آنچه در مورد تولید اسپرم باید بدانید

بدن یک مرد دائماً در حال تولید اسپرم است، اما بازسازی اسپرم فوراً انجام نمی شود. به طور متوسط، تولید اسپرم جدید از ابتدا تا انتها برای یک مرد حدود ۷۴ روز طول می کشد.

اگرچه میانگین زمان است ۷۴ روز، بازه زمانی واقعی برای یک فرد برای تولید اسپرم می تواند متفاوت باشد.

بدن به طور متوسط ​​حدود تولید می کند ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون سلول اسپرم در هر میلی لیتر از مایع منی

در این مقاله به بررسی فرآیند تولید اسپرم، چرخه زندگی یک سلول اسپرم و عواملی که می توانند بر سطح اسپرم تأثیر بگذارند، می پردازیم.

ما همچنین به اقداماتی که افراد می توانند برای تقویت سلامت اسپرم و بهبود شانس باروری انجام دهند نگاهی می اندازیم.

فرآیند تولید اسپرم چقدر طول می کشد؟

مردی کنار تختش نشسته بود و فکر می کرد چقدر طول می کشد تا اسپرم بازسازی شود
از ابتدا تا انتها، تقریباً ۷۴ روز طول می کشد تا بدن یک مرد اسپرم تولید کند.

به طور متوسط ​​طول می کشد ۵۰-۶۰ روز برای اسپرم در بیضه ها رشد کند.

پس از این، اسپرم به سمت اپیدیدیم حرکت می کند، که مجاری پشت بیضه است که اسپرم را ذخیره و حمل می کند.

حدود ۱۴ روز دیگر طول می کشد تا اسپرم به طور کامل در اپیدیدیم بالغ شود.

اسپرم زایی فرآیندی است که در آن بدن اسپرم می سازد. این فرآیند زمانی آغاز می شود که هیپوتالاموس در مغز هورمون آزاد کننده گنادوتروپین را آزاد می کند. این هورمون غده هیپوفیز قدامی را برای ترشح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) و هورمون محرک فولیکول (FSH) تحریک می کند. این دو هورمون از طریق خون به بیضه ها می روند.

LH سلول های لیدیگ را تشویق می کند تا تستوسترون بسازند. FSH روی لوله های اسپرم ساز، ناحیه ای از بیضه ها که در آن بدن اسپرم می سازد، عمل می کند.

مشکل در هر یک از این هورمون ها ممکن است بر توانایی فرد در ساخت اسپرم تأثیر بگذارد و ممکن است روند را کاهش دهد.

به طور متوسط، تولید اسپرم از ابتدا تا پایان ۷۴ روز طول می کشد، اما این روند ممکن است در مردان تک تک کوتاهتر یا طولانی تر باشد.

بیشتر بخوانید
آزمایش خون برای اختلال نعوظ

بدن چقدر در روز اسپرم تولید می کند؟

یک مرد به طور متوسط ​​روزانه میلیون ها اسپرم تولید می کند.

کیفیت و تعداد اسپرم تمایل به با افزایش سن کاهش می یابد، با این حال. این به این دلیل است که مردان مسن ممکن است جهش های بیشتری در اسپرم خود داشته باشند و ممکن است اسپرم کمتری تولید کنند.

عوامل دیگری مانند سلامت و سبک زندگی نیز ممکن است بر تولید و سلامت اسپرم تأثیر بگذارد.

مثلا، یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ روی موش ها دریافت که قرار گرفتن در معرض ذرات کوچک دی اکسید تیتانیوم باعث کاهش تعداد اسپرم در نسل اول موش های متولد شده از مادرانی شد که محققان در معرض این ذرات قرار گرفتند.

همچنین، موش‌هایی که پدرانشان در معرض ذرات کوچک کربن سیاه قرار گرفتند، تولید اسپرم کمتری را برای دو نسل نشان دادند.

در باره ۱ درصد از کل مردان و ۱۰ تا ۱۵ درصد از مبتلایان به ناباروری هیچ گونه اسپرمی در انزال خود ندارند. پزشکان این وضعیت را آزواسپرمی می نامند.

در برخی موارد، یک مرد اسپرم طبیعی و سالم تولید می کند که به دلیل انسداد یا سایر مشکلات فیزیکی به سمت انزال نمی رود.

در موارد دیگر، یک مرد اسپرم کمی تولید می کند یا اصلا اسپرم تولید نمی کند. این اغلب به دلیل مشکل در بیضه ها یا سیستم غدد درون ریز است.

چرخه زندگی یک سلول اسپرم چیست؟

هنگامی که اسپرم ها رشد خود را کامل کردند، در اپیدیدیم باقی می مانند. هنگامی که یک مرد انزال می کند، مایع از وزیکول های منی به اسپرم می پیوندد تا منی بسازد.

اگر یک مرد اسپرم انزال نکند، بدن در نهایت تجزیه می شود و آنها را دوباره جذب می کند.

اسپرم می تواند در عرض چند دقیقه خارج از بدن یک مرد بمیرد. با این حال، اسپرم می تواند برای آن زنده بماند ۳-۵ روز داخل بدن یک زن اگر مخاط دهانه رحم تولید می کند. این مخاط به پرورش و محافظت از اسپرم کمک می کند و باعث می شود اسپرم راحت تر به سمت تخمک شنا کند.

بیشتر بخوانید
جنس زدایی یا غیرجنسگرا: چه باید بدانیم

چگونه انزال روی سطح اسپرم تاثیر می گذارد؟

مطالعات نشان داده اند که مردانی که روزانه انزال می کنند ممکن است کاهش جزئی در تعداد اسپرم خود مشاهده کنند.

یک مرد تمام اسپرم خود را انزال نمی کند و بدن دائماً اسپرم بیشتری تولید می کند. در نتیجه، حتی اگر چند بار در روز انزال کنند، اسپرم در مایع منی مرد وجود خواهد داشت.

هنگامی که یک مرد چند روز بدون انزال می رود، تعداد اسپرم آنها کمی افزایش می یابد.

انزال مکرر تعداد اسپرم را کاهش می دهد اما بعید است که بر باروری در مردان سالم تأثیر بگذارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ تعداد اسپرم‌های سه مرد را که چندین روز از انزال خودداری کرده بودند، قبل از انزال چهار بار در فواصل ۲ ساعته بررسی شد.

محققان دریافتند که تعداد اسپرم آنها با انزال مکرر کاهش می یابد اما در دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای تعداد اسپرم سالم باقی می ماند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ اثرات انزال مکرر بر کیفیت و تعداد اسپرم را ارزیابی کرد.

مردانی که روزانه انزال می‌کردند شاهد کاهش تعداد اسپرم بودند. سایر معیارهای کیفیت اسپرم – مانند شکل، توانایی شنا و تمرکز – حتی با انزال مکرر تقریباً ثابت ماند.

با هم، این مطالعات نشان می دهد که در مردان با کاهش باروری، انزال مکرر ممکن است با کاهش اندکی تعداد اسپرم، شانس باروری را کاهش دهد.

با این حال، برای اکثر مردان، حتی انزال بسیار مکرر نیز بعید است بر باروری تأثیر بگذارد.

چگونه سلامت اسپرم را تقویت کنیم

اسپرم در دمای سرد بهترین عملکرد را دارد. بیضه ها با پایین آمدن از بدن به خنک نگه داشتن اسپرم کمک می کنند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما – مانند وان آب گرم، ورزش شدید یا تجهیزات محل کار – ممکن است به اسپرم آسیب برساند.

بیشتر بخوانید
ملاتونین: درمانی برای اختلال نعوظ؟

مردانی که می خواهند باروری را بهبود بخشند باید لباس زیر گشاد بپوشند. لباس‌های زیر راحت ممکن است گرما را به دام بیندازند و بیضه‌ها را به بدن فشار دهد و دما را بیشتر افزایش دهد.

هر چیزی که بر سلامت کلی تأثیر بگذارد ممکن است بر تولید اسپرم نیز تأثیر بگذارد، زیرا سلامت اسپرم به تعامل پیچیده چندین هورمون و سیستم بدن بستگی دارد. به عنوان مثال، نوشیدن بیش از حد، مواد مخدر و سیگار کشیدن ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد.

ورزش می تواند جریان خون و سلامت کلی را بهبود بخشد و به طور بالقوه کیفیت اسپرم را بهبود بخشد. برخی مطالعات نشان می دهد که ورزش منظم ممکن است کیفیت یا تعداد اسپرم را بهبود بخشد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای توضیح علت آن مورد نیاز است.

همچنین مهم است که یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. پژوهش برخی از غذاها را با سلامت اسپرم کمتر مرتبط کرده است. این غذاها شامل گوشت های فرآوری شده، چربی های ترانس، محصولات سویا و محصولات لبنی پرچرب است.

با این حال، بیشتر تحقیقات فقط یک همبستگی – نه یک رابطه علت و معلولی – را بین این غذاها و تعداد کمتر اسپرم پیدا کرده اند.

نکاتی برای افزایش شانس بارداری

زوج‌ها می‌توانند رابطه جنسی را طوری برنامه‌ریزی کنند که در زمانی که بیشترین باروری خود را دارند، مطابقت داشته باشند، زیرا ممکن است شانس باروری آنها را افزایش دهد.

برای بهبود شانس باروری، افراد می‌توانند زمانی که آمیزش جنسی دارند، زمانی که در بالاترین حالت باروری خود قرار دارند، هماهنگ شوند.

سلول های تخمک فقط برای آن زندگی می کنند ۱۲-۲۴ ساعت بعد از تخمک گذاری، به این معنی که زمان بندی رابطه جنسی بلافاصله قبل یا بعد از تخمک گذاری شانس لقاح را بهبود می بخشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ دریافتند که بخش اول انزال حاوی بالاترین غلظت اسپرم است و این اسپرم ها به طور موثرتری حرکت می کنند و کیفیت بالاتری نسبت به اسپرم های بعدی دارند.

بیشتر بخوانید
محصولات بزرگ کننده آلت تناسلی: آیا کار می کنند؟

بنابراین، برای یک مرد مهم است که مستقیماً در شریک زندگی خود انزال کند تا مطمئن شود که این اسپرم های اولیه فرصتی برای سفر به تخمک دارند.

استفاده از تست های پیش بینی تخمک گذاری، نظارت بر علائم باروری زنانه مانند مخاط دهانه رحم و داشتن رابطه جنسی منظم نیز ممکن است شانس باردار شدن را افزایش دهد.

خلاصه

از ابتدا تا انتها، بدن مرد به طور متوسط ​​۷۴ روز طول می کشد تا سلول های اسپرم جدید تولید کند.

از آنجایی که بدن دائماً در حال تولید سلول های اسپرم است، یک مرد سالم معمولاً همیشه مقداری سلول اسپرم در منی خود دارد.

اکثر زوج ها باید ظرف ۱۲ ماه پس از تلاش بتوانند باردار شوند. زوج هایی که بعد از یک سال باردار نشده اند یا چندین بار سقط جنین داشته اند باید با پزشک متخصص ناباروری مشورت کنند.

طیف گسترده ای از شیوه زندگی و مداخلات پزشکی می تواند باروری را بهبود بخشد، اما باروری با افزایش سن و زمان کاهش می یابد. این بدان معناست که هر چه زوجین زودتر برای ناباروری به دنبال کمک باشند، شانس آنها برای داشتن فرزند بیشتر است.

س:

آیا سلول های اسپرم مرد ممکن است تمام شود؟

آ:

نه. از آنجایی که بدن مرد به طور مداوم در حال ساخت سلول های اسپرم جدید است، آنها تمام نمی شوند. حتی اگر آنها یک یا چند بار در روز انزال کنند، منی معمولاً همیشه حاوی سلول های اسپرم است. بسته به ژنتیک و سن افراد، چرخه تولید اسپرم و کیفیت سلول اسپرم متفاوت خواهد بود. برخی داروها و عوامل سبک زندگی – مانند رژیم غذایی، دفعات انزال، وضعیت سیگار کشیدن – ممکن است بر مقدار مایع منی تولید شده توسط بدن مرد تأثیر بگذارد.

Source link

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه