آنچه در مورد تنقیه باید بدانید

تنقیه شامل وارد کردن مایع یا گاز به رکتوم است که قسمت پایینی روده بزرگ است. هدف تخلیه روده ها، معاینه یا تجویز دارو است.

تنقیه می‌تواند در درمان برخی بیماری‌های خاص مؤثر باشد، اما استفاده منظم از تنقیه می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

به دلیل خطرات موجود، فرد باید فقط به دلایل پزشکی از تنقیه استفاده کند.

در این مقاله با تنقیه و نحوه استفاده ایمن از آن بیشتر آشنا می شویم.

کیت تنقیه چیست؟

یک متخصص پزشکی ممکن است تنقیه بدهد یا یک فرد می تواند در خانه از آن استفاده کند.

آنچه در مورد تنقیه باید بدانید

بسیاری از داروخانه ها کیت های تنقیه را می فروشند، و اینها نیز هستند آنلاین موجود است. یکی را انتخاب کنید که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توصیه کرده است.

یک کیت معمولاً شامل یک کیسه یا نوع دیگری از ظرف است که به یک لوله یا نازل متصل است. این ظرف حاوی مایعی است که ممکن است حاوی روغن یا ملین باشد.

نحوه استفاده

هر کسی که انعطاف کافی در بازوها و شانه های خود دارد تا بتواند به پشت سر خود برسد، باید بتواند در خانه از تنقیه استفاده کند.

هنگام استفاده از تنقیه خطراتی وجود دارد:

 • استفاده از مایعات زیاد: در این حالت ممکن است بدن مقداری مایع را در خود نگه دارد و بدون هشدار آن را رها کند.
 • کشش روده: این امر احتمال سوراخ شدن را افزایش می دهد، که در صورت پاره شدن پوشش روده، خطری است. می تواند باعث نشت محتویات روده بزرگ به بدن شود.
 • استفاده از مایع خیلی گرم یا سرد: این می تواند باعث ناراحتی یا درد شود. مایع موجود در تنقیه باید در دمای اتاق باشد.

از مقدار توصیه شده مایع دمای اتاق استفاده کنید و از تنقیه زیاد استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
مروری بر سندرم حلقه کور

چیز هایی برای به یاد آوردن

هر کیت تنقیه کمی متفاوت است و باید دستورالعمل های واضحی داشته باشد. خواندن دقیق این دستورالعمل ها می تواند به اطمینان از ایمن و موثر بودن استفاده از تنقیه کمک کند.

مطمئن شوید که زمان کافی برای عمل تنقیه در نظر گرفته اید و در صورت نیاز پس از آن استراحت کنید. پزشکان به طور کلی توصیه می کنند پس از استفاده از تنقیه به مدت ۱ ساعت به حمام دسترسی داشته باشید.

تنقیه ممکن است ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد. در صورت وجود درد، متوقف شده و به دنبال مشاوره پزشکی باشید. استفاده از ژل نفتی می تواند ناراحتی در حین قرار دادن را کاهش دهد.

دستورالعمل تنقیه

دستورالعمل‌ها برای هر کیت تنقیه متفاوت است، اما اکثر آنها این مراحل کلی را دنبال می‌کنند:

 • یک مکان آرام با فضایی برای دراز کشیدن انتخاب کنید، در حالت ایده آل حمام، و حوله، تایمر و کیت تنقیه را آماده کنید.
 • تمام لباس ها را از نیمه پایینی بدن خارج کنید.
 • دست ها را با آب گرم و صابون بشویید و کاملا خشک کنید.
 • یک حوله را روی زمین بگذارید و اگر راست دست هستید به سمت چپ بدن و اگر چپ دست هستید به سمت راست بدن دراز بکشید.
 • زانوی بالاترین ساق پا را خم کنید و یک حوله رول شده زیر زانو قرار دهید تا از آن حمایت کند.
 • درپوش را از نازل تنقیه بردارید.
 • به آرامی نوک نازل را داخل مقعد قرار دهید و آن را به اندازه ۱۰ سانتی متر (۳ تا ۴ اینچ) داخل راست روده قرار دهید.
 • مایع را به آرامی از ظرف فشار دهید تا خالی شود، سپس به آرامی نازل را از رکتوم خارج کنید.
 • صبر کنید تا تنقیه اثر کند. این می تواند از ۲ دقیقه تا ۱ ساعت طول بکشد و دستورالعمل های کیت باید تخمین دقیق تری ارائه دهد.
 • طبق معمول برای تخلیه روده ها به توالت بروید.
بیشتر بخوانید
علت درد معده در شب چیست؟

ایمنی

تنقیه یک روش تهاجمی است و فرد فقط به دلایل پزشکی باید از آن استفاده کند. کیت تنقیه را از یک داروخانه معتبر خریداری کنید – از کیت های خانگی خودداری کنید.

استفاده از تنقیه به عنوان یک درمان منظم برای یبوست می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. بدن می تواند برای دفع مدفوع به تنقیه متکی باشد و عضلات روده ممکن است به مرور زمان ضعیف شوند. ممکن است دفع طبیعی مدفوع مشکل شود و در برخی موارد، استفاده بیش از حد از تنقیه می‌تواند باعث بی اختیاری شود.

