آنچه در مورد رحم بزرگ شده باید بدانید

رحم یک زن به اندازه یک مشت گره کرده است اما می تواند در دوران بارداری به بزرگی یک توپ فوتبال یا بزرگتر شود. علاوه بر بارداری، دلایل زیادی برای بزرگ شدن رحم زنان وجود دارد.

بزرگ شدن رحم می تواند نتیجه یک وضعیت پزشکی باشد که نه تنها باعث رشد آن می شود بلکه باعث خونریزی و دردناک شدن آن نیز می شود. شرایطی که منجر به بزرگ شدن رحم می شود ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

علل و عوامل خطر

یک رحم
بزرگ شدن رحم می تواند باعث درد و سایر عوارض سلامتی شود.

یک زن ممکن است از بزرگ شدن رحم خود غافل باشد. اغلب، زنان در طول معاینه لگن متوجه می شوند که مشکل دارند.

این امکان وجود دارد که یک زن متوجه شکم پف کرده یا اینکه لباس‌ها خیلی تنگ به نظر می‌رسند، اما برای بیشتر افراد، تشخیص بزرگ شدن رحم غیرمنتظره است.

دلایل متعددی برای بزرگ شدن رحم وجود دارد. بزرگ شدن رحم ممکن است در زنان یائسه شایع تر باشد، اما زنان در سنین باروری نیز ممکن است به این عارضه مبتلا شوند.

فیبروم ها

فیبروم یکی از شایع ترین علل بزرگ شدن رحم است. خوشبختانه فیبروم ها غیر سرطانی هستند.

فیبروم ها توده های کوچکی هستند که می توانند تا چندین پوند وزن داشته باشند. آنها در امتداد دیواره های رحم یافت می شوند.

طبق گزارش دفتر سلامت زنان (OWH) وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، بین ۲۰ یا ۸۰ درصد زنان فیبروم ها قبل از ۵۰ سالگی ایجاد می شود. این فیبروم ها در زنانی که در ۴۰ سالگی و اوایل ۵۰ سالگی هستند شایع تر است.

بیشتر بخوانید
خشکی واژن چیست؟ علائم، علل، تشخیص ..

فیبروم ها ممکن است بدون علامت باشند یا ممکن است باعث درد و سیکل های قاعدگی سنگین شوند.

فیبروم ها همچنین به مثانه و راست روده فشار وارد می کنند و باعث تکرر ادرار و فشار رکتوم می شوند. اگر بیش از حد بزرگ شوند، فیبروم ها ممکن است باعث بزرگ شدن رحم شوند.

آدنومیوز

آدنومیوز یک بیماری غیر سرطانی است که علائم فیبروم را تقلید می کند. باعث می شود که پوشش داخلی رحم مستقیماً در دیواره عضلانی رحم قرار بگیرد. در طول چرخه قاعدگی، سلول های عضلانی خونریزی می کنند و باعث درد و تورم می شوند.

آدنومیوم قسمت متورم دیواره رحم است. پس از معاینه، آدنومیوم مانند یک فیبروم است و حتی ممکن است با یکی در سونوگرافی اشتباه گرفته شود.

آدنومیوز ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. در سایر موارد شدید، می تواند منجر به خونریزی شدید و گرفتگی در دوران قاعدگی شود.

یک مطالعه روی ۹۸۵ زن در مجله پزشکی گزارش شده است تولید مثل انسان مشخص شد که آدنومیوز تقریباً در آن وجود دارد ۲۰ درصد شرکت کنندگان.

با این حال، همه شرکت کنندگان در مطالعه با علائم موجود به کلینیک زنان مراجعه کرده بودند. بنابراین، ممکن است که شیوع آدنومیوز در جمعیت عمومی بیشتر باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

متخصص زنان و زایمان.
طیف وسیعی از شرایط ممکن است باعث بزرگ شدن رحم شود، از جمله سندرم تخمدان پلی کیستیک.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نیز باعث بزرگ شدن رحم می شود. این نتیجه عدم تعادل هورمونی در قاعدگی و ریزش پوشش آندومتر رحم است. تاثیر می گذارد ۱ در ۱۰ زنان در سنین باروری، طبق OWH.

بیشتر بخوانید
پریود در بارداری: آیا ممکن است؟

بدن به طور معمول پوشش آندومتر را در طول چرخه قاعدگی می ریزد، اما در برخی از زنان، پوشش آن به طور کامل دور ریخته نمی شود و در چرخه ماهانه آنها اختلال ایجاد می کند.

تجمع پوشش آندومتر باعث التهاب و بزرگ شدن رحم می شود.

سرطان آندومتری

به گفته موسسه ملی سرطان (NCI)، سرطان آندومتر اغلب در زنان ۵۵ تا ۶۴ ساله تشخیص داده می شود. NCI تخمین می زند که وجود داشته باشد ۶۱۳۸۰ مورد جدید در سال ۲۰۱۷.

یکی از علائم سرطان آندومتر بزرگ شدن رحم است، اگرچه می تواند نشان دهنده سرطان در مرحله پیشرفته باشد.

یائسگی

قبل از یائسگی، که مرحله قبل از یائسگی زن است، یکی دیگر از دلایل بزرگ شدن رحم است و به دلیل نوسانات سطح هورمون است.

سطوح ناهماهنگ هورمون در این دوره از زندگی یک زن ممکن است باعث بزرگ شدن رحم شود. در بیشتر مواقع، پس از رسیدن زن به یائسگی، رحم به اندازه طبیعی خود باز می گردد.

کیست های تخمدان

کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که روی سطح تخمدان یا درون آن رشد می کنند. در بیشتر موارد، کیست های تخمدان بی ضرر هستند.

بیشتر بخوانید
رنگ خون پریود به چه معناست؟

اما اگر کیست ها بیش از حد بزرگ شوند، می توانند باعث بزرگ شدن رحم و همچنین عوارض جدی تری شوند.

علائم

بزرگ شدن رحم علاوه بر اندازه فیزیکی ممکن است علائم زیر را نیز ایجاد کند:بزرگ شدن رحم ممکن است علائم متعددی مانند ضعف، گرفتگی عضلات، یبوست، درد در حین رابطه جنسی و اختلالات قاعدگی ایجاد کند.

 • اختلالات چرخه قاعدگی، مانند خونریزی شدید و گرفتگی
 • توده ای در زیر شکم
 • کم خونی ناشی از خونریزی بیش از حد قاعدگی
 • ضعف عمومی و رنگ پریدگی
 • افزایش وزن در خط کمر، از رشد بیش از حد رحم
 • علائم فشار روی رحم و ساختارهای اطراف آن
 • گرفتگی در ناحیه لگن
 • یبوست
 • تورم و گرفتگی در پاها
 • کمردرد
 • تکرر ادرار و فوریت
 • ترشح آبکی
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • درد در هنگام مقاربت جنسی

علائم بزرگ شدن رحم بسته به علت ایجاد آنها می تواند متفاوت باشد.

تشخیص

بسیاری از زنان نمی دانند که رحم بزرگی دارند. معمولاً پزشک این وضعیت را در طول معاینه فیزیکی یا با آزمایش های تصویربرداری کشف می کند.

در بیشتر موارد، بزرگ شدن رحم یک بیماری خوش خیم است و نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه فرد علائم و درد شدید داشته باشد.

عوارض

اگر علائم بیماری زمینه ای بدتر شود یا درمان نشود، علل بزرگ شدن رحم ممکن است منجر به عوارض شود.

عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هیسترکتومی (برداشتن تمام یا بخشی از رحم)
 • از دست دادن باروری
 • سقط جنین و سایر عوارض بارداری
 • عفونت ناشی از التهاب رحم
بیشتر بخوانید
چگونه سرماخوردگی یا آنفولانزا را در دوران بارداری درمان کنیم؟

درمان

بیشتر علل بزرگ شدن رحم نیازی به درمان ندارند، اگرچه برخی از زنان ممکن است به دارو برای تسکین درد نیاز داشته باشند. قرص های ضد بارداری و دستگاه های داخل رحمی (IUD) حاوی پروژسترون می توانند علائم خونریزی شدید قاعدگی را کاهش دهند.

در موارد بسیار شدید، برخی از زنان ممکن است نیاز به هیسترکتومی داشته باشند.

در مورد سرطان رحم، برداشتن رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها با جراحی ممکن است توصیه‌ای برای درمان باشد. پس از جراحی، زنان ممکن است تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی قرار گیرند.

نتیجه

بزرگ شدن رحم معمولاً نشانه ای از یک بیماری جدی نیست. پزشکان از سی تی اسکن و سونوگرافی برای تعیین علت دقیق بزرگی استفاده خواهند کرد.

در بیشتر مواقع، هیچ درمانی لازم نیست و پزشکان فقط علت بزرگی را بررسی می کنند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای رد سرطان رحم انجام دهند.

برای زنان مهم است که معاینات معمول لگن را با متخصص زنان انجام دهند تا هر گونه مشکلی را زود تشخیص داده و از بروز عوارض جلوگیری کند.

Source link

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

7 دیدگاه دربارهٔ «آنچه در مورد رحم بزرگ شده باید بدانید;

 1. سلام من پارسال ابعاد و اکوژنیست رحمم نرمال بود بعد از گذشت ۹ماه تو سونوگرافی جدید نشون داده رحم بزرگ شده .البته تو سونو دوم من پریود بودم به نظرتون این دخیل هست یا نه؟ سایز قبلی۵۱×۱۰۲ و امسال۵۴×۱۰۷

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه