شریان فمورال یک رگ خونی بزرگ در کشاله ران است. خون غنی از اکسیژن را به اندام های تحتانی و قسمت هایی از شکم می رساند.

رسوبات چربی می تواند در شریان فمورال به دلیل عوامل خاصی ایجاد شود. اینها شامل کشیدن تنباکو، کلسترول بالا و فشار خون بالا است.

اصطلاح پزشکی برای این رسوبات چربی “پلاک” است که می تواند منجر به بیماری شریان محیطی (PAD) شود. PAD زمانی اتفاق می افتد که پلاک در یک شریان ایجاد می شود و باعث انسداد یا باریک شدن آن می شود. معمولاً در شریان هایی که به قلب یا مغز متصل نیستند رخ می دهد.

آنچه در مورد اندارترکتومی فمورال باید بدانید

PAD می تواند در شریان فمورال رخ دهد و جریان خون را به پاها کاهش دهد. این می تواند باعث درد، ضعف و احساس سردی در پاها و پاها شود.

اندارترکتومی فمورال یک روش جراحی است. هدف از این روش حذف تجمع پلاک در شریان فمورال ناشی از PAD است. این روش برای بازگرداندن گردش خون در ناحیه آسیب دیده عمل می کند.

این مقاله در مورد آنچه که اندارترکتومی فمورال شامل می شود، شرایطی که می تواند درمان کند، مزایا و خطرات و موارد دیگر بحث می کند.

بیشتر بخوانید
نمونه رژیم غذایی بیماران قلبی عروقی

اندارترکتومی فمورال شامل چه مواردی است؟

اندارترکتومی فمورال درمان استاندارد برای PAD شریان فمورال است.

قبل از اندارترکتومی فمورال، جراح ممکن است توصیه کند فرد یک بیهوشی عمومی دریافت می کند. این بدان معنی است که فرد در طول عمل خواب خواهد بود. از طرف دیگر، جراح ممکن است یک بی حس کننده اپیدورال را توصیه کند، به این معنی که فرد از کمر به پایین بی حس می شود.

برای شروع اندارترکتومی فمورال، جراح برشی در کشاله ران ایجاد می کند تا به شریان فمورال دسترسی پیدا کند.

سپس جراح شریان فمورال را برش می دهد و پلاک را با جدا کردن آن از دیواره شریان جدا می کند.

سپس جراح شریان فمورال را با بخیه زدن روی یک پچ مصنوعی می بندد. چسب مصنوعی می تواند به جلوگیری از باریک شدن بیشتر شریان کمک کند.

سپس جراح زخم را با بخیه یا منگنه های فلزی می بندد.

اندارترکتومی فمورال چه شرایطی را می تواند درمان کند؟

اندارترکتومی فمورال می تواند تصلب شرایین یا تجمع پلاک در شریان فمورال مشترک (CFA) را درمان کند. پزشکان ممکن است به این وضعیت به عنوان تنگی CFA (تنگی شریان فمورال) یا بیماری CFA اشاره کنند.

مزایای اندارترکتومی فمورال چیست؟

تحقیقات نشان می دهد که اندارترکتومی فمورال یک درمان ایده آل برای ایجاد پلاک در CFA واقع در کشاله ران است. این روش می تواند نتایج طولانی مدت ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
چه موقع به دکتر قلب مراجعه کنیم؟

اندارترکتومی فمورال می تواند کمک کند:

  • بهبود گردش خون در پاها
  • کاهش درد و التهاب
  • شریان فمورال را صاف نگه دارید

چگونه فرد برای اندارترکتومی فمورال آماده می شود؟

برای آماده شدن برای اندارترکتومی فمورال، فرد ممکن است نیاز به بررسی داروهای مصرفی خود داشته باشد. این برای تعیین این است که آیا آنها نیاز به قطع مصرف داروها قبل از عمل دارند یا خیر.

اگر فردی از داروهای ضد پلاکت برای رقیق کردن خون یا داروهای دیابت استفاده می کند، باید به پزشک مراجعه کند ممکن است توصیه کند این داروها را برای مدتی قبل از عمل قطع کنید.

برای ۶ ساعت منتهی به عمل، ممکن است فرد نیاز به ناشتا بودن داشته باشد. این بدان معناست که هیچ غذا یا مایعاتی نخورید یا ننوشید.

برای فرد مهم است که هر دستورالعملی را که پزشک قبل از عمل به آنها می دهد دنبال کند. یک فرد همچنین می‌تواند سوالاتی بپرسد تا بیشتر در مورد آنچه در طول و بعد از آندارترکتومی فمورال انتظار می‌رود، بداند.

بعد از اندارترکتومی فمورال چه انتظاری می تواند داشته باشد؟

پس از اندارترکتومی فمورال، ممکن است فرد مجبور شود حدوداً در بیمارستان بماند ۲ روز، اگرچه این ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. پزشک فرد می تواند در مورد مدت زمانی که می تواند در بیمارستان بماند توصیه کند.

بیشتر بخوانید
خطرات AFib با RVR چیست؟

پزشک پس از انجام این عمل، فرد را به دقت تحت نظر خواهد داشت. یک فیزیوتراپیست ممکن است فرد را از نظر هر گونه مشکل حرکتی ارزیابی کند.

یک فرد ممکن است مایعات را از طریق قطره وریدی دریافت کند تا زمانی که احساس کند برای خوردن و نوشیدن آماده است.

هنگامی که فرد در خانه است، ممکن است چندین هفته یا چند ماه طول بکشد تا فرد احساس کند می تواند به طور کامل فعالیت های معمول خود را از سر بگیرد.

آیا جراحی اندارترکتومی فمورال خطراتی دارد؟

خطرات اندارترکتومی فمورال ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. این بستگی به شرایط سلامتی فرد قبل از عمل دارد.

برخی از عوارض احتمالی اندارترکتومی فمورال می تواند عبارتند از:

  • خونریزی زیر پوست
  • آسیب عصبی، که ممکن است منجر به بی حسی پوست شود
  • تورم پاها
  • از دست دادن خون رسانی به پاها، که ممکن است منجر به قطع عضو شود
  • عفونت زخم، که ممکن است رخ دهد در محل زخم

سوالات متداول

در اینجا چند سوال متداول در مورد اندارترکتومی فمورال وجود دارد.

آیا اندارترکتومی فمورال یک جراحی بزرگ است؟

متخصصان پزشکی اندارترکتومی فمورال به عنوان یک جراحی بزرگ طبقه بندی کردند.

زمان نقاهت اندارترکتومی فمورال چقدر است؟

پس از اندارترکتومی فمورال، ممکن است فرد نیاز داشته باشد تقریباً ۲ روز در بیمارستان بماند . با این حال، ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا فرد به طور کامل بهبود یابد. ممکن است یک فرد پس از حدوداً ۶ هفته بتواند به سر کار خود بازگردد .

بیشتر بخوانید
کلسترول بالای ارثی آنچه درباره هیپرکلسترول خونی خانوادگی باید بدانید

امید به زندگی پس از اندارترکتومی فمورال چقدر است؟

مطالعه ۲۰۲۲ نشان می دهد که میزان بقا پس از اندارترکتومی فمورال حدود ۸۵ درصد در ۳ سال و ۷۷ درصد در ۸ سال است.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که چشم انداز ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. پزشک فرد می تواند اطلاعات دقیق تری را بر اساس شرایط فردی در اختیار او بگذارد.

خلاصه

اندارترکتومی فمورال یک روش جراحی برای از بین بردن تجمع پلاک در شریان فمورال است.

ممکن است فرد قبل از انجام عمل نیاز به ناشتا بودن و قطع مصرف برخی داروها داشته باشد. پس از آن، ممکن است لازم باشد چندین روز در بیمارستان بمانند. بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد.

پزشک فرد می تواند در مورد اینکه آیا کاندید مناسبی برای اندارترکتومی فمورال هستند یا خیر راهنمایی کند و به هر سوالی در مورد این روش پاسخ دهد.