آنچه در مورد تهوع ضد بارداری باید بدانید

حالت تهوع یکی از عوارض جانبی رایج قرص های ضد بارداری به خصوص در چند روز یا چند هفته اول است. حالت تهوع معمولاً با تطبیق بدن با هورمون های اضافی از بین می رود.

قرص های ضد بارداری یا داروهای ضد بارداری هورمونی راهی برای جلوگیری از بارداری هستند. آنها همچنین می توانند به تنظیم قاعدگی و کاهش درد همراه کمک کنند. این قرص ها حاوی یک یا چند هورمون هستند که به توقف تولید تخمک و جلوگیری از رسیدن اسپرم به رحم کمک می کند.

این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که چرا قرص های ضد بارداری می توانند باعث تهوع شوند. همچنین نحوه کاهش تهوع و سایر عوارض جانبی پیشگیری از بارداری هورمونی را شرح می دهد.

چرا پیشگیری از بارداری باعث تهوع می شود؟

برخی از عوارض جانبی قرص های ضد بارداری عبارتند از تهوع، سردرد، و درد سینه.

پزشکان بر این باورند که هورمون های موجود در قرص های ضدبارداری می توانند باعث تهوع شوند.

آنچه در مورد تهوع ضد بارداری باید بدانید

به عنوان مثال، در حالی که هورمون استروژن موجود در قرص های ضد بارداری به کنترل قاعدگی کمک می کند، همچنین می تواند باعث تهوع شود و سایر عوارض جانبی استروژن می تواند پوشش معده را تحریک کند و هر چه دوز استروژن در قرص بیشتر باشد، احتمال اینکه فرد احساس تهوع کند بیشتر می شود.

پروژسترون، هورمون دیگری در قرص های ضد بارداری نیز می تواند باعث تهوع شود. مقداری پژوهش نشان می دهد که پروژسترون و استروژن با شل کردن ماهیچه های صاف باعث ایجاد این عارضه جانبی می شوند که می تواند نحوه تخلیه معده را تغییر دهد.

بیشتر بخوانید
فیبروم ها: انواع، علائم، علل، بارداری، درمان.

قرص های پیشگیری از بارداری اورژانسی مانند پلان B و الا حاوی دوز بالایی از پروژسترون مصنوعی هستند و حالت تهوع یکی از عوارض جانبی رایج است.

برخی از قرص‌های ضدبارداری معمولی فقط حاوی پروژستین هستند که نوعی پروژسترون مصنوعی است. نام دیگر قرص های فقط پروژسترون “مینی قرص” است و فاقد استروژن است. مینی قرص می تواند باعث تهوع شود، اگرچه این یک است عارضه جانبی نادر.

سایر عوارض جانبی احتمالی قرص های ضد بارداری عبارتند از:

 • سینه های بزرگ شده
 • افزایش وزن
 • سینه های دردناک
 • سردرد
 • تغییرات خلق و خوی

در حالی که برخی از حالت تهوع یک عارضه جانبی رایج قرص های ضد بارداری است، درد شدید معده یا شکم می تواند نشانه اورژانس پزشکی باشد. هرکسی که از داروهای ضد بارداری استفاده می کند و این درد را تجربه می کند باید مراقبت های پزشکی فوری دریافت کند.

علائم دیگری که می تواند نشان دهنده یک اورژانس پزشکی باشد، مانند لخته شدن خون، عبارتند از:

 • درد شدید پا
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس

حالت تهوع چقدر طول می کشد؟

بر اساس مرکز سلامت زنان جواناکثر عوارض قرص های ضدبارداری پس از چند روز مصرف قرص توسط فرد برطرف می شود.

بیشتر بخوانید
13 غذایی که باید در دوران بارداری بخورید

معمولاً فرد پس از مصرف قرص ها به مدت ۳ تا ۴ ماه، عوارض جانبی کمتری را تجربه می کند. این به این دلیل است که بدن به مرور زمان به هورمون ها عادت می کند.

درمانهای خانگی

یکی از راه‌های کاهش تهوع ناشی از قرص‌های ضدبارداری، مصرف این قرص در وعده شام ​​یا میان وعده عصر است. مصرف این نوع قرص با معده خالی ممکن است خطر تهوع را افزایش دهد.

هنگامی که فرد احساس تهوع دارد، خوردن غذاهای ملایم مانند موز، پوره سیب زمینی، سس سیب یا کراکر ساده می تواند کمک کننده باشد.

موارد زیر نیز ممکن است به کاهش حالت تهوع کمک کند:

زنجبیل

زنجبیل تازه و اشکال دیگر، مانند چای زنجبیل یا زنجبیل شیرین شده، می توانند به کاهش حالت تهوع کمک کنند. بینش پزشکی یکپارچه. نویسندگان به مطالعات متعددی اشاره می کنند که در آن محققان نقش فرآورده های مختلف زنجبیل را در درمان حالت تهوع شرح داده اند.

طب فشاری

این عمل طب باستانی چینی شامل اعمال فشار به نقاط خاصی از بدن برای کاهش ناراحتی و بیماری است.

بر اساس مرکز سرطان یادبود اسلون کترینگ، فرد می تواند از نقطه فشار نیگوان برای کمک به رفع حالت تهوع استفاده کند.

برای یافتن این نقطه فشار:

 • یک دست را طوری قرار دهید که کف دست به سمت بدن باشد و انگشتان و شست به سمت بالا باشد.
 • با استفاده از دست دیگر، انگشت اشاره، وسط و حلقه را در یک ردیف زیر کف دست قرار دهید. نقطه فشار در پایین مچ دست، درست زیر جایی که انگشت اشاره قرار گرفته است، قرار دارد.
 • با استفاده از انگشت شست، به مدت ۲ تا ۳ دقیقه با حرکات دایره ای و محکم به این نقطه فشار وارد کنید.
 • همین کار را روی مچ دست مخالف انجام دهید.
بیشتر بخوانید
آزمون بارداری: آیا من باردار هستم؟ تست آنلاین بارداری

درمان پزشکی

اگر تهوع یک عارضه جانبی پایدار و مخرب کنترل بارداری باشد، پزشک می تواند داروهای ضد تهوع را تجویز کند. آنها ممکن است اندانسترون (Zofran) یا مکلیزین را تجویز کنند. Antivert نام تجاری مکلیزین با نسخه قوی است، اما این دارو بدون نسخه نیز به نام درامامین در دسترس است.

گزینه دیگر این است که از پزشک بخواهید به جای قرص هایی که حاوی استروژن و پروژسترون هستند، یک قرص فقط پروژسترون، که به عنوان مینی قرص نیز شناخته می شود، تجویز کند. مینی قرص کمتر باعث تهوع می شود.

یا، ممکن است پزشک قرصی تجویز کند که حاوی استروژن کمتری نسبت به قرص فعلی ضدبارداری فرد باشد. یک قرص کم استروژن می تواند عوارض جانبی کمتری داشته باشد و خطر تهوع را کاهش دهد.

جلوگیری

برخی از افراد قبل از مصرف اولین قرص های ضد بارداری خود به عنوان یک اقدام احتیاطی از داروهای ضد تهوع استفاده می کنند. این می تواند خطر تهوع را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
نکات کاهش وزن بی خطر در بارداری با چاقی

هیدراته ماندن و مصرف قرص های ضد بارداری با شکم پر نیز می تواند کمک کننده باشد. علاوه بر این، اگر فرد قرص خود را قبل از خواب یا بعد از یک میان وعده مصرف کند، ممکن است کمتر دچار حالت تهوع شود.

پرهیز از غذاهای تند یا اسیدی مانند مرکبات نیز می تواند خطر تهوع را کاهش دهد.

خلاصه

بسیاری از افراد در اولین استفاده از قرص های ضد بارداری دچار حالت تهوع می شوند. علائم معمولاً با سازگاری بدن با تغییرات هورمونی بهبود می یابند.

اگر فردی چندین ماه قرص های خود را مصرف کرده است و همچنان حالت تهوع دارد، باید با پزشک خود در مورد داروهای جایگزین صحبت کند.

پزشک ممکن است قرصی را توصیه کند که فاقد استروژن باشد یا سطح آن کم باشد. یکی از گزینه ها مینی قرص است که حاوی هورمون متفاوتی است. گزینه دیگر دستگاه داخل رحمی یا IUD است که فاقد هورمون است.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه