آنچه در مورد ترک ماری جوانا باید بدانید

افراد چه برای مقاصد تفریحی و چه دارویی از ماری جوانا استفاده کنند، با قطع مصرف آن ممکن است علائم ترک را بروز دهند.

ماری جوانا، یا حشیش، «بیشترین معمولا استفاده می شود داروی غیرقانونی در ایالات متحده، طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC).

در سال های اخیر، ایالت های بیشتری استفاده تفریحی و دارویی ماری جوانا را قانونی کرده اند. با این حال، بر اساس الف نظرسنجی ۲۰۱۸ از ایالت واشنگتن، به نظر نمی رسد قانونی سازی مصرف ماری جوانا را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. گفته می شود، استفاده از ماری جوانا توجه زیادی را به خود جلب کرده است.

تصورات غلط زیادی در مورد اینکه آیا افراد می توانند به ماری جوانا معتاد شوند وجود دارد. حقیقت این است که ممکن است با مصرف منظم ماری جوانا به ماری جوانا وابسته یا حتی معتاد شوید.

بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر هر ساله درمان اختلالات مصرف ماری جوانا را در ایالات متحده آغاز کنید. تحقیق در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد که ۳۰.۶ درصد از کسانی که از ماری جوانا استفاده می کنند، در سال های ۲۰۱۲-۲۰۱۳ اختلال مصرف ماری جوانا داشته اند.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه و چرا یک فرد می‌تواند علائم ترک ماری جوانا را ایجاد کند، و همچنین نحوه درمان آن‌ها را بررسی می‌کند.

علائم ترک

زنی نشسته کنار تخت و سر به بازوها تکیه داده است، از بی خوابی و مشکل خواب رنج می برد، نگران و مضطرب به نظر می رسد.
علائم ترک ماری جوانا می تواند شامل بی قراری، تحریک پذیری و مشکلات خواب باشد.

افرادی که به طور منظم از ماری جوانا استفاده می کنند و سپس به طور ناگهانی آن را قطع می کنند، ممکن است برخی علائم ترک را تجربه کنند.

در حالی که بسیاری از مردم ماری جوانا را بدون تجربه عوارض ترک مصرف می کنند، مصرف منظم ماری جوانا می تواند به اختلال مصرف ماری جوانا تبدیل شود. در موارد شدید، این می تواند به شکل اعتیاد باشد.

کارشناسان اعتیاد را به عنوان مصرف مداوم ماری جوانا علیرغم پیامدهای منفی در زندگی افراد، مانند مسائل مربوط به خانواده، شغل یا روابط آنها تعریف می کنند.

بیشتر بخوانید
آگنوزیای ادراکی چیست؟

علائم ترک ماری جوانا در هفته اول پس از ترک به اوج خود می رسد و می تواند تا حداکثر طول بکشد ۲ هفته.

علائم ترک ماری جوانا می تواند عبارتند از:

 • تحریک پذیری
 • مشکل در خوابیدن
 • کاهش اشتها
 • بی قراری
 • میل به ماری جوانا
 • حالت تهوع
 • درد شکم

مقداری تحقیقات نشان می دهد زنان ممکن است علائم ترک بیشتری را در مقایسه با مردان تجربه کنند. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

چرا ماری جوانا باعث علائم ترک می شود؟

ماری جوانا نام عصاره های خشک شده این گیاه است شاهدانه ساتیوا. این گیاه حاوی دلتا-۹-تتراهیدروکانابینول (THC) و ترپن ها، با THC که به اثرات روانگردان اولیه مرتبط با مصرف ماری جوانا کمک می کند.

THC قدرت ماری جوانا را مشخص می کند، در حالی که ترپن ها عطر و طعم را مشخص می کنند. هر چه ماری جوانا حاوی THC بیشتری باشد، تأثیر ماری جوانا بر مغز بیشتر می شود.

استفاده منظم از ماری جوانا به این معنی است که مغز و بدن به عرضه منظم THC عادت می کنند. وقتی این عرضه متوقف می شود، بدن مدتی طول می کشد تا خود را با نداشتن آن سازگار کند. این باعث علائم ناخوشایند ترک فیزیکی و روانی می شود.

هنگامی که مغز و بدن با عدم داشتن THC سازگار شدند، علائم ترک فیزیکی متوقف خواهند شد. با این حال، افراد ممکن است هنوز برای مدتی هوس روانی برای ماری جوانا داشته باشند.

در طول سال‌ها، بر اساس نمونه‌های ماری‌جوانای مصادره‌شده، قدرت آن افزایش یافته است به طور پیوسته افزایش یافت. محتوای THC از حدود ۳.۸ درصد در دهه ۱۹۹۰ به ۱۲.۲ درصد در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است.

این نشان می دهد که اثرات فعلی ماری جوانا، از جمله ترک، ممکن است در مقایسه با اثرات آن در دهه های گذشته شدیدتر باشد.

بیشتر بخوانید
علت بی حسی انگشت چیست؟

جدول زمانی خروج

ممکن است یک ماه طول بکشد تا مغز پس از ترک ماری جوانا به عملکرد طبیعی خود بازگردد.

مشکلات خلقی و ناراحتی های جسمی ناشی از ترک سیگار در هفته اول ترک سیگار به اوج خود می رسد می تواند دوام بیاورد تا ۲ هفته

اگرچه اثرات فیزیکی ترک ماری جوانا پس از خروج دارو از سیستم فرد متوقف می شود، اما علائم روانی می تواند مدت بیشتری ادامه داشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که گیرنده‌های مغزی به نام گیرنده‌های کانابینوئید ۱ پس از ۲ روز بدون ماری جوانا شروع به بازگشت به حالت عادی می‌کنند و در طی آن دوباره عملکرد طبیعی خود را به دست می‌آورند. ۴ هفته از قطع دارو

افراد ممکن است پس از قطع مصرف ماری جوانا، به خصوص در زمینه ها و محیط هایی که به استفاده از ماری جوانا عادت کرده اند، هوس کنند.

کجا برای کمک جستجو کنیم

هر سال در ایالات متحده، بیش از ۳۰۰۰۰۰ نفر وارد درمان اختلالات مصرف ماری جوانا شوید. مکان‌های زیادی وجود دارد که افراد می‌توانند برای حمایت، کمک گرفتن برای توقف مصرف ماری جوانا و مقابله با علائم ترک مراجعه کنند.

مردم در ایالات متحده می توانند تماس بگیرند اداره خدمات بهداشت روانی و سوء مصرف موادخط کمک ملی در ۱-۸۰۰-۶۶۲-HELP (4357). آنها برای افرادی که با مشکلات سلامت روانی یا سوء مصرف مواد مواجه هستند، یک خط کمک رایگان و محرمانه ارائه می دهند.

مردم همچنین می توانند با پزشک خود یا یک کلینیک بهداشتی محلی در مورد ترک ماری جوانا صحبت کنند. متخصصان می توانند منابع محلی، از جمله مراکز سم زدایی و گروه های حمایتی را که مردم می توانند از آنها استفاده کنند، توصیه کنند.

مطابق با برخی منابعمتوسط ​​بزرگسالانی که به دنبال درمان اختلال مصرف ماری جوانا هستند، در ۱۰ سال گذشته تقریباً روزانه از ماری جوانا استفاده کرده اند و حداقل ۶ بار سعی کرده اند آن را ترک کنند.

بیشتر بخوانید
8 علامت ترک کافئین

درمان ترک ماری جوانا

نوع درمان ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا فرد دارای اختلالات همراه مانند مشکلات روانپزشکی یا اعتیاد به مواد دیگر است یا خیر.

برخی از گزینه های درمانی فعلی عبارتند از:

 • مراکز توانبخشی یا سم زدایی. اگرچه بسیاری از افراد نیازی به استفاده از خدمات توانبخشی بستری نخواهند داشت، افراد مبتلا به اختلال شدید مصرف ماری جوانا، عملکرد اجتماعی ضعیف یا اختلالات روانپزشکی همراه می توانند از این خدمات بهره مند شوند.
 • درمان سرپایی. برنامه های توانبخشی سرپایی شامل کار با روان درمانگر یا سایر ارائه دهندگان سلامت روان و شرکت در جلسات به طور مداوم است.
 • گروه های پشتیبانی. یک فرد ممکن است بتواند گروه های پشتیبانی محلی یا آنلاین را برای ارتباط با افراد مبتلا به اختلال مصرف ماری جوانا پیدا کند.

