میلیا برجستگی های کوچکی هستند که از کراتین به دام افتاده در زیر پوست تشکیل شده اند. آنها اغلب در اطراف یا زیر چشم ایجاد می شوند. کارشناسان نمی دانند چرا این اتفاق می افتد، اما یک ضربه یا استفاده از کرم های استروئیدی ممکن است آنها را تحریک کند.

میلیا اغلب در نوزادان تازه متولد شده رخ می دهد، اگرچه در کودکان و بزرگسالان نیز رخ می دهد. اشتباه گرفتن میلیا با لکه های آکنه یا برچسب های پوستی آسان است.

برای برخی از افراد، از جمله نوزادان، ممکن است خود به خود از بین بروند، در حالی که برداشتن ممکن است برای دیگران ضروری باشد. هنگامی که میلیا به چشم نزدیک است، ممکن است نیاز به توجه ویژه ای داشته باشد تا به بینایی فرد آسیب نرسد.

در این مقاله، در مورد میلیا زیر چشم، از جمله علل آن و درمان های احتمالی بیشتر بدانید.

میلیا زیر چشم چیست؟

میلیا به صورت برجستگی های کوچک زیر پوست ظاهر می شود.

میلیا لکه های کوچک یا کیست هایی هستند که در زیر پوست ظاهر می شوند.

بیشتر بخوانید
انواع مختلف خط مو برای زنان و مردان چیست؟

برخی افراد ممکن است آنها را “لکه های شیر” بنامند.

آنها معمولاً سفید، زرد یا همرنگ پوست افراد هستند.

میلیا نوعی آکنه نیست، اگرچه بسیاری از مردم در ابتدا آن را با لکه های آکنه یا جوش اشتباه می گیرند. آنها می توانند در نواحی دیگر بدن ظاهر شوند، اما در بزرگسالان ممکن است  بیشتر اطراف چشم ها، گونه ها، پیشانی و اندام تناسلی ظاهر شوند.

میلیا در واقع مجموعه کوچکی از کراتین به دام افتاده است. کراتین چیزی است که به سلول های پوست، ناخن ها و موها استحکام می بخشد. هنگامی که این سلول های پوستی از بین می روند و درون منافذ می ریزند، کراتین ممکن است جمع شده و در منافذ گیر کند و کیست کوچک یا یک میلیوم را تشکیل دهد.

بیشتر بخوانید
بررسی ژل آکنه دیفرین Differin: هر چیزی که باید در مورد درمان رتینوئید بدانید

هنگامی که آنها بسیار نزدیک به چشم ظاهر می شوند، ممکن است پزشک برای درمان ضایعات به تخصص یک چشم پزشک نیاز داشته باشد. با این حال، اگر فاصله ایمن از چشم ایجاد شود، ممکن است پزشک در انجام درمان های داخل مطب برای برداشتن آنها احساس راحتی کند.

علل و عوامل خطر

علت اصلی میلیا زیر چشم ممکن است متفاوت باشد. در برخی افراد، ممکن است ناشی از ضربه یا انجام یک عمل زیبایی باشد. با این حال، دلیل روشنی وجود ندارد که چرا برخی افراد میلیا را ایجاد می کنند در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

میلیا در نوزادان و کودکان بسیار شایع است. در واقع، آنها بر اطراف تأثیر می گذارند ۴۰-۵۰٪ از نوزادان نویسندگان الف مطالعه ۲۰۱۶ همچنین توجه داشته باشید که میلیا به ویژه در بین زنان مسن شایع است.

بیشتر بخوانید
چرا موهایم می ریزد؟ 10 علت ریزش مو

برخی افراد پس از ضربه به پوست دچار میلیا می شوند. در موارد نادر، ممکن است فرد پس از استفاده از داروهای موضعی مانند کورتیکواستروئیدها به میلیا مبتلا شود.

تشخیص

اگر فردی به پزشک معمولی خود مراجعه کند، ممکن است او را به یک متخصص پوست یا یک متخصص پوست ارجاع دهد. یک معاینه بصری معمولا برای یک متخصص پوست کافی است تا بتواند میلیا را تشخیص دهد.

اگر فردی برجستگی های زیادی داشته باشد، ممکن است پزشک بخواهد شرایط زمینه ای را که می تواند منجر به چندین میلیا شود را بررسی کند.

جلوگیری

همیشه نمی توان از توسعه میلیا جلوگیری کرد.

همه موارد میلیا قابل پیشگیری نیستند، زیرا ممکن است برخی افراد نسبت به سایرین بیشتر مستعد ابتلا به آن باشند.

با این حال، نکات پیشگیری عمومی عبارتند از:

  • حفظ یک روال مراقبت از پوست که شامل تکنیک های پاکسازی ملایم است
  • جلوگیری از آسیب به پوست
  • استفاده از رتینوئید موضعی یا تجویزی
بیشتر بخوانید
جوش زیر بغل: علل و درمان

خلاصه

میلیا کیست های ریزی هستند که به دلیل تجمع بی ضرر کراتین در زیر پوست ایجاد می شوند. آنها در صورت و اطراف و زیر چشم شایع هستند.

میلیا جوش نیست و تلاش برای از بین بردن آنها می تواند باعث التهاب و زخم بیشتر شود. منافذ باید کراتین ایجاد شده را پاک کنند تا میلیا از بین برود.

درمان‌های حرفه‌ای می‌توانند به حذف میلی‌های عمیق‌تر یا آن‌هایی که در نواحی حساس هستند، مانند اطراف چشم‌ها، کمک کنند.

هرکسی که میلیای عود کننده را در همان ناحیه تجربه می کند، ممکن است بخواهد برای تشخیص کامل و بحث در مورد گزینه های درمانی با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کند.