بسیاری از چیزها، از جمله عفونت ها و منافذ مسدود شده، می توانند باعث ایجاد جوش در بازوها شوند. از آنجایی که پارچه لباس معمولا این قسمت از بدن را می پوشاند، عرق یا کثیفی می تواند منافذ را جمع کرده و مسدود کند. درمان های ساده و نکات پیشگیری در بسیاری از موارد می تواند این جوش ها را درمان کند.

جوش یک نقطه متورم و قرمز رنگ است که اغلب مملو از چرک است. جوش ها یا زگیل ها می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند. دلایل آن عبارتند از تولید بیش از حد چربی در بدن، مسدود شدن منافذ، یا یک وضعیت پزشکی. به عنوان مثال، بیماری کراتوز پیلاریس اغلب روی پوست بازوها تأثیر می گذارد.

جوش ها بسته به فرد یا علت آن می توانند متفاوت به نظر برسند. آنها ممکن است به صورت برآمدگی های قرمز، متورم، برجسته کوچک، دانه های سرسیاه یا سفید به دلیل چرک ظاهر شوند.

در این مقاله به برخی از دلایل احتمالی جوش بر روی بازوها می پردازیم. ما همچنین در مورد برخی از درمان ها و روش های پیشگیری صحبت می کنیم.

آنچه در مورد جوش های روی بازو باید بدانید

آکنه

ممکن است به دلایل مختلفی جوش روی بازوهای فرد ایجاد شود.

آکنه یک بسیار معمول وضعیت پوست است.

آکنه که با جوش هایی مشخص می شود که ظاهر آنها از قرمز تا سیاه متغیر است، آکنه می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند. بیشتر در صورت، پشت، شانه ها و بالای بازوها دیده می شود.

آکنه می تواند افراد در هر سن، نژاد و جنس را درگیر کند. یکی مشترک محرک برای آکنه تغییرات هورمونی است، بنابراین معمولاً جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد.

بیشتر بخوانید
علائم کک در رختخواب: نحوه پیدا کردن و حذف

آکنه باعث می شود بدن چربی یا سبوم زیادی تولید کند که با سلول های مرده پوست مخلوط می شود و منافذ را مسدود می کند. باکتری های روی پوست این منافذ مسدود شده را آلوده می کنند که باعث ایجاد جوش می شود.

کراتوز پیلاریس

کراتوز پیلاریس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد آن می شود برآمدگی های کوچک و خشن روی پوست توسعه یابد. برآمدگی ها بیشتر در قسمت بالای بازوها و جلوی ران ها دیده می شود.

پوست مرده منافذ را مسدود می کند و باعث ایجاد برآمدگی می شود. کراتوز پیلاریس ممکن است باعث خارش شود اما در غیر این صورت بی ضرر است.

کهیر

کهیر می تواند به صورت لکه های قرمز کوچک ظاهر شود که ممکن است در هر نقطه از پوست خارش داشته باشد.

گاهی اوقات، آنها نتیجه یک واکنش آلرژیک هستند. نیش حشرات نیز ممکن است باعث رشد آنها شود.

واکنش به یک محرک پوست، گرما یا استرس معمولاً باعث ایجاد بثورات می شود.

عفونت استاف

عفونت استاف می تواند باعث ایجاد جوش های قرمز یا بثورات پوستی شود، اگرچه ممکن است شبیه زخم یا تاول نیز باشد. باکتری استاف در قسمت هایی از پوست مانند زیر بغل و بینی زندگی می کند. اگر این باکتری ها وارد بریدگی شوند، می تواند باعث عفونت استاف شود.

بیشتر بخوانید
لیزر دایود بهترین لیزر موهای زائد برای انواع پوست

درمان سریع استاف بسیار مهم است، زیرا گاهی اوقات می تواند عوارضی ایجاد کند. اگر عفونت به اندام های بدن برسد، به طور بالقوه می تواند کشنده باشد.

اگر فردی مشکوک به عفونت استاف باید به پزشک مراجعه کند.

فولیکولیت

پوشیدن لباس های تنگ ممکن است باعث فولیکولیت شود.

فولیکولیت فولیکول‌های مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند در هر جایی که فولیکول‌های بدن وجود دارد ظاهر شود. هنگامی که فولیکول های مو آسیب می بینند، باکتری ها می توانند وارد شوند و باعث عفونت شوند. این معمولا به صورت لکه های قرمز روی پوست ظاهر می شود.

