فیستول آئورتوکاوال یک بیماری نادر است که زمانی رخ می دهد که دو رگ خونی بزرگ بدن شما – آئورت و ورید اجوف – به هم متصل شوند. ترمیم فیستول آئورتوکاوال جراحی برای پر کردن سوراخ بین آئورت و ورید اجوف و بازگرداندن جریان خون مناسب است.

بدون درمان، فیستول آئورتوکاوال می تواند عوارض تهدید کننده زندگی ایجاد کند. ترمیم فیستول آئورتوکاوال می تواند نجات دهنده باشد، اما خطراتی دارد و با میزان مرگ و میر نسبتاً بالایی همراه است.

این مقاله توضیح می‌دهد که چه زمانی ممکن است به ترمیم فیستول آئورتوکاوال نیاز داشته باشید، در طول عمل چه اتفاقی می‌افتد و میزان موفقیت چقدر است.

آنچه در مورد ترمیم فیستول آئورتوکاوال باید بدانید

فیستول آئورتوکاوال چیست؟

آئورت بزرگترین شریان شماست. خون را از قلب شما به بقیه بدن شما می برد. آئورت شکمی بخشی از این رگ خونی است که خون را به اندام های داخلی و پایین بدن شما می رساند.

ورید اجوف شما بزرگترین سیاهرگ شماست. این خون را از بقیه بدن به قلب شما برمی گرداند. قسمت پایینی این سیاهرگ، ورید اجوف تحتانی، از شکم شما در نزدیکی آئورت شکمی می گذرد.

فیستول اتصال بین دو حفره است که معمولاً به هم متصل نیستند. فیستول آئورتوکاوال یک اتصال نامنظم بین آئورت و ورید اجوف شما است.

فیستول آئورتوکاوال یک عارضه نادر از آنوریسم آئورت شکمی (AAA) است که قسمتی برآمده و ضعیف شده از آئورت شما است. اگر آنوریسم آئورت پاره شود، می تواند باعث خونریزی تهدید کننده زندگی شود.

بیشتر بخوانید
آیا چای مایع به حساب می آید؟

کارشناسان تخمین می زنند که فیستول های آئورتوکاوال در آن رخ می دهد کمتر از ۱% از AAA ها و حدود ۶% AAA های پاره شده

به ندرت، فیستول آئورتوکاوال می تواند به دلایل زیر باشد:

 • ضربه
 • آسیب جراحی
 • ناتوانی هایی که در بدو تولد وجود دارد

علائم فیستول آئورتوکاوال

فیستول آئورتوکاوال اگر کوچک باشد ممکن است علائمی ایجاد نکند. علائم و نشانه های معمول عبارتند از:

 • درد ناگهانی شکم یا کمردرد
 • یک توده شکمی ضربان دار
 • تنگی نفس
 • پاها و پاهای متورم
 • خونریزی گوارشی
 • ضربان قلب سریع
 • ادرار کمتر از حد معمول
 • فشار خون پایین
 • نارسایی قلب سمت راست

چگونه فیستول آئورت را درمان می کنید؟

فیستول آئورت می تواند باشد تهدیدات زندگی و معمولاً نیاز به درمان با جراحی فوری دارد. پزشکان ممکن است جراحی را با رویکرد باز سنتی یا رویکرد اندوواسکولار انجام دهند.

درمان سنتی فیستول آئورتوکاوال شامل ترمیم جراحی باز است، اما در گذشته تغییری به سمت ترمیم اندوواسکولار وجود داشته است. ۲۰ سال. هر تکنیک مزایا و معایبی دارد.

جراحی باز

جراحی باز شامل درمان فیستول شما از طریق یک برش بزرگ است. قبل از این روش، بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد تا بخوابید.

جراحی باز تهاجمی تر است و با نرخ مرگ و میر بالاتر همراه است، با نرخ گزارش شده است ۱۶-۶۶٪.

پزشکان معمولاً در صورتی که دلایل آناتومیکی وجود داشته باشد که نمی توانند جراحی اندوواسکولار انجام دهند، جراحی باز انجام می دهند.

بیشتر بخوانید
مقاومت به انسولین خود را آزمایش کنید

برای جلوگیری از پیگیری مداوم و جراحی های مکرر، جراحی باز ممکن است در افراد جوان تر بدون عوارض قلبی عروقی و تنفسی نیز ترجیح داده شود.

ترمیم اندوواسکولار

ترمیم اندوواسکولار شامل قرار دادن یک لوله طولانی به نام کاتتر در جریان خون است. پزشکان اغلب لوله را از طریق یک رگ خونی در کشاله ران شما وارد می کنند و از آن برای قرار دادن استنت برای مسدود کردن جریان خون از آئورت به ورید اجوف استفاده می کنند.

تیم جراحی شما ممکن است ترمیم اندوواسکولار را انجام دهد بی حسی موضعی. این بدان معناست که آنها ناحیه کشاله ران شما را که کاتتر در آن قرار داده شده بی حس می کنند، اما شما در طول عمل بیدار خواهید بود. اما ممکن است به دلیل بزرگ بودن کاتترهای مورد نیاز به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید.

در مقایسه با جراحی باز، روش اندوواسکولار با آن همراه است کاهش نرخ مرگ زودرس اما نرخ عود بالاتر.

ترمیم اندوواسکولار به طور کلی گزینه بهتری برای افرادی است که هستند نحیف و کاندیدای خوبی برای جراحی باز نیستند.

خطرات ترمیم فیستول آئورتوکاوال چیست؟

عوارض عمومی جراحی آئورت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت
 • خون ریزی بیش از حد
 • لخته شدن خون
 • سکته
 • حمله قلبی
 • مشکلات کلیوی

در یک بررسی ۲۰۲۳ از ۱۹۶ نفری که برای فیستول آئورتوکاوال تحت درمان قرار گرفتند، محققان گزارش‌هایی مبنی بر نشت درونی در ۱۹ نفر از ۴۳ نفری که جراحی اندوواسکولار دریافت کردند، یافتند. زمانی که خون از اطراف استنتی که برای ترمیم سوراخ بین آئورت و ورید اجوف استفاده می‌شود، نشت می‌کند.

بیشتر بخوانید
نیش پشه: گزینه های درمانی و پیشگیری

یکی از دغدغه های اصلی جراحی اندوواسکولار است فیستول آئورتوکاوال باقی مانده، به این معنی که کل سوراخ مسدود نشده است.

محققان در همین بررسی گزارش کردند که ۲.۵ درصد از افرادی که جراحی باز انجام داده اند و ۳۵.۷ درصد از افرادی که جراحی اندوواسکولار انجام داده اند، پس از آن نیاز به عمل دیگری دارند.

چشم انداز افراد پس از ترمیم فیستول آئورتوکاوال چیست؟

مطالعاتی که در مورد اثربخشی ترمیم فیستول آئورتوکاوال بررسی می‌شوند، غیرمعمول هستند، زیرا این وضعیت بسیار نادر است. نویسندگان همان بررسی ۲۰۲۳ دریافتند که هر دو جراحی اندوواسکولار و باز با نتایج عالی همراه هستند. بقای ۳۰ روزه ۸۷.۵٪ پس از ترمیم باز و ۹۷.۶٪ پس از ترمیم اندوواسکولار بود.

سوالات متداول

در اینجا چند سوال متداول از افراد در مورد جراحی برای ترمیم فیستول آئورتوکاوال وجود دارد.

ناحیه آئورتوکاوال کجاست؟

ناحیه آئورتوکاوال شما فضای بین آئورت و ورید اجوف شما در وسط شکم شما است. آئورت و ورید اجوف شما به ترتیب بزرگترین شریان و ورید بدن شما هستند.

زمان بهبودی برای جراحی آنوریسم آئورت شکمی چقدر است؟

می تواند طول بکشد هفته ها تا ماه ها برای بهبودی کامل از جراحی AAA. بسیاری از افراد به مدت ۴ تا ۶ هفته پس از عمل خود احساس خستگی غیرعادی می کنند. افرادی که تعمیر باز انجام داده اند ممکن است تا ۱۲ هفته یا بیشتر نتوانند به سر کار بازگردند.

بیشتر بخوانید
آیا تنقیه ها ایمن هستند؟ انواع، مزایا و مضرات

میزان بقای جراحی آنوریسم آئورت شکمی چقدر است؟

میزان بقای جراحی AAA به انتخابی یا اورژانسی بودن آن بستگی دارد. در یک مطالعه ۲۰۲۳ انگلستان از ۹۸۰ نفری که تحت AAA باز قرار گرفتند، میزان بقای ۳۰ روزه برای جراحی های انتخابی ۹۷.۵ درصد و برای جراحی های اورژانسی ۷۰.۱ درصد بود. پس از ۲۰۰۰ روز (حدود ۵.۵ سال)، میزان بقا به ترتیب ۴۳.۴٪ و ۲۵.۰٪ بود.

ترمیم فیستول آئورتوکاوال به عنوان بخشی از جراحی AAA همیشه یک روش اورژانسی است.

خلاصه

ترمیم فیستول آئورتوکاوال جراحی برای ترمیم اتصال غیرطبیعی بین آئورت و ورید اجوف است. این یک عارضه نادر آنوریسم آئورت شکمی است.

فیستول آئورتوکاوال برای جلوگیری از عوارض تهدید کننده زندگی نیاز به درمان فوری دارد. اگر تشخیص به تعویق بیفتد، فیستول دارای خطر بالایی برای ایجاد خونریزی شدید و مرگ است.

یکی از شایع ترین علائم اولیه فیستول آئورتوکاوال، درد شدید و ناگهانی در ناحیه کمر یا شکم است. اگر این علامت را تجربه کردید با ۹۱۱ یا شماره اورژانس محلی خود تماس بگیرید.