نکاتی برای ترک سیگار

تشکیل یک شبکه پشتیبانی با دوستان و خانواده می تواند کمک کننده باشد.

علائم ترک برای همه متفاوت است. همچنین شدت آنها بر اساس مدت زمانی که یک فرد ماریجوانا مصرف کرده است متفاوت است.

در حالی که علائم ترک می تواند ناراحت کننده باشد، در مقایسه با ترک الکل یا مواد افیونی که می تواند تهدید کننده زندگی باشد، معمولا خطرناک نیستند.

برای فردی که روزانه از ماری جوانا استفاده می کند، کاهش آهسته مصرف ممکن است ترک آن را آسان تر کند. اگر فردی فقط گهگاه از ماری جوانا استفاده کند، ممکن است بتواند به طور کامل آن را متوقف کند.

اگر فردی آماده ترک ماری جوانا است، باید مطمئن شود که در طول دوره اوج ترک در هفته اول از بدن خود مراقبت کند.

سعی کنید با استفاده از روش های زیر علائم ترک ماری جوانا را کاهش دهید:

 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد. شکر و غذاهای ناسالم می توانند احساس بدتری در فرد ایجاد کنند.
 • مقدار زیادی آب بنوشید تا هیدراته بمانید. نوشیدنی های کافئین دار ممکن است علائم را بدتر کنند.
 • به اندازه کافی بخوابید تا بدن استراحت کند.
 • سعی کنید هر روز کمی ورزش کنید تا فعال بمانید.
 • برای انگیزه و مسئولیت پذیری از خانواده و دوستان حمایت کنید.
بیشتر بخوانید
راهنمای کامل درمان سکته مغزی

اگرچه متخصصان در حال حاضر آنها را به عنوان موارد استفاده خارج از برچسب در نظر می گیرند، موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر آن را بگو برخی داروها ممکن است به علائم ترک ماری جوانا کمک کنند. چنین داروهایی شامل داروهایی است که افراد برای اختلالات خواب یا اضطراب استفاده می کنند.

اثرات منفی ماری جوانا

به گفته CDC، تحقیقات مصرف ماری جوانا را با ماریجوانا مرتبط کرده است پیامدهای منفی متعدد سلامتی. اینها شامل مشکلات حافظه، افزایش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی، مشکلات ریوی ناشی از دود ماری جوانا، و علائم سلامت روانی مانند علائم مربوط به اضطراب و پارانویا است.

موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر اعلام کرده است که وجود دارد شواهد قابل توجه در مطالعات حیوانی و انسانی، قرار گرفتن در معرض ماری جوانا در اوایل زندگی می تواند منجر به اختلالات شناختی مانند مشکلات حافظه، یادگیری و تغییر سیستم های پاداش در مغز شود.

چشم انداز

افراد ممکن است به ماری جوانا وابسته یا حتی معتاد شوند. آنها ممکن است با قطع مصرف دارو علائم ترک را تجربه کنند.

یک فرد ممکن است خواب ضعیف، نوسانات خلقی یا مشکلات معده را تجربه کند.

منابع در دسترس کسانی است که علاقه مند به ترک ماری جوانا هستند.

Source link

۴.۶/۵ - (۸ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «آنچه در مورد ترک ماری جوانا باید بدانید;

 1. سلام خسته نباشید چطورمیتونم کمک کنم به پسرم ماری سنگی مصرف میکنه منم تازه فهمیدم سربازه وزن عقد کرده داره اختلاف شدیدی بین خودش وزنش هست درخواست طلاق داره ازپسرم لطفا راهنمایی کنید چطور کمک کنم پسرم اعتیادش رابزاره کنار وزنش برگرده کنارش خواهش میکنم کمکم کنید

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه