آنچه در مورد مخاط دهانه رحم و ترشحات باروری باید بدانید

در طول چرخه قاعدگی، مخاط دهانه رحم تغییر می کند. این تغییرات معمولا سالم و نشانه تخمک گذاری منظم هستند. اگر مخاط شبیه سفیده تخم مرغ باشد، احتمال زیادی وجود دارد که فرد در بارورترین مرحله خود باشد.

یکی از روش های پایش باروری از تغییرات مخاط دهانه رحم برای پیش بینی تخمک گذاری استفاده می کند.

هنگامی که فردی بارور است، مایع دهانه رحم آبکی، رقیق و لغزنده است و ممکن است شبیه سفیده تخم مرغ به نظر برسد.

مخاط دهانه رحم چیست؟

تخمک گذاری زمانی است که تخمدان یک تخمک را برای لقاح آزاد می کند.

مخاط دهانه رحم مایعی است که دهانه رحم به داخل واژن رها می کند. عملکردهای مختلفی از جمله روان نگه داشتن واژن و جلوگیری از عفونت دارد.

آنچه در مورد مخاط دهانه رحم و ترشحات بارور باید بدانید

در طول چرخه قاعدگی، تغییرات هورمونی بر مقدار، بافت و ظاهر مخاط دهانه رحم تأثیر می گذارد.

ممکن است مخاط کافی برای فرد وجود داشته باشد که آن را در لباس زیر خود متوجه شود. اگرچه دهانه رحم همیشه مقداری مخاط تولید می کند، اما قبل و بعد از تخمک گذاری مقدار بیشتری مخاط تولید می کند.

بنابراین، اگر فردی متوجه افزایش ترشحات واژن شود، ممکن است مخاط دهانه رحم بارور را ببیند.

ترشحات بارور چیست؟

ترشحات بارور رقیق، شفاف یا سفید و لغزنده است، تقریباً مانند سفیده تخم مرغ. این نوع ترشح نشان می دهد که تخمک گذاری نزدیک است.

مایع بارور دهانه رحم به اسپرم کمک می کند تا از دهانه رحم به سمت بالا حرکت کند تا تخمک بارور شود. همچنین اسپرم را در طول سفر سالم نگه می دارد.

افراد معمولاً چند روز قبل از تخمک گذاری متوجه ترشحات بارور می شوند. ترشحات ممکن است در طی چند روز مرطوب تر و لغزنده تر شوند. پس از تخمک گذاری، مقدار ترشح معمولا کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید
آیا می توان از اسید بوریک برای عفونت قارچی واژن استفاده کرد؟

یک تخمک در حال رسیدن در داخل محفظه ای به نام فولیکول در رحم رشد می کند. فولیکول رشد می کند و استروژن تولید می کند. هنگامی که فولیکول پاره می شود، بدن تخمک گذاری می کند و یک تخمک آزاد می شود.

استروژنی که فولیکول تولید می کند دهانه رحم را نرم کرده و کمی آن را باز می کند. استروژن همچنین بافت مایع دهانه رحم را تغییر می دهد و باعث می شود که قدرت باروری بیشتر شود.

نمودار ورود اسپرم به تخمک

جدول زمانی مخاط دهانه رحم

مایع دهانه رحم هر فرد کمی متفاوت است. بنابراین، برای تشخیص ترشحات بارور، فرد باید چرخه خود را برای چندین ماه تحت نظر داشته باشد.

روزهایی که ترشحات تغییر می کند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، کسانی که در اواخر چرخه خود تخمک گذاری می کنند، باید پس از روز ۱۴ منتظر ترشحات باروری باشند.

به طور کلی، چرخه تخلیه از این الگو پیروی می کند:

 • اوایل سیکل (روزهای ۱ تا ۵): این زمانی است که قاعدگی رخ می دهد.
 • پس از پریود (روزهای ۵ تا ۱۰): در ابتدا، ممکن است ترشح کم یا بدون ترشح وجود داشته باشد، اما ممکن است مایع چسبنده و چسب مانند به دنبال داشته باشد. این زمان باروری پایین است.
 • قبل از تخمک گذاری (روزهای ۱۰-۱۴): بدن شروع به تولید استروژن بیشتری می کند. مایع چسبنده ممکن است نازک شده و کدر به نظر برسد. در نهایت لیز می شود و شبیه سفیده تخم مرغ می شود.
 • تخمک گذاری (روز ۱۴): در روز تخمک گذاری، بسیاری متوجه می شوند که مایع دهانه رحم آنها بسیار مرطوب و چسبناک است. یک فرد ممکن است بتواند مایع را یک اینچ یا بیشتر بین انگشتان خود بکشد.
 • پس از تخمک گذاری (روزهای ۱۴ تا ۲۲): پس از تخمک گذاری، بدن هورمون پروژسترون ترشح می کند که مایع دهانه رحم را خشک می کند. ترشح ممکن است در ابتدا کدر به نظر برسد، سپس غلیظ تر شود.
 • پیش پریود (روزهای ۲۲ تا ۲۸): با نزدیک شدن به دوره، ترشح ممکن است دوباره قوام چسب مانند داشته باشد. معمولاً ۱ تا ۲ روز قبل از قاعدگی ترشح کمی وجود دارد یا اصلاً ترشح نمی شود. برخی افراد درست قبل از پریود متوجه لکه بینی می شوند.
بیشتر بخوانید
خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی چه چیزی میخواهید بدانید

تخمک گذاری نقش مهمی در تعیین قوام مایع دهانه رحم دارد. فردی که تخمک گذاری ندارد ممکن است تغییرات کمتری در ترشحات واژن خود مشاهده کند.

فردی که خیلی دیر یا زود تخمک گذاری می کند ممکن است متوجه شود که چرخه او از برنامه “معمولی” پیروی نمی کند.

چه زمانی یک فرد بارورتر است؟

 یک فرد باید چرخه خود را برای چندین ماه کنترل کند تا ترشحات بارور را تشخیص دهد.

مایع دهانه رحم بارور سیگنال خوبی از افزایش باروری است. هرکسی که سعی در باردار شدن دارد باید در زمانی که متوجه ترشحات باروری می شود رابطه جنسی داشته باشد. پزشکان این را “پنجره بارور” می نامند.

یک تخمک تنها ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری زنده می ماند، اما اسپرم اغلب می تواند بسیار طولانی تر زندگی کند. ۳-۵ روز در مایع دهانه رحم بارور

این بدان معناست که برای افرادی که مایل به باردار شدن هستند، بهترین زمان برای مقاربت درست قبل از تخمک گذاری است، زیرا اسپرم می تواند چندین روز در دستگاه تناسلی زندگی کند. اگر زمانی که تخمک گذاری رخ می دهد آنها از قبل آنجا باشند، می توانند بلافاصله تخمک را بارور کنند.

نحوه بررسی

برای تعیین باروری، ظاهر مایع دهانه رحم را حداقل یک بار در روز، از روز اول پس از پریود، بررسی کنید.

بیشتر بخوانید
7 بهترین پودر پروتئین برای زنان

این می تواند به پیگیری تغییرات روزانه در دفتر خاطرات یا استفاده از یک برنامه نظارت کمک کند.

برای بررسی مایع دهانه رحم:

 • پس از استفاده از حمام، اطراف واژن را پاک کنید تا ادرار اضافی که می تواند ظاهر مایع دهانه رحم را تغییر دهد، از بین ببرید.
 • ناحیه مورد نظر را با دستمال توالت بکشید. هر مایع قابل مشاهده را یادداشت کنید.
 • دست ها را بشویید. انگشت خود را به آرامی به اندازه نیم اینچ وارد واژن کنید.
 • انگشت را بردارید و رنگ، بافت و ظاهر کلی مایع را یادداشت کنید.
 • اگر مایع شفاف، رقیق، آبکی و کشدار باشد، ممکن است ترشحات بارور دهانه رحم باشد.

عوامل متعددی می‌توانند بر شکل ظاهری مایع دهانه رحم تأثیر بگذارند، به همین دلیل است که فرد باید ظاهر و قوام را در طول زمان کنترل کند تا بفهمد چه چیزی برای او طبیعی است.

برخی افراد متوجه می شوند که مایع دهانه رحم آنها بعد از رابطه جنسی متفاوت به نظر می رسد. به عنوان مثال، هنگامی که منی با مایعات واژن مخلوط می شود، این می تواند ظاهر ترشحات واژن را تغییر دهد. صابون، روان کننده ها و سایر محصولاتی که می توانند منجر به تغییرات شوند.

برخی از افراد مخاط دهانه رحم بارور کمتری تولید می کنند، بنابراین ممکن است متوجه آن نشوند.

برخی دیگر مخاط دهانه رحم بارور تولید نمی کنند و این نشان دهنده مشکل در تخمک گذاری است. برخی از شرایط پزشکی، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS، احتمال تخمک گذاری را کاهش می دهند. کمبود وزن نیز می تواند باعث عدم تخمک گذاری در بدن شود.

با نزدیک شدن به یائسگی فرد ممکن است کمتر تخمک گذاری کند. تخمک در برخی افراد زود تمام می شود، که پزشک آن را تشخیص می دهد کاهش ذخیره تخمدان. این می تواند باعث شود که فرد تخمک گذاری نامنظم داشته باشد، در صورتی که اصلا وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
اگر در حین مصرف قرص ضد بارداری لکه بینی دیدید چه باید کرد؟
خلاصه

پیگیری ظاهر و قوام مایع دهانه رحم می تواند به فرد کمک کند تا تعیین کند که چه زمانی بارور است.

این روش زمانی قابل اعتمادتر است که فرد تغییرات مایع را برای چندین دوره تحت نظر داشته باشد. وقتی صحبت از مایع دهانه رحم به میان می آید، هر کس «طبیعی» متفاوتی دارد. فردی که الگوی معمول خود را می داند می تواند به راحتی علائمی را که نشان می دهد در شرف تخمک گذاری است تشخیص دهد.

بسیاری از افراد همچنین از روش‌های دیگری برای ردیابی باروری مانند پایش دمای پایه بدن و آزمایش تخمک‌گذاری استفاده می‌کنند. ترکیبی از رویکردها می تواند اطمینان بیشتری در مورد تخمک گذاری ارائه دهد.

توجه به این نکته ضروری است که داشتن مایع دهانه رحم بارور نشانه مطمئنی از باروری نیست.

بدن ممکن است سطوح بالایی از استروژن را آزاد کند، حتی اگر فرد تخمک گذاری نداشته باشد. با این حال، به طور کلی، اگر فردی تخمک گذاری نداشته باشد، احتمال ابتلا به مایع دهانه رحم بارور در او بسیار کمتر است.

در حالی که روش های خانگی نظارت بر تخمک گذاری ممکن است کمک کننده باشد، تنها راه برای تأیید تخمک گذاری مراجعه به پزشک یا ماما است.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه