آنچه در مورد شلی واژن باید بدانید

عضلات الاستیک واژن می توانند کشیده شوند و به شکل معمول خود برگردند. در طول افزایش سن و پس از زایمان، عضلات اطراف واژن ممکن است کمتر قوی شوند. علیرغم افسانه ها، رابطه جنسی تأثیر پایداری بر تنش واژن ندارد.

عضلات کف لگن اطراف واژن را احاطه کرده اند. اینها ممکن است با گذشت زمان ضعیف شوند، که می تواند باعث احساس شلی در واژن شود.

ضعف عضلات کف لگن نیز می تواند منجر به مشکلاتی مانند بی اختیاری شود و باعث نشت ادرار از بدن شود. تمرینات کف لگن می تواند به تقویت عضلات واژن کمک کند.

در این مقاله، ما افسانه ها را از واقعیت جدا می کنیم و درمی یابیم که چگونه کف لگن را تقویت کنیم.

آنچه در مورد شلی واژن باید بدانید

ارتباط جنسی

 واژن ممکن است شلتر شود زیرا عضلات اطراف آن به مرور زمان ضعیف می شوند.

در هنگام برانگیختگی جنسی، ماهیچه های واژن شل می شوند و این امر باعث ایجاد رابطه جنسی نافذ می شود.

این عضلات به آرامی شل می شوند، به همین دلیل است که پیش بازی می تواند بسیار مهم باشد. پس از رابطه جنسی، واژن به شکل و تنش معمول خود باز می گردد.

افسانه های زیادی در مورد تأثیر رابطه جنسی نافذ بر بدن زن وجود دارد. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه رابطه جنسی باعث شل شدن واژن در طول زمان می شود وجود ندارد.

واژن به طور موقت قبل، حین و بعد از رابطه جنسی بازتر است. این شبیه به کشش دهان برای خمیازه کشیدن یا خوردن است و سپس به شکل معمول خود باز می گردد.

پرده بکارت یک غشای نازک در اطراف واژن است. داشتن رابطه جنسی دخول برای اولین بار می تواند پرده پرده بکارت را کمی کشش دهد، که ممکن است باعث شود واژن کمی بازتر شود.

بیشتر بخوانید
هزینه عمل لابیاپلاستی در سال 1403 چقدر است

هیچ دو بدن یکسان نیستند و رابطه جنسی با شریک جدید ممکن است بسیار متفاوت باشد. بدن نیز در طول زمان با افزایش سن، کاهش یا افزایش وزن و بیماری تغییر می کند.

امتحان کردن یک موقعیت جنسی متفاوت گاهی اوقات می تواند احساس سفت یا شل شدن واژن را تغییر دهد. این ممکن است رضایت جنسی را برای هر دو شریک بهبود بخشد.

زایمان

بدن در دوران بارداری و بعد از زایمان دستخوش تغییرات زیادی می شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تورم در پاها یا پاها
  • کاهش یا افزایش وزن
  • تغییر در اندازه و شکل سینه
  • رشد در طول یا عرض پاها
  • علائم کشش روی پوست

در حین زایمان طبیعی، عضلات واژن کشیده می شوند. این شکل کشیده به آرامی کاهش می یابد. پس از زایمان، بعید است که عضلات واژن مانند قبل احساس کنند و ممکن است زمان لازم باشد تا با این احساس سازگار شوند.

برخی از زنان پس از زایمان تغییراتی را در شکل یا کشش واژن گزارش می دهند. در این حالت، زن ممکن است احساس یا رضایت کمتری در حین رابطه جنسی داشته باشد، اما این احساسات معمولاً به مرور زمان برمی‌گردند.

آسیب به پوست، بافت یا ماهیچه در هنگام زایمان نیز می تواند باعث تغییراتی در فرج و واژن شود. این می تواند در میزان شل یا سفت شدن واژن تفاوت ایجاد کند.

تحقیقات بیشتر در مورد سلامت جنسی زنان پس از زایمان ضروری است. این به متخصصان پزشکی کمک می کند تا پشتیبانی و مشاوره بیشتری ارائه دهند.

بیشتر بخوانید
ارده یا تاهینی یک دیپ مغذی و خوشمزه و سالم

تغییرات در بدن معمولاً برای زنانی که بعد از ۳۰ سالگی باردار می شوند بیشتر قابل توجه است. زنان جوانتر ممکن است متوجه شوند که بدن آنها سریعتر به حالت قبل از بارداری باز می گردد.

سالخوردگی

بدن با افزایش سن تغییر می کند. پوست و ماهیچه به تدریج سفت و قوی تر می شوند، که به توضیح اینکه چرا واژن شروع به شل شدن می کند کمک می کند.

در حین یائسگی، سطح هورمون استروژن کاهش می یابد. این امر می‌تواند باعث خشک‌تر شدن پوشش واژن و کشش کمتر شود.

واژن ممکن است پس از یائسگی باریک یا کوتاه تر شود. همچنین، ممکن است وجود داشته باشد ناراحتی، احتمالاً ناشی از کاهش روانکاری طبیعی است، در طول رابطه جنسی

داشتن رابطه جنسی منظم در دوران یائسگی می تواند به ضخیم نگه داشتن بافت واژن کمک کند. استفاده از روان کننده می تواند رابطه جنسی را راحت تر کند.

در دوران پیش از یائسگی و یائسگی، تغییر پوشش دیواره واژن غیر معمول نیست. همچنین ممکن است رابطه جنسی متفاوت باشد و واژن خشک‌تر شود. برای تعیین اینکه آیا این موضوع را با پزشک در میان بگذارید کرم هورمونی ممکن است کمک کند.

درمان

 ممکن است به تقویت عضلات کف لگن کمک کند.

عضلات کف لگن اطراف واژن را احاطه کرده اند. اینها واژن، رحم، مثانه و رکتوم را در جای خود نگه می دارند. با شل شدن این ماهیچه ها، واژن کمتر احساس سفت شدن می کند.

تمریناتی وجود دارد که می تواند عضلات کف لگن را تقویت کند. این تمرینات می تواند در احساس واژن تفاوت ایجاد کند و سلامت کلی را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید
کلسیفیکاسیون پستان یا کلسیم در بافت پستان

ماهیچه های قوی کف لگن می توانند به جلوگیری از بی اختیاری و افتادگی اندام کمک کنند، که زمانی رخ می دهد که اندام ها از جای خود خارج می شوند.

کگل رایج ترین نوع ورزش کف لگن است. انجام آنها با احتیاط و با استفاده از مراحل زیر ساده است:

۱. عضلات مناسب را پیدا کنید: هنگام ادرار کردن، سعی کنید جریان ادرار را متوقف کنید. ماهیچه هایی که استفاده می کنید عضلات کف لگن هستند. با این حال، انجام منظم کگل در حین ادرار کردن می تواند برای سلامت مثانه مضر باشد.

۲. زمانی را انتخاب کنید: یک لحظه آرام را برای استراحت انتخاب کنید و روی فشردن آرام عضلات کف لگن تمرکز کنید.

۳. نگه دارید: هنگامی که انقباض این عضلات احساس طبیعی کرد، آن را منقبض و نگه دارید. به تدریج، سعی کنید فشار را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید.

۴. رها کردن: ماهیچه ها را به مدت ۳ ثانیه رها کنید.

۵. ساختن: افزایش دهید تا این تمرین را ۱۰ بار پشت سر هم تکرار کنید.

بقیه بدن باید احساس آرامش کند. سایر عضلات مانند عضلات شکم یا باسن را منقبض نکنید. در حین انجام کگل مثل همیشه نفس بکشید.

سعی کنید ۲ تا ۳ ست ۱۰ کگل را سه بار در روز انجام دهید. مانند تمام ورزش‌ها، افزایش قدرت ممکن است زمان ببرد، و ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد تا متوجه تفاوت شوید.

برخی از برنامه های تلفن همراه می توانند به ردیابی تمرینات کف لگن کمک کنند. همچنین وسایلی وجود دارد که فرد می تواند برای کمک به انجام این تمرینات وارد واژن کند. فقط از وسایل طراحی شده برای این منظور استفاده کنید. برخی از این دستگاه ها قدرت عضلانی را نیز ردیابی می کنند.

بیشتر بخوانید
چگونه بعد از برداشت تخمک از یبوست خلاص شویم؟

پزشک ممکن است استفاده از تحریک الکتریکی را برای انقباض عضلات کف لگن پیشنهاد دهد. این شامل قرار دادن یک سنسور در واژن است. این حسگر جریان الکتریکی کوچکی تولید می کند که عضلات را منقبض می کند تا آنها را تقویت کند.

جراحی یک گزینه است، اما پزشکان معمولا آن را فقط پس از افتادگی اندام لگن توصیه می کنند. یک روش جراحی می تواند مثانه، واژن و راست روده را به موقعیت های اولیه خود در بدن بازگرداند.

هیچ شواهد علمی مبنی بر اینکه داروها از جمله کرم ها می توانند واژن را سفت کنند وجود ندارد.

خلاصه

پس از زایمان یا در طول افزایش سن، واژن ممکن است تغییر کند. علیرغم برخی افسانه ها، رابطه جنسی تأثیر ماندگاری بر تنگی واژن ندارد.

به طور سنتی، تحقیقات کمتری بر روی مسائل مربوط به سلامت زنان متمرکز شده است. بررسی‌ها و مطالعات متمرکزتر درک بهتری از نگرانی‌ها و تجربیات پس از زایمان و در دوران پیری ارائه می‌دهد. این همچنین می تواند منجر به بهبود درمان شود.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید