لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)، شایع ترین شکل لوپوس، می تواند باعث التهاب مزمن و آسیب به چندین ناحیه بدن از جمله قلب شود. برخی از درمان‌های لوپوس نیز ممکن است خطر ابتلا به عوارض قلبی را افزایش دهند.

SLE می تواند به طرق مختلف بر قلب شما تأثیر بگذارد، از جمله ایجاد التهاب پوشش اطراف قلب (پریکارد). این بیشتر به عنوان پریکاردیت شناخته می شود.

در مورد پریکاردیت لوپوس بیشتر بیاموزید تا ببینید آیا ممکن است در معرض خطر ابتلا به این عارضه قلبی باشید و پزشک برای کمک به پیشگیری و درمان آن چه توصیه هایی می کند.

آنچه در مورد پریکاردیت لوپوس باید بدانید

علت پریکاردیت به عنوان عارضه لوپوس چیست؟

بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس و اسکلرودرمی می توانند خطر ابتلا به پریکاردیت را افزایش دهند. مانند سایر بیماری های خودایمنی، لوپوس با سیستم ایمنی بیش فعال مشخص می شود که بافت ها و سلول های سالم را با بافت های مهاجم اشتباه می گیرد و در نتیجه به آنها حمله می کند.

با پریکاردیت لوپوس، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است به اشتباه به بافت های اطراف قلب شما حمله کند. پریکاردیت به دلیل التهاب کیسه یا پوششی که از قلب شما محافظت می کند، ایجاد می شود.

با گذشت زمان، التهاب و آسیب ناشی از لوپوس می تواند عروق خونی و قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به مشکلات دیگری مانند بیماری عروق کرونر (CAD) و میوکاردیت شود.

بیشتر بخوانید
واژه نامه لوپوس

جدای از التهاب، پریکاردیت لوپوس ممکن است از درمان های طولانی مدت استروئیدی برای لوپوس نیز ایجاد شود. پزشکان به دلیل کمک احتمالی آنها به بیماری قلبی فقط توصیه می شود استروئیدها با کمترین دوز موثر و برای کوتاه ترین زمان ممکن.

در حالی که لوپوس بیشتر در زنان رایج است، پریکاردیت در مردان رده سنی ۱۶ تا ۶۵ شایع تر است .. مرد بودن و تشخیص لوپوس در سنین پایین می تواند خطر پریکاردیت را افزایش دهد بررسی ۲۰۱۹.

علل غیر مرتبط با لوپوس پریکاردیت ممکن است شامل عفونت های ویروسی، آسیب ها و بیماری کلیوی باشد.

عوارض قلبی عروقی لوپوس

عوارض احتمالی مربوط به قلبی عروقی لوپوس ممکن است در بربگیرد:

 • بیماری عروق کرونر
 • فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • میوکاردیت
 • اندوکاردیت
 • پریکاردیت
 • حمله قلبی

علائم پریکاردیت لوپوس چیست؟

پریکارد شامل دو لایه است که قسمت بیرونی قلب شما را احاطه کرده است و شبیه یک کیسه محافظ است. هدف آن کمک به محافظت از قلب و نگه داشتن آن در جای خود است. همانطور که این بافت ها تجزیه می شوند، قلب شما ممکن است روی آنها ساییده شود و علائم ناشی از اصطکاک را ایجاد کند.

اکثر مردم پریکاردیت لوپوس علائم درگیری پریکارد را ندارد. با این حال، علائم احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بیشتر بخوانید
سردرد با لوپوس شایع است. آیا آنها در واقع میگرن هستند؟

اگر درد قفسه سینه را تجربه می کنید، با خدمات اورژانس محلی خود تماس بگیرید. از آنجایی که درد قفسه سینه نیز یکی از علائم رایج حمله قلبی است، مهم است که پزشک علائم شما را ارزیابی کند تا آن را رد کند.

دریافت تشخیص مناسب از پزشک ضروری است، زیرا برخی از این علائم مربوط به سایر مشکلات قلبی و ریوی است.

علائم پریکاردیت ممکن است در طول شعله ور شدن لوپوس بدتر شود. این بدان معنی است که شما همچنین ممکن است علائم لوپوس را بدتر کنید، مانند خستگی، بثورات، یا درد مفاصل.

چگونه پزشکان پریکاردیت لوپوس را تشخیص می دهند؟

هدف از درمان و مدیریت لوپوس کمک به کاهش خطر عوارضی مانند پریکاردیت است. با این حال، اگر آنها مشکوک به مشکلات قلبی باشند، پزشک اصلی یا متخصص قلب ممکن است آزمایش‌های تشخیصی زیر را انجام دهد:

 • رادیوگرافی قفسه سینه
 • آزمایش خون
 • اکوکاردیوگرافی
 • نوار قلب

همچنین، به عنوان یک سری موارد ۲۰۲۲ گزارش شده است، علائم پریکاردیت حاد می تواند قبل از تشخیص لوپوس وجود داشته باشد.

پریکاردیت لوپوس چقدر شایع است؟

پژوهش نشان می دهد که پریکاردیت یک عارضه قلبی عروقی شایع لوپوس است که به ویژه بر لایه بیرونی یا “فیبری” پریکارد تأثیر می گذارد. در حقیقت، حدود نیمی همه افراد مبتلا به لوپوس ممکن است پریکاردیت مزمن داشته باشند.

اندوکاردیت (التهاب پوشش داخلی قلب) در لوپوس نیز شایع است، اما میوکاردیت (التهاب بافت قلب) نادر است.

درمان پریکاردیت لوپوس چیست؟

درمان پریکاردیت شامل مدیریت علائم و همچنین رسیدگی به علت اصلی است. معاینات منظم با پزشک می تواند به آنها کمک کند تا مشخص کنند که آیا تغییراتی در برنامه درمان لوپوس شما لازم است یا خیر.

بیشتر بخوانید
آیا لوپوس کشنده است؟

برای درمان درد و ناراحتی قفسه سینه، پزشک ممکن است مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Advil، Aleve) را توصیه کند. با این حال، اگر مشکلات کلیوی مرتبط با لوپوس دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد از مصرف این داروها اجتناب کنید.

برای علائم شدیدتر، پزشک ممکن است استروئیدها یا ضدالتهاب های قوی تر مانند کلشی سین را تجویز کند.

درمان پریکاردیت لوپوس ممکن است بیشتر از این مدت طول بکشد ۳ ماه.

در موارد شدیدتر پریکاردیت، ممکن است مایع در خارج از قلب شما جمع شود. این ممکن است برای برداشتن مایع و کاهش علائم به پریکاردیوسنتز نیاز داشته باشد. به عنوان آخرین راه حل، پزشک ممکن است برداشتن پریکارد (پریکاردکتومی) را توصیه کند.

علاوه بر این، پزشک احتمالاً یک سبک زندگی سالم برای قلب را توصیه می کند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • در صورت ترک سیگار
 • تمرین منظم
 • یک رژیم غذایی سالم برای قلب
 • مصرف روزانه آسپرین (فقط اگر پزشک به طور خاص این را توصیه کند)

پریکاردیت چگونه بر دیدگاه شما در مورد لوپوس تأثیر می گذارد؟

اکثر موارد پریکاردیت خفیف و حاد (کوتاه مدت) است. با این حال، اگر مبتلا به لوپوس هستید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به پریکاردیت مکرر یا مزمن باشید.

با گذشت زمان، پریکاردیت می تواند عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی ایجاد کند. در حالی که نادر در لوپوس، این ممکن است شامل فشرده سازی قلب از تجمع مایع در اطراف پریکارد (تامپوناد قلبی) باشد.

بیشتر بخوانید
علائم و نشانه های لوپوس چیست؟

اگر استفاده از استروئید به پریکاردیت لوپوس کمک می کند، پزشک ممکن است داروهای شما را تنظیم کند. تنظیمات ممکن است شامل آزمون و خطا باشد زیرا پزشک کمترین دوز مورد نیاز را برای کمک به جلوگیری از عود لوپوس تعیین می کند.

در حالی که چشم‌انداز کلی لوپوس در سال‌های اخیر به لطف پیشرفت‌های درمان بهبود یافته است، عوارض قلبی عروقی از جمله مواردی است که علل اصلی مرگ در میان افراد مبتلا به این بیماری خودایمنی

خلاصه

پریکاردیت یک عارضه شایع مربوط به لوپوس است که زمانی رخ می دهد که التهاب طولانی مدت یا استفاده از داروهای خاص لوپوس منجر به تجزیه بافت های پریکارد اطراف قلب شما شود.

اگر علائم جدیدی از درد قفسه سینه یا تنگی نفس دارید، مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. آنها آزمایشاتی را برای تعیین اینکه آیا اینها با یک بیماری قلبی مانند پریکاردیت لوپوس مرتبط هستند انجام می دهند.

از آنجایی که پریکاردیت لوپوس اغلب بدون علامت است، پزشک احتمالاً غربالگری های منظم سلامت قلب را برای کمک به تشخیص زودهنگام مشکلات احتمالی مانند پریکاردیت توصیه می کند.

Source