حنجره که به عنوان جعبه صدا نیز شناخته می شود، در بالای نای یا نای قرار دارد.

پزشکان ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به معاینه حنجره داشته باشند، مانند کمک به تشخیص آسیب یا وضعیت پزشکی. انواع مختلفی از لارنگوسکوپی موجود است. لارنگوسکوپی غیرمستقیم به پزشک کمک می کند تا تارهای صوتی را از نزدیک با استفاده از یک آینه یا صفحه ویدئو ببیند.

این مقاله در مورد روش لارنگوسکوپی غیرمستقیم، از جمله آماده سازی، انتظارات، نتایج، خطرات و سوالات متداول بحث می کند.

آنچه در مورد لارنگوسکوپی غیر مستقیم باید بدانید

چیست؟

Maskot/Getty Images

لارنگوسکوپی غیرمستقیم یک نمای غیرمستقیم از حنجره و ساختارهای مجاور را ارائه می دهد. این بدان معنی است که پزشک ساختارهای راه هوایی را مشاهده می کند بدون یک خط دید مستقیم در عوض، از طریق انعکاس در آینه است.

استفاده از آینه حنجره از تکنولوژی پایینی  ساده ترین روشی برای مشاهده حنجره و گلو است.

آماده سازی

هیچ آمادگی خاصی برای لارنگوسکوپی غیرمستقیم وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد تست اسپیرومتری باید بدانید

با این حال، پزشکان تمایل برای انجام این روش با داروی بی حس کننده موضعی. بیشتر اوقات، مردم کاملاً بیدار می مانند.

همچنین رعایت دستورات پزشک قبل از لارنگوسکوپی غیرمستقیم ضروری است.

انتظار چه چیزی

لارنگوسکوپی غیر مستقیم معمولا۵-۱۰ دقیقه انجام می شود  در مطب دکتر روش دقیق ممکن است بسته به نوع محدوده ای که پزشک استفاده می کند کمی متفاوت باشد. به طور معمول، افراد باید انتظار داشته باشند که روی یک صندلی بنشینند در حالی که پزشک داروهای بی حس کننده را از طریق اسپری به پشت گلو تجویز می کند.

هنگامی که بی حسی تأثیر می گذارد، پزشک ممکن است زبان را با گاز بپوشاند و آن را نگه دارد تا مانع از انسداد دید شود. دکتر  یک آینه کوچک مخصوص به گلو و نوری را به داخل دهان می تابد تا نور را به موازات میدان دید هدایت کند.

افراد ممکن است دستورالعمل هایی برای گفتن یک کلمه یا تلاش برای ایجاد صدای خاصی دریافت کنند. این به پزشک کمک می کند تا فعالیت تارهای صوتی را ببیند.

نتایج و پیگیری

هنگامی که پزشک حنجره و گلو را مشاهده می کند، می تواند به محض تکمیل معاینه، یافته های خود را به فرد بگوید. به عنوان مثال، پس از مشاهده ساختارها، پزشک ممکن است آسیبی را تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید
علت تنگی نفس بعد از غذا خوردن چیست؟

با این حال، در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی مانند بیوپسی را برای تشخیص بی‌نظمی پیدا شده در طول معاینه انجام دهد. پزشک در مورد نیاز به پیگیری و زمان انتظار نتایج از آزمایشات بیشتر توضیح می دهد که ممکن است  چندین روز طول بکشد.

خطرات

لارنگوسکوپی غیرمستقیم به طور کلی یک روش بی خطر است. به طور معمول، پزشک یک لارنگوسکوپی غیرمستقیم را با استفاده از داروهای بی حس کننده موضعی، نه بیهوشی عمومی یا آرامبخش انجام می دهد.

اثرات احتمالی لارنگوسکوپی آینه ای عبارتند از:

 • آسیب به مخاط – بافت نرم در دهان – که ممکن است باعث خونریزی شود
 • اسپاسم حنجره – اسپاسم تارهای صوتی – و اختلال راه هوایی
 • دهان بستن
 • سرفه کردن
 • استفراغ

سوالات متداول

در زیر به برخی از سوالات رایج در مورد لارنگوسکوپی غیرمستقیم پاسخ داده شده است.

لارنگوسکوپی غیر مستقیم چیست؟

لارنگوسکوپی غیر مستقیم یک روش است که یک آینه در پشت گلو با طرف شیشه ای به سمت پایین قرار می گیرد. دکتر آینه را به سمت بالا به سمت سقف دهان حرکت می دهد. این اجازه می دهد تا حنجره را از طریق تصویر در آینه مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
سرفه سیگاری: درمان، مدت زمان

تفاوت لارنگوسکوپی مستقیم و غیرمستقیم چیست؟

لارنگوسکوپ مستقیم شامل می شود پزشک یک اسکوپ را در دهان قرار می دهد تا حنجره را مستقیماً در یک خط مستقیم ببیند. با لارنگوسکوپی غیرمستقیم، پزشکان تصویر را در انعکاس آینه می بینند.

چرا لارنگوسکوپی غیر مستقیم انجام می دهیم؟

پزشکان لارنگوسکوپ غیرمستقیم را انجام می دهند معاینه کردن حنجره و ساختارهای موجود در گلو. به شناسایی توده ها، خوش خیم و سرطانی کمک می کند. هم هست مفید برای افرادی که دارای:

 • مشکلات صوتی، از جمله:
  • صدای نفس گیر
  • گرفتگی صدا
  • صدای ضعیف
  • صدای گوش خراش
  • بدون صدا
 • مشکلات بلع
 • احساس توده در گلو
 • گلودرد

آیا لارنگوسکوپی غیر مستقیم دردناک است؟

قبل از لارنگوسکوپی غیرمستقیم، پزشکان اغلب یک اسپری بی‌حس‌کننده برای کاهش ناراحتی و گرفتگی دهان تجویز می‌کنند. این ممکن است باعثآسان تر تحمل کردن شود .

بیشتر بخوانید
خس خس دمی در مقابل بازدمی: چه تفاوتی دارد؟

خلاصه

لارنگوسکوپی غیرمستقیم شامل استفاده از یک آینه برای مشاهده حنجره بدون خط دید مستقیم است. پزشکان این روش را برای بررسی حنجره و ساختارهای اطراف آن انجام می دهند.

افراد معمولاً نیازی به آماده سازی از قبل ندارند، اما باید هر دستورالعملی را که پزشک به آنها داده است، دنبال کنند.

این روش ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد و پزشکان از داروهای بی حس کننده در پشت گلو برای کاهش هر گونه ناراحتی که ممکن است فرد تجربه کند استفاده می کنند. پزشک می تواند فوراً یافته های خود را به فرد بگوید. با این حال، آنها ممکن است بسته به آنچه می بینند، آزمایش های بیشتری مانند بیوپسی را پیشنهاد کنند.

خطرات حداقل هستند، اما ممکن است شامل خونریزی، عفونت و نفخ در طول عمل باشد.