یبوست مکرر می تواند نشان دهنده یک وضعیت پزشکی باشد. اگر فردی در مورد یبوست نگرانی دارد، پزشک می تواند در مورد علل احتمالی توصیه کند و رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی را توصیه کند.

هرکسی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد – برای مثال به دلیل بیماری مانند سرطان خون – نباید از تنقیه استفاده کند، زیرا خطر ورود باکتری به بدن وجود دارد. فردی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد ممکن است به طور کامل نتواند با عفونت مبارزه کند.

هر فردی که دچار افتادگی رکتوم است، که در آن انتهای روده تحتانی از بدن خارج می شود، باید از استفاده از تنقیه خودداری کند. اگر فردی مبتلا به هموروئید است، باید مراقبت بیشتری برای جلوگیری از ناراحتی بیشتر انجام دهد.

اگر فردی انسداد روده یا جراحی روده بزرگ داشته باشد، خطر سوراخ شدن روده را افزایش می دهد و باید از استفاده از تنقیه اجتناب کند.

بیشتر بخوانید
بستنی و یبوست

استفاده از تنقیه قبل از زایمان توصیه ای استاندارد وجود ندارد. این روش تهاجمی است و برای یک زن در حال زایمان سودی ندارد.

زمان استفاده از تنقیه

نقیه های قهوه محبوب هستند اما به طور بالقوه خطرناک هستند.

تنقیه می تواند به درمان برخی شرایط پزشکی کمک کند. آنها همچنین می توانند فرد را برای اقدامات پزشکی خاص آماده کنند.

هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه تنقیه برای سلامت عمومی مفید است وجود ندارد و استفاده از تنقیه برای سم زدایی می تواند مضر باشد. وارد کردن موادی مانند قهوه یا روغن به بدن نیز می تواند باکتری های مضر را وارد بدن کند.

برخی از کاربردهای رایج تنقیه عبارتند از:

آمادگی برای جراحی

معمولاً قبل از جراحی رکتوم، کولون یا روده خالی بودن روده ضروری است. ممکن است یک فرد قبل از جراحی نیاز به استفاده از تنقیه در خانه داشته باشد یا یک متخصص پزشکی ممکن است در بیمارستان تنقیه کند.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی استفاده از یک دوربین کوچک برای بررسی سلامت رکتوم یا روده است. قبل از این روش روده باید خالی شود.

ممکن است فرد نیاز به محدود کردن رژیم غذایی خود داشته باشد چند روز قبل از عمل پزشک همچنین ممکن است تنقیه را برای اطمینان از خالی بودن روده تجویز کند.

غربالگری سرطان

تنقیه باریم می تواند به بررسی سرطان روده یا روده کمک کند. یک تنقیه روده را تخلیه می کند و دیگری باریم مایع را وارد رکتوم می کند. این در عکس اشعه ایکس برای ارائه تصاویر واضح از روده ها نشان داده می شود. پس از انجام عمل، باریم با اجابت مزاج از بدن خارج می شود.

یبوست

تنقیه می تواند به درمان یبوست شدید کمک کند.

دو نوع اصلی تنقیه برای یبوست وجود دارد. اولی روده ها را روغن کاری می کند تا به دفع سریع مدفوع کمک کند. مورد دوم تنقیه احتباسی است که مدت بیشتری در بدن باقی می ماند. تنقیه احتباسی معمولاً مبتنی بر روغن است و مدفوع را خیس می کند تا عبور آن از بدن آسان شود.

بیشتر بخوانید
چرا آروغ اتفاق می افتد و چگونه می توان آن را متوقف کرد

استفاده منظم از تنقیه برای درمان یبوست می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. یک راه ماندگارتر برای رفع یبوست با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی است. نوشیدن آب کافی و گنجاندن مقدار زیادی فیبر در رژیم غذایی می تواند حرکات روده را سالم و منظم نگه دارد.

دارو

افراد می توانند با استفاده از تنقیه دارو تجویز کنند. این به ویژه می تواند به درمان مشکلات سلامتی موثر بر روده بزرگ مانند بیماری التهابی روده کمک کند.

در برخی موارد، تنقیه می تواند انواع دیگری از داروها را ارائه دهد. این به این دلیل است که شبکه رگ های خونی در رکتوم می تواند دارو را به سرعت به سایر قسمت های بدن منتقل کند.

چشم انداز

تنقیه می تواند به درمان برخی از مشکلات سلامتی کمک کند و این یک گام ضروری برای برخی از اقدامات پزشکی است. با این حال، استفاده منظم می تواند مشکلات طولانی مدت ایجاد کند و فرد باید همیشه توصیه های حرفه ای را هنگام استفاده از تنقیه دنبال کند.

روده ظریف است و فرد باید هنگام استفاده از تنقیه مراقب باشد. باکتری ها می توانند تعادل روده را بر هم بزنند و باعث عفونت شوند و ممکن است به راست روده آسیب بزنند. دستورالعمل ها را با دقت دنبال کنید و مطمئن شوید که ملایم عمل کنید.

Source 

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه