تغییرات منظم در بدن در دوران بارداری می تواند باعث درد و درد شود که ممکن است فرد در شانه احساس کند. در مواقع دیگر، درد شانه می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تری برای سلامتی باشد. درد در ناحیه شانه می تواند نشان دهنده یک اختلال نادر باشد که بر اعصاب تأثیر می گذارد یا می تواند یک علامت پره اکلامپسی یا حاملگی خارج از رحم باشد.

هم پره اکلامپسی و هم حاملگی خارج از رحم می توانند تهدید کننده زندگی باشند. آنها علاوه بر درد شانه می توانند علائمی نیز ایجاد کنند. این شرایط ممکن است به یک رویکرد درمانی شدید نیاز داشته باشد.

این مقاله علل احتمالی درد شانه در دوران بارداری، علائم پره اکلامپسی، گزینه های درمانی، زمان مراجعه به پزشک و سوالات متداول را مورد بحث قرار می دهد.

علت درد شانه راست و چپ در بارداری چیست؟

درد شانه ممکن است ناشی از تغییرات استاندارد در بدن باشد. مانند بارداری پیشرفت می کند، بدن را به روش های زیر تغییر می دهد:

 • ساختار
 • تابع
 • سطوح هورمونی
 • الگوهای حرکتی

این تغییرات می تواند باعث درد در عضلات، استخوان ها، رباط ها، مفاصل یا تاندون ها شود. در نتیجه، ممکن است ناراحتی در شانه ایجاد شود.

سندرم Parsonage-Turner (PTS) یک اختلال نادر است که بر اعصابی که از ستون فقرات، گردن و بازوها می گذرد تأثیر می گذارد. PTS باعث درد شدید در ناحیه شانه یا بازو می شود که می تواند تا هفته ها ادامه یابد . در حالی که متخصصان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث PTS در دوران بارداری می شود، ممکن است به دلیل عملکرد سیستم ایمنی باشد.

بیشتر بخوانید
اگر در حین مصرف قرص ضد بارداری لکه بینی دیدید چه باید کرد؟

پره اکلامپسی و حاملگی خارج از رحم نیز می توانند همراه با علائم دیگر باعث درد شانه شوند. هر دو شرایط جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی هستند.

پره اکلامپسی یک اختلال فشار خون بالا است که معمولاً در سه ماهه سوم یا در اوایل هفته بیستم رخ می دهد. که می تواند باعث سکته مغزی، تشنج و سندرم HELLP شود.

حاملگی خارج رحمی زمانی است که جنین در خارج از رحم و اغلب در لوله فالوپ رشد می کند. لوله فالوپ ممکن است ترکیده و منجر به خونریزی داخلی شود. در حالی که حاملگی خارج از رحم ممکن است در ابتدا شبیه یک بارداری معمولی با علائم خفیف باشد، اما با پیشرفت آن می تواند باعث درد شانه و سایر علائم شدید شود.

ممکنه پره اکلامپسی باشه؟

پره اکلامپسی می تواند باعث درد شانه شود. تحقیقات آن را به ۲-۸٪ از عوارض بارداری در سراسر جهان

به غیر از درد شانه، علائم ممکن است عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • حالت تهوع و استفراغ در نیمه دوم بارداری
 • درد بالای شکم
 • تغییر بینایی یا دیدن لکه ها
 • مشکل در تنفس
 • افزایش ناگهانی وزن
 • سردرد مداوم یا شدید
 • تورم صورت یا دست
 • تعداد پلاکت کم
 • عملکرد غیر معمول کلیه یا کبد
 • مایع در ریه ها
بیشتر بخوانید
واقعا در دوران بارداری چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در مورد دردهای غیرعادی در دوران بارداری با پزشک صحبت کنید.

هرگونه علائم پره اکلامپسی یا حاملگی خارج از رحم را فوراً به پزشک گزارش دهید. در صورت درد یا ضعف شدید و ناگهانی – که ممکن است در شانه باشد – فوراً به پزشک مراجعه کنید.

همچنین، قبل از امتحان درمان های جدید برای شانه درد، با پزشک مشورت کنید. برخی از درمان ها و داروها ممکن است برای یک فرد باردار بی خطر یا مناسب نباشند.

درمان

درمان شانه درد در دوران بارداری بستگی به علت آن دارد.

برای دردهای عمومی بدن، استراحت، دراز کشیدن و گرم کردن ممکن است کمک کند. پزشک همچنین ممکن است توصیه کند:

 • ورزش
 • فیزیوتراپی
 • درمان دستی، مانند ماساژ
 • سایر روش های غیر تهاجمی
 • داروهای ایمن برای بارداری

PTS هیچ درمانی ندارد، اما گاهی اوقات خود به خود از بین می رود. اگر درد ادامه یابد، یک تیم مراقبت های بهداشتی می تواند یک برنامه درمانی فردی را تجویز کند که می تواند عبارتند از داروها، کورتیکواستروئیدها یا فیزیوتراپی.

درمان پره اکلامپسی بر اساس شدت بیماری متفاوت است. اگر در هفته ۳۷ بارداری شروع شود ، درمان معمولاً شامل زایمان جنین است.

اگر فردی مبتلا به پره اکلامپسی خفیف باشد و کمتر از ۳۷ هفته باردار بوده باشد، پزشک ممکن است انتظار برای زایمان را با نظارت دقیق توصیه کند. استراحت در رختخواب ممکن است ضروری باشد.

برای پره اکلامپسی شدیدتر، درمان ممکن است در بیمارستان انجام شود. این می تواند شامل داروهای داخل وریدی (IV) و تزریق استروئید باشد. بسته به شدت، یک تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است زایمان را در اوایل هفته ۳۴ بارداری توصیه کند. زایمان معمولاً به وضعیت بیماری بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
سیر در دوران بارداری

درباره پره اکلامپسی با ویژگی های شدید بیشتر بدانید.

درمان حاملگی خارج از رحم شامل برداشتن حاملگی است. گزینه ها شامل دارو برای پایان دادن به بارداری یا جراحی برای برداشتن حاملگی و احتمالاً لوله فالوپ است. اگر لوله فالوپ پاره شود، فردی نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

سوالات متداول

در زیر چند سوال رایج در مورد درد شانه در بارداری آورده شده است.

درد پره اکلامپسی چه احساسی دارد؟

پره اکلامپسی می تواند باعث درد در شانه و سمت راست بالای شکم شود، گاهی اوقات درست زیر قفسه سینه. تهوع و استفراغ ممکن است همراه با درد باشد.

کدام سمت شانه در حاملگی خارج رحمی درد می کند؟

حاملگی خارج از رحم می تواند باعث درد شانه در محل برخورد بازو و شانه شود.

حاملگی خارج رحمی در ۶ هفتگی چه علائمی دارد؟

در مراحل اولیه حاملگی خارج از رحم، علائم می تواند شبیه علائم معمول بارداری مانند معده نا آرام، حساس شدن سینه ها یا پریود شدن قاعدگی باشد.

سایر علائم اولیه عبارتند از:

 • درد خفیف شکم یا لگن
 • درد در قسمت پایین کمر
 • خونریزی غیر معمول واژینال
 • گرفتگی خفیف لگن در یک طرف

خلاصه

درد شانه در دوران بارداری می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. تغییرات مورد انتظار در بدن گاهی اوقات می تواند باعث درد یا درد در عضلات، مفاصل، رباط ها، تاندون ها یا استخوان ها شود. درد شدید شانه می تواند به دلیل PTS باشد، یک بیماری نادر که بر اعصاب ناحیه گردن و شانه تأثیر می گذارد.

بیشتر بخوانید
تغذیه در دیابت بارداری

درد شانه ممکن است ناشی از پره اکلامپسی یا حاملگی خارج از رحم نیز باشد. هر دو بیماری علائم دیگری نیز دارند و به طور بالقوه تهدید کننده زندگی هستند.

قبل از شروع درمان های جدید با پزشک در مورد دردها یا دردهای غیرعادی صحبت کنید. فردی که پره اکلامپسی یا علائم حاملگی خارج از رحم را تجربه می کند باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشد. افراد همچنین برای درد یا ضعف شدید و ناگهانی که ممکن است در شانه ظاهر شود، باید به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشند.

درمان شانه درد در دوران بارداری به علت آن بستگی دارد. استراحت ممکن است به تسکین درد کمک کند. اقدامات دیگری مانند ورزش، ماساژ و فیزیوتراپی نیز ممکن است مفید باشد. درد PTS حتی ممکن است خود به خود برطرف شود، اما در غیر این صورت، درمان در دسترس است.

برای علل جدی تر مانند پره اکلامپسی و حاملگی خارج از رحم، درمان می تواند شامل داروها، جراحی یا زایمان زودرس جنین باشد.