رکتوم قسمت انتهایی روده بزرگ است که کولون را به مقعد متصل می کند. ناحیه ای است که فرد مدفوع را قبل از دفع از بدن نگه می دارد.

رکتوم یا روده راست، بخشی از دستگاه گوارش، نشسته در دورترین ناحیه روده بزرگ آن را پیوند می دهد دستگاه گوارش (GI). به مقعد بعد از آخرین بخش کولون به نام کولون سیگموئید می آید و جایی است که بدن قبل از دفع مدفوع را ذخیره می کند.

در این مقاله به عملکرد و آناتومی راست روده و همچنین شرایط رایجی که ممکن است بر آن تأثیر بگذارند، خواهیم پرداخت.

تعریف و عملکرد رکتوم

رموسسه ملی سرطان را تعریف می کند درست به عنوان آخرین بخش روده بزرگ که نزدیک به مقعد است. طول کل روده بزرگ تقریباً ۵ فوت است و رکتوم تقریباً حدود ۱۲-۱۵ سانتی متر از این طول آن را تشکیل می دهد. 

پس از تکمیل فرآیند هضم، روده ها از دیواره های عضلانی کولون سیگموئید برای فشار دادن مدفوع به داخل راست روده استفاده می کنند. بدن مدفوع را در رکتوم ذخیره می کند تا زمانی که اجابت مزاج رخ دهد. گیرنده های کششی در دیواره راست روده زمانی را تشخیص می دهند که پر است و میل به دفع مدفوع را از طریق مقعد تحریک می کنند.

آناتومی رکتوم

روده بزرگ حاوی چهار متمایز قطعات:

 • کور روده: این بخش که به نام اتصال ایلئوسکال نیز شناخته می شود، به روده های کوچک و بزرگ می پیوندد. سکوم به جذب آب و نمک های باقی مانده در طول فرآیند هضم کمک می کند.
 • روده بزرگ: کولون طولانی ترین قسمت روده بزرگ است. همچنین آب و الکترولیت ها را جذب می کند.
 • درست: رکتوم مدفوع را ذخیره می کند تا زمانی که فرد برای اجابت مزاج آماده شود.
 • مقعد: مقعد آخرین قسمت روده بزرگ است. این به فرد کمک می کند تا مدفوع کند.
بیشتر بخوانید
نقصان کالری: آنچه باید بدانیم

را موقعیت رکتوم بین بخش سیگموئید کولون و کانال مقعدی قرار دارد. راست روده شامل دو خم یا خم اصلی است که به خم های خاجی و آنورکتال معروف هستند. علاوه بر این، سه خم جانبی وجود دارد که به دریچه های هیوستون معروف هستند. این خمیدگی ها به تحمل وزن مدفوع کمک می کند و به جلوگیری از میل شدید و فوری برای اجابت مزاج کمک می کند.

در انتهای رکتوم بخشی به نام آمپول رکتوم، که به کانال مقعدی متصل می شود. نقش آمپول این است که به عنوان یک انبار موقت مدفوع قبل از آزاد شدن از طریق کانال مقعد عمل کند. هنگامی که آمپول پر می شود، فشار داخل رکتوم باعث گشاد شدن و انبساط دیواره های کانال مقعد می شود و به مدفوع اجازه ورود به کانال مقعد را می دهد.

شرایط رایج رکتوم

برخی شرایط که میتواند تاثیر بگذارد راست روده عبارتند از:

هموروئید

هموروئید وریدهای متورمی هستند که در رکتوم و مقعد برآمده می شوند. آنها همیشه علائم ایجاد نمی کنند، اما زمانی که ایجاد می کنند، افراد ممکن است تجربه کند:

 • خونریزی در هنگام اجابت مزاج
 • بیرون زدگی پوست در هنگام اجابت مزاج
 • ناراحتی، تحریک یا خارش در ناحیه مقعد
 • درد در ناحیه مقعد
 • توده های حساس
بیشتر بخوانید
گرمازدگی: علائم، علل، درمان، پیشگیری

عفونت ها

انواع مختلف عفونت می تواند رکتوم را تحت تاثیر قرار دهد و اغلب منجر به علائم ناراحت کننده مانند خارش، درد و پروکتیت می شود.

به عنوان مثال، یک فرد ممکن است پس از انجام رابطه جنسی مقعدی به یک عفونت مقاربتی (STI) مبتلا شود. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تبخال مقعدی
 • سوزاک
 • کلامیدیا
 • سیفلیس

گاهی اوقات، استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به عفونت باکتریایی راست روده شود. این به این دلیل است که آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های مفیدی را که انواع مضر را حفظ می کنند، از بین ببرند Clostridioides difficile، دور. سپس باکتری های مضر می توانند بیش از حد رشد کنند و رکتوم را آلوده کنند.

عفونت های قارچی همچنین می توانند رکتوم و بافت های رکتوم را تحت تاثیر قرار دهند. نمونه هایی از بیماری های قارچی عبارتند از:

انگل‌ها می‌توانند وارد بدن شده و باعث آسیب شوند، به‌ویژه زمانی که بهداشت نامناسبی وجود داشته باشد.  دو اصلی علل عفونت انگلی در روده هستند تک یاخته ها، که موجودات تک سلولی هستند و کرم ها، که کرم هستند. انگل ها می توانند باعث ایجاد دامنه شرایطی که بر اجزای مختلف روده از جمله رکتوم تأثیر می گذارد.

آبسه مقعد

یک آبسه مقعد مجموعه ای از چرک در بافت اطراف مقعد یا راست روده است. یکی معمولاً به دنبال عفونت یا انسداد رخ می دهد. آبسه پری رکتوم در ناحیه رکتوم رخ می دهد و شواهد نشان می دهد که ممکن است اطراف را تحت تاثیر قرار دهد ۶۸۰۰۰–۹۶۰۰۰ مردم در ایالات متحده هر سال. درمان معمولاً شامل بریدن و تخلیه حفره پر از چرک توسط پزشک است.

بیشتر بخوانید
فارو - مزایای سلامتی این غلات باستانی

پرولاپس

پرولاپس رکتوم یک است وضعیت جایی که بخشی یا تمام دیواره رکتوم از طریق اسفنکتر مقعدی می افتد، که مهر و موم حاوی محتویات رکتوم است. این وضعیت معمولاً به دلیل ضعیف شدن ماهیچه هایی است که از راست روده حمایت می کنند.

وجود دارد سه نوع پرولاپس رکتوم:

 • خارجی: همچنین به عنوان پرولاپس کامل یا پرولاپس کامل شناخته می شود، تمام دیواره راست روده از مقعد بیرون زده است.
 • مخاطی: فقط مخاط یا پوشش مقعد از طریق مقعد بیرون می زند.
 • درونی؛ داخلی: همچنین به عنوان پرولاپس ناقص شناخته می شود، راست روده به سمت خود جمع می شود اما از طریق مقعد بیرون نمی زند.

بی اختیاری

از آنجایی که رکتوم مدفوع را ذخیره می کند، آن را بازی می کند نقش مهم در کنترل دفع مدفوع و همچنین حفظ خودداری. بنابراین اگر فردی آسیب عضلانی، آسیب عصبی، افتادگی یا اسکار رکتوم را تجربه کند، ممکن است به این معنی باشد که رکتوم نمی تواند به درستی عمل کند. می تواند باعث مدفوع از طریق مقعد نشت کند.

سرطان رکتوم

وضعیتی است که در آن سلول های سرطانی در بافت های راست روده تشکیل می شوند. همیشه علائم وجود ندارد، اما سرطان رکتوم می تواند علت:

 • درد
 • تغییر در عادات روده
 • خون قرمز روشن در مدفوع
 • نشت اسهال
 • یبوست

سرطان روده بزرگ و رکتوم با هم هستند دوم بالاترین علت مرگ و میر سرطان در گزینه های درمانی ایالات متحده ممکن است در بربگیرد جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی.

بیشتر بخوانید
6 نشانه غیرمعمول از کم آبی
نکاتی برای سلامت رکتوم

برای کمک به حفظ سلامت رکتوم و جلوگیری از بیماری های مقعدی، افراد می توانند سعی کنند بهداشت مقعدی را رعایت کنند. این می تواند شامل حرکات منظم روده و انجام رابطه جنسی ایمن باشد. علاوه بر این، تغییرات سبک زندگی می تواند به بهبود سلامت رکتوم و کاهش خطر ابتلا به سرطان رکتوم کمک کند. اینها می تواند شامل شود:

 • حفظ یک رژیم غذایی مغذی و متعادل
 • اجتناب از سیگار کشیدن
 • اجتناب از الکل
 • رسیدن یا حفظ وزن متوسط
 • ورزش منظم

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

توصیه می شود در صورت احساس ناراحتی مقعد یا علائمی که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در اطراف مقعد باشد، با پزشک تماس بگیرید. هر گونه عارضه رکتوم می تواند کیفیت زندگی فرد را کاهش دهد و برای جلوگیری از عوارض احتمالی بهتر است در اسرع وقت این مشکل برطرف شود. اگر فردی بالای ۵۰ سال سن داشته باشد، ممکن است بخواهد در مورد غربالگری منظم سرطان رکتوم با پزشک خود صحبت کند.

خلاصه

رکتوم آخرین بخش روده بزرگ است و کولون را به مقعد متصل می کند. جایی است که بدن قبل از اینکه فرد برای اجابت مزاج آماده شود، مدفوع را ذخیره می کند.

طیف وسیعی از شرایط می تواند ناحیه رکتوم را تحت تاثیر قرار دهد. هر یک از اینها می تواند کیفیت زندگی را با ایجاد درد، ناراحتی و بی اختیاری کاهش دهد. اگر فردی مشکلات رکتوم را تجربه می کند، باید برای تشخیص با پزشک تماس بگیرد.