علائم فولیکولیت  شبیه کنه به نظر می رسد.

اصلاح، مالیدن پوست و پوشیدن لباس های تنگ همگی می توانند به فولیکول های مو آسیب برسانند. زمانی که پوست گرم و مرطوب است این اتفاق بیشتر می‌افتد.

درمان

عفونت های پوستی که باعث ایجاد جوش می شوند اغلب بدون درمان از بین می روند. استفاده از یک پارچه شستشوی گرم روی پوست می تواند به کاهش علائم فولیکولیت کمک کند.

گاهی اوقات، عفونت استاف نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد. این احتمالاً در صورتی اتفاق می‌افتد که فرد دارای راش‌هایی باشد که بیش از یک هفته طول بکشد، بدتر شود یا به سرعت گسترش یابد.

اگر علت کهیر مشخص نیست، به دنبال مشاوره پزشکی باشید. آزمایش آلرژی اغلب می تواند به مشخص کردن علت واکنش کمک کند. سپس فرد می تواند از این آلرژن اجتناب کند تا از واکنش های بعدی جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید
تاول زرد: علل، ظاهر و درمان

آکنه ممکن است نیاز به درمان با دارو داشته باشد. درمان‌های موضعی شامل کرم‌ها و لوسیون‌هایی است که فرد روی پوست می‌مالد. اینها باکتری ها را از بین می برند یا میزان چربی ایجاد شده را کاهش می دهند و ممکن است ۴ تا ۸ هفته طول بکشد تا عمل کنند. ادامه درمان پس از این می تواند به جلوگیری از عود مجدد آکنه کمک کند.

لیزر درمانی، نور درمانی و لایه برداری شیمیایی گزینه های دیگری برای درمان آکنه هستند. اینها می توانند به حذف باکتری ها از پوست یا حذف لایه بالایی پوست برای پاک کردن منافذ کمک کنند.

درمان خشکی پوست می تواند به پاکسازی کراتوز پیلاریس یا کاهش ظاهر جوش ها کمک کند. استفاده از مرطوب کننده دو یا سه بار در روز می تواند از خشک شدن پوست جلوگیری کند. بعد از دوش گرفتن یا حمام به آرامی روی پوست ماساژ دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

لایه برداری ملایم می تواند به حفظ منافذ از پوست مرده کمک کند. لایه برداری دستی شامل ماساژ ملایم پوست با چیزی خشن، مانند لوفا است. لایه برداری شیمیایی از یک ماده شیمیایی ملایم مانند اسید سالیسیلیک برای پاکسازی سلول های مرده پوست استفاده می کند.

جلوگیری

دوش گرفتن بعد از ورزش می تواند از بروز جوش جلوگیری کند.

ممکن است همیشه نتوان از ایجاد جوش روی بازوها جلوگیری کرد. آکنه یا عفونت ممکن است نیاز به درمان با دارو داشته باشد.

چند راه ساده برای حفظ سلامت پوست وجود دارد که می تواند به جلوگیری از جوش کمک کند. بهداشت خوب می تواند از انسداد منافذ کثیفی و عرق جلوگیری کند. مهم است که بعد از ورزش دوش بگیرید و لباس ها را مرتب بشویید.

بیشتر بخوانید
ندول ها: علل، تشخیص و درمان

لمس مکرر پوست می تواند چربی و باکتری بیشتری را به پوست و منافذ منتقل کند. جوش های پوستی نیز می توانند به پوست آسیب برسانند و ممکن است منجر به عفونت شوند.

داشتن یک رژیم مراقبت از پوست می تواند به جلوگیری از جوش کمک کند. از یک صابون ملایم برای شستشو استفاده کنید، هفته ای یک یا دو بار به آرامی لایه برداری کنید و بعد از حمام یا دوش گرفتن پوست را مرطوب کنید.

پوشیدن لباس های تنگ یا بند می تواند مانع از ورود هوا به پوست شود و ممکن است باعث تحریک شود. انتخاب پارچه های گشاد و قابل تنفس مانند پنبه ممکن است کمک کننده باشد.

چشم انداز

جوش های روی بازوها ممکن است یک بیماری مداوم باشد، اما علائم اغلب با تغییرات ساده بهبود می یابند. تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست اغلب کمک می کند.

درمان ممکن است برای اثربخشی و تسکین علائم زمان ببرد. پس از برطرف شدن علائم، ادامه مراقبت از پوست می تواند از بروز جوش های آینده جلوگیری کند.