردن آن با اسپرم در آزمایشگاه است.

انتقال جنین آخرین بخش از فرآیند لقاح آزمایشگاهی (IVF) است.

در طی IVF، از داروهای باروری برای تحریک تخمدان ها برای آزادسازی تخمک های سالم استفاده می شود.

آنچه در مورد انتقال جنین باید بدانید

سپس این تخمک ها از تخمدان زن خارج شده و در آزمایشگاه بارور می شوند. هنگامی که تخمک های بارور شده تکثیر شدند، جنین ها به رحم زن منتقل می شوند.

برای شروع بارداری، جنین باید خود را به دیواره رحم یا رحم بچسباند.

زمانی که انتقال جنین مورد نیاز است

IVF و انتقال جنین در مواردی که لقاح طبیعی یک گزینه نیست و یا انجام آن مشکل دارد، مورد نیاز است. دلایل زیادی برای انتقال جنین وجود دارد، از جمله:

  • اختلالات تخمک گذاری: اگر تخمک گذاری نادر باشد، تخمک های کمتری برای لقاح موفق در دسترس است.
  • آسیب به لوله های فالوپ: لوله های فالوپ گذرگاهی هستند که جنین ها از طریق آن به رحم می رسند. اگر لوله ها آسیب ببینند یا زخمی شوند، رسیدن تخم های بارور شده به رحم دشوار است.
  • آندومتریوز: زمانی که بافت رحم در خارج از رحم کاشته می شود و رشد می کند. این می تواند بر نحوه عملکرد دستگاه تناسلی زنان تأثیر بگذارد.
  • نارسایی زودرس تخمدان: اگر تخمدان ها از کار بیفتند، مقادیر طبیعی استروژن تولید نمی کنند یا تخمک را به طور منظم آزاد نمی کنند.
  • فیبروم های رحمی: فیبروم ها تومورهای کوچک و خوش خیم روی دیواره های رحم هستند. آنها می توانند در توانایی تخمک برای کاشت خود در رحم اختلال ایجاد کنند و از بارداری جلوگیری کنند.
  • اختلالات ژنتیکی: برخی از اختلالات ژنتیکی برای جلوگیری از بارداری شناخته شده است.
  • اختلال در تولید اسپرم: در مردان، تولید کم اسپرم، حرکت ضعیف اسپرم، آسیب به بیضه ها یا ناهنجاری های منی، همه دلایلی هستند که لقاح طبیعی ممکن است با شکست مواجه شود.
بیشتر بخوانید
چگونه بعد از برداشت تخمک از یبوست خلاص شویم؟

هر کسی که با این شرایط تشخیص داده شده است ممکن است IVF و انتقال جنین را یک گزینه در نظر بگیرد.

قبل، حین و بعد از انتقال جنین چه انتظاری باید داشت؟

حدود ۲ یا ۳ روز قبل از انتقال جنین، پزشک بهترین تخمک را برای انتقال به رحم انتخاب می کند.

فرآیندهای زیادی برای انتخاب کمک وجود دارد، اگرچه روش‌های غیرتهاجمی مانند پروفایل متابولومیک در حال آزمایش هستند. پروفایل متابولیک فرآیند انتخاب مفیدترین تخم مرغ بر اساس تعدادی از عوامل مختلف است. این می تواند نیاز به روش های تهاجمی را در آینده محدود کند.

سپس این تخمک ها در آزمایشگاه بارور می شوند و به مدت ۱-۲ روز در معرض کشت قرار می گیرند. اگر تعداد زیادی جنین با کیفیت خوب رشد کنند، آنهایی که قرار نیست منتقل شوند را می توان فریز کرد.

فرآیند انتقال جنین

قسمت آخر IVF انتقال جنین است.

فرآیند انتقال جنین مشابه فرآیند پاپ اسمیر است. پزشک یک اسپکولوم را به واژن زن وارد می کند تا دیواره های واژن باز بماند.

با استفاده از سونوگرافی برای دقت، پزشک سپس یک کاتتر را از دهانه رحم عبور می دهد و به رحم می رساند. از آنجا، جنین ها از لوله عبور می کنند و وارد رحم می شوند.

این فرآیند معمولاً بدون درد است و به ندرت به داروهای آرامبخش نیاز دارد. برخی از زنان ممکن است به دلیل قرار دادن اسپکولوم یا داشتن مثانه پر، که برای سونوگرافی لازم است، احساس ناراحتی کنند. این روند کوتاه است و مثانه را می توان بلافاصله پس از تخلیه تخلیه کرد.

بیشتر بخوانید
سوراخ کردن کلیتوریس: 15 سوال متداول در مورد نوع، فواید جنسی ...

بعد از انتقال جنین

قرار ملاقات بعدی ۲ هفته بعد برای بررسی اینکه آیا جنین کاشته شده است نشان می دهد که آیا انتقال موفقیت آمیز بوده است یا خیر.

پس از عمل، زنان ممکن است کمی گرفتگی، نفخ و ترشحات واژن را تجربه کنند.

انواع انتقال جنین

به منظور استخراج و بارور کردن تخمک ها در طی IVF، پزشکان معمولاً هر بار روند مشابهی را دنبال می کنند. پس از انجام لقاح، چند گزینه مختلف برای انتقال جنین وجود دارد:

انتقال جنین تازه: زمانی که تخمک ها بارور شدند، به مدت ۱-۲ روز کشت داده می شوند. بهترین جنین ها برای انتقال مستقیم به رحم زن انتخاب می شوند.

انتقال جنین منجمد: هر جنین سالمی که در اولین انتقال استفاده نشده باشد را می توان منجمد و برای استفاده در آینده ذخیره کرد. اینها را می توان ذوب کرده و به رحم منتقل کرد.

انتقال جنین بلاستوسیست: اگر بسیاری از جنین های سالم پس از لقاح رشد کنند، معمول است که منتظر بمانیم تا ببینیم آیا جنین ها به بلاستوسیست تبدیل می شوند یا خیر. بر اساس مطالعه ای در مجله هندی تمرین بالینیانتقال جنین بلاستوسیست نسبت به انتقال جنین استاندارد در روز ۳ میزان موفقیت بالاتری دارد. مطالعه اخیر نشان می دهد که ممکن است در اواخر بارداری خطراتی داشته باشد و همیشه نباید توصیه شود.

AH: مطالعه ای در بیوپزشکی دریافتند که فرآیند کمک جوجه کشی – تضعیف لایه بیرونی جنین قبل از انتقال آن به رحم – نرخ بارداری و لانه گزینی را در زنانی که جنین تازه منتقل می کنند، بهبود نمی بخشد. با این حال، محققان خاطرنشان کردند که زنانی که رویان‌های فریز شده کاشته شده‌اند، از درمان جنین‌های خود به این روش سود می‌برند.

بیشتر بخوانید
انواع نوار بهداشتی و ویژگی های آن ها

چند جنین منتقل می شود؟

هنوز در عمل تفاوت هایی وجود دارد که چه تعداد جنین به رحم زن منتقل می شود. در بسیاری از موارد، تنها یک جنین بارور شده به رحم منتقل می شود، در حالی که سایر پزشکان معتقدند که دو جنین بارور شده شانس بارداری موفق را افزایش می دهد.

طبق دستورالعمل های تعیین شده توسط مجله بین المللی زنان و زایمان تعداد جنین‌های تازه‌ای که باید منتقل شوند با توجه به سن و دیدگاه زن متفاوت است. در بسیاری از موارد، بیش از دو جنین استفاده نمی شود. برای زنان زیر ۳۵ سال با شانس بسیار خوبی برای بارداری، پزشکان فقط از یک جنین استفاده می کنند.

یک مطالعه اخیر منتشر شده در باروری و عقیمی نشان داد که انتقال تک جنینی در زنان کمتر از ۳۸ سال خطر چند قلوزایی را کاهش می دهد، اما به نظر نمی رسد بر نرخ تولد زنده تأثیری داشته باشد. توجه به این مهم است، زیرا بسیاری از پزشکان استفاده از جنین های متعدد را برای اطمینان از بارداری توصیه می کنند. این تحقیق نشان می دهد که ممکن است چند جنین ضروری نباشد.

زمانی که احتمال بارداری زن کم به نظر می رسد، پزشکان ممکن است از تکنیکی به نام انتقال بار سنگین (HLT) استفاده کنند که در آن سه یا چند جنین به رحم منتقل می شود. طبق مطالعه ای  HLT باید در بیماران با دید طبیعی ضعیف توصیه شود، زیرا احتمال دارد میزان بارداری را تا حد قابل قبولی افزایش دهد.

میزان موفقیت در انتقال جنین

مطالعات نشان می دهد که ممکن است تنها تفاوت کوچکی در میزان موفقیت بین جنین های تازه و منجمد مورد استفاده در IVF وجود داشته باشد.

میزان موفقیت برای انتقال جنین ممکن است بر اساس روش انتقال استفاده شده متفاوت باشد.

بیشتر بخوانید
بیوتین و پیشگیری از بارداری: آیا بی خطر است؟

بر اساس مطالعه ای که در مجله بین المللی پزشکی تولید مثل، هیچ تفاوت آماری بین استفاده از جنین تازه و منجمد وجود ندارد. انتقال جنین با استفاده از جنین تازه ۲۳ درصد نرخ حاملگی داشت، در حالی که جنین منجمد ۱۸ درصد نرخ حاملگی داشت.

این مطالعه نشان داد که جنین‌های منجمد را می‌توان برای انتقال جنین اضافی در جایی که جنین‌های تازه نمی‌توانست استفاده کرد. اگر شانس بارداری کم باشد، پزشکان ممکن است در نظر داشته باشند که جنین های اضافی را برای تلاش دوم برای انتقال جنین در تاریخ بعدی منجمد کنند.

میزان موفقیت فردی می تواند متفاوت باشد و ممکن است به علت ناباروری، پیشینه قومی و اختلالات ژنتیکی بستگی داشته باشد.

خطرات و اقدامات احتیاطی انتقال جنین

خطرات انتقال جنین به خودی خود بسیار کم است. این خطرات بیشتر به افزایش تحریک هورمونی مربوط می شود و باعث افزایش خطر مانند مسدود شدن رگ خونی لخته خون می شود.

همچنین در صورت استفاده، زن ممکن است دچار خونریزی، تغییرات در ترشحات واژن، عفونت و عوارض بیهوشی شود. خطر سقط جنین تقریباً مانند بارداری طبیعی است.

بزرگترین خطر انتقال جنین احتمال حاملگی چند قلو است. این زمانی اتفاق می افتد که چندین جنین جداگانه به رحم می چسبند. این ممکن است خطر مرده زایی و کودکانی که با ناتوانی متولد می شوند را افزایش دهد و در حاملگی های ناشی از IVF نسبت به بارداری طبیعی شایع تر است.

Source link

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه