عدم دیدن نیمه ماه یا لونولا روی ناخن ها ممکن است نشانه کمبود ویتامین، ویتیلیگو، نارسایی کلیه یا بیماری دیگری باشد که برخی از آنها می توانند جدی باشند.

ناخن ها از یک جیب زیر پوست رشد می کنند که پزشکان به آن ماتریکس می گویند. ماتریکس به ساخت سلول های جدید کمک می کند. سپس این سلول ها به هم می رسند و از پوست خارج می شوند. lunula یا lunulae در جمع، بخش قابل مشاهده ماتریس است، اگرچه ممکن است گاهی اوقات به سختی دیده شود.

برخی از افراد فقط متوجه وجود لونولا روی انگشت شست خود می شوند. رنگ پوست و عوامل دیگر ممکن است لونول ها را کم و بیش قابل مشاهده کنند.

از آنجایی که لونولا جدیدترین قسمت ناخن را تشکیل می دهد، می تواند سرنخ هایی در مورد سلامت فرد ارائه دهد. فقدان لونول همیشه نشان دهنده یک مشکل جدی سلامتی نیست، اما ایده خوبی است که این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

آنچه در مورد نداشتن نیمه ماه روی ناخن ها باید بدانید

شرایط زیر ممکن است باعث ناپدید شدن یا کمتر دیده شدن لونول شود:

سوء تغذیه

افرادی که نیمه ماه روی ناخن های خود ندارند ممکن است از سوءتغذیه یا ویتیلیگو رنج ببرند.

سوءتغذیه به دلیل رژیم های غذایی شدید، شرایط پزشکی که بر توانایی بدن در جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد و اختلالات خوردن می تواند باعث ایجاد تغییراتی در ناخن ها شود.

افراد مبتلا به کمبود B-12 ممکن است متوجه ناپدید شدن لونول های خود شوند. آنها همچنین ممکن است رشد کنند ناخن های قهوه ای مایل به خاکستری.

آزمایش خون می تواند بسیاری از کمبودهای ویتامین و مواد معدنی را تشخیص دهد. بسته به رژیم غذایی، سبک زندگی، سلامتی و سایر عوامل، پزشک می تواند به فرد کمک کند تا مشخص کند که در برابر چه کمبودهایی آسیب پذیرتر است.

بیشتر بخوانید
لکه های سیاه خارش دار روی پوست

ویتیلیگو

ویتیلیگو یک بیماری مزمن پوست که باعث از دست دادن رنگ پوست معمولاً به صورت تکه‌ای می‌شود. این زمانی اتفاق می افتد که بدن به ملانوسیت ها، سلول های پوستی که به پوست رنگ می دهد، حمله می کند.

برخی از افراد مبتلا به ویتیلیگو ممکن است دچار تغییرات ناخن، از جمله از دست دادن لونول شوند. آ مطالعه ۲۰۱۶ از ۱۰۰ نفر مبتلا به ویتیلیگو و ۱۰۰ نفر بدون آن دریافتند که تغییرات ناخن در این اختلال شایع است. با این حال، ۱۳ نفر از افراد بدون ویتیلیگو و ۱۳ نفر مبتلا به ویتیلیگو فاقد لونول بودند، که نشان می‌دهد فقدان لونول ممکن است در هر دو گروه به یک اندازه باشد.

افراد مبتلا به ویتیلیگو ممکن است اختلالات دیگری ایجاد کندمانند بیماری تیروئید، و در برابر آفتاب سوختگی و سایر بیماری های پوستی مرتبط با نور خورشید آسیب پذیرتر هستند. بنابراین مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

کم خونی

افرادی که از کم خونی رنج می برند ممکن است رنگ پریدگی را تجربه کنند که لونول ها را نامرئی می کند.

کم خونی یک اختلال خونی شایع است که حداقل ۳ میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد .

زمانی اتفاق می افتد که گلبول های قرمز حامل هموگلوبین غنی از آهن به درستی کار نکنند یا زمانی که بدن گلبول های قرمز کافی تولید نمی کند. این باعث کمبود اکسیژن می شود که می تواند منجر به رنگ پریدگی، از جمله رنگ پریدگی شود لونول ها را نامرئی می کند.

کمبود آهن شایع ترین علت کم خونی است که معمولاً زمانی رخ می دهد که فرد خون از دست داده باشد، مانند خونریزی یا زایمان.

بیشتر بخوانید
نحوه استفاده از روغن زیتون برای مراقبت از مو

کمبود آهن همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بدن آهن را به درستی جذب نکند یا فرد غذاهای غنی از آهن را به اندازه کافی مصرف نکند.

سایر شرایط نیز می توانند باعث کم خونی شوند، از جمله کم خونی داسی شکل، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی و نارسایی کلیه.

نارسایی کلیه

افرادی که به دلیل نارسایی کلیه تحت دیالیز قرار می گیرند اغلب نیمه ماه روی ناخن های خود ندارند.

پزشکان فکر می کنند این است به دلیل کم خونی به دلیل نارسایی کلیه نارسایی کلیه تنها علت بالقوه کم خونی یا شایع ترین آن نیست. بنابراین، برای افرادی که فکر می کنند ممکن است کم خون باشند، مراجعه به پزشک ضروری است.

یک شخص با نارسایی کلیه همچنین ممکن است متوجه یک نوار قهوه ای در نوک انگشت شود، در نقطه ای که نوک سفید به بستر ناخن متصل می شود.

بیماری قلبی و ریوی

لونول ها ممکن است در افراد مبتلا به انواع خاصی از بیماری های قلبی و ریوی قرمز شوند. شامل:

  • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
  • نارسایی قلبی
  • بیماری عروقی کلاژن

همچنین ممکن است شکل یا بافت ناخن ها تغییر کند و فرد ممکن است علائم دیگری مانند تنگی نفس، سرفه یا درد قفسه سینه را تجربه کند.

سیروز

سیروز یک وضعیت مزمن که باعث ایجاد زخم و آسیب به کبد می شود و بر عملکرد کبد تاثیر می گذارد. افراد مبتلا به دیابت، کسانی که الکل زیاد مصرف می کنند، مردان و افراد بالای ۵۰ سال بیشتر در معرض سیروز هستند.

بیشتر بخوانید
آیا می توانید در حین شنا به تبخال مبتلا شوید؟

افراد مبتلا به سیروز ممکن است لونول قرمز ایجاد کند. آنها ناخن ها نیز ممکن است سفید شوند، دیدن lunulae را دشوار می کند.

مسمومیت با نقره

برخی از افراد لونول های آبی تیره ایجاد می کنند.

این تغییر ناخن ممکن است یک علائم هشدار دهنده اولیه آرژیریکه نوعی مسمومیت ناشی از قرار گرفتن بیش از حد نقره است. افرادی که در محل کار در معرض مواد شیمیایی یا گرد و غبار شیمیایی سمی هستند ممکن است به آرژیری مبتلا شوند.

در بیشتر افراد، لونول ناخن‌های پا سفید باقی می‌مانند، اما دست‌ها، صورت یا چشم‌های فرد ممکن است آبی شود.

بیماری ویلسون

بیماری ویلسون یک اختلال ژنتیکی که باعث می شود سطوح خطرناک مس در بدن انباشته شود.

این وضعیت می تواند طیف وسیعی از علائم، از جمله نارسایی کبد، لرزش، اضطراب، افسردگی، کلافگی و مشکل در راه رفتن را ایجاد کند.

برخی از افراد مبتلا به بیماری ویلسون دچار لونول آبی می شوند.

سندرم ناخن زرد

برخی بیماری ها باعث ضخیم شدن و زرد شدن ناخن ها می شود، لونول ها را پنهان می کند.

ناخن ها نیز ممکن است خمیده شوند و کوتیکول که قطعه کوچکی از پوست در ابتدای ناخن است، ممکن است تغییر شکل دهد یا ناپدید شود. شایع ترین علت پلورال افیوژن است که زمانی اتفاق می افتد که مایع در پلور یا بافت های نازکی که ریه ها و قفسه سینه را پوشانده اند جمع می شود.

سایر شرایط مانند گردش خون ضعیف و تورم نیز ممکن است باعث زرد شدن ناخن ها و ناپدید شدن لونول ها شود.

بیشتر بخوانید
ریزش مو در پاها: علل، درمان و موارد بیشتر

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

ممکن است برای رد برخی شرایط پزشکی، مراجعه به پزشک در مورد لونول ایده خوبی باشد.

افرادی که لونول ندارند اما علائم دیگری ندارند نباید بی جهت نگران باشند. گاهی اوقات لونول ها به سادگی قابل مشاهده نیستند.

با این وجود، مراجعه به پزشک برای رد شرایط پزشکی احتمالی ایده خوبی است. این به این دلیل است که گاهی اوقات ناپدید شدن لونول ها یک علامت هشدار اولیه از شرایط خطرناک است، به عنوان مثال، مسمومیت با نقره.

هنگامی که فرد علائم دیگری مانند مشکل در تنفس، درد قفسه سینه، تب یا تورم غیرمعمول دارد، ناپدید شدن لونول ها می تواند نشانه یک مشکل سلامتی تهدید کننده زندگی باشد. در این موارد افراد باید فورا به پزشک مراجعه کنند.

خلاصه

ناخن ها اطلاعاتی را در مورد گردش خون، وضعیت تغذیه و عملکرد اندام های مختلف بدن نشان می دهند. آنها به عنوان زنگ هشدار اولیه عمل می کنند و در مورد مسائل پزشکی بالقوه هشدار می دهند. در بیشتر موارد، فقدان یا ناپدید شدن لونول ها تنها به یک کمبود تغذیه ای جزئی اشاره دارد. با این حال، گاهی اوقات علت جدی تر است.

جستجوی مراقبت های پزشکی برای هر گونه تغییر در ناخن یا پوست می تواند به پزشک کمک کند تا شرایط پزشکی جدی را در اسرع وقت تشخیص دهد و امکان درمان سریع را فراهم کند.
Source